Ukrainas kara 75.diena: Krievijā parādē soļo ar «Z», ģimenes meklē karavīrus, bet Azovstaļ aizstāvjiem ap 600 ievainoto

Krievijas iebrukuma 75.dienā, kas sakrīt ar Krievijas valsts svētkiem Uzvaras dienu, Maskava joprojām nav sasniegusi kārotos mērķus Ukrainas austrumos. Ukraiņu pusē vissmagākā situācija saglabājas aplenktajiem Mariupoles Azovstaļ rūpniecības kompleksa aizstāvjiem, kuriem ir daudz ievainoto un nekādu iespēju izkļūt no aplenkuma. Tikmēr Krievijā militārās parādēs kulminē Kremļa agresīvās ārpolitikas propaganda, bet no krievu karavīru ģimenēm saņemti 32 000 lūgumi norādīt karavīru atrašanās vietas, vēsta baltkrievu medijs Nexta TV un Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform.

Operatīvā, militārā situācija Ukrainā pirmdien, 9.maijā, ir tāda, ka Krievija nepiedzīvo uzvaru karā, bet turpina sīvu cīņu par pilnu kontroli pār Ukrainas Hersonas, Mariupoles un Luhanskas apgabalu.

Kā vēsta Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs par kara norisēm pēdējās 24 stundās līdz pirmdienas rītam, aktīvā karadarbībā Ukrainas dienvidu reģionos iebrucēji zaudējuši izlūkošanas grupu, kurai ukraiņu karaspēks liedzis atgriezties frontes līnijas iebrucēju pusē. Valsts aizstāvjiem dienvidos arī izdevies likvidēt 51 militārpersonu Krievijas pusē.

Ukraiņu raķešu un artilērijas vienības dienvidos veikušas ap 50 trāpījumus iebrucēju pozīcijām, trāpot divām raķešu palaišanas sistēmām, tankam, Pantsir-S tipa pretgaisa raķešu sistēmai, diviem bezpilota lidaparātiem un helikopteram. Nodarīti bojājumi arī Krievijas karaspēka pretartilērijas radaram Zoopark 2.

Ukrainas austrumos, pēc Bruņoto spēku Austrumu operatīvās un taktiskās grupas ziņotā, pēdējā diennaktī nonāvēti ap 190 iebrucēju karavīri.

«Ukrainas aizstāvji turpina aizturēt agresoru Austrumu operatīvās un taktiskās grupas kontroles zonā. Konkrēti 2022.gada 8.maijā Krievijas fašistu karaspēks veica četrus uzbrukumus. Plosās kaujas,» teikts grupas ziņojumā.

Papildus ienaidnieka militārpersonām Ukrainas karavīri iznīcinājuši arī 15 Krievijas tankus, 12 kājnieku kaujas mašīnas, 12 bruņutransportierus, vienu bruņu transportieri, vienu MT-LB tipa mašīnu, mīnmetēju vienību, sešus smagās artilērijas traktorus, vienu degvielas konteineri un divus bezpilota lidaparātus.

Arī amerikāņu drošības politikas pētījumu centrs Study of War norādījis, ka Krievijas karaspēkam joprojām neizdodas būtiski pavirzīties uz priekšu stratēģiski svarīgajā Donbasa frontē. Lūk, Study of War sagatavotās kartes ar apdzīvoto vietu nosaukumiem angļu rakstībā.

Azovstaļ aizstāvji vēsta par ievainotajiem aplenkumā

Situācija izpostītās Mariupoles Azovstaļ metalurģijas kompleksā ir kļuvusi kritiska tieši ievainotajiem ukraiņu karotājiem, jo viņi mirst tādēļ, ka nesaņem pienācīgu medicīnisko palīdzību.

Kā intervijā Ukrainas telekanālam 24 Kanal, sacījis Azovas Pulka komandiera vietnieks kapteinis Svjatoslavs Palamars, pašlaik teju 600 militārpersonām nepieciešama medicīniskā palīdzība, kuru viņi nevar saņemt.

«Situācija ir smaga, kritiska. Trūkst zāļu. Mums vairs nav ķirurģisko instrumentu. Nav iespēju sniegt kvalificētu medicīnisko palīdzību,» viņš skaidrojis, norādot, ka Krievija turpina intensīvus sauszemes un gaisa uzbrukumus Azovstaļ teritorijai.

«Es nepateikšu kaujā kritušo skaitu. Ticiet man, mēs runājam par simtiem Ukrainas karavīru. Apmēram 600 ir ievainoti. Taču šis skaitlis ar katru dienu aug, tāpat kā bojāgājušo skaits. Mēs pat nezinām, cik daudzi mirušie palikuši zem gruvešiem. Uzskatu, ka arī krievu pusei vajag savākt savu karavīru līķus. Tam ir vajadzīgs pamiers un vienošanās starp abām pusēm par kritušo pārvietošanu. Ārā kļūst silts. Līķi sāk sadalīties un saindēt visu,» esošo situāciju iezīmējis Azovas Pulka komandiera vietnieks.

Labās ziņas ir, ka ir pabeigta civiliedzīvotāju evakuācija no Azovstaļ. Ukraiņu karavīriem tas nozīmē Krievijas uzbrukumu pastiprināšanos. Aizvadītajā naktī ukraiņu karavīri saskaitījuši vairāk nekā 25 ienaidnieka bumbvedēju uzlidojumus Azovstaļ.

Palamars sacījis, ka 9.maijā iebrucēji varētu veikt papildu mēģinājumus ieņemt Azovstaļ un prognozējis, ka gaidāmi vēl lielāki uzbrukumi. Arī atrodoties šādā situācijā Azovas Pulka komandiera vietnieks apliecinājis, ka karavīri, kuri ir aplenkti Mariupolē jau kopš marta sākuma, cīnīsies, cik ilgi vien iespējams.

Daudzviet pasaulē cilvēki jūt līdzi Mariupoles un tās aizstāvju liktenim. Nedēļas nogalē Varšavā notikusi liela protesta akcija ar aicinājumu organizēt aplenkto karavīru un ievainoto izvešanu no aplenkuma. Petīciju parakstīšanas vietnē Change.org ir petīcija «Glābiet Mariupoli», kur ANO kā starptautiska organizācija un starptautiskā sabiedrība aicināta panākt uguns pārtraukšanu Mariupolē un civiliedzīvotāju un Ukraiņu karavīru evakuāciju pa jūru uz Ukrainas valdības kontrolētu valsts daļu vai uz kādu trešo valsti. Petīcija pieejama parakstīšanai šeit (teksts angļu valodā).

Krievi meklē pazudušos dēlus

Pēc Ukrainas Bruņoto spēku paustā, Ukrainā kopš iebrukuma sākuma ir nogalināti ap 25 650 Krievijas karavīru. Krievija precīzu savu kritušo vai ievainoto skaitu neatklāj, tāpat kā tā neatklāj karadarbībā iesaistītā karaspēka apjomu, bet par to ļauj spriest ģimeņu lūgumi atklāt dienestā esošo krievu karavīru atrašanās vietu, ko saņem Ukrainas puse.

Pēc Ukrinform vēstītā, Ukrainas Iekšlietu ministrija kara gaitā kopumā ir saņēmusi jau aptuveni 32 000 iesniegumu, kur karā ar Ukrainu pazudušo Krievijas karavīru tuvinieki jautā par viņu likteni.

Veterāni maršē ar «Z»

Kā vēsta Nexta TV, 9.maijā Krievijā kulminējusi kara propagandas kampaņa, varas iestādēm cenšoties pārliecināt iedzīvotājus atbalstīt noziedzīgo iebrukumu kaimiņvalstī.

Lūk, video no militārās parādes Krievijas pilsētā Jekaterinburgā.

Zelenskis apbalvo sapieru suni Patronu

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis svētdien, 8.maijā, apsveicis Ukrainas tautu uzvarā pār nacismu saistībā ar Eiropas Uzvaras dienu. 8.maijā Eiropā ārpus Krievijas tiek pieminēta sabiedroto uzvara Otrajā pasaules karā un pieminēti kara upuri.

Zelenskis Kijivā arī pasniedzis ordeni Džeka Rasela terjeram Patronam, kurš, Ukrainas Valsts glābšanas dienesta uzdevumā ir atklājis 236 nesprāgušās Krievijas mīnas un citus sprādzienbīstamus priekšmetus.

Ceremonijā piedalījies arī Kanādas premjerministrs Džastins Trudo (Justin Trudeau), kurš tobrīd apmeklējis Kijivu.

Nobeigumā piedāvājam noskatīties arī Ukrainas prezidenta video uzrunu ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas