Ukrainas kara 104.diena: Lietuvieši balso par saziedotā Bayraktar vārdu, Krievija sašauj otro lielāko labības torni Ukrainā

Otrdien, 7.jūnijā, no Ukrainas pienāk ziņas par artilērijas uzbrukumiem ziemeļu Sumu apgabalā, kur neatrodas frontes līnija. Donbasā ukraiņu spēki zaudējuši iepriekš atgūto Severodoneckas pilsētas daļu. Dienvidos iebrucēji sašāvuši lielu labības glabāšanas torni. Lietuvā notiek balsojums par vārdu, kāds tiks dots Ukrainai saziedotajam kaujas lidaparātam Bayraktar, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, ASV Kara pētījumu institūts un baltkrievu medijs Nexta TV.

Pēdējās diennakts laikā ir pasliktinājusies Ukrainas spēku situācija frontes līnijas Donbasa sektorā no Severodoneckas līdz Popasnai. Luhanskas apgabala Militārās pārvaldes priekšnieks Sergejs Haidajs pavēstījis, ka stratēģiski svarīgajā Severodoneckas pilsētā pēc nedēļas nogales veiksmīgā pretuzbrukuma un pilsētas daļas atgūšanas pirmdien iebrucēji atspieduši ukraiņu spēkus atpakaļ. Pašlaik ukraiņu kontrolē ir Severodoneckas rūpnieciskā zona, un notiek sīva cīņa par izpostīto pilsētu.

Ukrainas prezidenta kancelejas vadītāja padomnieks Oleksijs Arestovičs vērtējis, ka ir apdraudēta frontes sektora dziļumā, Severodoneckas-Lisičanskas pilsētās, karojošo ukraiņu apgāde. Tas tādēļ, ka no okupētās Luhanskas apgabala Popasnas iebrucējiem ir izdevies paplašināt iekarotās teritorijas un pavirzīties tuvāk autoceļam, pa kuru notiek spēku apgāde un nogurušo karavīru nomaiņa.

Arestoviča vērtējumā ukraiņu spēkiem šajā frontes sektorā gaidāma sarežģīta nedēļa, turklāt apdraudēta esot arī Doneckas apgabala Slovjanskas pilsēta, no kuras vēl nav evakuēta ceturtā daļa no aptuveni 106 000 iedzīvotāju.

Iebrucējiem izdodas virzīties arī uz dienvidiem no Harkivas apgabala okupētās pilsētas Izjumas, tādēļ sašaurinās ukraiņu kontrolētā josla Donbasā un arvien reālāka kļūst ukraiņu spēku aplenkuma iespēja šajā reģionā.

Dienvidos pasliktinājusies Ukrainas aizstāvju situācija Zaporižjas apgabalā, kur iebrucēji, Arestoviča vērtējumā, tuvākajās dienās var ieņemt Vasilivkas apdzīvoto vietu, kas uzlabotu Krievijas spēku operatīvi taktisko situāciju dienvidos, Dnipro upes ūdenskrātuves austrumu pusē.

Artilērijas trāpījumi ziemeļos un Mikolajivā

Frontes ziemeļu daļa stiepjas cauri Harkivas apgabalam. Tur pēdējā diennaktī lielas izmaiņas karojošo pušu pozīcijas nav novērotas. Kaimiņos esošajā Sumu apgabalā otrdien, rīta agrumā Krievijas mīnmetēju un artilērijas lādiņi krituši Seredinabudas pilsētā.

«Apšaude sākās aptuveni pulksten 5.00. Septiņiem mīnmetēja šāviņiem sekoja artilērijas uguns,» pavēstījis Sumu apgabala Militārās pārvaldes priekšnieks Dmitro Živitskis. Otrdienas priekšpusdienā ugunsdzēsēji cīnās ar liesmām sešās dzīvojamās ēkās, un pēc provizoriskiem datiem, starp civiliedzīvotājiem cietušo nav.

Ar artilērijas uguni otrdienas rītā apšaudīta arī Baštanka, kas atrodas dienvidos, Mikolajivas apgabalā. Uzbrukumā nogalināti divi civiliedzīvotāji un viens ievainots. Cietušas vietējā rajona militārās pārvaldes un rajona padomes ēkas, pilsētas dome, stadions un sporta skola, teikts Mikolajivas apgabala Militārās pārvaldes ziņojumā.

ES norāda uz mērķtiecīgu labības iznīcināšanu Ukrainā

ES augstais ārlietu un drošības politikas pārstāvis Žuzeps Borels Fontelless (Josep Borrell Fontelles) vainojis Krieviju mērķtiecīgā Ukrainas labības krājumu iznīcināšanā laikā, kad Krievija faktiski izraisa pārtikas krīzi Tuvajos Austrumos un vairākās Āfrikas valstīs, īstenojot Ukrainas Melnās jūras ostas blokādi.

«Kārtējais Krievijas raķešu trieciens, kas veicina globālo pārtikas krīzi. Krievijas spēki ir iznīcinājuši otro lielāko graudu krātuvi Ukrainā, Mikolajevā. Ņemot vērā šādus ziņojumus, Putina izplatītā dezinformācija, norādot uz citu vainu, kļūst arvien ciniskāka,» paziņojis ES augstais ārlietu un drošības politikas pārstāvis.

Lasiet arī: BNN PĒTA | Lietuva piedāvā atrisināt Ukrainas labības eksporta problēmu – caur Baltkrieviju, Poliju vai kuģu eskortu Melnajā jūrā

Zelenskis noraida labības eksportu caur Baltkrieviju

Lai apietu Krievijas īstenoto Melnās jūras ostu un kuģu ceļu blokādi racionālākais ceļš, lai eksportētu miljoniem tonnu lielas labības kravas no Ukrainas, būtu pa dzelzceļu cauri Baltkrievijai un tālāk uz Baltijas valstu ostām. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis norādījis, ka Ukraina nav gatava apsvērt iespēju eksportēt labību caur Baltkrieviju, kas ir palīdzējusi Krievijai iebrukt Ukrainā.

«Kas attiecas uz baltkrieviem, tā ir atklāta informācija. Mums piedāvāja vest [graudu kravas] cauri Baltkrievijai pa dzelzceļu. Jā, mēs saprotam, kāds ir apjoms. Mēs saprotam, kāpēc mums tas tika piedāvāts. Mēs neesam gatavi strādāt šādā formātā un palīdzēt saviem «draudzīgajiem» kaimiņiem,» pirmdien, 6.jūnijā, žurnālistiem sacījis Zelenskis.

Par šo tēmu izteicies arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Viņš secinājumu, ka Krievija kavē graudu eksportu no Ukrainas, izraisot pārtikas krīzi, nosaucis par «blefu» un norādījis uz iespējamām eksporta iespējām, proti, caur Baltkrieviju.

Piedāvājam noskatīties Zelenska jaunāko uzrunu ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Kā nosaukt lidaparātu: Vanagas vai Peace Дец?

Lietuvā turpinās gatavošanās sūtīt iedzīvotāju saziedoto kaujas lidaparātu uz Ukrainu. Šonedēļ norisinās balsojums, kā nosaukt Turcijas ražojuma, Bayraktar tipa bezpilota lidaparātu, kura iegādei Lietuvas telekanāla Laisves TV organizētā ziedojumu kampaņā saziedoti 5,9 miljoni eiro.

Twitter paziņojis Laisves TV raidījumu vadītājs Andrjus Tapins (Andrius Tapinas), balsojumā pašlaik ir divi populārākie nosaukuma kandidāti:

Vanagas (latviski: Vanags; segvārds lietuviešu pretpadomju partizānu līderim Ādolfam Ramanauskam (Adolfas Ramanauskas, 1918.-1957.g.) – 19 300 balsu;

Peace Дец (angļu un krievu valodas vārdu kombinācija, kas abu valodu pratējam asociēsies ar mieru angļu valodā un bezizejas situāciju krievu valodā) – 17 200.

Lasiet arī: Nedēļa Lietuvā: Lietuviešu «samesto» Bayraktar Ukraina saņems dāvanā, Viļņā notiek Baltijas praids

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas