Ukrainas kara 56.diena: Iebrucēju bumbas Mariupolē iesprosto 300 cilvēkus zem gruvešiem, Donbasā atvairīti desmit uzbrukumi

Trešdien, 20.aprīlī, Ukrainā Mariupoles pilsētas aizstāvji cenšas atbrīvot no gruvešiem ap 300 cilvēku Azovstaļ metalurģijas kombināta teritorijā pēc tam, kad Krievijas okupācijas spēki tur nometuši vairākas lielas aviācijas bumbas. Donbasa 500 kilometru garajā frontes līnijā iebrucēji mēģina uztaustīt ukraiņu karaspēka vājās vietas, tomēr pagaidām bez lieliem panākumiem, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, britu raidorganizācija BBC, baltkrievu medijs Nexta TV, amerikāņu Radio Brīvība un franču France24.

Ukraiņu vienības, kuras aizstāv jau 50 dienas ielenkto Mariupoli, ir sakoncentrējušās metalurģijas kombinātā Azovstaļ, kas pilsētā ir pēdējais ukraiņu bastions. Kā pavēstījis Mariupolē karojošas vienības komandieris, nepiekāpīgo karotāju paspārnē rūpnīcas ēku pagrabos patvērušies liels skaits civiliedzīvotāju un ap 500 ievainoto.

Ziņu portāla The Kyiv Independent aizsardzības korespondents Iļja Ponomarenko, kurš dzīvojis Mariupolē, raksturojis iebrucēju uzdevumu ieņemt Azovstaļ kā ļoti grūtu. Mikroemuāru vietnē Twitter viņš rakstījis: «Pēdējā robeža. Mariupoles Garnizons tagad iespiests pilsētas galvenajā cietoksnī, Azovstaļ rūpniecības kompleksā. Tas ir milzīgs un ļoti sarežģīts tērauda un betona labirints ar daudzām nocietinātām pazemes patversmēm. To ieņemt būs ļoti grūti.»

Uzdevuma sarežģītību apzinās arī Krievijas karaspēks un lai neciestu lielus karavīru zaudējumus iebrucējiem svešajā vidē un vienkāršotu kaujas lauka konfigurāciju otrdien, 19.aprīlī, krievu aviācija nometusi vairākas sevišķi postošas bumbas rūpnīcas teritorijā.

Ukrainas Augstākās radas deputāts Serhijs Taruta paziņojis, ka bombardēšanā trāpīts ēkai, kas izmantota kā kara hospitālis un nu gruvešos ir iesprostoti ap 300 cilvēki, ieskaitot bērnus. Bombardēšanas faktu apstiprinājis arī Azovas Pulka komandiera vietnieks Svjatoslavs Palamars. Medijam Radio Brīvība Palamars sacījis: «Tas bija mūsu kara hospitālis. (..) Metalurģijas kombinātā Azovstaļ tiek mestas smagas bumbas, un tagad daudzi cilvēki ir zem gruvešiem. Azovstaļ tika bombardēts un gandrīz pilnībā iznīcināts. Mēs velkam cilvēkus ārā no gruvešiem.»

No pilsētas aizstāvju komandējošā sastāva, kurš vairākkārt noraidījis Krievijas ultimātus padoties gūstā, izskanējis arī lūgums ietekmīgām ārvalstīm palīdzēt organizēt evakuācijas ceļu, lai paglābtu ielenktos civiliedzīvotājus un ievainotos no drošas nāves.

Ukrainas Drošības dienests savukārt publiskojis pārtvertu tālruņa sarunu, kur kāds Krievijas karavīrs runājis par komandieru dotu pavēli nopostīt Azovstaļ līdz ar zemi.

Trešdienas rītā Ukrainas premjerministra vietniece Irina Vereščuka paziņojusi, ka Kijiva panākusi sākotnējo vienošanos ar Maskavu par humānās palīdzības koridora izveidi, lai no Mariupoles evakuētu sievietes, bērnus un vecāka gadagājuma cilvēkus. Pēc pilsētas mēra Vadima Boičenko teiktā, Mariupolē joprojām atrodas ap 100 000 civiliedzīvotāju, un trešdien Ukrainas puse cer nosūtīt 90 autobusu, kuros evakuēt ap 6 000 cilvēku.

Lasiet arī: Samazinās ziedošanas apjomi un pārvadāto kravu apjoms Ukrainai

Operatīvā situācija Donbasa frontē

Kamēr Ukrainā kopumā Krievijas karaspēks ar pieaugošu apjomu īsteno raķešuzbrukumus militārai infrastruktūrai un transporta mezgliem, galvenā abpusējā, tuvas distances karadarbība norisinās ap 500 kilometru garajā Donbasa reģiona frontes līnijā. Kā ziņojumā par operatīvo, militāro situāciju pēdējā diennaktī vēsta Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs, Krievijas karaspēks organizējis virkni uzbrukumu gar visu frontes līniju, tostarp pie iebrucēju ieņemtās Harkivas apgabala Izjumas pilsētas, kur turpinās kauja.

Kā apgalvo Ģenerālštābs, tālāk uz dienvidiem un austrumiem Luhanskas un Donetskas apgabalos pēdējā diennaktī atvairīti desmit Krievijas karaspēka uzbrukumi. Cīņā pretiniekam nodarīti militārās tehnikas zaudējumi: iznīcināti 12 tanki, viena artilērijas sistēma, 28 bruņu transportieri un divas militārās automašīnas.

Aviācijai labas sekmes un būtiski papildinājumi

Ukrainas Gaisa spēki ziņojuši, ka pēdējā diennaktī trāpījuši deviņiem gaisa mērķiem, iekaitot vienu lidmašīnu, vienu helikopteru, sešus bezpilota lidaparātus un vienu spārnoto raķeti.

Pēc ilgiem un izmisīgiem Ukrainas lūgumiem nosūtīt tai kara lidmašīnas, tas ir beidzot noticis. ASV Aizsardzības ministrijas preses pārstāvis Džons Kirbijs (John Kirby) paziņojis, ka Ukraina ir saņēmusi iznīcinātājus un lidaparātu rezerves daļas. Pentagona runasvīrs noliedzis, ka tās būtu ASV armijas lidmašīnas, taču atteicies nosaukt valsti, kura piegādājusi Ukrainai savus lidaparātus.

Lielbritānija savukārt paziņojusi, ka piegādās Ukrainai Brimstone tipa pretkuģu raķetes. Vācijas kanclers Olafs Šolcs (Olaf Scholz) norādījis, ka Vācijas valdība piešķirs finansējumu, lai palīdzētu Ukrainai iegādāties Vācijā ražotus ieročus.

Zelenskis: Ar labākiem ieročiem Ukraina būtu pabeigusi karu

Visbeidzot, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka Ukrainu no kara pabeigšanas atturot vienīgi vajadzīgo ieroču trūkums.

Par Mariupoli Zelenskis sacījis, ka situācija izpostītajā Azovas jūras ostas pilsētā «saglabājas tik smaga, cik vien ir iespējams.» Lūk, Zelenska uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas