Ukrainas kara 58.diena: Mariupole ziņo par masu kapiem, Krievijā «pavīd» ziņa par 13 000 kritušu karavīru

Piektdien, 22.aprīlī, Ukrainas Bruņotie spēki vēsta, ka Krievija sakoncentrējusi lielus spēkus Donbasa ofensīvai no ziemeļiem. Tikmēr Mariupoles pilsētas pašvaldība norādījusi, ka iebrucēji pilsētas tuvumā veido masu kapus daudzo Mariupolē nogalināto aprakšanai. Krievijā prokremliski noskaņots informācijas avots, citējot Aizsardzības ministriju, rakstījis par vairāk nekā 13 000 kritušu krievu karavīru un pēc tam steigšus izdzēsts, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform un britu raidorganizācija BBC un baltkrievu medijs Nexta TV.

Ukrainā turpinoties Krievijas okupācijas spēku centieniem uztaustīt vietu, kur pārraut 500 kilometru garo Donbasa frontes līniju, lai ielenktu ukraiņu spēkus, iebrucēji sakoncentrējuši aptuveni 25 bataljona taktiskās grupas pie Harkivas apgabala Izjumas pilsētas.

Tā lēsis Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs tā publiskajā ziņojumā par operatīvo, militāro situāciju valstī pēdējā diennaktī līdz piektdienas rītam.

«Izjumas virzienā ienaidnieks izvietoja līdz pat 25 bataljonu taktiskajām grupām no [Krievijas Bruņoto spēku] 1.Tanku armijas, 20. un 35. apvienotājām bruņojuma armijām un Austrumu militārā apgabala 68.armijas korpusa, kā arī Krievijas bruņoto spēku gaisa desanta karaspēku,» teikts ziņojumā.

Doneckas apgabalā un dienvidu Tavrijas reģiona aizsardzības virzienā iebrucēji 21.aprīlī pastiprinājuši karadarbību visā frontes līnijā. Uzbrukuma operācijas Krievijas karaspēks īstenojis Donetskas apgabala Zaričnes tuvumā un centies virzīties uz priekšu Luganskas apgabala Rubižnes tuvumā.

Aizsardzības kaujas pret iebrucējiem turpinājušās Luhanskas apgabala Novotoškivskes un Popasnas apdzīvoto vietu tuvumā. Izmantojot artilēriju, iebrucēji turpinājuši mēģinājumus veikt uzbrukumu Donetskas apgabala Marinkas pilsētai.

Valsts dienvidaustrumu daļā Krievijas karaspēks veic pastiprinātu karaspēka pārgrupēšanu daļēji ieņemtajā Zaporižjas apgabalā, un organizē karaspēka loģistikas atbalsta pasākumus.

Dienvidos pie Dienvidu Bugas upes iebrucēji turpinājuši apšaudīt Ukrainas karaspēka vienības, kaujā pie Hersonas apgabala Trudoliubivkas mēģinājuši veikt izlūkošanu, taču cietuši zaudējumus un atkāpušies uz iepriekš ieņemtajām pozīcijām. Šajā valsts daļā iebrucēji cenšas okupēt visu Hersonas apgabala teritoriju, teikts Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštāba ziņojumā.

Vēl karadarbība pēdējā diennaktī notikusi pie daļēji ielenktās Harkivas pilsētas dienvidaustrumos, tikmēr iebrucēji kopumā likuši mierā Ukrainas lielāko daļu uz rietumiem no Dņepras upes.

Masu kapi pie Mariupoles

Kā vēsta Ukrainas medija The Kyiv Independent korespondents Iļja Ponomorenko, Mariupoles pilsētas dome paziņojusi, ka Krievija ir izveidojusi masu kapus pie tuvējās Mangušas pilsētas.

Saskaņā ar pašvaldības pausto iebrucēji tur, 30 metrus garās tranšejās aprakuši mirušos no Mariupoles. Pašvaldība lēsusi, ka Krievijas karaspēks varētu būt tur apracis no 3 000 līdz 9 000 Mariupoles iedzīvotāju.

«Pieņēmums izdarīts, salīdzinot satelīta fotogrāfijas ar apbedījumu vietu [atbrīvotajā Kijivas apgabala pilsētā] Bučā, kur tika atrasti 70 līķi. [ASV satelīta foto uzņēmuma] Maxar attēli, kas veikti 9. aprīlī, parāda masu apbedījumu sektoru Mangušā, kas ir 20 reizes lielāks. Okupanti visu aprīli rakuši jaunas tranšejas, katru dienu pildot tās ar līķiem. Mūsu avoti vēsta, ka šādos kapos līķi krauti vairākās kārtās,» teikts Mariupoles pašvaldības paziņojumā.

Izpostītajā Azovas jūras ostas pilsētā Krievijas karaspēks pagaidām atteicies no Mariupoles aizstāvju pēdējā bastiona, Azovstaļ metalurģijas kompleksa, ieņemšanas. Krievijas prezidents Vladimirs Putins Krievijas televīzijā pārraidītā sarunā ar aizsardzības ministru Sergeju Šoigu devis rīkojumu neuzbrukt kompleksam, bet bloķēt to tā, «lai muša neizlidotu». Kā argumentu šādai plānu maiņai Putins minējis nepieciešamību saudzēt krievu karavīrus.

Krievijā «uzpeld» kritušo karavīru statistika

Vēlme saudzēt krievu militārpersonas ir interesants arguments no Kremļa saimnieka puses, jo bez viņa lēmuma Krievijai iebrukt Ukrainā šobrīd dzīvi būtu tūkstošiem kara gaitā kritušo krievu karavīru. Kā vēsta Nexta TV, prokremliskais informācijas avots Readovka rakstījis, ka Krievijas Aizsardzības ministrija slēgtā brīfingā ziņojusi par Ukrainā nogalinātiem un pazudušiem karavīriem. Norādīts, ka neatgūstami zaudēti 13 414 karavīru un vēl ap 7 000 tiek uzskatīti par pazudušiem bez vēsts.

Pēcāk Readovka rakstītais ticis izdzēsts, vēsta Nexta TV.

Šo skaitļu kopsumma ir tuva Ukrainas Bruņoto spēku paustajam, ka iebrucēji kopš 24.februāra ir zaudējuši ap 20 100 karavīru.

Zelenskis atzīst 40 apdzīvotu vietu zaudēšanu austrumos

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka Krievijas karaspēks ceturtdien, 21.aprīlī, valsts austrumos ieņēmis 40 apdzīvotas vietas. Viņš tomēr paudis pārliecību, ka šie un citi ieguvumi Krievijai ar laiku izrādīsies pārejoši.

Skatieties Zelenska jaunāko uzrunu ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas