Ukrainas kara 96.diena: Severodoneckā ielaužas iebrucēji, dienvidos ukraiņi atgūst teritoriju, nonāvēts franču žurnālists

Otrdien, 31.maijā, Donbasa frontes Severodoneckas daļā norisinās pilsētas kauja pret tajā iekļuvušo Krievijas okupācijas karaspēku. Dienvidos valsts aizstāvji spējuši atgūt teritoriju Hersonas apgabalā. Karadarbība paņēmusi kāda franču žurnālista dzīvību. ASV norādījušas, ka raķešu sistēmas, ko plānots piegādāt, Ukrainai neļaus aizsniegt mērķus dziļi Krievijas teritorijā, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, ASV Kara pētījumu institūts, baltkrievu medijs Nexta TV un britu sabiedriskais medijs BBC.

Pēdējā diennaktī Donbasa frontes karstākajā cīņu vietā, Severodoneckas lielpilsētā, Krievijas karaspēkam ir izdevies ieņemt vairākas pilsētas daļas dienvidaustrumos un virzīties uz to, lai ielenktu ukraiņu spēkus, kuri ilgstoši spējuši noturēt pozīcijas pilsētas aizsardzībai.

Tā vēsta ASV Kara pētījumu institūts, kas arī prognozējis, ka novērotais upuru skaita kāpums Krievijas jaunākajā virsnieku sastāvā turpinās mazināt Krievijas kaujas spējas un cīņas garu.

Severodonecka un apvidi tiešā tās tuvumā ir pēdējās vietas Ukrainas galējā austrumu reģionā, Luhanskas apgabalā, ko vēl kontrolē ukraiņu spēki. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis norādījis, ka situācija šajā apvidū ir «neaprakstāmi sarežģīta». Militārie analītiķi vērtējuši, ka Krievijai gūt panākumus šajā frontes sektorā ļāvusi liela karaspēka un militārās tehnikas sakoncentrēšana.

Ukraiņiem nespējot noturēt šo Luhanskas apgabala stūri, tiek organizēta cilvēku evakuācija no karadarbības zonas, un arī tā ir bīstama dzīvībai, jo karojošās puses nav vienojušās par uguns pārtraukšanu.

Kā vēsta ukraiņu ziņu portāla Kyiv Independent aizsardzības korespondents Iļja Ponomorenko, Luhanskas apgabalā Krievijas spēki apšaudījuši evakuācijas konvoju, uzbrukumā nogalinot žurnālistu no Francijas, Frederiku Leklerku Imhofu (Frederic Leclerc-Imhoff).

Ponomorenko publicēta Imhofa preses karte.

Franču ziņu televīzijas kanāls BMTV vēstjis, ka Imhofs bijis tās korespondents. 32 gadus vecā vīrieša nāvi apņēmusies izmeklēt Francijas Nacionālā pretterorisma prokuratūra, pieļaujot, ka ir pastrādāts kara noziegums. «Ir atklāta izmeklēšana par faktiem par apzinātu mēģinājumu nogalināt ar starptautiskajām tiesībām aizsargātu personu dzīvību bruņotā konfliktā, par apzinātu uzbrukumu personām, kuras nav tieši iesaistītas konfliktā, un par apzinātu uzbrukumu personālam un transportlīdzekļiem, kas iesaistīti humānās palīdzības misijā,» pavēstījuši franču prokurori.

Pēc BMTV izplatītās informācijas, Imhofs miris no lādiņa atlūzas radītām brūcēm Krievijas artilērijas uzbrukuma laikā, kas noticis, kad žurnālists dokumentējis humānās palīdzības operāciju ceļā uz Lisičansku, Sievierodoneckas pilsētas tuvumā.

Imhofs kļuvis par astoto žurnālistu, kurš nogalināts Ukrainā kopš Krievijas iebrukuma.

Ukraiņi atgūst ciemu Hersonas apgabalā

Ukraiņu Bruņotajiem spēkiem pēdējā diennaktī izdevies arī gūt panākumus. Valsts dienvidos, kur iebrucēji jau ilgāku laiku kontrolējuši lielāko daļu no Hersonas apgabala Melnās jūras piekrastē, izdevies panākt Krievijas spēku atkāpšanos no Mikolajivkas ciema.

Ziņojumā par notikumiem kara frontes dienvidu daļā pēdējā diennaktī līdz otrdienas rītam Ukrainas Bruņoto spēku Dienvidu operatīvās vadības štābs apgalvo, ka Krievijas vienībās Mikolajivkas zaudēšana izraisījusi paniku.

Štābs arī vēsta, ka kopumā dienvidos Ukrainas raķešu un artilērijas triecienos tikušas iznīcinātas 78 Krievijas militārpersonas, astoņi galvenie kaujas tanki, divas haubices, Pion tipa pašgājējs lielgabals, divas Grad raķešu sistēmas, piecas bruņotās kaujas mašīnas un divas militārās kravas automašīnas.

Ukraina saņems ilgi prasītās raķetes, bet ne tās stiprākās

Rietumos ir sadzirdēti Ukrainas aicinājumi piešķirt tai artilērijas ieročus un raķešu sistēmas. Jaunākie paziņojumi par artilērijas ieroču piešķiršanu nākuši no Slovākijas, proti, ka Ukraina saņems Zuzana 2s tipa haubici, ar ko šauj NATO standarta 155 milimetru lādiņus. Valsts aizsardzībai svarīgo smago ieroču segmentu solījusi papildināt arī Francija. To Zelenskim pirmdien apliecinājusi Francijas ārlietu ministre Katerīna Kolonna (Catherine Colonna), kura apmeklējusi Kijivu.

Ukrainas bruņojumā līdz šim nav bijis nopietna analoga Krievijas reaktīvo raķešu sistēmai Grad, kas spēj radīt spēcīgus triecienus 70 kilometru attālumā. ASV apņēmušās piegādāt Ukrainai augstas precizitātes vadāmo raķešu sistēmas. Bijušais ASV vēstnieks Krievijā Maikls Makfols (Michalel McFaul) sacījis izdevumam The Washington Post, ka šīm raķešu sistēmām darbības attālums ir 70 kilometri, taču ar tām nevarēs sasniegt mērķus dziļi Krievijas teritorijā. To būtu iespējams paveikt ar ASV armijas taktiskajām raķešsistēmām, kas raida lādiņus līdz 300 kilometru attālumā.

Ukrinform raksta, ka arī 70 kilometru darbības rādiusa raķetes Ukrainai būs liels ieguvums, jo ļaus vairāk nekā divkāršot Ukrainas esošo smago ieroču darbības rādiusu. Šobrīd kaujās Ukrainas Bruņotie spēki izmanto ASV piegādātās M777 tipa haubices, kuru darbības rādiuss ir aptuveni 30 km.

Zelenskis pauž apņēmību sargāt Eiropas vērtības

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pēc tikšanās ar Francijas ārlietu ministri Katerīnu Kolonnu norādījis, ka paļaujas uz Francijas vadošo lomu «mūsu cīņā pret agresorvalsti Krieviju un Eiropas vērtību aizstāvēšanu.»

Kontekstā ar to, ka Francija līdz šim bijusi salīdzinoši kūtra ieroču piegādātāja Ukrainai, Zelenskis norādījis: «Lai Ukraina uzvarētu, ir svarīgi palīdzēt ar ieročiem, pastiprināt sankcijas un tuvināt mūsu valsti dalībai ES».

BNN piedāvā noskatīties Ukrainas prezidenta jaunāko video uzrunu ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas