Ukrainas kara 78.diena: Melnajā jūrā aizdedzina Krievijas kuģi, dienvidos iebrucēji zaudē 57 karavīrus, uzbrukumi civilajiem nofilmēti video

Ukrainā piektdien, 13.maijā, mediji vēsta par veiksmīgu uzbrukumu Krievijas kara flotes kuģim Melnajā jūrā. Valsts dienvidos aktivizējušies Ukrainas Bruņotie spēki un nodarījuši lielus zaudējumus iebrucēju militārpersonām. Atklātībā nonācis video, kur, pēc mediju vēstītā, novērošanas kameru ierakstos redzami krievu karavīri šaujam uz civiliedzīvotājiem, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, baltkrievu medijs Nexta TV un britu sabiedriskais medijs BBC.

Krievijas Melnās jūras flotes nu jau kārtējais zaudējums ir militārās apgādes kuģis Vsevolod Bobrov, ar ko iebrucēji centušies nogādāt Ukrainai piederošajā Čūsku salā zenītraķetes. Kā paziņojis Odesas apgabala Militārās pārvaldes preses pārstāvis Serhijs Bratčuks, kuģis bijis salīdzinoši jauns, pirmoreiz palaists ūdenī 2016.gadā.

«Mūsu Jūras spēku darbību rezultātā tika aizdedzināts apgādes kuģis Vsevolod Bobrov, kas ir viens no jaunākajiem Krievijas flotē. Viņi saka, ka kuģis klibojot Sevastopoles virzienā,» norādījis Bratčuks. Odesas apgabala Militārās pārvaldes preses pārstāvis gan piebildis, ka informācija par uzbrukumu kuģim vēl ir jāprecizē, taču viņš apliecinājis faktu, «ka kuģis saņēma «čūskas kodumu» pie Čūsku salas».

Pēc Melnās jūras Stratēģisko pētījumu institūta vadītāja Andrija Klimenko teiktā, kuģim uzbrukts iesaistīts naktī uz ceturtdienu, 12.maiju.

Kopumā Ukraina veiksmīgi aizstāvas pret iebrucēju kuģiem Melnajā jūrā pie Krievijas okupētās Čūsku salas. Tur nogremdēti vai bojājumi nodarīti sešiem Krievijas Melnās jūras flotes karakuģiem un kuteriem, tostarp nogremdēts flotes flagmanis, raķešu kreiseris Moskva.

Dienvidos Krievija zaudē desmitiem karavīru

Ukrainas Bruņoto spēku Dienvidu operatīvais štābs ziņo, ka valsts aizstāvji ceturtdien veikuši vairāk nekā 100 uzbrukumus Krievijas armijas pozīcijām. Tajos iebrucēji zaudējuši 57 karavīrus, sešus bruņu transportierus un trīs militāros transportlīdzekļus.

Hersonas apgabala okupētajā daļā, Ukrainas puse vēstījusi par iebrucēju munīcijas noliktavas iznīcināšanu Velikaoleksandrivkas ciemā. Lūk, Nexta TV publicēts video par šo notikumu.

Citviet Ukrainas dienvidos, Mikolajivas apgabalā Krievijas armija turpinājusi apšaudīt Ukrainas rūpniecības objektus, pilsētu un piepilsētu infrastruktūru ar artilērijas un raķešu uguni.

Odesas apgabalā iebrucēji nav atteikušies no mērķa destabilizēt drošības situāciju, lai izveidotu sauszemes koridoru no okupētās Krimas pussalas uz prokremlisko separātistu reģionu Piedņestru – reģionu uz dienvidrietumiem no Ukrainas, kam nav piekļuves Melnajai jūrai.

Krievijas Jūras spēku grupa Melnajā jūrā sastāv no četriem kuģiem un divām zemūdenēm, kas pārvadā vairāk nekā 30 Kalibr tipa spārnotās raķetes. Raķešu trieciena draudi saglabājas gan Ukrainas dienvidos, gan citur Ukrainā.

Operatīvā situācija austrumos

Ziemeļaustrumos, Harkivas apgabalā Krievijas Bruņotie spēki izpostījuši kultūras namu Derhaču pilsētā. Tur atradās humānās palīdzības centrs, no kura iedzīvotājiem izdalīta humānā palīdzība. Pilsēta atrodas starp Harkivu un Ukrainas-Krievijas robežu, kur valsts aizstāvjiem šonedēļ izdevies būtiski pavirzīties uz priekšu, atbrīvojot teritorijas, vēsta Nexta TV.

Ukraiņu atgūtās teritorijas redzamas zilā krāsā kartē, ko angļu valodā sagatavojis amerikāņu militāro pētījumu centrs The Study of War un institūta American Enterprise Institute projekts Critical Threats.

Neatkarīgie militārie pētnieki arī vēsta, ka Krievija Donbasa frontē, iespējams, atteikusies no vairāku nedēļu laikā nesasniegtā mērķa pārraut un ielenkt ukraiņu spēkus līnijā Izjuma-Slovjanska-Debaltseve. Tā vietā iebrucēji varētu koncentrēties uz mazāka aplenkuma izveidošanu ap Severodonetskas un Lisičanskas pilsētu Luhanskas apgabalā.

Šauj uz civiliedzīvotājiem un gozējas kameru priekšā

Par kārtējo epizodi noziegumos pret civiliedzīvotājiem Ukrainā, kas izdarīti kopš Krievijas iebrukuma krievu okupētās teritorijās, kļuvusi dubultslepkavība pie kāda autoceļa, kas ved uz Kijivu. Kā vēsta BBC, grupa Krievijas karavīru iebrukusi kāda divriteņu veikala teritorijā, kur tobrīd atradies priekšnieks un neapbruņots pensionārs, kurš strādājis par apsargu. Sākotnēji sarunā pāri teritorijas žogam, karavīri sacījuši, ka nešaujot uz civiliedzīvotājiem. Kad saruna beigusies un uzņēmumā strādājošie gājuši prom no žoga, karavīri pagriezušies un izdarījuši šāvienus mugurā, nogalinot uzņēmuma priekšnieku un nāvējoši ievainojot apsargu, kurš pēcāk paslēpies no varmākām, bet, nesaņemot palīdzību, noasiņojis līdz nāvei. Pierādījumus ukraiņu izmeklētājiem, kuri jau ir sākuši noziegumu izmeklēšanu, dos vairāku novērošanas kameru ieraksti, kur redzams gan nozieguma brīdis un karavīru sejas tuvplānā. Apsargs pirms nāves paspējis par notikušo pastāstīt tālruņa sarunās ar vairākiem cilvēkiem, ieskaitot draugu Vasilu Podlevski, kurš vēlāk sniedzis interviju raidorganizācijai BBC.

Noziegumus Ukrainā izmeklē ne tikai ukraiņu tiesībsargājošās iestādes, bet arī virkne citu valstu, ieskaitot Latviju un Lietuvu.

Notiek arī izmeklēšanas starptautisku organizāciju paspārnē. ANO Cilvēktiesību padome ceturtdien pieņēmusi rezolūciju par izmeklēšanas sākšanu attiecībā uz iespējamiem Krievijas karaspēka pastrādātiem kara noziegumiem.

Zelenskis nosoda uzbrukumus slimnīcām

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis publiskā uzrunā pievērsies iebrucēju rīcībai pret Ukrainas medicīnas infrastruktūru.

«Kauju laikā kopš 24.februāra Krievijas karavīri iznīcinājuši 570 veselības aprūpes iestādes. Pilnībā iznīcināta ir 101 slimnīca. Kas tas ir? Tas ir nesaprātīgi. Tas ir barbarisms. Tā ir pašiznīcināšanās Krievijai, uz kuru vismaz kāds pasaulē varētu uzskatīt par kulturālu nāciju,» sacījis Ukrainas prezidents.

Lūk, Zelenska video uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas