Ukrainas kara 71.diena: Artilērijas uzbrukums Kramatorskai, Krievija ielauzusies Azovstaļ, Mariupoles teātra uzbrukumā bijis vairāk upuru

Ukrainā ceturtdien, 4.maijā, Donbasa frontes aizmugurē Krievijas karaspēks īstenojis artilērijas uzbrukumu Kramatorskas pilsētas dzīvojamiem rajoniem. Mariupolē iebrucējiem izdevies ielauzties aplenktā metalurģijas kompleksa Azovstaļ teritorijā, taču Azovas Pulks turpina to aizstāvēt. Mediji vēsta, ka 16.marta uzlidojumā Mariupoles teātrim varētu būt nogalināti ap 600 cilvēku, vēsta amerikāņu ziņu aģentūra AP, Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, britu raidorganizācija BBC un baltkrievu medijs Nexta TV.

Krievijas okupācijas spēki pastiprinājuši karadarbību Ukrainā, tuvojoties 9.maijam, kad Krievijas politiskā vadība vēlēsies saviem iedzīvotājiem paziņot par kādu politisku mērķu, militāru uzvaru sasniegšanu kaimiņvalstī.

Turpinās iebrucēju līdz šim nesekmīgie centieni uzveikt Ukrainas apvienoto spēku grupējumu Donbasa frontē ar politisko mērķi okupēt visu Luhanskas un Donetskas apgabala teritoriju. Naktī uz ceturtdienu notikuši smagās artilērijas uzbrukumi Luhanskas apgabala Kramatorskas pilsētai. Žurnālista Denisa Kazanska un Nexta TV izplatītā video materiālā, pēc viņu paustā, redzamas uzbrukuma sekas pēc pilsētas centra un dzīvojamo rajonu apšaudīšanas.

Iepriekš aprīlī Vladimirs Putins Maskavā instruējis Krievijas aizsardzības ministru Sergeju Šoigu neorganizēt Mariupoles pēdējā bastiona Azovstaļ ieņemšanu, lai netērētu krievu karavīru dzīvības, un tā vietā īstenot stingru plašās rūpnieciskās zonas blokādi.

Pēc vairāku simtu civiliedzīvotāju evakuācijas no Azovstaļ cauri iebrucēju okupētai teritorijai uz Ukrainas kontrolētām pilsētām nedēļas sākumā Krievija pēdējās dienās sākusi ofensīvu, lai ieņemtu metalurģijas kompleksu. Kremļa acīm raugoties, piecu kilometru plašās Azovstaļ rūpnīcas teritorijas ieņemšana un attiecīgi pilnīga uzvara kaujā par Mariupoli, izskatās pēc vienkāršākā mērķa, ko sasniegt līdz Putina režīmam svarīgajam 9.maijam.

Nepiekāpīgais Azovas Pulks tomēr turpina aizstāvēties, kaut bijis aplenkumā un cīnījies pret lielu militārās tehnikas un karavīru skaita pārspēku jau kopš marta pirmajām dienām. Azovas Pulka komandieris, pulkvežleitnants Deniss Prokopenko publicējis video no aplenkuma.

«Slava Ukrainai! Mariupoles garnizons jau 70 dienas cīnās pret ienaidnieka vadošajiem spēkiem. Kopš 2022.gada 25.aprīļa mēs turam visaptverošu aizsardzību Azovstaļ rūpnīcā. Ir pagājušas divas dienas, kopš ienaidnieks ielauzies rūpnīcas teritorijā. Notiek smagas, asiņainas cīņas. Es lepojos ar mūsu karavīriem, kuri pieliek pārcilvēciskas pūles, lai apturētu ienaidnieka uzbrukumus. Esmu pateicīgs visai pasaulei par jūsu milzīgo atbalstu Mariupoles garnizonam. Mūsu karavīri ir to pelnījuši. Situācija ir ārkārtīgi izaicinoša, taču, neskatoties uz to, mēs turpinām turēt aizsardzību,» tā Prokopenko teiktas citēts Ukrinform.

Lūk, Azovas Pulka komandiera video uzruna ukraiņu valodā.

Vai kara daudzskaitlīgākais noziegums būs Mariupoles teātra sagraušana?

Ziņu aģentūra AP savākusi pierādījumus par 16.marta gaisa uzbrukumu Donetskas apgabala Drāmas teātrim. Kamēr Krievijas armija vēl nebija ielauzusies vairāku simtu tūkstošu cilvēku apdzīvotajā ostas pilsētā, bet tā jau bija aplenkta, teātra ēkā – bunkurā zem tās un citās telpās – no gaisa uzlidojumiem slēpušies ap 1 000 cilvēku. Pēc Ukrainas Bruņoto spēku paustā, 16.martā Krievijas armija izdarījusi gaisa triecienu pa teātra ēku, daļēji sagraujot to un nogalinot daļu no tobrīd ēkā esošiem cilvēkiem.

Mariupoles pilsētas pašvaldība aplēsusi, ka uzbrukumā nonāvēti ap 300 cilvēki.

AP otrdien, 4.maijā, vēstījusi, ka tās savāktie pierādījumi liecina, ka upuru skaits bijis ievērojami lielāks – ap 600. Respektētās ziņu aģentūras žurnālisti analizējuši notikušo, izmantojot 23 uzbrukumā izdzīvojušo, glābēju un cilvēku, kuri labi pārzina teātra ēkas bumbu patvertni, liecības. Analīzē izmantoti arī divi ēkas stāvu plānu komplekti, fotogrāfijas un video materiāli, kas uzņemti pirms liktenīgās dienas, kā arī 16.martā un pēc tā. Iztaujāti arī eksperti. Ar iegūtu informāciju AP izveidojusi teātra 3D modeli.

Sešpadsmit aculiecinieki liecinieki, no kuriem lielākā daļa atradušies teātrī, sacījuši, ka ēka bijusi pārpildīta, un uz katriem trīs kvadrātmetriem teātra telpās un gaiteņos uzturējies aptuveni viens cilvēks. Visi sacījuši žurnālistiem, ka vairāk nekā 100 cilvēku atradušies lauka virtuvē ārpus ēkas un ka tur visi gājuši bojā.

Sīkāk uzbrukuma AP analīze un tās metodes lasāmas angļu valodā šeit.

Zelenskis skeptisks par Krievijas pamiera paziņojumu

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis skeptiski izteicies par Krievijas paziņojumu, ka Mariupolē ceturtdienas stājas spēkā pamiers, lai no Azovstaļ evakuētu pēdējos ap 200 cilviliedzīvotājus, kuri tur slēpjas bunkuros zem ēku un konstrukciju gruvešiem.

Zelenskis aicinājis ANO, ar kuras starpniecību īstenotas iepriekšējās evakuācijas, palīdzēt no izpostītā rūpniecības kompleksa evakuēt ievainotos.

Lūk, Zelenska jaunākā video uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas