Ukrainas kara 78.diena: Zelenskis apņēmīgs karot līdz Ukraina atgūs visu zaudēto, Krievija šauj raķetes pa «drošām» teritorijām

Ukrainā naktī uz ceturtdienu, 12.maiju, raķešu triecienus piedzīvojis Čerņihivas apgabals Ukrainas ziemeļos, no kura jau ilgāku laiku padzīti Krievijas okupācijas spēki. Austrumu frontē iebrucējiem izdevies pavirzīties uz priekšu Luhanskas apgabalā, un valsts aizstāvjiem nācies atkāpjoties saspridzināt tiltus. Lai arī Ukraina un tās iedzīvotāji karā samaksājusi ārkārtīgi daudz par valstiskumu, brīvību un lielākās valsts daļas nosargāšanu, prezidents Volodimirs Zelenskis paudis apņēmību turpināt cīņu ar iebrucējiem, līdz Ukraina atgūs visu, kas tai atņemts, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform un baltkrievu medijs Nexta TV.

Naktī uz ceturtdienu Čerņihivas apgabalā, ko Krievijas armija atstājusi pēc kara sākumā zaudētās Kijivas kaujas, kritušas raķetes Novhorodas-Siverskas pilsētā. «Pagājušajā naktī maskaviešu nelieši veica vairākus gaisa triecienus pa Novhorodas-Siverskas pilsētas kritiskās infrastruktūras objektiem,» paziņojis Čerņigovas apgabala Militārās pārvaldes vadītājs Vjačeslavs Čauss. Pēc viņa rakstītā, raķetes trāpījušas un nodarījušas lielus postījumus skolu un administratīvo iestāžu ēkām, kā arī privātmājām. Uzbrukumos nogalināti un ievainoti vairāki cilvēki, šobrīd notikumu vietās strādā glābēji un mediķi.

Lūk, attēli no notikumu vietām saskaņā ar Nexta TV pausto.

Dienu iepriekš, 11.maija rītā, Krievijas karaspēks no Krievijas teritorijas apšaudījis Čerņihivas apgabalu no mīnmetējiem. Valsts ziemeļu daļā joprojām pastāv raķešu un bumbu triecienu draudi objektiem Ukrainā no Baltkrievijas teritorijas, vēsta Ukrinform.

Donbasā spridzina tiltus

Operatīvā karadarbības informācija no Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštāba liecina, ka valstī kopumā Krievijas karaspēks turpina veikt ofensīvas operācijas Austrumu operāciju zonā, lai iegūtu pilnu kontroli pār Doņeckas, Luhanskas, Hersonas apgabalu teritoriju un saglabātu iegūto sauszemes koridoru no Krievijas uz okupēto Krimu.

Donbasa frontē, Doneckas virzienā ienaidnieka vienības mēģina turpināt uzbrukuma operācijas virzienos apdzīvotajām vietām Limanu, Severodonetsku, Bahmutu un Kurakhovi. Galvenais iebrucēju izstādījums šeit joprojām ir iegūt pilnīgu kontroli pār Rubižni, kā arī ieņemt Limanu un Severodonecku. Limanas virzienā, kur Ukrainas karaspēks saspridzinājis tiltus, iebrucēji veido pontonu tiltus, lai pārvietotu pāri upei galvenos spēkus un veiktu ofensīvu tur.

Kā atzīst Ģenerālštābs, šajā apvidu, kur satiekas Luhanskas un Donetskas apgabalu robežas, iebrucēji virzās uz priekšu par spīti sīvai pretestībai no Ukrainas aizstāvju puses.

Donetskas apgabala Bahmutas pilsētas virzienā Krievijas karaspēks ceturtdienas rītā uzbrūk Pervomaiskai un Komišuvakhai. Avdijivkas pilsētas virzienā iebrucēji turpina ofensīvu pret Novobakhmutivku un Novokalinovi.

Pēdējā diennaktī Doneckas un Luhanskas apgabala teritorijā Ukrainas aizstāvji arī atvairījuši deviņus ienaidnieka uzbrukumus, iznīcinājuši astoņus ienaidnieka tankus, sešas bruņutehnikas mašīnas, piecas militārās mašīnas un vienu pretgaisa lielgabalu. Ukrainas pretgaisa aizsardzības vienības notriekušas četrus bezpilota lidaparātus Orlan-10.

Par kara neizsakāmā posta simbolu kļuvušajā Mariupolē Krievijas iebrucēju galvenie centieni ir vērsti uz Azovstaļ metalurģijas kompleksa aplenkuma uzturēšanu un to, lai likvidētu aptuveni 1 000 ukraiņu karavīru, kuri cenšas atšaudīties un vienlaikus sociālajos medijos lūdz organizēt viņu evakuāciju un glābšanu no nāves. Mariupoles aizstāvju Twitter vietnē paustie aicinājumu sarīkot starptautisku evakuācijas operāciju adresēti visdažādākajām amatpersonām un privātpersonām: ANO vadībai, Turcijas politiskajiem līderiem, Romas Katoļu baznīcas pāvestam, pat dienvidāfrikāņu biznesa magnātam Īlonam Maskam (Elon Musk) ASV.

Ukrainas valdība ir paziņojusi, ka piedāvājusi Krievijai apmainīt ap 600 ievainotos ukraiņu karavīrus, kuri atrodas Azovstaļ, pret sagūstītiem Krievijas karavīriem.

Situācija dienvidos

Aktīva karadarbība turpinās arī Ukrainas dienvidos, kur Krievijai ir izdevies okupēt plašākās teritorijas kopš 24.februāra. Kā vēsta Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs Zaporižjas apgabala administratīvā centra virzienā pēdējā diennaktī iebrucēji apšaudījuši ukraiņu vienības ar smago artilēriju un raķetēm no raķešu sistēmām. Dienvidbugas upes grīvas un Tavrijskas virzienā tie turpinājuši centienus uzlabot savu taktisko pozīciju.

Mikolajivas un Zelenska dzimtās pilsētas Krivijrihas virzienā Krievijas karaspēks turpinājis Ukrainas pozīciju apšaudes ar artilērijas ierožiem. Lai atklātu izmaiņas Ukrainas Aizsardzības spēku pozīcijās, iebrucēju karaspēks veicis gaisa izlūkošanu.

Mikolajivas virziena Novakahovkas rajonā, Krievija gatavojusies izveidot pontonu tiltus, lai šķērsotu ūdenstilpes.

Kijivā turpina ticēt uzvarai

Kā redzams Krievijas karaspēks Ukrainā šajā kara posmā ir ieņēmis plašas teritorijas un, lai arī ļoti lēni, spēj virzīties vēļ dziļāk Ukrainā. Pilsētas, kurās apdraudējumu nerada Krievijas sauszemes spēki, iedzīvotājiem neļauj droši justies Krievijas raķešu triecieni no Čerņihivas apgabala ziemeļos līdz Odesas apgabalam dienvidrietumos.

Šāda situācija pēc divus ar pusi mēnešus ilga atklāta kara ar Krieviju tomēr nav salauzusi Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska cīņas garu. Trešdien, 11.maijā, viņš norādījis, ka no Ukrainas puses karš turpināšoties tik ilgi, kamēr valsts neatgūs visu teritoriju. Attiecīgi Kijiva ir apņēmības pilna atkarot valsts daļas, kas zaudētas kopš 2014.gada sākuma, ieskaitot Kremļa satelītvalstiņas Luhanskas un Donetskas apgabalā, kā arī Krimas pussalu, ko Krievijas Federācija iekļāvusi savā sastāvā.

Lūk, Zelenska video uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas