Ukraina sper soli nezināmajā. Zelenska prezidentūras plāni – nekonkrēti

Jaunievēlētais Ukrainas prezidents Volodomirs Zelenskis

Ukrainas prezidenta vēlēšanu uzvarētājs Volodimirs Zelenskis nav viesis skaidrību par augstāko amatu kandidātiem viņam pakļautajā valdībā. Sevišķas konkrētības nav arī par nākamā prezidenta politisko dienaskārtību.

Kā pirmdien, 22.aprīlī, vēstīja franču ziņu aģentūra AFP, politikā nepieredzējušā kandidāta ievēlēšana amatā skaidrojama ar vēlētāju neapmierinātību ar karu valsts austrumos, kas ildzis nu jau piecus gadus. Līdztekus tas vērtējams kā protesta balsojumus saistībā ar sociālo nevienlīdzību un netaisnību valstī.

Zelenskis 41 gada vecumā kļūs par jaunāko Ukrainas prezidentu uz piecu gadu amata termiņu. Viņa politiskās kampaņas galvenais uzsvars bijis pārmaiņu pieteikums Ukrainas politikai, taču priekšvēlēšanu periodā trūcis konkrētas politiskas programmas ar skaidriem mērķiem un soļiem, kā tos sasniegt.

Ukrainā kā pusprezidentālā valstī prezidentam ir ievērojamas pilnvaras gan augstu amatpersonu izvēlē, gan aizsardzības jomā, gan ārpolitikā. AFP vēsta, ka šobrīd nav skaidrības, kuras personas varētu ieņemt vadošos amatus Zelenskim pakļautā valdībā, tostarp kurš varētu kļūt par nākamo Ukrainas premjerministru.

Brīdī, kad ir saskaitīti 98% vēlēšanu iecirkņu protokolu, oficiālie rezultāti liecina, ka Zelenskis, kura vienīgā politiskā pieredze ir prezidenta atveidošana komēdijseriālā, vēlēšanu otrajā kārtā ir izcīnījis 73% balsu.

Viņa pretinieks, pašreizējais Ukrainas prezidents Petro Porošenko, ir atzinis savu zaudējumu, un paudis gatavību apmācīt savu pēcteci, kuram amatā jāstājas līdz jūnija sākumam.

Zelenskis ārpolitikā solījis saglabāt Porošenko uzņemto proeiropeisko kursu, taču vienlaikus paudis apņemšanos panākt attiecību uzlabošanos ar Krieviju, kaut arī Maskava ir sagrābusi Ukrainas Krimas pussalu un izvērsusi hibrīdkaru Ukrainas austrumos.

Maskava ar apsveikumiem nesteidzas

Maskavā Kremļa preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs pirmdien, 22.aprīlī, paudis rezervētu attieksmi. Viņš izteicies, ka pagaidām esot «pāragri runāt par prezidenta Putina apsveikumu Zelenska kungam vai par sastrādāšanās iespējām».

Zelenski ar uzvaru ir apsveikuši Latvijas, Polijas, Lietuvas un citu valstu prezidenti.

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas