Ukrainas kara 82.diena: No Mariupoles elles evakuē daļu ievainoto karavīru, raķetes trāpa Ļvivas apgabalā, pamanīts jauns masu kaps

Ukrainā otrdien, 17.maijā, gaida atgriežamies ievainotus karavīrus un citus cilvēkus, kuri negaidīti evakuēti uz Krievijas okupācijas spēku kontrolētu teritoriju. Salīdzinoši drošajos Ukrainas rietumos, Ļvivas apgabalā trāpījušas raķetes. Attiecībā uz civiliedzīvotāju upuriem satelītattēli norādījuši uz ceturto masu kapu, kāds pamanīts Mariupolē, vēsta amerikāņu Radio Brīvība, Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, baltkrievu medijs Nexta TV un britu sabiedriskais medijs BBC.

«Es gribētu uzsvērt – Ukrainai varoņi ir vajadzīgi dzīvi. Tas ir mūsu princips. Domāju, ka katrs adekvāts cilvēks sapratīs šos vārdus,» tā par nepieciešamību evakuēt Mariupoles aizstāvjus no Azovstaļ metalurģijas kombināta un vienošanos, kas par to panākta ar Krievijas pusi, sacījis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Pirmdien, 16.maijā, saskaņā ar Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštāba izplatītu informāciju no Azovstaļ evakuēti 53 smagi ievainoti karavīri uz medicīnas iestādi Novoazovskā, un vēl 211 Mariupoles aizstāvji pa humāno koridoru nogādāti Olenivkā. Abas apdzīvotās vietas šobrīd kontrolē iebrucēji, bet evakuētos paredzēts nogādāt Ukrainas valdības kontrolētā teritorijā gūstekņu apmaiņas ceļā.

Lai arī šis ir negaidīts un pozitīvs pavērsiens divus ar pusi mēnešus aplenkumā karojošajiem Mariupoles garnizona karotājiem, evakuēti ir mazāk nekā trešdaļa no visām militārpersonām. Viņu skaits Azovstaļ bunkuros pirms evakuācijas tika lēsts ap 1 000. Bez tam Ukrainas pusē karojošie nav tikai vīrieši.

Maripoles mērs Vadims Boičenko uz sieviešu līdzdalību pilsētas aizstāvēšanā norādījis, pavēstot skumju ziņu. «Piecpadsmit jaunas sievietes – militārpersonas un veselības aprūpes darbinieces – jau ir mirušas Azovstaļ. Tā ir traģēdija visai Ukrainas tautai. Tie ir labākie mūsu cilvēki, īstas varones,» pavēstījis, visticamāk, ārpus Mariupoles mītošais pilsētas mērs. Viņš arī aicinājis pielikt visas pūles, lai no iebrucēju sagrābtās pilsētas evakuētu arī pārējās militārpersonas un citus atlikušos cilvēkus.

Zelenskis par pirmdien notikušo evakuāciju pateicies «Ukrainas Bruņotiem spēkiem, izlūkdienestiem, sarunu grupai, Starptautiskai Sarkanā Krusta komitejai un Apvienoto Nāciju Organizācijai» un paudis cerību, «ka mums izdosies glābt mūsu puišu dzīvības».

Arī Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs paziņojis, ka Mariupoles garnizons ir izpildījis savu kaujas uzdevumu, pretojoties pārspēka aplenkumam vairāk nekā divus mēnešus.

Pirmdienas vakarā Mariupoles aizstāvju, Azovas pulka, komandieris Deniss Prokopenko publicējis video uzrunu, kur stāstījis par savu karotāju veiksmīgajiem centieniem piesaistīt lielus iebrucēju spēkus un noturēt to uzmanību, kas citur pārgrupējušās pārējās Ukrainas karaspēka vienības.

«Galvenais ir apzināties, vai visi riski ir aprēķināti, vai plāns B ir izstrādāts, vai esat pilnībā nodevies šim plānam, kuram jāapvieno uzdevuma izpilde un galu galā jāsaglabā personāla dzīvības un veselība,» tā par pavēlniecības principiem Mariupoles aizstāvēšanā sacījis Prokopenko.

«Karš ir māksla, nevis zinātne,» uzsvēris Azovas pulka komandieris.

Lūk, viņa teiktais video ukraiņu valodā.

Jauns masu kaps

Ar satelītattēlu palīdzību Krievijas kontrolētā Mariupoles pilsētas daļā pamanīts iespējams masu kaps. Medija Radio Brīvība pētnieciskās daļas žurnālisti pieļāvuši, ka šī ir ceturtā masu apbedījuma vieta, kas atklāta Mariupolē un tās apkārtnē kopš pašreizējā Krievijas iebrukuma sākuma. Satelītattēlus līdzīgi kā Bučas masu kapa atklāšanas gadījumā nodrošinājis ASV kosmosa tehnoloģiju uzņēmums Maxar Technologies.

«Satelītattēlos pamanīts ceturtais masu kaps okupētajā Mariupoles pilsētā netālu no Centrālās kapsētas, par ko ziņoja vietējās varas iestādes. Tas parādījās marta sākumā,» ziņo mediji.

Radio Brīvība pētnieciskās daļas žurnālisti izpētījuši Maxar Technologies sniegtos attēlus, un atraduši divas tranšejas, no kurām vienas garums pārsniedz 30 metrus.

ANO pirmdien paziņojusi, ka no 24.februāra līdz svētdienai, 15.maijam, tās Augstā cilvēktiesību komisāra birojs Ukrainā reģistrējis 7 564 civiliedzīvotāju upurus – 3 668 nogalinātos un 3 896 ievainotos. Biroja vērtējumā, patiesie civiliedzīvotāju upuru skaitļi ir ievērojami lielāki, jo informācijas saņemšana no dažām vietām, kur ir notikusi intensīva karadarbība kavējas, un daudzi ziņojumi par upuriem joprojām tiek pārbaudīti. «Tas attiecas, piemēram, uz Mariupoli (Doneckas apgabals), Izijumu (Harkivas apgabals) un Popasnu (Luhanskas apgabals), kur ir norādīts uz daudziem civiliedzīvotāju upuriem,» teikts biroja paziņojumā.

Raķetes Ļvivas apgabalā

Naktī uz otrdienu sprādzieni dzirdēti ne tikai karadarbības zonās valsts austrumos un dienvidos, bet arī Ukrainas rietumos, Ļvivas apgabala Ļvivā un Novojavorivskā. Sākotnējā informācija liecina, ka Krievijas karaspēka raidītas raķetes trāpījušas kādā militārajā objektā apgabala Javorivas rajonā.

«Novojavorivskas pilsētas un ciematu iedzīvotāji, atkal tiek ziņots par sprādzieniem visā mūsu teritorijā. Tagad es nevaru precīzi pateikt, kur tas notika, taču tiek ziņots par sprādzieniem,» paziņojis Novojavorivskas mērs Volodimirs Matseļuhs. Amatpersona mudinājis iedzīvotājus nepamest bumbu patvertnes un gaidīt jaunu informāciju no varasiestādēm.

Ļvivas apgabala Militārās pārvaldes vadītājs Maksims Kozickis mudinājis iedzīvotājus «nefilmēt, nefotografēt un neizplatīt spekulatīvas ziņas no nepārbaudītiem sociālā medija Telegram kanāliem un grupām». Viņš norādījis, ka iebrucēji kārtējo reizi ir trāpījuši Ukrainas militārai infrastruktūrai Ļvivas apgabala Javorivas rajonā, tuvu pie starpvalstu robežas ar Poliju.

Nobeigumā piedāvājam noskatīties jaunāko Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska video uzrunu ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas