Ukrainas kara 90.diena: Moskva jūrnieku mātēm prasa atzīt bojāeju «negadījumā», Ukrainas pilsētās krīt raķetes

Naktī uz trešdienu, 25.maiju, vairākās Ukrainas lielpilsētās trāpījušais raķetes, vismaz viena raķete notriekta gaisā. Par karadarbību austrumos kara pētnieki norāda uz Krievijas atteikšanos no mērķa ielenkt ukraiņu spēkus plašā teritorijā, tā vietā koncentrējoties uz mazākiem ielenkumiem un teritorijas ieņemšanu. Nogremdētā karakuģa Moskva jūrnieku mātēm Krievijā prasīts atzīt, ka dēli gājuši bojā ar iebrukumu Ukrainā nesaistītā nelaimes gadījumā, vēsta krievu medijs Novaya Gazeta. Europe, baltkrievu Nexta TV un Ukrainas Ukrinform.

Trešdienas rītā Ukrinform ziņo par raķešu uzbrukumu Ukrainas dienvidaustrumu pilsētai Zaporižjai. «Šodien, 25. maijā, pulksten 05.13 Krievijas karaspēks izšāva četras spārnotās raķetes uz Zaporižji. Vienu no tām notrieca mūsu pretgaisa aizsardzība,» teikts Zaporižjas apgabala Militārās pārvaldes ziņojumā.

Šobrīd tiek apsekota cietusī teritorija un notikuma vietā strādā operatīvie dienesti, kuri secinājuši, ka raķešu triecienos nogalināts viens cilvēks un ievainoti trīs.

Raķetes naktī uz trešdienu kritušas arī citās Ukrainas kontrolējās pilsētās. Trīs raķetes trāpījušas Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska dzimtajā pilsētā Krivijrihā, kur uzbrukuma mērķis bijis kāds rūpniecības uzņēmums. Par upuriem pagaidām informācijas nav.

Ziemeļos, Sumu apgabalā, konstatēts raķešuzbrukums Krasnopiļas ciemam, kur nodarīti postījumi ēkām un elektrolīnijām. Sumu apgabala Militārā pārvaldes ziņojusi, ka Krasnopiļā postījumi nodarīti aptuveni 20 ēkām un elektropārvades līnijām, bez elektrības palikusi puse no ciema. Labā ziņa ir, ka pēc sākotnējās informācijas uzbrukumā nav bijis upuru.

Donetskas apgabala Kramatorskā, kas atrodas Donbasa frontes tuvumā, veikts raķešuzbrukums daudzdzīvokļu namu rajoniem un privātmājām. Kā paziņojis Kramatorskas mērs Oleksandrs Hončarenko: «Kramatorskā bija nemierīga nakts. Gaisa trieciens dzīvojamiem rajoniem un privātmājām. Cietušo nav.»

Hončarenko mudinājis visus iedzīvotājus, kuri iepriekš devās bēgļu gaitās no pilsētas, šobrīd neatgriezties apdraudējuma dēļ. Ukrainas Bruņotie spēki brīdinājuši, ka Krievijas karaspēks šobrīd gatavojas atsākt ofensīvu Slovjanskas pilsētas virzienā. Arī Kramatorskai draud briesmas, jo tā atrodas aptuveni 18 kilometru attālumā no Slovjanskas.

Ukrainas kontrolētajā Doneckas apgabala teritorijā pašlaik ir mīt aptuveni 370 000 cilvēku. Tie ir 22% no iedzīvotāju kopskaita, kāds šajā apgabala daļa tika reģistrēts pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, 24.februārī.

Operatīvā situācija frontē

Pēc amerikāņu militāro pētījumu institūta Study of War analīzes, Krievijas karaspēks, visticamāk, ir atteicies no centieniem izveidot vienu lielu Ukrainas spēku ielenkumu Ukrainas austrumos. Tā vietā vērojami mēģinājumi izveidot mazākus ielenkumus, lai ieņemtu jaunas teritorijas.

Situācija Donbasa frontē recama kartēs, ko publicējis institūts ar aprakstu angļu valodā.

Nesenās Ukrainas partizānu akcijas Zaporižjes apgabalā uztur aizmugures spiedienu uz Krievijas okupācijas spēkiem, kam pamatuzdevums no Maskavas ir nostiprināt administratīvo kontroli pār okupētajām teritorijām, tā Study of War.

Nogremdētā karakuģa upuru mātēm prasa atzīt notikušo par nelaimes gadījumu

Krievijas laikraksts Novaya Gazeta. Europe, kas kopš Kremļa represijām pret pētniecisko žurnālistiku, darbojas Rīgā, vēsta par spilgtu rīcību no Krievijas varas struktūru puses. Laikraksts iztaujājis mātes diviem bezvēsts pazudušiem Krievijas obligātā dienesta karavīriem, Viņi dienējuši uz raķešu kreisera Moskva, ko aprīļa vidū raķeštriecienā nogremdēja Ukrainas karaspēks.

Krievija ir atzinusi, ka kuģis cietis negadījumā jūrā, taču nav atklājusi, ka tas bijis iesaistīts karā jeb «speciālajā militārajā operācijā», kā to dēvē Kremlis un tā propagandisti. Mātes vairākkārt sazinājušās ar Krievijas Aizsardzības ministriju un militārajām struktūrām, un amatpersonas nav spējušas atbildēt par viņu dēlu likteni. Mātēm norādīts, ka dēlu vārdi nav atrodami ne pazudušo, ne ievainoto karavīru sarakstā. Krievijas Aizsardzības ministrija ir apstiprinājusi tikai viena jūrnieka nāvi saistībā ar Moskva, un arī viņš nav māšu meklētais. Pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem noskaidrot pazudušo karavīru likteni, Krievijas amatpersonas piedāvājušas viņām pašām atzīt, ka dēli «miruši nelaimes gadījumā». Mātes atteikušās to darīt un kopā ar citu Moskva nogremdēšanā nonāvēto karavīru vecākiem plāno vērsties tiesā pret Krievijas Aizsardzības ministriju.

Pēc Ukrainas Aizsardzības ministrijas paustā, uzbrukuma brīdī, 14.aprīlī, uz Moskva klāja atradušies 485 apkalpes locekļi, no kuriem dzīvus kāds Turcijas kuģis izglābis 54.

Video ar Patronu

Raksta nobeigumā piedāvājam kaut ko gaišāku. Lūk, video ar, iespējams, Ukrainas slavenāko suni – sapieru darbā iesaistīto Džeka Rasela terjeru Patronu.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas