Ukrainas kara 76.diena: Odesā meklē izdzīvojušos pēc septiņu raķešu triecieniem, Krievijas karavīriem zema morāle un disciplīna

Ukrainā otrdienas, 10.maija, rītā dienvidrietumu ostas pilsētā Odesā glābēji meklē izdzīvojušos un upurus pēc septiņiem Krievijas raķešu triecieniem. Kara pētnieki raksta par zemu morāli un vāju disciplīnu Krievijas karaspēka pusē, bet Ukraina turpina pretuzbrukumus Harkivas apgabalā, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, baltkrievu medijs Nexta TV un amerikāņu militāro pētījumu centrs The Study of War.

Kopš kara sākuma Melnās jūras ostas pilsēta Odesa vēl nav piedzīvojusi Krievijas sauszemes spēku iebrukumu. Tās aizstāvji ar krasta pretkuģu ieročiem ir spējuši turēt Krievijas kuģus un jūras kājiniekus drošā attālumā. Iebrucēji tomēr aktīvi izmanto iespēju izdarīt gaisa triecienus pa Odesu, neļaujot tās iedzīvotājiem justies drošībā un dzīvot normālu dzīvi arī atrodoties tālu no frontes līnijas.

Tā septiņu raķešu triecienos pirmdienas, 9.maija, vakarā un naktī uz 10.maiju Odesā viens cilvēks nogalināts un pieci ievainoti. Ugunsdzēsēji turpina cīnīties ar sprādzienu izraisītajiem ugunsgrēkiem, kamēr citās notikuma vietās glābēji meklē cilvēkus ēku gruvešos.

Zīmīgi, ka uzbrukumi Odesai notikuši dienā, kad Vladimirs Putins Maskavā Uzvaras dienas svinību laikā nolicis ziedus uz Otrā pasaules kara Varoņu pilsētu pieminekļiem. Viens no tiem veltīts tieši Odesai.

Melnās jūras ostas pilsētu pirmdien apmeklējis arī Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihals un ES Padomes priekšsēdētājs Šarls Mišels (Charles Michel), kuriem pēc gaisa uzbrukumu sirēnu atskaņošanas nācies meklēt patvērumu bumbu patvertnē.

Kijivā muzicē grupas U2 dalībnieki

Solidaritāti ar Ukrainas tautas cīņu pret Putina vadītajiem iebrucējiem pirmdien paudusi īru mūzikas grupa U2. Tās līderi, Bono un Edžs, apmeklējuši Kijivu, kur uzstājušies ar īsu koncertu pazemes metro zālē, kur iedzīvotāji slēpušies no Krievijas karaspēka zalvēm Kijivas uzbrukuma laikā.

Operatīvā situācija karā

Lai arī gaisa triecienu trauksmes sirēnas teju ik dienu skan visā valstī, pēc neatkarīgā militāro pētījumu centra The Study of War savāktās informācijas, aktīvākā sauszemes karadarbība norisinās:

valsts dienvidos pie okupētā Hersonas apgabala robežām;

Mariupoles Azovstaļ rūpnieciskajā kompleksā;

Donbasa frontē no Donetskas apgabala, dienvidos, līdz Ukrainas-Krievijas robežai pie Harkivas apgabala, ziemeļos.

9.maijā, vēsta pētījumu centrs, Krievijas okupācijas spēki iesaistījušies sīvās kaujās ar Ukrainas karaspēku Luhanskas apgabalā pie Rubužnes un Popasnas pilsētas. Donetskas apgabalā Mariupoles Azovstaļ rūpnīcu nav izdevies ieņemt joprojām, kaut arī tā tiek aktīvi bombardēta un apšaudīta ar artilērijas ieročiem. Ilgstoši ielenktie ukraiņu spēki vairs nekontrolē visu piecus kilometrus plašo Azovstaļ teritoriju.

Frontes ziemeļos, Harkivas apgabalā, iebrucēji turpina iespiesties dziļāk uz dienvidiem no Izjumas pilsētas, sastopot sīvu Ukrainas aizstāvju pretošanos. Tikmēr Ukrainas Bruņotie spēki spējuši atkarot plašas teritorijas šajā apgabalā uz ziemeļrietumiem un austrumiem no izpostītās Harkivas pilsētas. Šī iemesla dēļ, raksta The Study of War, Krievija, visdrīzāk, turpina sapulcināt karaspēku Krievijas Belgorodas apgabalā, lai neļautu ukraiņu pretuzbrukumiem Harkivas tuvumā aizsniegt Ukrainas-Krievijas robežu.

Attiecībā uz Krievijas karaspēka rīcības raksturu Ukrainā 9.maijā pētījumu centrs raksta, ka Krievijas karavīri turpina rādīt zemu kaujas motivāciju un vāju militāro disciplīnu, kas pētnieku ieskatā ir saistīts ar iebrucēju nespēju iekarot jaunas teritorijas un faktiski stāvošu karadarbību daudzviet gar frontes līniju.

Baidens paraksta Ukrainas militārās apgādes likumu

ASV prezidents Džo Baidens (Joe Biden) ir parakstījis likumprojektu, lai vienkāršotu ASV militārās tehnikas un munīcijas aizdošanas-nomas programmu Ukrainai un citām Austrumeiropas valstīm.

Likumprojektu iepriekš pieņēmis ASV Kongress. Iepriekš līdzīgu likumu ASV pieņēmušas tālajā 1941.gadā, ļaujot ASV no 1941. līdz 1945.gadam piegādāt Padomju Savienībai, Ķīnai, Lielbritānijai un citiem tā laika sabiedrotajiem pārtiku, naftu un militāro tehniku, ieročus un munīciju. Šim apjomīgajam atbalstam bija liela nozīme, lai karā uzvarētu sabiedrotās valstis.

Kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma sākuma 24.februārī ASV ir sniegušas Ukrainai militāro palīdzību vairāku miljardu ASV dolāru apmērā un maija sākumā solījušas to apņēmīgi turpināt.

Zelenskis gandarīts par atbalstu

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paudis pateicību Vašingtonai par sniegto un vēl gaidāmo militāro atbalstu. Viņš arī brīdinājis, ka Krievijas īstenotā Ukrainas Melnās jūras ostu blokāde turpina apdraudēt pārtikas izejvielu piegādes pasaulē.

Lūk, Zelenska jaunā video uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas