Ukrainas kara 64.diena: ASV piegādā haubices, briti prasa dot Ukrainai vēl smagos ieročus

Ukrainā ceturtdien, 28.aprīlī, Krievijas okupācijas spēki pastiprinājuši sauszemes vienību spiedienu uz Izjumas pilsētas apvidu, kur tām pakāpeniski izdevies iespiesties Ukrainas karaspēka aizsardzības līnijās. ASV piegādājušas Ukrainai daļu no solītajiem artilērijas ieročiem, haubicēm, savukārt Lielbritānija aicinājusi visas Ukrainu atbalstošās valstis piegādāt tai smagos ieročus, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform un britu raidorganizācija BBC un baltkrievu medijs Nexta TV.

Pēdējā diennaktī iebrucēju galvenie militārie pūliņi veltīti Ukrainas ziemeļaustrumiem. Donbasa frontes ziemeļu daļā, okupētajā Harkivas apgabala Izjumas pilsētā, Krievija iesūtījusi papildu 500 militārā aprīkojuma vienības, lai pastiprinātu ofensīvu – tā teikts Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštāba ziņojumā par operatīvo situāciju valstī diennaktī līdz ceturtdienas rītam.

Izjumas apkārtnē Krievijas uzbrukumi kļuvuši aktīvāki apdzīvoto vietu Sulihivkas un Veļikakomišuvahas virzienā.

Intensīvas apšaudes novērotas arī citur Donbasa frontē, iebrucējiem pastiprinot centienus pārraut aizsardzības pozīcijas ar smago ieroču pārsvaru, ziņojis Ģenerālštābs.

Dienvidos, Hersonas un Mikolajivas apgabalā, Krievijas karaspēks centies iegūt labākas taktiskās pozīcijas virzienā uz ukraiņu kontrolēto Mikolajivu, taču cietis neveiksmi.

Kā vēsta ASV militāro pētījumu centrs The Study of War, Hersonā, kas ir pirmā apgabala centra pilsēta Ukrainā, ko Krievija ieņēmusi kopš pašreizējā kara sākuma, novēroti ukraiņu partizāņu uzbrukumi.

Ukrainas Bruņotie spēki ziņo, ka trešdien valsts dienvidos likvidējuši 49 Krievijas karavīrus un 14 militārā aprīkojuma vienības, tostarp sešus bruņu transportierus, trīs motorizētos transportlīdzekļus, kā arī raķešu, artilērijas un pretgaisa ieročus.

Ģenerālštābs lēš, ka no 24.februāra līdz 27.aprīlim Krievija Ukrainā zaudējusi ap 22 400 militārpersonas.

Par saviem dzīvā spēka zaudējumiem Ukrainas Bruņotie spēki publiski neziņo. Ukrainas valdība norādījusi, ka līdz 15.aprīlim kritušas no 2 000 līdz 3 000 ukraiņu militārpersonu un vēl ap 10 000 tikušas ievainotas.

Lasiet arī: Krievija aptur gāzes piegādi Polijai, Bulgārijai; ES sola palīdzēt

Cik liela teritorija ir okupēta?

Attiecībā uz teritoriālās kontroles samēru karojošo pušu starpā šobrīd pārliecinōši lielāko daļu no Ukrainas teritorijas daļu kontrolē Ukrainas valdība, tās militārie un iekšlietu dienesti. Pēc Krievijas okupācijas spēku atkāpšanās no Ukrainas ziemeļiem valsts apgabali, kuru teritorijas vai to daļas šobrīd kontrolē Krievija, ir, sākot no dienvidiem:

– Krimas pussala;

– gandrīz viss Hersonas apgabals;

– vairāk nekā puse no Zaporižjas apgabala;

– aptuveni puse no Donetskas apgabala;

– lielākā daļa no Luhanskas apgabala;

– un mazāk nekā puse no Harkivas apgabala valsts ziemeļaustrumos.

Pārējā valstī par spīti regulāriem, postošiem Krievijas raķešu triecieniem pamazām atgriežas ekonomiskā aktivitāte, notiek izpostīto valsts ziemeļu rajonu apdzīvoto vietu atmīnēšana un gruvešu aizvākšana. Pašvaldību vadītāji, piemēram, Kijivas mērs Vitālijs Kļičko, mudina izbraukušos iedzīvotājus vēl neatgriezties dzīvesvietās, jo militārai apdraudējums saglabājas.

Rietumi saprot notikumu izšķirīgumu

Ja Krievijai izdosies gūt uzvaru Donbasa frontē, tad nopietni apdraudēta būs pārējā Ukrainas teritorija. Lai arī gausi un novēloti sākta, šobrīd notiek Rietumu smago ieroču piegāde Ukrainai ar mērķi izlīdzināt Krievijas pārspēku militārās tehnikas ziņā, un līderi šajā ziņā ir ASV.

ASV Aizsardzības ministrijas preses sekretārs Džons Kirbijs (John Kirby) naktī uz ceturtdienu paziņojis, ka Ukrainai piegādātas vairāk nekā puse no apsolītajām 90 haubicēm ar 155 milimetru stobriem.

Polija nesen ziņojusi par tanku piegādi Ukrainai.

Sapurināt Rietumvalstu valdības, lai tās steigšus sūtītu Ukrainai smagos ieročus, kas akūti nepieciešami pozicionālām kaujām atklātajā Donbasa stepē, centusies Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trasa (Liz Trus). Lietojot neierasti tiešu valodu, Trasa uzrunā Londonā sacījusi, ka Rietumvalstu stratēģiskajam mērķim ir jābūt Ukrainas uzvarai.

Britu ārlietu ministre aicinājusi sabiedrotās valstis divkāršot pašreizējo atbalstu Ukrainai, turpināt smago ieroču piegādāšanu. Lielbritānijas sabiedrotajiem Trasa aicinājusi panākt, lai Krievijas spēki pilnībā pamestu Ukrainas teritoriju un valsts aizstāvji atgūtu teritoriju robežās, kādas tās bija līdz 2014.gadam.

«Mēs turpināsim iet tālāk un ātrāk, lai izstumtu Krieviju no visas Ukrainas,» sacījusi NATO dalībvalsts ārlietu ministre.

Zelenskis runā par gatavošanos izpostīto vietu atjaunošanai

Trešdien notikusi Ukrainas Vietējo un reģionālo varasiestāžu kongresa sanāksme, kur piedalījies arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Prezidents sacījis, ka, kamēr valsts cīnās ar iebrucējiem, civilajām amatpersonām ir jāvelta katra diena, lai gatavotos «mūsu valsts atjaunošanai pēc kara». Ukrainas valdība lēš, ka Krievijas iebrukums valstī un cīņa pret to valstij ir radījusi zaudējumus 600 miljardu ASV dolāru (569 miljardu eiro) apmērā.

Zelenskis ceturtdien tiekas ar ANO ģenerālsekretāru Antoniu Guterešu (António Guterres), kuru iepriekš kritizējis par to, ka viņš, šonedēļ apmeklējot karojošo valstu galvaspilsētas, vispirms devies uz Maskavu un ticies ar Vladimiru Putinu.

Lūk, Zelenska jaunākā video uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas