Ukrainas kara 61.diena: Jau divi mēneši, ASV sola 332 milj. dolāru, video no Azovstaļ civilā bunkura

Pirmdien, 25.aprīlī, Ukrainas Bruņotie spēki vēsta par Krievijas karaspēka uzbrukuma operāciju Luhanskas apgabala Popasnas rajonā. ASV valdības pārstāvji vizītē Kijivā solījuši jaunu militāro atbalstu Ukrainai 332 miljonu dolāru (307 miljonu eiro) apmērā. Azovas pulks, kas turpina kontrolēt ielenkto Azovstaļ rūpnīcu Mariupolē, publicējis video, kur redzami tur iesprostoto sieviešu un bērnu sadzīves apstākļi, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform un britu raidorganizācija BBC un baltkrievu medijs Nexta TV.

Aizvadītajā nedēļas nogalē apritējuši divi mēneši kopš Krievija nelikumīgi un neizprovocēti iebrukusi Ukrainā. Mērķis pakļaut visu Ukrainu un gāzt tās demokrātiski ievēlēto parlamentu, valdību un prezidentu nav sasniegts, tomēr pilna apjoma karš turpinās ar Krievijas karaspēka pārspēku aviācijas, smagās artilērijas un tanku skaita ziņā.

Maskavas aizsāktais vardarbības vilnis ir pazinis no mājām ceturto daļu no 41 miljona Ukrainas iedzīvotāju. Bēgļu gaitās uz ārzemēm, tostarp Latviju, no Ukrainas devušies vairāk nekā 5,1 miljons cilvēku.

Šobrīd vissmagāk klājas ielenktajiem Mariupoles iedzīvotājiem Azovstaļ rūpnīcas bunkuros, kā arī iebrucēju okupēto teritoriju iedzīvotājiem un vairākiem simtiem tūkstošu cilvēku, kuri, kā norādījis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, deportēti uz Krieviju.

Ne visur Ukrainā norisinās karadarbība. Lai arī ar lielām grūtībām dzīve turpinās. Ukraina aprēķinājusi, ka valstī kopš kara sākuma reģistrēti ap 27 000 jaundzimušo un ap 30 000 jaunu ģimeņu.

Operatīvā situācija

Pirmdienas rītā iebrucēji turpinājuši aktīvu uzbrukuma karadarbību Ukrainas austrumos ar virsmērķi uzveikt valsts aizstāvju Apvienoto spēku operācijas grupu, pilnībā ieņemt Donetskas un Luhanskas apgabala administratīvo teritoriju. Tāpat kā mērķis Maskavai saglabājas sauszemes ceļa izveide no šīm teritorijām uz okupēto Krimas pussalu.

Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs ziņojumā par operatīvo, militāro situāciju valstī diennaktī līdz pirmdienas rītam vēsta, ka ap 500 kilometru garās Donbasa frontes līnijā iebrucēji cietuši neveiksmi, cenšoties ieņemt sektorus Izjuma-Barinkove un Izjuma-Slovjanska. Šajā apvidū Krievijas karaspēks ar artilēriju apšaudījis tādas apdzīvotas vietas kā Veļikakomišuvakha, Virnopiļa un Novo Dmitrivka.

Doņeckas un Tavriskas virzienos Krievijas okupācijas spēki veikuši artilērijas triecienus pa Ukrainas karaspēka pozīcijām. Mariupolē Krievijas karaspēks veicis raķešu un gaisa triecienus Azovstaļ metalurģijas kompleksam, taču nav mēģinājis to ieņemt sauszemes cīņās. Pirmdienas rītā sīva kauja norisinās Luhanskas apgabala Popasnas apvidū.

Lasiet arī: Ukrainas nopublicētajā sarakstā iekļautie Krievijas spiegi ir apmeklējuši arī Latviju

Valsts dienvidos, uz ziemeļiem no Krimas Krievijas karaspēks uzbrucis valsts aizstāvjiem pie Kņazivkas un Mikolajivkas.

Lai arī nedēļas nogalē, kas pareizticīgajiem bija Lieldienu atzīmēšanas laiks, iebrucēji apšaudījuši ar raķetēm plašu Ukrainas teritoriju, naktī uz pirmdienu postoši lādiņi no gaisa visvairāk – ārpus Donbasa frontes – mesti pa izpostīto Harkivas pilsētu un citām Harkivas apgabala apdzīvotām vietām.

Pēdējā diennaktī Donbasa frontē Apvienoto spēku operācijas grupa atvairījusi septiņus pretinieka uzbrukumus, iznīcinot 13 tankus, trīs artilērijas sistēmas, 17 bruņumašīnas, četras bruņu kaujas mašīnas, trīs bezpilota lidaparātus Orlan-10.

Tā rakstīts Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštāba ziņojumā, kur gan par iespējamiem ukraiņu zaudējumiem nav ne vārda.

ASV ministru vizīte

Būtisku morālā atbalsta devu Ukrainai, noslēdzoties divu mēnešu iebrukuma nogrieznim, sniegusi ASV. Svētdien, 24.aprīlī, pirmoreiz kopš iebrukuma sākuma Kijivu apmeklējušas ASV valdības amatpersonas.

Tiekoties ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, ASV valsts sekretārs Antonijs Blinkens (Anthony Blinken) un ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins (Lloyd Austin) paziņojuši, ka Ukrainā tuvākās nedēļas laikā atgriezīsies ASV diplomāti, lai atsāktu vēstniecības darbu klātienē.

Blinkens un Ostins arī informējuši Zelenski par jaunu militāro finansējumu Ukrainai vairāk nekā 322 miljonu dolāru (307 miljonu eiro) apmērā. Ar to kopējā ASV militārā palīdzība Ukrainai kopš iebrukuma sākuma būs sasniegusi aptuveni 3,7 miljardus dolāru. Vēl nepilni 400 miljonu dolāru (370 miljoni eiro) tiks piešķirti 15 citām valstīm Centrāleiropā, Austrumeiropā un Balkānos.

Saskaņā ar ASV Aizsardzības departamenta preses sekretāra Džona Kirbija (John Kirby) teikto, vairāk nekā 50 ukraiņu karavīriem pirmdien paredzēts pabeigt mācības, lai apgūtu tādu haubiču vadīšanu, ko Vašingtona pēdējo nedēļu laikā ir sākusi sūtīt uz Ukrainu.

Pacilājums Kijivā neuzlabo stāvokli Mariupolē

Azovas pulks, kas joprojām nepadodas iebrucējiem un atrodas ielenktajā Azovstaļ rūpnīcā Mariupolē, publicējis video, kur redzami tur esošo sieviešu un bērnu sadzīves apstākļi.

Video krievu valodā:

Zelenska Lieldienu uzruna

Ukrainas prezidents, kuram tāpat kā ukraiņu karavīriem pēdējos divos mēnešos bijusi raksturīga stingra nepiekāpība Krievijas okupācijas spēkiem, arī Lieldienu uzrunā paudis stingru apņēmību galu galā uzvarēt ieilgušajā karā.

Skatieties Zelenska jaunāko uzrunu ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas