Ukrainas kara 63.diena: Ukraiņi uzbrūk Čūsku salai, Krievijā deg munīcijas noliktava, uz Ukrainu izšautas 1 300 raķetes

Trešdien, 26.aprīlī, Ukrainas karaspēks uzbrucis Melnās jūras Čūsku salai, ko Krievijas okupācijas spēki kontrolē kopš kara sākuma. Krievijā izcēlies ugunsgrēks Ukrainas pierobežas munīcijas noliktavā. Iebrucēji uz Ukrainu izšāvuši kopumā 1 300 raķetes, taču nav spējuši iznīcināt Ukrainas pretgaisa aizsardzību, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform un britu raidorganizācija BBC un baltkrievu medijs Nexta TV.

Kā trešdienas rītā vēsta Ukrinform, Ukrainas Bruņotie spēki veikuši uzbrukumu Melnās jūras Čūsku salai, trāpot salā ievietotajam iebrucēju vadības centram un iznīcinot zeme-gaiss Strela-10 tipa raķešsistēmu.

Vēl Ukrainas dienvidos, pēc Ukrainas Bruņoto spēku vēstītā, pēdējā diennaktī iebrucēji mēģinājuši virzīties uz Mikolajivas apgabalu pie Tavrijskas un Novazorjas ciematiem, taču tas nav izdevies, jo uzbrūkošās vienības cietušas ievērojamus zaudējumus un atkāpušās.

Krievija turpina bloķēt visas Ukrainas ostas un nepieļauj kravas kuģu kustību no tām. Odesas apgabalā Krievijas raķetes atkārtoti trāpījušas nozīmīgajam dzelzceļa tiltam pāri Dņestras estuāram – platajai Dņestras upes grīvai.

Austrumos – 500 kilometru garajā Donbasa frontē – gandrīz visā tās garumā turpinās pozicionāla karadarbība.

«Notiek ienaidnieka uzbrukuma operācijas Austrumu operatīvajā zonā, lai iegūtu pilnīgu kontroli pār Doneckas un Luhanskas apgabala teritorijām un noturētu sauszemes koridoru ar okupēto Krimu. Okupācijas spēki visaktīvāk darbojas Slobožanskas un Doneckas virzienos,» teikts Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštāba ziņojumā par situāciju līdz 27.aprīļa pulksten 06.00.

Luhanskas apgabala Izjumas virzienā Krievijas spēki veikuši uzbrukumus Barinkovei. Iebrucējiem izdodoties pavirzīties uz priekšu frontes līnijas ziemeļos, tas ieņēmis Veļikakomšuvahas ziemeļaustrumu daļu un ieņēmis Zavodu ciemu pie Izjumas.

Lai palielinātu sava karaspēka klātbūtni Izjumas pilsētā Krievijas okupācijas spēki no Belgorodas apgabala teritorijas uz Izijumas pilsētu pārdislocējuši divas bataljona taktiskās grupas ar gaisa desantniekiem.

«Doneckas virzienā ienaidnieka vienības darbojas gandrīz visā kontakta līnijā. Galvenie centieni ir vērsti uz uzbrukuma operācijām Sjevjerodoņeckas, Popasnas un Kurahovas virzienos, lai pilnībā pārņemtu kontroli pār Popasni, Rubižni un turpinātu ofensīvu uz Laimanu, Sjevierodoņecku un Slovjansku,» ziņojis Ģenerālštābs par kaujām vietās, kur Ukrainas aizstāvjiem lielākoties izdevies līdz šim noturēties visu pašreizējā kara gaitu.

Joprojām neieņemtajā Mariupoles Azovztaļ metalurģijas kompleksā par spīti aplenkumam turpina nepadoties ukraiņu spēki, kuri apsargā ilgstoši bunkuros mītošus civiliedzīvotājus, galvenokārt sievietes un bērnus. Gan Ukrainas Bruņotie spēki, gan Lielbritānijas Aizsardzības ministrija vēsta, ka Mariupolē Krievijas karaspēks izmanto nevadāmas, brīvi krītošas aviācijas bumbas, lai nopostītu celtnes un konstrukcijas Azovstaļ teritorijā, zem kurām atrodas bumbu patvertņu tīkls.

Putins nepiekāpjas ANO ģenerālsekretāram

Vladimirs Putins Maskavā otrdien, 26.aprīlī, ticies ar ANO ģenerālsekretāru Antoniu Guterešu (António Guterres), kurš Krievijas galvaspilsētā ieradies ar aicinājumu apturēt karu un tā radītās ciešanas, cilvēku bojāeju. Lai arī Putins atkārtojis Kremļa pozīciju, ka Krievija īsteno īpašu militāro operāciju konkrētu politisko mērķu sasniegšanai, Guterešs skaidri norādījis, ka ANO uzskata to par iebrukumu. ANO augstākā amatpersona arī sacījis, ka viņš ir gatavs iesaistīt resursus, lai evakuētu civiliedzīvotājus, kuri jaun nepilnus divus mēnešus ir iesprostoti Mariupolē.

Ar faktu sagrozīšanu un atklātu melošanu pazīstamais Putins sacījis, ka kaujas Mariupolē ir beigušās. Pēc viņa teiktā, Krievijas karavīri nedara neko, lai liegtu civiliedzīvotājiem izkļūt no aplenkuma, kā arī vainojis Ukrainas karavīrus, ka tie turot civiliedzīvotājus savā tuvumā kā vairogus, vēst BBC.

Saruna ar Putinu notikusi pie gara galda un tās laikā abiem tā arī nav izdevies tuvināt viedokļus un panākt Krievijas piekrišanu karadarbības samazināšanai un cilvēku dzīvību saudzēšanai.

Lūk, video, kur redzama sarunas norises vieta un apstākļi.

Iebrucējiem deg munīcijas noliktava

Ukrainai tuvo Krievijas apgabalu amatpersonas turpina vēstīt par regulāriem ugunsgrēkiem stratēģiskos objektos. Kā ziņo The Kyiv Independent, Krievijas Belgorodas apgabala gubernators Vjačeslavs Gladkovs trešdienas rītā paziņojis, ka pie Starajaņeļidovkas ciema izcēlies ugunsgrēks munīcijas noliktavā.

Šai saistībā Lielbritānijas valdība norādījusi, ka Ukrainai ir tiesības lietot Lielbritānijas piegādātus ieročus, lai uzbruktu militāriem objektiem Krievijā.

Raķešu lietus divu mēnešu garumā

Krievija vairāk nekā divos mēnešos kopš kara sākuma uz mērķiem Ukrainā izšāvusi vairāk nekā 1 300 raķešu, pavēstījusi Ukrainas aizsardzības ministra vietniece Hanna Maļara.

«Pēc mūsu datiem, to [Krievijas raķešu] rezerves jau ir samazinājušās par vairāk nekā pusi, jo viņi tās aktīvi izmanto kopš 24.februāra,» Ukrainas televīzijā sacījusi Maļara, piebilstot, ka aprēķinā ir ietvertas gan no zemes raķešu sistēmām, gan kara aviācijas, gan no kuģiem izšautās raķetes.

Lai arī raķešuzbrukumos nodarītie postījumi ir lieli, jaunākajā Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas izlūkošanas ziņojumā par karu Ukrainā rakstīts, ka «Ukraina saglabā kontroli pār lielāko daļu no savas gaisa telpas». «Krievijai nav izdevies iznīcināt Ukrainas Gaisa spēkus vai apspiest ukraiņu pretgaisa aizsardzību. Ukraina turpina apdraudēt Krievijas lidojošos objektus,» tā Lielbritānijas Aizsardzības ministrija.

Zelenskis vaino Krieviju sprādzienos Piedņestras apgabalā

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir norādījis, ka Krievijas izlūkdienesti ir vainojami sprādzienu sarīkošanā šonedēļ prokremliskajā Piedņestras reģionā, kas ir separātisks Moldovas reģions ar lielu Krievijas karaspēka klātbūtni. Piedņestra robežojas ar Ukrainas dienvidrietumu daļu, un pastāv bažas, ka Krievija savā karā pret Ukrainu varētu iesaistīt arī Piedņestru, apdraudot arī Moldovu.

Lūk, Zelenska jaunākā uzrunu ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas