Ukrainas kara 93.diena: Pretuzbrukumi dienvidos, Zelenskis apmeklē Harkivu, Eirovīzijas balva pārdota par 900 000 dolāriem

Pirmdien, 30.maijā, Ukraina ziņo par pretuzbrukumu turpināšanu dienvidu frontē, mazus Ukrainas panākumus tur apstiprina arī Rietumu analītiķi. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis apmeklējis karadarbības zonu ziemeļaustrumos, bet Eirovīzijas uzvarētāji Kalush Orchestra pārdevuši savu balvu, lai atbalstītu valsts aizstāvjus, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, ASV Kara pētījumu institūts, baltkrievu medijs Nexta TV un britu sabiedriskais medijs BBC.

Naktī uz pirmdienu daudzviet Ukrainā skanējušas trauksmes sirēnas, brīdinot iedzīvotājus par iespējamiem raķešu triecieniem un gaisa uzlidojumiem.

Valsts dienvidos, austrumos un ziemeļaustrumos turpinās cīņa ar iebrucējiem, kuriem joprojām ir pārspēks militārās tehnikas, sevišķi artilērijas, raķešu sistēmu un kara aviācijas, un militārpersonu skaita ziņā.

Frontes Donbasa sektora kauju epicentrā, Severodonetskas pilsētā, ukraiņu karaspēks turpina aizstāvēties un nav nonācis aplenkumā, par kura iespējamību militārie eksperti brīdināja pagājušajā nedēļā.

Ziņu portāla Kyiv Independent aizsardzības korespondents Iļja Ponomorenko, kurš nesen apmeklējis kauju vietas Donbasā vērtējis, ka situācija ap Luhanskas apgabala Severodonetsku un blakus esošo Lisičansku ir mazliet stabilzējusies par labu ukraiņiem. «Pēdējā laikā daudz ir palīdzējušas iesaistītās ukraiņu rezerves, taču raudzīsimies, ko atnesīs dažas turpmākās dienas – situācija joprojām ir ļoti satraucoša,» Ponomorenko rakstījis Twitter vietnē angļu valodā un pievienojis karti, kur ukraiņu kontrolētās teritorijas frontes sektorā ir redzamas gaišākā krāsā.

Valsts dienvidu daļā, kur Krievijas okupācijas spēki cenšas ieviest okupācijas pārvaldes sistēmu ar Krievijas rubli kā maksājumu līdzekli un iebrūkošās valsts pasu dalīšanu Hersonas apgabalā, nedēļas nogalē ukraiņu spēki īstenojuši pretuzbrukumus.

ASV Kara pētījumu institūta apkopotā informācija liecina, ka ukraiņu spēki sestdien, 28.maijā, īstenojuši veiksmīgu maza apjoma pretuzbrukumu pie Hersonas un Mikolajivas apgabala robežas, piespiezdami Krievijas karaspēku šajā vietā pāriet aizsardzībā.

Hersonas apgabalā jau vairākas nedēļas turpinās arī partizānu akcijas Krievijas karaspēka aizmugurē. Kara pētījumu institūts vērtējis, ka partizānu darbība apvidū neļauj nostiprināt okupācijas varu, ko apliecinot tas, ka pagājušajā nedēļā Krievijas kolaborantu vietvalži spēruši soli atpakaļ no iepriekšējiem paziņojumiem, ka Hersonas apgabals tiks automātiski pievienots Krievijai.

Ziņojumā par notikumiem frontes dienvidu sektorā pēdējā diennaktī līdz pirmdienas rītam Ukrainas Bruņoto spēku Dienvidu operatīvās vadības štābs apgalvo, ka Ukrainas aizstāvji likvidējuši 67 Krievijas militārpersonas, ienaidnieka komandpunktu un lielu militārās tehnikas apjomu.

«Situācija dienvidu virzienā ir dinamiska un saspringta. Ienaidnieks turpina uzkrāt rezerves un veidot aizsardzības līnijas Hersonas apgabalā. Netālu no Hersonas notiek tehnikas izkraušana: vairākās dienās uzkrāti ap 120 T-62 tipa tanki un BMP-2 tipa kājnieku kaujas mašīnas, lai nostiprinātu ienaidnieka pozīcijas. Nova Kahovkas un Stepanivkas apkārtnē tiek ierīkotas tanku pozīcijas,» teikts štāba ziņojumā.

Tajā pašā laikā Ukrainas vienības turpina veikt uzbrukuma operācijas un pasākumus, lai ierobežotu un kavētu pretinieka rezervju pārvietošanu.

Dienvidos izdevies notriekt vienu Orlan-10 tipa bezpilota izlūkošanas lidaparātu, par ko iebrucēji pēcāk centušies uzbrukt ukraiņu pozīcijām ar Mi-8 tipa helikopteriem.

Diennaktī Ukrainas raķešu un artilērijas vienības sadarbībā ar aviāciju likvidējušas 67 iebrucējus, sešus T-62 tankus, divas Grad tipa raķešu palaišanas iekārtas, trīs Msta-S tipa pašgājējhaubices, trīs bruņumašīnas un 13 automašīnas. Ukrainas puse arī apgalvo, ka ticis iznīcināts bezpilota lidaparātu izlūkošanas kontroles punkts un vienas iebrucēju vienības komandpunkts.

«Melnajā jūrā ienaidnieka spēku kuģu grupa turpina radīt raķešu uzbrukuma draudus Ukrainas teritorijai. Neraugoties uz izskanējušajiem centieniem organizēt humānos koridorus, lai atjaunotu [kravas] kuģu kustību, «rušisti» neveic pasākumus jūras atmīnēšanai, kas vēlreiz apliecina viņu deklarēto nodomu nepatiesumu,» teikts Ukrainas Bruņoto spēku Dienvidu operatīvās vadības štāba ziņojumā.

Zelenska pirmā vizīte ārpus Kijivas

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis svētdien, 30.maijā, apmeklējis karadarbības zonu valsts ziemeļaustrumos. Pirmajā vizītē ārpus Kijivas apgabala kopš Krievijas iebrukuma valstī viņš viesojies kauju izpostītajā Harkivas pilsētā.

Tur viņš ticies ar vietējo militāro vadību un militārpersonām, pasniedzis apbalvojumus militārpersonām.

Zelenskis arī atbrīvojis no amata Ukrainas Drošības dienesta Harkivas apgabala nodaļas priekšnieku Romānu Dudinu. «Es ierados un noskaidroju situāciju. Atlaidu Ukrainas Drošības dienesta apgabala nodaļas vadītāju, jo viņš jau no pirmajām pilna mēroga kara dienām nestrādāja, lai aizstāvētu pilsētu, bet domāja tikai par sevi. Kādi bija viņa motīvi, to noskaidros likumsargi,» atlaišanas iemeslu skaidrojis Zelenskis.

Lūk, Ukrainas prezidents Harkivas apmeklējuma laikā.

Savā ikvakara uzrunā Zelenskis apliecinājis ukraiņu gatavību atbrīvot no iebrucējiem visu valsts teritoriju, bet par Krievijas politisko vadību sacījis, ka tā esot sabojājusi savas valsts nākotni.

Zelenska video uzruna ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Kremļa aktuālie mērķi

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs intervijā franču medijam TF1 sacījis, ka šobrīd Krievijas galvenā prioritāte esot Ukrainas Donbasa reģiona «atbrīvošana». Lavrovs arī atkārojis, ka iebrukums kaimiņvalstī bijis pamatots ar nepieciešamību, Kremļa ieskatā, demilitarizēt Ukrainu.

Centienus iekarot visu Donbasa reģionu – līdz kam Krievijai vēl tāls ceļš ejams sevišķi Donetskas apgabalā – Lavrovs nosaucis par «beznosacījumu prioritāti». Attiecībā uz pārējo Ukrainas teritoriju Krievijas ārlietu ministrs sacījis, ka tas esot kaimiņvalsts iedzīvotāju ziņā, ja viņi «ir laimīgi atgriezties tāda neonacistiska režīma pārvaldē, kas ir pierādījis, ka ir būtībā «rusofobisks»».

Eirovīzijas uzvarētāji atsakās no balvas par labu «droniem»

Šī gada Eirovīzijas dziesmu konkursa uzvarētāji, ukraiņu etnorepa grupa Kalush Orchestra ir pārdevusi labdarības izsolē savu nesen izcīnīto balvu. Tā pārdota par 900 000 ASV dolāriem (838 444 eiro).

Iegūto naudu Kalush Orchestra dalībnieki solījuši iztērēt trīs bezpilota izlūkošanas lidaparātu iegādei Ukrainas Bruņoto spēku vajadzībām.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas