Ukrainas kara 72.diena: Azovstaļ finiša taisne, no Mariupoles evakuēti ap 500 cilvēki, Krievijas vēstule Moskva jūrnieka ģimenei

Ukrainā piektdien, 6.maijā, turpinās Krievijas centieni ieņemt atlikušo Mariupoles Azovstaļ rūpnīcas teritoriju. Diemžēl līdz tam, kā vērtē ilgstoši aplenktie pilsētas aizstāvji, atlicis pavisam maz. ANO pavēstījusi, ka no Mariupoles un tās apkārtnes ir evakuēti tuvu pie 500 cilvēkiem. Krievijā ģimene, kuras dēls dienējis uz Melnajā jūrā nogremdētā karakuģa Moskva, saņēmusi oficiālu skaidrojumu, ka viņš pazudis bez vēsts «ārkārtas incidentā», neatrodoties Ukrainas teritorijā, vēsta baltkrievu medijs Nexta TV, Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform un britu raidorganizācija BBC.

Mariupoles pēdējā bastiona – Azovstaļ rūpnieciskā kompleksa – aizstāvji publicējuši video, kur vīrietis krievu valodā skaidro bezcerīgo situāciju, kādā patlaban atrodas Azovas pulks un citas ukraiņu militārpersonas. Vīrietis, kurš sevi piesaka kā militāro mediķi un islāmticīgo, arī lūdzis Turciju palīdzēt noorganizēt aplenkto karotāju evakuāciju.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterešs (António Guterres) paziņojis, ka ANO un Sarkanā krusta operācijā Ukrainā no Azovstaļ rūpnīcas, Mariupoles pilsētas un apkārtējiem apvidiem veiksmīgi pabeigta turpat 500 cilvēku evakuācija.

«Es ceru, ka turpmāka darbību saskaņošana ar Maskavu un Kijivu panāks vairāk humānās palīdzības paužu, lai dotu drošu izkļūšanas ceļu civiliedzīvotājiem,» paziņojumā Twitter vietnē cerību paudis Guterešs.

Krievijas zaudējumi Azovstaļ kaitē tās plāniem Donbasā, tā Londona

Militārie zaudējumi, ko Krievijas armija piedzīvojusi divus mēnešus ilgajos centienos ieņemt aplenkto Mariupoli, nopietni apgrūtinājuši tās operatīvos plānus Donbasa reģiona dienvidu daļā, secināts Lielbritānijas militārās izlūkošanas analīzē par Krievijas karu Ukrainā.

«Krievijas atsāktie centieni ieņemt Azovstaļ un pabeigt Mariupoles sagrābšanu ir saistīti ar gaidāmajiem 9.maija Uzvaras dienas piemiņas pasākumiem un Putina vēlmi gūt simboliskas nozīmes panākumus Ukrainā. Šie centieni Krievijai ir maksājuši [militārā] personāla, aprīkojuma un munīcijas zaudējumus. Kamēr Azovstaļ turpinās ukraiņu pretošanās, Krievijas zaudējumi turpinās augt un apgrūtināt viņu operatīvos plānus Donbasa dienvidos,» secinājuši britu izlūki.

Krievija neģēlīga pret savu karavīru ģimenēm

Nexta TV publicējis vēstuli, ko saņēmis tēvs kādam kareivim, kurš dienējis uz Krievijas raķešu kreisera Moskva. Kuģis aprīlī, pēc Ukrainas Bruņoto spēku paustā, nogremdēts raķešuzbrukumā Melnajā jūrā pie Ukrainas krastiem. Krievijas puse noliedz, ka kuģis zaudēts Ukrainas uzbrukumā.

Vēstulē Krievijas Federācijas Prokuratūra, atbildot tēvam par viņa dēla likteni, nākusi klajā ar radošu notikušā skaidrojumu: karakuģis neesot iebraucis Ukrainas teritoriālos ūdeņos, un jūrnieks pazudis bez vēsts atklātā jūrā, kad kuģis saskāries ar «ārkārtas incidentu».

Vēstule krievu valodā, Twitter ieraksts angļu valodā.

Foto ar Patronu

Līdzās Mariupoles aizstāvjiem un Moskva nogremdētājiem šajā karā ir daudz varonības un militārās meistarības piemēru. Par vienu no atmīnēšanas darba simboliem valstī kļuvis Džeka Rasela terjers Patrons. Latvijas iekšlietu ministrei Marijai Golubevai izdevies nofotografēties ar suņuku, kurš, pēc Ukraiņu militāristu paustā, ir lielisks palīgs sapieru darbā.

Golubeva ceturtdien bijusi vizītē Ukrainā.

Lūk, Patrona publiskais Twitter konts (https://twitter.com/PatronDsns).

Zelenskis norāda uz karā izpostītām medicīnas iestādēm

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis norādījis, ka Krievijas okupētajās Ukrainas daļās cilvēkiem ir ļoti grūti piekļūt medikamentiem un medicīnas pakalpojumiem. Pēc viņa teiktā, Krievijas armija Ukrainā kopumā iznīcinājusi vai nodarījusi postījumus vairāk nekā 350 veselības aprūpes iestādēm.

Lūk, Zelenska jaunākā video uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas