Ukrainas kara 83.diena: Beigta Mariupoles aizstāvēšana, ukraiņi iznīcina iebrucēju munīcijas noliktavas, Zelenskis runā Kannu festivālā

Ukrainā trešdien, 18.maijā, valsts aizstāvji vēsta par divu pretinieka munīcijas noliktavu iznīcināšanu un dzīvā spēka zaudējumu nodarīšanu dienvidos. Krievijas okupācijas spēki savukārt sakoncentrējuši helikopterus Donbasa uzbrukumu atbalstam no gaisa. No Mariupoles Azovstaļ rūpnīcas teritorijas turpinājusies ukraiņu militārpersonu evakuācija uz iebrucēju kontrolētu valsts daļu pēc tam, kad viņi padevušies iebrucējiem, Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, baltkrievu medijs Nexta TV un britu sabiedriskais medijs BBC.

Otrdien, 17.maijā, no Azovstaļ metalurģijas kombināta autobusos evakuēti vēl vairāki simti ukraiņu militārpersonu, kuras pēdējos mēnešos izcietušas 82 dienas ilgu bombardēšanu dzelžainā Krievijas spēku aplenkumā. Otrdien rūpnīcā atlikušie ukraiņu karavīri un kara sievas padevušies iebrucējiem, paziņojusi Maskava. Šajā –Krievijas iebrukuma ilgākajā – kaujā Ukraina ir zaudējusi stratēģisko Mariupoles pilsētu, un ievainotie un veselie ukraiņu karavīri faktiski ir saņemti gūstā. Viņi, iebrucēju pavadīti, ir nogādāti Donetskas apgabala daļā, ko kontrolē Krievija un prokremliskie separātisti.

Pēc Kremļa vēstītā, evakuēto dzīvību saglabāšanu gūstā garantējis Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Vienlaikus Krievijas Valsts domē atbilstoši Krievijas kara propagandas vēstījumam likumdevēji rosinājuši tiesāt Azovstaļ gūstekņus kā nacisma pastrādātājus – noziedzniekus.

Viens no Krievijas deklarētajiem politiskajiem mērķiem Ukrainā ir tās «denacifikācija», un par vislielākajiem nacistiskās ideoloģijas īstenotājiem Krievija un tās propagandas mediji konsekventi dēvējuši Azovas Pulku. Militārais formējums bijis Mariupoles un Azovstaļ aizsardzības kodols Ukrainas pusē un nodarījis iebrucējiem ievērojamus zaudējumus kā militārās tehnikas, tā cilvēku upuru ziņā.

Ukrainas valdība un prezidenta Volodimira Zelenska kanceleja tikmēr vēsta, ka darīs visu iespējamo un neiespējamo, lai panāktu savu varoņu atgriešanos neokupētajā valsts daļā gūstekņu apmaiņas ceļā.

Krievija audzē gaisa atbalstu Donbasā

Krievijas Bruņotie spēki diennaktī līdz trešdienas rītam turpinājuši virzību uz priekšu Luhanskas apgabala ziemeļrietumos, lēni turpinot iespiesties dziļāk Ukrainas teritorijā, vēsta militāro pētījumu institūts The Study of War.

Apgabala Bahmutas un Sievierodoneckas virzienos iebrucēju sapulcinājuši līdz 15 kaujas helikopteriem, lai sniegtu gaisa atbalstu sauszemes ofensīvai.

«Ienaidnieks šauj pa visu kontakta līniju un Ukrainas karaspēka dziļumā, Doņeckas operācijas zonā un Slovjanskas virzienā, veic pasākumus uzbrukuma grupas stiprināšanai,» ziņojis Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs.

Pēc Ģenerālštāba paustā, pagājušajā diennaktī Doneckas un Luhanskas apgabalā tika atvairīti 12 Krievijas karaspēka uzbrukumi, iznīcinot trīs ienaidnieka tankus, trīs artilērijas sistēmas, sešas bruņu kaujas mašīnas un septiņas militārās mašīnas.

Ukraiņu kontrolētās Doneckas apgabala pilsētas Slovjanskas virzienā iebrucēji centušies ieņemt Dovhenkes ciemu. Ofensīvas atbalstam tikušas izvietotas raķešu un smagās artilērijas vienības. Lai nodrošinātu apgādi un papildinātu zaudējumus cietušās vienības, iebrucēji veikuši ieroču un militārās tehnikas ievešanu no Krievijas teritorijas.

Doneckas virzienā iebrucēji turpinājuši virzīties uz priekšu uz Laimanas, Sievierodoneckas, Bahmutas, Avdijivkas un Kurakhovas virzienos. Laimanas virzienā Krievijas karaspēks sācis ofensīvu, lai pilnībā kontrolētu Drobiševu un no ziemeļiem ielenktu Laimanu.

Dienvidos ukraiņi nodara zaudējumus iebrucēju dzīvajam spēkam un munīcijai

Dienvidos, Mikolajivas un Hersonas apgabalos, arī turpinās sīvas kaujas un valsts aizstāvji cenšas attīstīt pretuzbrukumus. Viņu centieni bijuši sekmīgi raķešu, artilērijas un gaisa spēku vienībām, kas aizvadītās diennakts laikā Krievijas karaspēka pozīcijā uzbrukušas ar 110 triecieniem. Kā apgalvo Ukrainas Bruņotie spēki, triecienu rezultātā «ienaidnieks zaudēja 130 militārpersonas un 26 tehnikas vienības, tostarp gaisa desanta pašgājēju artilērijas vienību, trīs modernizētus tankus T-72B3, desmit bruņumašīnas un 12 automašīnas». Ukraiņiem arī, pēc viņu teiktā, izdevies iznīcināt iebrucēju munīcijas noliktavas Hersonas apgabala Pjatihatkas un Stepanivkas apkārtnē.

Pēc Ukrainas Bruņoto spēku paustā, valstī no 24.februāra līdz 18.maijam Krievija zaudējusi 28 300 militārpersonas un 1 251 tanku.

Lūk, ukraiņu puses izplatītā informācija par pretinieka zaudējumiem ukraiņu un angļu valodā.

Foto: Facebook.com/GeneralStaff.ua

Par saviem militārpersonu zaudējumiem Ukraina pēdējā laikā nav ziņojusi.

Zelenskis uzrunā Kannu Kinofestivālu

Franču kino nozare devusi Ukrainas prezidentam, bijušajam kinoaktierim iespēju atklāt slaveno Kannu Kinofestivālu. Lūk, Volodimira Zelenska uzruna Francijas festivāla publikai ukraiņu valodā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas