Ukrainas kara 77.diena: ASV virza 40 mljrd. atbalstu Ukrainai, Mariupoles aizstāvji rāda foto, video no aplenkuma

Ukrainā trešdienas, 11.maija, rītā ticību iespējai uzvarēt karā vairojis ASV Kongresa apakšpalātas lēmums atbalstīt Ukrainas aizsardzību, kā arī risināt ar karu saistītas problēmas citviet ar 40 miljardiem ASV dolāru (38 miljardiem eiro). Tikmēr no starptautiskās sabiedrības nav izlēmīgas rīcības, lai evakuētu Mariupoles Azovstaļ rūpnīcā aplenktos ukraiņu karavīrus. Viņi publicējuši foto un video materiālus, kas atklāj tur esošo situāciju. ASV izlūkošana vērtējusi, ka Vladimirs Putins gatavojas ilgam kara turpinājumam, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, baltkrievu medijs Nexta TV un britu sabiedriskais medijs BBC.

Naktī uz trešdienu pēc Ukrainas laika ASV Kongresa pārstāvju palāta ar lielu likumdevēju atbalstu pieņēmusi tiesību akta projektu Par ārkārtas papildu asignējumu piešķiršanu palīdzības sniegšanai situācijai Ukrainā par fiskālo gadu, kas beidzas 2022.gada 30.septembrī, un citiem mērķiem. Iepriekš ASV prezidents Džo Baidens (Joe Biden) lūdzis likumdevējus atbalstīt priekšlikumu kopumu par finansējumu 34 miljardu dolāru (31,3 miljardu eiro) apmērā, taču Kongresa apakšpalāta palielinājusi atbalsta kopējo summu līdz 40 miljardiem dolāru.

Saskaņā ar likumprojekta autores, deputātes Rosas Delauro (Rosa DeLauro) teikto, Ukrainai ir nepieciešama steidzama palīdzība, un ASV ir morāls pienākums to sniegt, palīdzēt izbeigt masveidīgus cilvēku upurus, saukt Vladimiru Putinu un viņa sabiedrotos pie atbildības un aizstāvēt demokrātiju pasaulē.

Tiesību akta projekta deklarētais mērķis ir palīdzēt Ukrainai aizstāvēt savu suverenitāti un demokrātiju, saukt pie atbildības Krievijas vadību, risināt kara izraisītās pārtikas drošības problēmas pasaulē un sniegt atbalstu bēgļiem.

BNN jau ziņoja, ka ASV prezidents pirmdien, 9.maijā, parakstīja ASV Kongresa pieņemtu aizdošanas-nomas ietvarlikumu, kas valstij ļaus ātrāk sniegt militāru un cita rakstura atbalstu Ukrainai, kā arī NATO valstīm, kuras piešķīrušas Ukrainai daudz ieroču. Lai īstenotu ietvarlikumā noteikto, amerikāņu likumdevējiem nepieciešams, lai īstenotu minēto palīdzību, piepildīt to ar reāliem juridiskiem rīkiem un lēmumiem nepieciešamo līdzekļu piešķiršanai.

Dokumentālas liecības no Azovstaļ

Mariupolē, ko Krievijas okupācijas spēki nav spējuši iegūt savā kontrolē arī pēc divus mēnešus ilga aplenkuma un ofensīvas ar pārspēku visos karaspēka un bruņojuma elementos, turpinās cīņa par Azovstaļ metalurģijas kompleksu. Pēc tā aizstāvju, Azovas Pulka paustā, no kompleksa pagrabiem ir evakuēti visi ukraiņu civiliedzīvotāji, bet Mariupoles pilsētas dome norādījusi, ka tur joprojām patvērušies ap 100 cilviliedzīvotāji.

Novājināto Ukrainas aizstāvju rindās cīņu pret okupantiem par spīti spēku izsīkumam un bruņojuma trūkumam turpina ap 1 000 karotāju. Vēl ap 600 ir ievainoti un, nesaņemot kvalitatīvu medicīnisku palīdzību, viņu veselības stāvoklis pasliktinās. Azovas Pulka mediķis arī ziņojis ievainoto nāves gadījumiem saistībā ar vienkāršu antibiotiku trūkumu.

Lūk, jaunākie foto un video materiāli, ko izplatījuši Azovstaļ aizstāvji, kuri joprojām var sazināties ar ārpasauli pa mobilajiem tālruņiem.

Ugunsgrēks Azovstaļ rūpnīcas pirmajā un otrajā stāvā.

Rūpnīcas apšaudīšana. Azovstaļ panorāmas skats.

Petīciju vietnē Change.org līdz trešdienas rītam 1 210 707 cilvēku parakstījuši petīciju Glābiet Mariupoli. Tajā dažādu valstu iedzīvotāji un juridiskas personas aicina ANO organizēt ukraiņu karavīru evakuāciju no Azovstaļ. Azovas Pulks ir vairākkārt noraidījis Krievijas okupācijas spēku ultimātus nolikt ieročus un padoties. Atsevišķos gadījumos iebrucējiem Ukrainā bijusi raksturīga izrēķināšanās ar karagūstekņiem, viņu spīdzināšana. Parakstīt petīciju varat arī Jūs: https://www.change.org/p/save-mariupol-192ea846-9fe1-476c-bb72-5474538c7c06

Putins gatavojas ilgam karam

Kara frontē Ukrainā abu valstu karaspēki šobrīd cīnās ar mainīgām sekmēm. Ukrainas Bruņotie spēki pēdējā diennaktī ziņojuši par jaunu apdzīvotu vietu atbrīvošanu Harkivas apgabalā uz ziemeļiem un ziemeļaustrumiem no Harkivas pilsētas. Atbrīvotāji pietuvojušies Ukrainas-Krievijas robežai, iespējams, pat ap desmit kilometru attālumā no tās, pie Vovčanskas apdzīvotās vietas.

Amerikāņu militāro pētījumu centrs The Study of War vēstījis Twitter, ka Harkivas apgabala dienvidos pie okupētās Izjumas pilsētas Krievijas armijai izdevies nedaudz vairāk iespiesties ukraiņu teritorijā uz rietumiem.

Pētījumu centrs arī vēstījis, ka otrdien, 10.maijā, karadarbība turpinājusies dienvidos, Hersonas un Mikolajivas apgabalā, nevienai pusei nespējot būtiski pavirzīties uz priekšu.

Nevarot ātri sasniegt savus militāri politiskos plānus, Kremlis patlaban gatavojas ilgai kara turpināšanai, tā otrdien ASV Kongresā sacījusi ASV valdības Nacionālās izlūkošanas direktore Evrila Heinsa (Avril Haines). Pēc amatpersonas paustā, Krievijas karaspēks Ukrainā nonācis strupceļā, bet Putins joprojām plāno «sasniegt mērķus ārpus Donbasa», taču viņš «saskaras ar to, ka viņa ambīcijas nesaskan ar Krievijas pašreizējām, konvencionālām militārām iespējām».

Heinsa arī vērtējusi, ka, visticamāk, Putins rēķinās, ka ASV un ES atbalsts Ukrainai saruks, augot inflācijai, mazinoties pārtikas izejvielu pieejamībai un sadārdzinoties energoresursiem.

Zelenskis par uzvarām pie Harkivas izsakās ar apdomu

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis savā ik vakara video uzrunā otrdienas vakarā runājis par Ukrainas Bruņoto spēku pretuzbrukumu. Paužot gandarījumu par karaspēka paveikto, viņš tomēr aicinājis iedzīvotājus «neradīt tādu pārmērīga morāla spiediena gaisotni, kur uzvaras tiek gaidītas katru nedēļu vai pat katru dienu».

Lūk, Zelenska video uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas