Ukrainas kara 68.diena: Gaida Mariupoles evakuētos, iebrucēji gatavo Slovjanskas ofensīvu un iespējamu uzbrukumu Moldovai

Ukrainas neokupētajā daļā pirmdien, 2.maijā, gaida ierodamies ap 100 civiliedzīvotāju, kuri nedēļas nogalē evakuēti no bunkuriem Mariupolē. Kamēr liels skaits vēl cilvēku turpina slēpties Azovstaļ rūpnīcas pagrabos, Krievija Donbasa frontē gatavo stiprākus uzbrukumus Slovjanskai un Severodonetskai. Tikmēr mediji vēsta par Kremļa apstiprinājumu Krievijas plānam iebrukt Moldovā, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, britu raidorganizācija BBC un ziņu portāls The Times, kā arī baltkrievu medijs Nexta TV.

Pagājušās nedēļas politiskās sarunas starp ANO ģenerālsekretāru Antoniu Guterešu (António Guterres) un Vladimiru Putinu Maskavā ir sākušas dot rezultātu. Aptuveni 100 cilvēki nedēļas nogalē evakuēti no Krievijas okupācijas spēku aplenktā Mariupoles metalurģijas kompleksa Azovstaļ. Kā norādījis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, pirmdien viņus gaida ierodamies ukraiņu kontrolētajā Zaporižjes pilsētā.

Ukrainas karaspēka tuvākās pozīcijas Mariupolei atrodas ap 100 kilometru attālumā no izpostītās Azovas jūras ostas pilsētas, tādēļ militāru iespēju atbrīvot pilsētu, aplenktos tās aizstāvjus un pārējos civiliedzīvotājus iespējams tikai sarunu ceļā. Azovstaļ bunkuros patlaban turpina slēpties vairāki simti civiliedzīvotāju un arī pilsētas aizstāvji, kuri vairākkārt noraidījuši iebrucēju ultimātus padoties gūstā.

Lūk, ukraiņu Azovas pulka izplatīts video par notikušās evakuācijas pirmajiem posmiem. Teksts krievu valodā.

Ukrainas puse vēsta, ka Krievijas karaspēks pēc evakuācijas pirmā posma atsācis Azovstaļ apšaudīšanu ar artilērijas lādiņiem lielā apjomā.

Mediji: Maskava vēlas apdraudēt arī Moldovu

Svētdien, 1.maijā, The Times vēstīja, citējot vārdā nenosauktus Ukrainas militārās izlūkošanas avotus, ka Kremlī apstiprināts plāns iebrukt Moldovā, kas atrodas uz dienvidrietumiem no Ukrainas. Moldovā militāru apdraudējumu jau kopš 90.gadiem rada Krievijas karaspēka vienību klātbūtne separātiskajā Piedņestras apgabalā, kas robežojas ar Ukrainu.

Pēc aprīlī notikušiem sprādzieniem separātistu drošības iestādēs, aprīļa beigās novērota aktivitāte Piedņestras galvaspilsētas Tiraspoles lidostā. Krievija var mēģināt pārvietot savu karaspēku uz lidostu ar lidmašīnām un helikopteriem no okupētās Krimas. Ukraiņu avoti arī apgalvo, ka Krievija plāno sarīkot protestus un grautiņus Moldovas galvaspilsētā Kišiņevā.

Karaspēka pārvietošanas operācija Krievijai būtu riskanta, jo, lai to īstenotu. lidaparātiem būtu jālido pāri ukraiņu kontrolētai Ukrainas teritorijai. The Times norāda, ka Rietumvalstu izlūkdienestu vērtējumā Krievijai nav drošu iespēju aizsniegt Piedņestru, nepadarot lidmašīnas par ukraiņu pretgaisa aizsardzības mērķiem virs Ukrainas Odesas apgabala. Ilgstoša karadarbība nav iespējama arī bez karaspēka apgādes, tādēļ munīcijas un militārās tehnikas pārvietošanai uz Piedņestru Krievijai būtu jāizveido sauszemes koridors no daļēji okupētā Hersonas apgabala caur Mikolajivas un Odesas apgabalu, ko Ukraina noteikti censtos nepieļaut.

Piedāvā laulāties kā Krievijā

Ukrainas dienvidos, Hersonas, Zaporižjas un Donetskas apgabalā joprojām ir lielākās teritorijas, ko Krievijai izdevies ieņemt un noturēt kopš šī iebrukuma sākuma 24.februārī. Mediji vēsta, ka iebrucēji turpina uzspiest okupācijas varu un pārvaldi reģionā dažādās dzīves jomās.

Lūk, Nexta TV publicējusi attēlu no laulību reģistrācijas telpas Berdjanskas pilsētā, kādu to iekārtojusi okupācijas vara. Ukrainas karoga vietā piekārts argesorvalsts karogs. Attiecīgi laulības turpmāk plānots reģistrēt it kā tās notiktu Krievijā.

[]

Ofensīva uz Slovjansku

Aktīva karadarbība Ukrainā norisinās visā Donbasa frontes garumā. Pirmdienas rīta ziņojumā par operatīvo militāro situāciju valstī pēdējā diennaktī Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs vēsta, ka pēc pavirzīšanās uz priekšu pie Harkivas apgabala Izjumas pilsētas Krievijas karaspēks gatavo pastiprinājumus, lai censtos ieņemt vēl divas stratēģiskas nozīmes pilsētas. Tās ir Slovjanska Donetskas apgabalā un Severodonetska Luhanskas apgabalā. Abām šīm pilsētām Krievija uzbrukusi jau vairāk nekā mēnesi, taču būtiski panākumi, lai pārrautu Ukrainas karaspēka pozīcijas, kas nostiprinātas kopš 2014.gada, ir izpalikuši.

Ukrainas dienvidos, Tavrijskas un Dienvidbugas lejteces virzienos, iebrucēji pēdējā diennaktī mēģinājuši uzlabot savas taktiskās pozīcijas un atklājuši uguni. Hersonas apgabala Tavrijskas virzienā notikusi Krievijas karaspēka pārgrupēšana, nostiprinātas pozīcijas, papildināti munīcijas un degvielas krājumi.

Dienvidbugas lejteces virzienā Krievijas karaspēks mēģinājis sasniegt Hersonas apgabala administratīvās robežas, meklējot vājās vietas Ukrainas aizsardzības līnijās. Mikolajivas virzienā iebrucēji veikuši gaisa izlūkošanu, izmantojot trīs bezpilota lidaparātus.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas