Ukrainas kara 35.diena: Krievijas paziņojumu uztver kā kara viltību, Melnajā jūrā bloķēti pārtikas kuģi

Trešdien, 30.martā, Ukrainas Bruņotie spēki turpinājuši Kijivas aizsardzības operāciju kā līdz šim, neraugoties uz Maskavas paziņojumu, ka Krievijas karaspēks samazinās savas militārās darbības vietās, kur tas pēdējās dienās atspiests no vairākām Ukrainas galvaspilsētai tuvām teritorijām. ASV vainojušas Krieviju liela skaita pārtikas kuģu bloķēšanā Melnajā jūrā. Par Krievijas piekāpšanās signāliem Turcijas miera sarunās Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis sacījis, ka krievu artilērijas lādiņi tomēr izklausās skaļāki, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform un britu raidorganizācija BBC.

Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs naktī uz trešdienu rakstījis, ka Krievijas karaspēks atkāpies no līdzšinējām pozīcijām Kijivas apgabalā un Čehņihivas apgabalā, kas atrodas valsts ziemeļos.

Jaunākajā ziņojumā par operatīvo militāro situāciju valstī Ģenerālštābs rakstījis, Maskavas runas par atkāpšanos no Kijivas uzbrukuma virziena varētu būt arī atsevišķu vienību rotācija ar mērķi piemānīt Ukrainas Bruņoto spēku militāro vadību un radīt maldīgu priekšstatu par Krievijas atteikšanos no līdzšinējā militārā mērķa –Kijivas ielenkšanas.

Citviet valstī iebrucēju militārās darbības un pozīcijās nav būtiski mainījušās ziemeļrietumos Volīnijas apgabalā, līdzīgi arī ziemeļos Poļesjes zemienē, Baltkrievijas robežas tuvumā, kā arī austrumos Siverskas pilsētas virzienā, kur satiekas Doņeckas, Luhanskas un Harkivas apgabalu robežas.

Ukraiņu militārās vadības vērtējumā Krievijas karaspēks šajās vietās pašlaik mēģina noturēt ieņemtās pozīcijas. Valsts austrumos novērota arī iebrucēju spēku pārgrupēšanās un krājumu papildināšana.

Doņeckas apgabalā, kur karadarbība nav norimusi kopš 2014.gada, iebrucēji turpina apšaudes un šturmēšanas centienus. Pēdējā diennaktī Krievija veikusi gaisa un raķešu triecienus Luhanskas apgabala rietumu pilsētai Kreminai un ilgstoši aplenktajai Mariupolei Ukrainas galējos dienvidaustrumos. Krievijas karaspēks koncentrējies uz Mariuples pilnīgu ieņemšanu un Luhanskas apgabala Popasnas sagrābšanu, taču tas neesot izdevies.

Ukrainas dienvidos, pie Dienvidbugas upes Krievijas karaspēks pielicis pūles, lai atjaunotu kaujas spējas, kā arī centies bremzēt Ukrainas karaspēka darbības ar artilērijas un gaisa triecieniem. Dienvidos Ukraiņu aizsardzības pozīcijas aizvadītajā dienā sevišķi apšaudītas ar artilērijas sistēmām Zaporižjas apgabala ziemeļos pie Stepnohirskas, Orihivas un un Huļiapoles.

Tikmēr dienvidrietumos pie Melnās jūras būtiskas izmaiņas militārajā situācijā nav reģistrētas un stipri nocietinātā Odesas pilsēta pagaidām nav iebrucēju apdraudēta.

Raķešu un artilērijas uzbrukumi civilām un militārām būvēm turpinās

Nežēlīgajos Krievijas karaspēka triecienos pa civilās un militārās infrastruktūras ēkām, dzīvojamiem kvartāliem un pašvaldības iestāžu ēkām, turpina mirt cilvēki.

Mikolajivas pilsētā otrdien raķete kritusi un izsitusi caurumu Mikolajivas apgbala militārās pārvaldes ēkā. Gruvešos atrasti 12 nogalinātie un 18 izdzīvojušie. 33 cilvēki ar ievainojumiem nodoti mediķu aprūpē.

Agri trešdienas rītā Krievijas karaspēks apšaudījis Ļisičanskas pilsētu Luhanskas apgabalā. Lādiņi trāpījuši daudzdzīvokļu blokmājās. Glābēji ēku gruvešos meklē izdzīvojušos un nonāvētos.

Turcijas miera sarunas dod rezultātu, bet lādiņi skan skaļāk

Politiskie centieni panākt Krievijas iebrukuma izbeigšanu vismaz vārdiski ir pavirzījušies uz priekšu. Pēc augsta līmeņa miera sarunām Stambulā Maskavas pārstāvji paziņojuši, ka būtiski samazinās militārās operācijas Ukrainā pie Kijivas un ziemeļu pilsētas Čerņihivas, lai «palielinātu savstarpēju uzticēšanos».

Kā vēsta BBC, nav skaidrs, kāds tieši varētu būt Krievijas militārās aktivitātes samazinājums. ASV ir paudušas skepsi, norādot, ka Krievija pēc veiksmīgiem Ukrainas pretuzbrukumiem valsts ziemeļu daļā jau ir pārorientējusi savas militārās operācijas smaguma centru uz Ukrainas austrumiem.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis bija tiešāks savos komentāros par sarunu iznākumu. Kā sacījis prezidents, sarunu pozitīvie signāli «neapklusināja sprādzienus vai Krievijas šāviņus» Ukrainā.

Lūk, Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska jaunākā video uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Melnajā jūrā bloķētas lielas pārtikas kravas

Krievijas kara flotes kuģi Melnās jūras reģionā apturējuši kustību vairāk nekā 90 civilajiem kuģiem ar pārtikas kravām ceļā uz Tuvajiem Austrumiem un Ukrainu, tā ASV paziņojušas ANO Drošības padomē.

«Parasti 30% pasaules kviešu eksporta apjoma nāk no Melnās jūras reģiona, tāpat kā 20% kukurūzas un 75% saulespuķu eļļas apjoma pasaules tirgū. Taču Krievija ir bombardējusi vismaz trīs civilos kuģus, kuri veduši preces no Melnās jūras ostām uz citām valstīm, tostarp vienu, kas braucis kāda lauksaimniecības uzņēmuma uzdevumā,» tā otrdien, 29.martā, ANO Drošības padomes sēdē sacījusi ASV valsts sekretāra vietniece Vendija Šērmane (Wendy Sherman). Diplomāte aicinājusi Krieviju atcelt civilo kuģu kustības blokādi pie Ukrainas ostām, kas pēc būtības liedz Ukrainai eksportēt labību un citas pārtikas preces un izejvielas.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas