Ukrainas kara 81.diena: Harkivas apgabalā ukraiņi sasniedz robežu, Eirovīzijas uzvaru veltī valsts aizstāvjiem, Donbasā iebrucēji virzās uz priekšu

Ukrainā pirmdien, 16.maijā, Krievijas okupācijas spēki turpina lēnu virzību uz priekšu Donbasa frontes smaguma centrā, bet Ukrainas karavīri, atspiežot iebrucējus, sasnieguši starpvalstu robežu valsts ziemeļaustrumos. Par vēl vienu Eiropas solidaritātes apliecinājumu Ukrainai kļuvusi tās pārstāvju uzvara Eirovīzijas dziesmu konkursā. Laureāti Kalush Orchestra savu sasniegumu veltījuši valsts aizstāvjiem, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, baltkrievu medijs Nexta TV un britu sabiedriskais medijs BBC.

Iepriekšējo nedēļu, kad Ukrainas spēki koncentrējušies uz pretuzbrukumu Harkivas apgabalā, vainagojis būtisks sasniegums. Teritoriālās aizsardzības vienības aizsniegušas valsts robežu ar Krieviju Harkivas apgabalā, uz ziemeļaustrumiem no Harkivas pilsētas.

«Ukrainas Bruņoto spēku Teritoriālās aizsardzības spēku 127.brigādes Harkivas pilsētas 227.bataljons atspieda krievus un sasniedza valsts robežas posmu,» tā paziņojusi Ukrainas Aizsardzības ministrija.

Lūk, video, kur kājnieku vienība ar robežstabu rokās sasniedz robežu un ziņo armijas virspavēlniekam Volodimiram Zelenskim par paveikto, runājot ukraiņu valodā.

Operatīvā situācija

Ukrainas Bruņotie spēki savā ziņojumā par operatīvo militāro situāciju valstī 24 stundās līdz pirmdienas rītam vēstījuši, ka Harkivas virzienā iebrucēji galvenos spēkus koncentrējuši uz savu pozīciju noturēšanu un centieniem atturēt Ukrainas karaspēka virzīšanos uz Ukrainas-Krievijas valsts robežu.

Valsts austrumos, Donbasa frontē Krievijas karaspēks virzījies uz priekšu uz apdzīvotajām vietām Laimanu, Bahmutu un Kurakhovi Donetskas apgabala ziemeļos, un cīņas turpinās, lai iebrucējus apturētu.

Donetskas apgabala Avdijivkas virzienā iebrucējiem, pēc Ukrainas Bruņoto spēku paustā, nodarīti zaudējumi, un tie atkāpušies uz iepriekš ieņemtajām pozīcijām.

Luhanskas apgabala Sievierodoneckas un Novopavļivskas virzienos apšaudītas ukraiņu pozīcijas bez mērķtiecīgiem uzbrukuma centieniem. Amerikāņu militāro pētījumu institūts The Study of War vēstītais liecina par, iespējams, lielākajiem krievu dzīvā spēka zaudējumiem pie Donetsas upes.

Pagājušajā nedēļā, 11.maijā, kā vēsta institūts un amerikāņu medijs The New York Times, Krievijas Bruņoto spēku pavēlniecība nosūtījusi aptuveni 550 karavīru no 41.apvienotās ieroču armijas 74.motorizētās strēlnieku brigādes, lai šķērsotu Donetsas upi pie Bilohorivkas, Luhanskas apgabalā ar mērķi pēcāk ielenkt ukraiņu spēkus pie Rubižnes pilsētas. Satelītattēli atklāj, ka upes šķērsošanas brīdī Ukrainas artilērija iznīcinājusi vairākus Krievijas pontonu tiltus un iznīcinājusi arī blīvi sapulcinātus Krievijas karavīrus un militāro tehniku.

Pēc institūta secinātā, cenšoties šķērsot upi, varētu būt gājuši bojā vai ievainoti 485 Krievijas karavīri un iznīcinātas vairāk nekā 80 tehnikas vienības.

Diennaktī līdz pirmdienas rītam kopumā Luhanskas un Donetskas virzienos Ukraiņu Bruņotie spēki saskaitījuši 17 atvairītus uzbrukumus.

Valsts dienvidos, Dienvidbugas upes virzienā Krievijas spēki nav veikuši aktīvu uzbrukuma karadarbību, bet apšaudījuši Ukrainas bruņotos spēkus no artilērijas ieročiem un mīnmetējiem. Ukrainas spēki uzbrukuši pretinieka pozīcijām netālu no Čornobaijivkas ciema.

Attiecībā uz artilērijas ieročiem Ukrainas Bruņotie spēki laiduši kaujā M777 tipa haubices, kādas saņemtas no ASV. Lūk, šie modernie, NATO līmeņa artilērijas ieroči redzami darbībā.

Aizvadītajā diennaktī Ukrainas Bruņoto spēku pretgaisa aizsardzības vienības notriekušas 11 iebrucēju gaisa mērķus: divus helikopterus (Ka-52 un Mi-28), septiņus operatīvos un taktiskos bezpilota lidaparātus un divas spārnotās raķetes.

Mariupole un Eirovīzija

Ukraiņu spēkiem vissmagākā situācija saglabājas Mariupoles metalurģijas kombinātā Azovstaļ. Kā ziņo Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs, Mariupolē iebrucēji turpina masveida artilērijas un gaisa triecienus. Galvenie Krievijas armijas centieni vērsti uz ukraiņu vienību aplenkuma noturēšanu un iznīcināšanu Azovstaļ teritorijā, kas ir pēdējais ukraiņu bastions Mariupolē un tās plašā apkārtnē.

Lūk, redzama metalurģijas rūpnieciskā kompleksa apšaudīšana.

No Azovstaļ bunkuriem maija pirmajā pusē evakuēti civiliedzīvotāji, taču bunkuros no iebrucēju lādiņiem un lodēm slēpjas vēl ap 1 000 Mariupoles aizstāvju-karavīru un ap 600 ievainotu militārpersonu. Par savas dzīvības saglabāšanu pēc divus ar pusi mēnešus ilga aplenkuma ukraiņu karavīri šeit nodarbojas ar dzīvības saglabāšanu ne tikai cenšoties atvairīt iebrucējus no bunkuru ieejām, bet arī sazinoties ar ārpasauli, izmantojot mobilā interneta sakarus. Mariupoles aizstāvju jaunākais lūgums evakuēt viņus mikroemuāru vietnē Twitter adresēts Ķīnas valdībai, kas ir spēcīgākā Krievijas sabiedrotā.

Vēl karavīri seko līdzi ārpasaulē notiekošajam. Sestdien, 14.maijā, Itālijā noticis Eirovīzijas dziesmu konkursa fināls, kur visvairāk balsu saņēmis Ukrainas pārstāvju Kalush Orchestra priekšnesums Stefania.

Piedāvājam noskatīties video, kur dziesmas piedziedājumu izpilda karavīrs Azovstaļ bunkurā.

Arī Kalush Orchestra Itālijā mēģinājuši dot savu ieguldījumu aicinājumos starptautiskai sabiedrībai panākt aplenkto karavīru evakuāciju uz kādu drošu vietu. Kalush Orchestra dalībnieks pēc dziesmas izpildīšanas uz Eirovīzijas skatuves saucis: «Lūdzu palīdziet Ukrainai, Mariupolei! Palīdziet Azovstaļ tūlīt!». Preses konferencē pēc uzvaras mūziķu pirmie vārdi bijuši Ukrainas militārās pretošanās devīze: «Slava Ukraini! Heroyam slava!»

Zelenskis: Ukraina gatavojas iebrukuma pastiprinājumam

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis norādījis, ka valsts aizstāvji gatavojas jaunam Krievijas okupācijas spēku mēģinājumam īstenot apjomīgu uzbrukuma operāciju Donbasa reģionā. Kijivai bažas rada arī iebrucēju centieni īstenot intensīvāku karadarbību Ukrainas dienvidos.

Lūk, Zelenska video uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas