Ukrainas kara 97.diena: Krievija aizsniedz Severodeoneckas centru, Zelenskis atklāj ukraiņu upuru skaitu dienā, ASV sūtīs HIMARS reaktīvo artilēriju

Trešdien, 1.jūnijā, Luhanskas apgabala Severodoneckā Krievijas okupācijas spēki sasnieguši pilsētas centru. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir atklājis, cik lielus upurus dienā cieš ukraiņu spēki. ASV vēsta, ka uz Ukrainu sūtīs HIMARS reaktīvās artilērijas sistēmas. Kijivā strādā asinizators ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina attēlu, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, ASV Kara pētījumu institūts, baltkrievu medijs Nexta TV un amerikāņu raidorganizācija CNN.

Diennaktī līdz trešdienas, 1.jūnija, rītam Donbasa kaujas epicentrā, izpostītajā Severodoneckas lielpilsētā, Krievijas karaspēks pavirzījies uz priekšu, sasniedzot pilsētas centru. Daļa ukraiņu karavīru vēl aizstāv pilsētu, kamēr citi atkāpjas uz nākamo aizsardzības līniju, Lisičanskas pilsētu.

ASV Kara pētījumu institūts vēsta, ka Krievijas karaspēks otrdien, 31.maijā, turpinājis sauszemes uzbrukumus Severodonetskā un tās apkārtnē. Krievijas spēki, tostarp čečenu vienības, tagad kontrolē līdz pat 70% no pilsētas teritorijas un turpina ieņemt pilsētas centru.

Severodonetska ir pēdējā lielā pilsēta Luhanskas apgabalā, kas bijusi Ukrainas valdības kontrolē.

Luhanskas apgabala Militārās administrācijas priekšnieks Serhijs Haidajs norādījis, ka pilsētā situācija ir tik smaga, ka ir pārtraukts skaitīt civiliedzīvotāju upurus. Viņš arī norādījis, ka Severodonetskā ir iznīcināta kritiskā infrastruktūra, padarot neiespējamu ūdens, siltuma un elektroapgādi. Postījumi nodarīti arī lielākajai daļai ēku, un no lādiņu sašautajām un izdedzinātajām ēkām lielāko daļu nebūšot iespējams atjaunot.

Ukraina šajā karā reti vēsta par saviem militārpersonu upuriem, taču Volodimirs Zelenskis atklājis medijiem pašreizējo ikdienas upuru skaitu, kas galvenokārt saistīts ar sevišķi nežēlīgajiem Krievijas centieniem ieņemt Severodonetsku un aplenkt ukraiņu spēkus tās tuvumā. Amerikāņu telekanālam Newsmax Zelenskis sacījis: «Situācija ir ļoti grūta. Mēs katru dienu zaudējam no 60 līdz 100 karavīru, kuri tiek nogalināti karadarbībā, un aptuveni 500 cilvēkus kā ievainotos. Kopumā mēs turam savus aizsardzības perimetrus. Sarežģītākā situācija ir Ukrainas austrumos un Luhanskas un Doneckas [apgabala] dienvidos».

Vizuālu ieskatu Donbasa kaujas norisē dod aerovideo materiāls, ko publicējusi Ukrainas ārlietu ministra pirmā vietniece Emine Džepara. Pēc amatpersonas paustā, video ir redzama Krievijas karaspēka okupētā Rubižnes pilsēta, kas atrodas Luhanskas apgabalā uz ziemeļrietumiem no Severodoneckas.

«Savulaik Luhanskas apgabala industriālais centrs, tagad to ir pilnībā iznīcinājuši krievu iebrucēji. [Pilsēta] burtiski pārvērsta putekļos,» Twitter rakstījusi Džepara.

Ukraina izmanto Putina koncentrēšanos uz Donbasu

Kara pētījumu institūts secinājis, ka Krievijas piešķirtā prioritāte tās spēku darbībai Severodoneckas cīņās un Donbasa ofensīvajai operācijai turpina radīt iebrucējiem vājās vietas Ukrainas dienvidos, proti, Hersonas apgabalā.

Ukraiņu spēki turpina pretuzbrukumus gar Mikolajivas un Hersonas apgabala robežu, kā arī tālāk uz ziemeļiem zemes, strēlē starp Dnipro upi un administratīvo krustpunktu stūri, kur satiekas Hersonas, Milkolajivas un Dnipropetrovskas apgabalu robeža. 31.maijā Ukraiņu spēkiem izdevies ieņemt Davidivbridas apdzīvoto vietu. Kaujas turpinās arī pie Orloves un Mikolajivkas apdzīvotajās vietas.

ASV sūtīts HIMARS artilēriju un prognozē izšķirīgas kaujas

Saistībā ar Ukrainai trūkstošajām reaktīvās artilērijas sistēmām ASV valdības amatpersonas apstiprinājušas, ka 11.miltiārās palīdzības piegādē Ukraina saņems HIMARS tipa reaktīvās artilērijas sistēmas, kas ir ražotas ASV.

NATO standarta munīcija šajās sistēmās ļaus dot triecienus pa mērķiem ap 80 kilometru attālumā.

Kā skaidrojusi raidorganizācija CNN: «[Šis reaktīvās artilērijas rādiuss] ir daudz mazāks par šo sistēmu maksimālo darbības rādiusu, kas ir aptuveni 300 kilometri, taču daudz plašāks par jebko, kas Ukrainai nosūtīts līdz šim. Piemēram, M777 tipa haubices, ko ASV pagājušajā mēnesī nosūtīja uz Ukrainu, ievērojami palielināja [artilērijas ieroču] darbības rādiusu un jaudu salīdzinājumā ar iepriekšējām sistēmām.»

ASV Bruņoto spēku Apvienotā štāba priekšsēdētājs, ģenerālis Marks Milijs (Mark Milley) vērtējis, ka karā izšķirošas būs nākamās trīs nedēļas. Pēc Milija teiktā, Donbasa kaujai vajadzētu izšķirt, kā beigsies bruņotā konflikta aktīvā fāze: ar pārliecinošu uzvaru kādai no pusēm vai pāreju uz pozicionālu konfrontāciju.

Kara noziegumu izmeklēšana un asinizators Kijivā

Ukrainā turpinās kara noziegumu izmeklēšana, ko līdzās ukraiņu tiesībsargājošām iestādēm veic arī Latvijas, Lietuvas, Slovākijas un Nīderlandes izmeklētāji.

Ukrainā šonedēļ notiesājusi iebrucējus Aleksandru Bobikinu un Aleksandru Ivanovu uz 11 gadiem un sešiem mēnešiem cietumā. Viņi atzīti par vainīgiem kara tiesību normu pārkāpšanā.

Tikmēr ukraiņi turpina izrādīt nicinājumu pret Krievijas iebrukuma organizētāju Vladimiru Putinu. Kopš 2014.gada Ukrainā nopērkams tualetes papīrs un pelnu trauks ar viņa attēlu. Tēmu paturpinājis kāds kanalizācijas izvešanā iesaistīts uzņēmums Kijivas apgabalā. Tā asinizatora cisternu rotā Krievijas prezidenta galvas zīmējums.

Noslēgumā piedāvājam noskatīties Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska jaunāko video uzrunu ukraiņu valodā ar angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas