Ukrainas kara 50.diena: Krievija gatava Donbasa ofensīvai, ukraiņi trāpa Krievijas raķešu kuģim, EDSO konstatē cilvēktiesību pārkāpumus

Ceturtdien, 14.aprīlī, Ukrainas Bruņotie spēki informē, ka pēc Krievijas sagatavošanās apjomīgam uzbrukumam Ukrainas austrumu daļā norisinās kaujas pie Slovjanskas, Popasnas un Kurakhoves. Krievija atzinusi, ka Melnajā jūrā raķetes trāpījušas un nodarījušas postījumus kuģim, kas kara sākumā pieprasīja padoties Čūsku salas robežsargiem. Eiropas Drošības un sadarbības organizācija konstatējusi starptautisko cilvēktiesību pārkāpumus gan Krievijas, gan Ukrainas rīcībā, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform un britu raidorganizācija BBC.

Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs ceturtdienas rīta ziņojumā par militāro situāciju valstī pēdējās diennakts laikā vēstījis, ka Krievijas Bruņotie spēki ir sagatavojušies plānotai ofensīvai valsts austrumos. Donetskas apgabalā norisinās sīvas kaujas pie Slovjanskas un Kurakhoves pilsētas, bet Luhanskas apgabalā ukraiņu un krievu spēki ir tiešā kaujas kontaktā pie Popasnas pilsētas.

Donetskas apgabalā Krievijas okupācijas spēki turpina centienus ieņemt Mariupoles pilsētu, kas ir aplenkta kopš marta pirmajām dienām. Pēc Ukrainas militārās vadības paustā, pilsētas aizstāvji turpina aizstāvēties, un divas galvenās vienības – brīvprātīgais Azovas pulks un Ukrainas Bruņoto spēku jūras kājnieki – ir spējuši apvienoties, pārraujot iebrucēju veikto ukraiņu spēku sadalīšanu. Kijiva atzinusi, ka cīņā par vienību apvienošanos ukraiņu pusē ir kritušie.

Krievija šonedēļ vairākkārt apgalvojusi, ka Mariupolē tai gūstā ir padevušies vairāk nekā 1 000 ukraiņu karavīru, taču Ukraina šīs ziņas noliedz.

Vēl par operatīvo situāciju valstī Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs vēstījis, ka visā Ukrainā ir pastāvīgs apdraudējums, ka var notikt Krievijas raķešu triecieni. Iebrucēji turpina veikt sistemātiskus raķešu un gaisa triecienus militārās un civilās infrastruktūras objektiem Harkivas apgabalā, Doneckas apgabalā un Zaporožjas apgabalā.

Ziemeļrietumos un vidējos ziemeļos Ukraiņu karaspēks pēdējā diennaktī nav novērojis aktīvas ienaidnieka darbības.

Baltkrievijā, apgalvo Ukrainas puse, atsevišķas Baltkrievijas Bruņoto spēku vienības turpina veikt uzdevumus, kas saistīti ar Ukrainas un Baltkrievijas robežas segšanu Brestas apgabalā un Gomeļas apgabalā un notiek plānotās kaujas apmācības.

Baltkrievijas pilsētā Holmečā Baltkrievijas un Krievijas bruņoto spēku militārā policija kontrolpunktos pārbaudot iedzīvotāju personīgos tālruņus. Civiliedzīvotāji tiekot informēti, ka ukraiņu vienības var uzbrukt Baltkrievijai jebkurā laikā.

Atgriežoties pie Ukrainas teritorijas, Ģenerālštābs ziņo, ka Harkivas apgabala Slobožanskas virzienā Krievijas karaspēks veic potenciālo uzbrukuma apvidu izlūkošanu, paplašinot izlūkošanas sistēmu, komandvadības un medicīnisko atbalstu. Iebrucēji turpina daļēju Harkivas pilsētas ielenkumu un apšauda izpostīto pilsētu ar artilēriju, pārgrupē vienības un papildināt krājumus.

Iebrucēju ieņemtajās Doņeckas apgabala un Luhanskas apgabala teritorijās novērojama piespiedu mobilizācija. Apgabala Horlivkas pilsētā katru dienu tiek «ķemmētas» privātmājas un daudzdzīvokļu mājām saistībā ar to, ka Krievijas Bruņoto spēku pavēlniecība izvirzījusi uzdevumu pašpasludinātajā Donetskas Tautas Republikā mobilizēt 60 līdz 70 tūkstošus cilvēku. Kā apgalvo Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs, no šī mērķa pagaidām sasniegti tikai 20%.

Aizvadītajā diennaktī Luhanskas apgabala un Doņeckas apgabala robežās Ukrainas aizstāvji atvairījuši astoņus Krievijas uzbrukumus. Ticis iznīcināts viens tanks, četras bruņumašīnas, sešas militārās automašīnas un viena ienaidnieka artilērijas sistēma. Ukrainas pretgaisa raķešu vienības notriekušas divus ienaidnieka iznīcinātājus, teikts Ģenerālštāba ziņojumā.

Karakuģa Maskava liktenis

Trešdien, 13.aprīlī, Melnās jūras piekrastes Odesas apgabala militārās pārvaldes vadītājs Maksims Marčenko paziņojis, ka Ukrainas karaspēkam izdevies ar divām raķetēm trāpīt Krievijas kara flotes flagmanim, raķešu kreiserim Maskava. Kā atzinusi Krievijas Aizsardzības ministrija, triecienos tam nodarīti nopietni bojājumi un visa kuģa apkalpe – kas tiek lēsta ap 500 militārpersonām – esot evakuēta.

Ukrainas prezidenta padomnieks Oleksijs Arestovičs savukārt apgalvojis, ka Krievijas sūtītajiem palīgiem pēc raķešu trāpījumiem nav izdevies nokļūt līdz kuģim. Maskava pašā iebrukuma sākumā bija tas kuģis, kura apkalpe prasīja padoties Čūsku salas robežsargiem. Viņi nepadevās un nosūtīja karakuģi «ratā». Iebrucēji sagūstīja robežsargus un pēcāk iemainīja Ukrainai pret krievu karagūstekņiem.

Ārvalstu militārie analītiķi vērtē, ka veiksmīgajam uzbrukumam Krievijas raķešu kuģim ir liela militāra un morāliska nozīme.

Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks mirkoemuāru vietnē Twitter izteicies, ka notikušais ir salīdzināms ar Vācijas un Japānas lielo karakuģu zaudējumiem Otrajā pasaules karā : «Krievu flagmaņa Moskva zaudējums ir salīdzināms ar Bismark zaudējumu Vācijai vai Jamamoto zaudējumu Japānai. Nav brīnums, ka agresorvalsts «kautrējas» savu sabiedrību informēt par veiksmīgo ukraiņu triecienu flagmanim un Krievijas impēriskai domāšanai.»

EDSO konstatē cilvēktiesību pārkāpumus abās pusēs

Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO) ir publicējusi tās pirmo ziņojumu par starptautisko humāno tiesību un cilvēktiesību pārkāpumiem, kā arī par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci, kas pastrādāti Ukrainā kopš 2022.gada 24.februāra (pilnu ziņojumu angļu valodā lasiet šeit).

Starptautiska pētnieku grupa secinājusi: «Attiecībā uz starptautisko humāno tiesību un cilvēktiesību pārkāpumiem atbildība pildīt savus pienākumus gulstas gan uz Krievijas Federāciju, gan Ukrainu. Kā liecina šis ziņojums, pārkāpumi ir notikuši ukraiņu, kā arī krievu pusē. Krievijas Federācijas pieļautie pārkāpumi tomēr ir daudz lielāki pēc būtības un apjoma.»

Zelenskis piedāvā Krievijai izvēli

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis video uzrunā no Kijivas norādījis, ka Krievija ir nonākusi izvēles priekšā: patiesi censties panākt mieru vai kara rezultātā Krievija «atstās starptautisko arēnu uz visiem laikiem».

Zelenskis arī aicinājis «ES beigt finansēt Krievijas militāro aparātu» un atteikties no agresorvalsts naftas.

Skatieties Ukrainas prezidenta jaunāko uzrunu ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas