Ukrainas kara 91.diena: Piedāvā atvērt Melno jūru, ja atcels sankcijas; Ukrainu sadusmo Krievijas pasu paziņojums

Ceturtdien, 26.maijā, Ukraina ziņo par Krievijas okupācijas spēku koncentrēšanos uz ukraiņu vienību ielenkšanu pie Severodoneckas pilsētas, lai pabeigtu Luhanskas apgabala okupāciju. Dzirdot starptautisko organizāciju satraukumu par starptautisko pārtikas krīzi, ko rada Ukrainas nespēja eksportēt labību no savām Melnās jūras ostām, Maskava piedāvājusi atcelt ostu un jūras ceļu blokādi apmaiņā pret sankciju atcelšanu. Kijiva savukārt nosodījusi Maskavas gatavošanos dalīt Krievijas pases okupētajā dienvidu pilsētā Melitopolē, vēsta baltkrievu medijs Nexta TV, Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform un britu ziņu portāls The Guardian.

Donbasa frontes kauju epicentrā – Severodoneckas pilsētā – ukraiņu spēki nonāk arvien sarežģītākā situācijā. Proti, nespējot ieņemt pilsētu, iebrucēji cenšas to ielenkt, un ir atlikusi ap 20 kilometru plata josla, pa kuru vēl var apgādāt Severodoneckas pilsētas aizstāvjus, izmantojot vienīgo ukraiņu kontrolē palikušo autoceļu. Lai īstenotu aplenkumu, iebrucēji virzās uz ziemeļiem no Luhanskas apgabala Popasnas pilsētas un uz dienvidiem no Bilohorivkas apdzīvotās vietas.

Postījumi Severodoneckas pilsētā.

Otru aplenkumu Donbasā Krievijas armija cenšas izveidot, virzoties uz rietumiem no Popasnas uz Donetskas apgabala Bahmutu un no Donetskas apgabala Svitlodarskas uz Bahmutu.

Kā ceturtdienas rītā ziņo Ukrainas Bruņoto spēku ģenerālštābs, pēdējā diennaktī iebrucēji daudz ar artilērijas lādiņiem apšaudījuši Donbasa frontes tuvumā esošās apdzīvotās vietas.

«Doneckas virzienā ienaidnieka galvenie centieni ir vērsti uz pilnīgu Limanas ciema pārņemšanu savā kontrolē un mēģinājumiem uzlabot taktiskās pozīcijas pie Sevierodoneckas un Avdijivkas. Pretinieks aktīvi izmanto elektronisko karadarbību Bahmutas un Avdijivkas virzienā, kā arī artilēriju un kara lidmašīnas, lai apšaudītu ukraiņu pozīcijas un reģiona civilo infrastruktūru,» teikts Ģenerālštāba ziņojumā.

Severodoneckas apkārtnē Krievijas armija veikusi uzbrukuma operācijas Ustinivkas virzienā, taču, kā apgalvo Ģenerālštābs, bez panākumiem.

Cīņas turpinājušās Bahmutas apkārtnē, kur, pēc Ģenerālstāba paustā, iebrucēji neveiksmīgi mēģinājuši īstenot ofensīvu Komišuvakhas, Lipoves un Nahirnes rajonā.

Doneckas apgabala Avdijivkas virzienā novērotas uzbrukuma operācijas uz Krasnohorivku, Kamjanku, Avdijivku un Piskiem, taču arī bez iebrucēju panākumiem.

Ģenerālštābs atzīmē, ka Krievijas karaspēks nepārtrauc uzbrukuma operāciju veikšanu Austrumu darbības zonā un turpina raķešu un gaisa triecienus Ukrainas infrastruktūras objektiem.

Donbasa frontes ziemeļu daļā uz dienvidiem no okupētās Izjumas pilsētas, iebrucēji centušies uzlabot taktiskās pozīcijas un atsākt ofensīvu pret Doneckas apgabala Slovjanskas pilsētu. Iebrucēji šāvuši ar artilēriju, raķešu sistēmām, mīnmetējiem un tankiem pa Čepiļu, Dovhenki, Kurulku, Bohorodični un Studenoku.

Kopumā ģenerālštābs uzskaitījis, ka pagājušajā diennaktī Doneckas un Luhanskas virzienā ukraiņu spēki atvairījuši desmit pretinieka uzbrukumus. Nodarīto militārās tehnikas zaudējumu ziņā iznīcināti četri iebrucēju tanki, divas artilērijas sistēmas, bruņutransportieris, militārā automašīna un viena speciālās tehnikas vienība. Pretgaisa aizsardzības vienības savukārt norādījušas, ka notriekušas piecus bezpilota lidaparātus Orlan-10.

Dienvidos Krivijrihas un Mikolajivas virzienā pēdējā diennaktī uzbrukuma operācijas nav novērotas. Amerikāņu militāro pētījumu institūts Study of War vēsta, ka Krievija šajā reģionā koncentrējusies uz savu taktisko pozīciju uzlabošanu un veikusi gaisa, raķešu, raķešu un artilērijas triecienus visā frontes dienvidu sektora garumā.

Ziemeļos spriedzi uztur artilērija un Baltkrievija

Ukrainai lielākus spēkus Donbasa aizsardzībai un atgūšanai neļauj sūtīt militārais apdraudējums valsts ziemeļu daļā. Kā ziņo Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštābs, pie valsts ziemeļu robežas rietumu un vidējās daļas Baltkrievijas Bruņoto spēku militārās vienības veikušas komandējošā sastāva, štāba un mobilizācijas mācības. Svarīgi, ka Ukrainai saglabājas raķešu un gaisa triecienu iespējamība no Baltkrievijas teritorijas.

No Krievijas teritorijas Brjanskas un Kurskas apgabalā iebrucēji apšaudījuši Ukrainas pusi no mīnmetējiem un 120 milimetru artilērijas sistēmām.

Tālāk uz ziemeļaustrumiem, Harkivas apgabalā iebrucēji trešdien pastiprinājuši artilērijas uzbrukumus ukraiņu pozīcijām un koncentrējušies uz teritorijas, kas atrodas uz ziemeļiem no Harkivas, saglabāšanu un paplašināšanu. Krievijas spēkiem šeit nav izdevies būtiski pavirzīties uz priekšu.

Pasu dalīšana dienvidos

Kamēr iebrucēju karaspēks cīnās frontē, okupētajās teritorijās cenšas nostiprināties Krievijas administratīvais un propagandas aparāts. Apdzīvotās vietās Kremļa propagandu krievu valodā skandē skaļruņi no speciālām kravas mašīnām ar video ekrāniem uz kravas kastes sāna. Kolaboranti un Krievijas iesūtītie vietvalži cenšas piespiest vietējos iedzīvotājus iet karot Krievijas pusē – pret ukraiņiem.

Zaporižjas apgabala okupētajā pilsētā Melitopolē «mēra vietas izpildītāja» Gaļina Daņilčenko paziņojusi, ka tiks sākta gatavošanās Krievijas pasu izdošanai «mūsu pilsoņiem saskaņā ar viņu vēlēšanos».

Daņilčenko paziņojums video krievu valodā.

Ukrainas valdība Kijivā šo plānu nosaukusi par noziedzīgu rīcību un starptautisko tiesību pārkāpumu.

«Nelikumīga pasu izsniegšana… ir kliedzošs Ukrainas suverenitātes un teritorijas nedalāmības, kā arī starptautisko humāno tiesību normu un principu pārkāpums,» trešdien teikts Ukrainas Ārlietu ministrijas izplatītā paziņojumā.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins trešdien parakstījis rīkojumu, prasot vienkāršot Krievijas pases iegūšanas kārtību Ukrainas dienvidu Zaporižjas un Hersonas reģiona iedzīvotājiem.

Negribat badu? Atceliet sankcijas

Krievijas valdības gatavību kaulēties ar Ukrainu un starptautisko sabiedrību apliecinājis kāds paziņojums saistībā ar Krievijas karakuģu un jūras mīnu bloķētajiem kuģu ceļiem Melnās jūras ziemeļaustrumu stūrī.

Krievija ir gatava izveidot humāno koridoru pārtikas kuģiem Melnajā jūrā no Ukrainas ostām apmaiņā pret dažu sankciju atcelšanu, tā Krievijas valsts ziņu aģentūra Interfax citējusi Krievijas ārlietu ministra vietnieka Andreja Rudenko teikto.

Ukrainas Melnās jūras ostas ir bloķētas jau kopš februāra beigām. Vairāk nekā 20 miljoni tonnu Ukrainā izaudzētas labības atrodas krātuvēs neokupētajā valsts daļā un gaida iespējas tos eksportēt uz Tuvo Austrumu un Āfrikas valstīm, kas tradicionāli bijušas atkarīgas no Ukrainas labības importa.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas