Ukrainas kara 26.diena: Mariupole noraida Krievijas ultimātu, Kijivā nodeg tirdzniecības centrs, Sumos amonjaka noplūde

Ukrainā pirmdienas, 21.marta, rītā beidzies termiņš, ko Krievija devusi Ukrainai, izvirzot ultimātu, lai Krievijas karaspēkam tiktu atdota ilgstoši aplenktā Mariupoles pilsēta. Ukraina to noraidījusi. Tikmēr Kijivā noticis traģisks ugunsgrēks lielveikalā, bet Sumos artilērijas lādiņš izraisījis amonjaka noplūdi, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform un britu raidorganizācija BBC.

Mariupoles pilsētu Ukrainas dienvidaustrumos jau kopš marta pirmajām dienām ir aplenkuši Krievijas okupācijas spēki un pakļāvuši to intensīvai bombardēšanai un smagās artilērijas uzbrukumiem. Tie ļāvuši pilsētu pamest vairākiem tūkstošiem civiliedzīvotāju, taču tiek uzskatīts, ka tajā vēl atrodas ap 300 000 cilvēku ar sarūkošiem pārtikas krājumiem, bez elektrības, apkures un ūdens apgādes.

Krievija oficiālā, astoņas lapas garā vēstulē Ukrainai bija pieprasījusi, lai Mariupoles aizstāvji noliek ieročus un pilsētas pašvaldība pāriet iebrucēju pusē līdz pulksten 5.00 pēc vietējā laika.

Krievija solījusi atļaut no pilsētas evakuēt civiliedzīvotājus tad, ja tiktu izpildītas šādas prasības.

Ultimātu noraidījusi Ukrainas premjerministra vietniece, pagaidu okupēto teritoriju reintegrācijas ministre Irina Vereščuka. Viņa pavēstījusi: «Nevar būt ne runas par padošanos vai ieroču nolikšanu. Par to jau esam informējuši Krievijas pusi. Es rakstīju: «Tā vietā, lai tērētu laiku astoņu lapu vēstulēm, vienkārši atveriet [evakuācijas un humānās palīdzības] koridoru.»»

Militārais stāvoklis valstī

Kā pirmdienas rītā pavēstījis Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs, pēdējā diennaktī Ukrainas aizsardzībā tiekot lietota līdzīga taktika kā līdz šim, un jaunas teritorijas neesot zaudētas. Turpinājušies arī ukraiņu vienību uzbrukumi iebrucēju pozīcijām, ko tie cenšas noturēt.

Ģenerālštābs novērojis, ka Krievija uzbrukumos no gaisa sākusi samazināt cilvēka pilotētas lidmašīnas. Lai novērtētu raķešu un bumbu triecienu rezultātus, Krievijas karaspēks pārsvarā izmantojis operatīvos un taktiskos bezpilota lidaparātus.

Ar pretgaisa aizsardzības ieročiem aprīkotais Ukrainas karaspēks savukārt turpinājis notriekt iebrucēju lidaparātus un raķetes. Iepriekšējā diennaktī Ukrainas Bruņoto spēku Gaisa spēku vienības trāpījušas septiņiem Krievijas gaisa mērķiem: vienai lidmašīnai, četriem bezpilota lidaparātiem un divām spārnotām raķetēm, turklāt ukraiņu bumbvedēji un uzbrukuma lidmašīnas devušas triecienus iebrucēju aprīkojuma un darbaspēka novietnēm.

Kā apgalvo Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs, uz laiku okupētajās teritorijās Krievijas karaspēks turpina terorizēt vietējos iedzīvotājus un nodarbojas ar laupīšanu. «Ienaidnieks eksportē uz Krievijas Federāciju sadzīves tehniku, automašīnas, pārtiku un citus materiālos resursus», tā Ģenerālštābs.

«Okupanti turpina veikt piespiedu mobilizācijas pasākumus īslaicīgi okupētajās Doņeckas un Luhanskas apgabalu teritorijās. Attiecīgi saskaņā ar pieejamo informāciju Staņično-Luhanskas ciema kopienas budžeta iestādes ir informētas par nepieciešamību 2022.gada 1.aprīlī ierasties strādājošiem vecumā no 18 līdz 60 gadiem vietējā policijas nodaļā reģistrācijai. Šīs «reģistrācijas» iemesli netiek paskaidroti, kaut arī tas ir saistīts ar kārtējo mobilizācijas vilni uz 2.armijas korpusu, nosūtīšanai uz kaujas rajoniem,» teikts Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštāba ziņojumā.

Kijevā iznīcināts lielveikals, Sumos konstatē amonjaka noplūdi

Diennakts tumšajā laikā Krievijas karaspēks turpinājis artilērijas uzbrukumus apdzīvotām vietām Ukrainā. Kā pavēstījis Kijivas mērs Vitālijs Kļičko, ugunsdzēsējiem-glābējiem aizvadītajā naktī nācies dzēst plašu ugunsgrēku kādā lielveikalā. Kļičko pieļāvis, ka ēkā trāpījusi raķete. Lielveikalā gājis bojā ne mazāk kā viens cilvēks. No ēkas palicis pāri tikai karkass.

Sumu pilsētā Ukrainas ziemeļaustrumos konstatēta amonjaka noplūde no ķīmiskās rūpnīcas Sumikhiprom. Kā pavēstījis Ukrainas Valsts glābšanas dienests, artilērijas uzbrukumā rūpnīcas teritorijai trāpīts amonjaka tvertnei, radot «mazu amonjaka noplūdi». «Valsts glābšanas dienesta vienības strādā, lai samazinātu amonjaka mākoni. Pilsētas iedzīvotājiem briesmas nedraud,» teikts dienesta vadības paziņojumā.

Zelenskis: Mariupolē Krievija nometusi bumbu mākslas skolā

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis jaunākajā uzrunā iedzīvotājiem un starptautiskai sabiedrībai norādījis, ka Krievijas karaspēks joprojām valstī neatrod Kremļa it kā meklētos nacistus. Tā vietā, sacījis Zelenskis, nomesta bumba uz mākslas skolas ēkas Mariupolē, kur no bombardēšanas slēpušies cilvēki.

Video uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas