Ukrainas kara 85.diena: Mariupoles aizstāvju komandieri joprojām Azovstaļ, ASV un Austrālija piegādās militāro tehniku un transportu

Piektdien, 20.maijā, Ukraina vēsta, ka pēdējā diennaktī iebrucēju artilērija Luhanskas apgabalā likvidējusi 13 civiliedzīvotājus. Azovas pulka komandiera vietnieks publicējis video, kur noliedzis informāciju, ka ukraiņu komandējošais sastāvs no Azovstaļ rūpnīcas padevies gūstā Krievijas karaspēkam. Rietumvalstis turpina militārās tehnikas un transporta piegādes Ukrainai, bet žurnālisti atklājuši, kā krievu desantnieki Bučā, iespējams, nogalinājuši astoņus kara gūstekņus, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, baltkrievu medijs Nexta TV, britu raidorganizācija BBC un amerikāņu laikraksts The New York Times.

Aktīvākajā karadarbības zonā, kas saglabājas Donbasa reģionā pie Severodonteskas, Rubižnes un Izjumas pilsētas, pēc ukraiņu puses vēstītā, joprojām mīt civiliedzīvotāji. Tā kā Krievijas okupācijas spēki ar artilērijas lādiņiem apšauda dzīvojamās ēkas un citu civilo infrastruktūru, palikušo karā neiesaistīto iedzīvotāju dzīvības ir tieši apdraudētas.

«Ienaidnieks veic uzbrukuma operāciju pie tādām apdzīvotām vietām kā Lisičanska un Severodonecka. […] Pēdējās diennakts laikā Severodoneckā ir nogalināti 12 civiliedzīvotāji un vēl viens Hirskes apkaimē,» ziņojusi Luhanskas apgabala militārā pārvalde.

Pārvalde norādījusi, ka Krievijas karaspēka artilērijas triecieni izraisa postījumus un ugunsgrēkus karadarbībai tuvu apdzīvoto vietu dzīvojamās mājās: pēdējā diennaktī līdz piektdienas rītam piecas mājas iznīcinātas un nodegušas Ņirkovē, sešas – Zolotē, trīs – Vrubivkā un vēl trīs – Rubižnē.

Piektdienas rītā Luhanskas apgabalā nav iespējams novērtēt postījumus un upurus Toškivkā, jo tur notiek kaujas. Severodonetskas pilsētā iznīcināti vismaz pieci daudzdzīvokļu nami, bet Lisičanskā cietušas 12 dzīvojamās mājas, Novodružeskā – 14 un Privilijā – 17 dzīvojamās mājas.

Kopumā, kā vēsta Luhanskas militārā pārvalde, operatīvā situācija apgabala rietumos ir tāda, ka Krievijas karaspēks mēģinājis ieņemt Severodonetsku, taču tas kārtējo reizi nav izdevies, jo iebrucēji cietuši zaudējumus un atkāpušies. Pilsētā, kas pirms kara bija ievērojams rūpnieciskais centrs, dzīvojuši ap 101 000 cilvēku.

Luhanskas un Donetskas apgabalā kopumā aizvadītajā diennaktī atvairīti 14 Krievijas karaspēka uzbrukumi.

Azovas pulka vadība ziņo par nepadošanos Mariupolē

Ceturtdien, 19.maijā, turpinājusies Mariupoles pilsētas aizstāvju aiziešana no izpostītā metalurģijas kombināta Azovstaļ. Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas publicētā izlūkdienestu ziņojumā teikts, ka no kombināta teritorijas gūstā padevušos ukraiņu militārpersonu skaits lēšams ap 1 700. Vienlaikus nav zināms, cik karavīru vēl atrodas Azovstaļ.

Krievijas propagandas kanālu korespondents Dmitrijs Stešins iepriekš apgalvojis, ka kombināta teritoriju ir pametis un padevies arī Azovas pulka komandiera vietnieks Svjatoslavs Palamars.

Pēdējais savukārt izplatījis video uzrunu, kur sacījis, ka gan viņš, gan pārējā militārā pavēlniecība atrodas Azovstaļ arī kara 85. dienā. «Operācija turpinās, detaļas es neizklāstīšu,» video sacījis Palamars.

Lūk, video ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Jaunumi ārvalstu militārajā atbalstā

Morālu uzmundrinājumu Ukrainas tautai un karotājiem devusi ceturtdien atzīmētā Rakstīto kreklu diena, kad iedzīvotāji kara plosītajā valstī un ārvalstīs mudināti nesāt tautiskos, rakstītos kreklus. Ukrainiski tos sauc «višivanka»

Ar Ukrainu un tās cīņu pret iebrucējiem solidarizējusies arī ES Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena (Ursula von der Leyen). «Šodien, nesājot višivanku, es svinu enerģisko un bagātīgo ukraiņu kultūru,» vēsta ES izpildvaras vadītājas ieraksts Twitter angļu valodā.

Par praktiskāku atbalstu Ukrainas aizstāvjiem paziņojusi ASV Aizsardzības ministrija. Pēc tās preses pārstāvja Džona Kirbija (John Kirby) vēstītā, ceturtdien ministrija apstiprinājusi militārās tehnikas piegādi Ukrainai 100 miljonu ASV dolāru (94,5 miljonu eiro) apmērā. Šoreiz paredzēts uz Ukrainu nosūtīt:

155 milimetru haubices, 18 gabalus;

18 taktiskos transportlīdzekļus haubiču vilkšanai;

trīs AN/TPQ-36 tipa pretartilērijas radarus, kā arī lauka aprīkojumu un aparatūras detaļas.

Austrālija savukārt paziņojusi, ka nosūtīs Ukrainai 14 M113 tipa bruņu transportierus un 20 Bushmaster bruņotos automobiļus. Šīs tehnikas kopējā vērtība ir ap 61 miljonu dolāru, vēsta Nexta TV.

Medijs saista Krievijas karaspēku ar astoņu ukraiņu nāvi Bučā

Amerikāņu medijs The New York Times vēsta, veicot video materiālu analīzi un intervējot lieciniekus saistībā ar Krievijas karaspēka darbībām martā Kijivas piepilsētā Bučā, iegūti pierādījumi par astoņu, gūstā saņemtu ukraiņu brīvprātīgo kaujinieku nošaušanu.

Medija pētnieciskais žurnālists Evans Hills (Evan Hill) Twitter vietnē rakstījis, ka ir identificētas iebrucēju vienības, kas atradušās Bučā iespējamo kara noziegumu laikā, un nosaucis 104. un 234. gaisa desanta pulku. Krievija iepriekš noliegusi Ukrainas puses pausto, ka Krievijas Bruņotie spēki Bučas okupācijas laikā pastrādājuši kara noziegumus.

Lūk, žurnālista publicēts aerovideo, kur, pēc viņa rakstītā, dienu pēc iespējamām nošaušanām Bučā redzami krievu karavīri pie līķiem un arī krievu militārās mašīnas.

Zelenskis uzvar Time balsojumā par gada ietekmīgāko cilvēku

Amerikāņu žurnāls Time katru gadu izvēlas tā skatījumā ietekmīgāko cilvēku pasaulē. Žurnāls rīkojis balsojumu, kur iesniegti 3,3 miljoni balsu, un pavēstījis: «Pirmajā vietā ierindojās Zelenskis ar 5% balsu.»

Piedāvājam noskatīties Ukrainas prezidenta jaunāko video uzrunu ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas