Ukrainas kara 98.diena: Raķetes Ukrainai sola arī Vācija un Lielbritānija, iebrucēji kontrolē 70% no Severodoneckas

Ceturtdien, 2.jūnijā, Donbasa frontē Krievijas okupācijas spēki kontrolē 70% no Severodonetskas teritorijas un cenšas uzbrukt Lisičanskai. Ukrainas ilgi prasītās reaktīvās artilērijas sistēmas apņēmušās piegādāt ne tikai ASV, bet arī Lielbritānija un Vācija, vēsta Ukrainas sabiedriskais medijs Ukrinform, ASV Kara pētījumu institūts, baltkrievu medijs Nexta TV un kanādiešu ziņu aģentūra Reuters.

«Krievi tagad kontrolē gandrīz 70% no Severodoneckas. Ukrainas pavēlniecība izvēlējās organizēt pakāpenisku atkāpšanos uz Lisičansku, kas ir ērtāka aizsardzībai, nevis turēties [Severodoneckā] līdz pēdējam kaujaspējīgajam vīram. Garnizona apgāde nav pārrauta,» par situāciju pēdējā Luhanskas apgabala daļā, ko kontrolē Ukrainas valdība, vēsta medija Kyiv Independent žurnālists Iļja Ponomarenko.

Lūk, situācija kartē. Teksts angļu valodā.

Ponomarenko arī raksta, ka Krievijas spēkiem nav izdevušies mēģinājumi ieņemt Lisičanskas pilsētu frontālā uzbrukumā un šķērsot upi pa vidu starp abām pilsētām, kas ļautu uzbrukt Ukrainas spēkiem no aizmugures un aplenkt tos.

Svarīgi piebilst, ka ieņemt Severodonecku un Lisičansku Krievija cenšas jau kopš marta. Ukrainas spēki šajā apvidū ir zaudējuši teritoriju, tomēr daudz lēnāk un mazāku platību, nekā to vēlējusies Krievijas spēku pavēlniecība.

ASV Kara pētījumu centrs Kremļa centienus ap Severodonecku un Lisičansku vērtējis, norādot: «Krievijas prezidents Vladimirs Putins «tagad sviež cilvēkus un munīciju» uz Severodoņecku, it kā to ieņemot, karā Kremlis gūtu uzvaru. Viņš kļūdās.»

Harkivas apgabala aizstāvji apgrūtina Donbasa frontes apgādi

Ukrainas ziemeļaustrumos Krievijas okupācijas spēki trešdien, 1.jūnijā veikuši gaisa uzlidojumus un artilērijas triecienus pa Harkivas pilsētu. Valsts aizstāvji savukārt turpinājuši atgūt teritorijas uz austrumiem no Harkivas. Tie aizsnieguši Severskijdonecas upi un pie Volčanskas un Primorskes-Bazlivkas apdraud Krievijas spēku kustību pa autoceļu, kas stiepjas gar Siverskijdonecas upes austrumu pusi. Attiecīgi Krievijas spēkiem kļuvis mazliet sarežģītāk organizēt apgādi aktīvākajā frontes sektorā Izjuma-Severodonecka-Popasne.

Karte un teksts angļu valodā.

Maskava turpina tīkot Hersonas apgabalu, bet iebrucēji spiesti atkāpties

Krievijas Valsts domes Starptautiskās komitejas priekšsēdētājs Leonīds Slutskis sacījis, ka Krievija varētu jūlijā anektēt Ukrainas Hersonas apgabalu un Donetskas un Luhanskas «tautas republikas». Var pieņemt, ka Maskava šādi centīsies paziņot Krievijas iedzīvotājiem, ka iebrukumā Ukrainā ir gūti panākumi, bet Ukrainai dot vēstījumu, ka tai būs grūti atgūt okupētās teritorijas.

Iebrucēji tomēr nekontrolē visu Harkivas apgabalu, lai varētu to pilnībā pievienot Krievijas teritorijai. Ukraiņu spēki ir atkarojuši teritorijas Harkivas dienvidrietumos, rietumos un ziemeļos un turpina virzīties dziļāk apgabala teritorijā. Pēdējās dienās Krievijas spēki ir iznīcinājuši tiltus, ko Ukrainas spēki izmantoja pretuzbrukumā, un citus tiltus pāri Ihulecas upei, tā cenšoties noturēties pret gaidāmām Ukrainas pretuzbrukuma operācijām, novērojis Kara pētījumu institūts.

Tā pētnieki arī pieļāvuši, ka Ukrainas spēki, visticamāk, joprojām atrodas pietiekami tuvu svarīgajam autoceļam Nr. T2205, lai traucētu iebrucējiem tā izmantošanu kā galveno piegādes ceļu. Potenciāli šādi tiek apdraudētas Krievijas spēku iespējas noturēties pret Ukrainas pretuzbrukumiem no ziemeļiem. Ēnas puse Ukrainas spēku pozīcijām ir, ka šobrīd tās atrodas starp Krievijas pozīcijām un upi ar ierobežotām iespējām vajadzības gadījumā atkāpties.

Vašingtonas reaktīvās artilērijas paziņojumam seko briti un vācieši

ASV valdība apstiprinājusi iepriekš BNN vēstīto, ka ASV piegādās Ukrainai reaktīvās artilērijas sistēmas HIMARS, kas spēj dot raķešu triecienus 70 līdz 80 kilometru rādiusā, kā arī radarus un citu nopietnu militāro tehniku sauszemes spēkiem.

Kā vēsta ziņu aģentūra Reuters, ASV valdība arī plāno pārdot Ukrainai MQ-1C Gray Eagle bezpilota lidaparātus, ko var apbruņot ar Helfire tipa raķetēm. Moderno, ASV ražojuma kaujas lidaparātu pārdošanu Ukrainai gan var nepieļaut ASV Kongress.

Eiropā Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Voless (Ben Wallace) paziņojis, ka Lielbritānija dāvinās Ukrainai reaktīvās artilērijas sistēmas M270. Arī to darbības rādiuss ir līdz 80 kilometriem.

«Mainoties Krievijas taktikai, ir jāmainās arī mūsu atbalstam Ukrainai,» skaidrojis Voless. «Šīs ļoti iedarbīgās, vairākkārtējas izšaušanas raķešu sistēmas ļaus mūsu ukraiņu draugiem labāk aizsargāties pret brutālo tālas darbības rādiusa artilērijas izmantošanu no Krievijas puses, ko Putina spēki, nešķirojot mērķus, ir lietojuši, lai nolīdzinātu pilsētas līdz ar zemi.»

Vācija, kura pēdējos mēnešos daudz kritizēta par nevēlēšanos sūtīt Ukrainai smagos ieročus, tankus un artilērijas ieročus, arī paziņojusi par apņemšanos turpmāk nopietnāk atbalstīt Ukrainas pusi. Kanclers Olafs Šolcs (Olaf Scholz) paudis valsts apņēmību nosūtīt pretgaisa aizsardzības ieročus IRIS-T SL. Vācu ražojuma vadāmajām zeme-gaiss tipa raķetēm ir vidējas distances lidojuma rādiuss un ar tām varētu cīnīties pret Krievijas kara aviāciju, kas tai karā līdz šim nodrošinājis militāro pārsvaru gaisā.

Jau minētais Ponomorenko Vācijas paziņojumu komentējis ar ironiju un piesardzību: «Izklausās lieliski. Cerams, ka [ieroču] nodošana neaizņems aptuveni piecus gadus».

Zelenskis tiekas ar bēgļu bērniem

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdien, starptautiskajā bērnu dienā, videokonferences režīmā ticies ar ukraiņu bēgļu bērniem, kuri uzturas Polijā.

«Mēs darīsim visu iespējamo, lai jūs panāktu jūsu atgriešanos. Lai atvestu jūs visus atpakaļ kā bērnus, nevis kā pieaugušos. Tas ir, panāksim drīzu jūsu atgriešanos. Mums ir ļoti svarīgi, lai jūs veidotu mūsu valsti un mūsu nākotni, jo jūs esat mūsu skaistā nākotne, par kuru mēs visi šodien cīnāmies. Tāpēc mēs darīsim visu, lai jūs atgrieztos pēc iespējas ātrāk, bet es vēlos, lai mēs vestu jūs atpakaļ uz drošu Ukrainu,» tā fragmentu no Zelenska uzrunas citē Ukrinform.

Noslēgumā piedāvājam noskatīties Zelenska ikvakara video uzrunu ar tekstu ukraiņu valodā un angļu valodas subtitriem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas