Ungārijas vēstniece Latvijā iebilst Kalnietes un Pabrika izskanējušajiem viedokļiem

Ungārijas vēstniece Latvijas Republikā Adriena Millere

Ungārijas vēstniece Latvijas Republikā Adriena Millere (Adrien Müller) izsaka refleksiju saistībā ar Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Sandras Kalnietes un Arta Pabrika viedokli viņu sniegtajā intervijā par Ungārijas politisko situāciju un tās ietekmi uz Latviju.

BNN iepriekš, atsaucoties uz ziņu aģentūru LETA, vēstīja EP deputātes Sandras Kalnietes viedokli par situāciju Ungārijā: «Šā brīža politiskā situācija Ungārijā ir piemērs tam, cik demokrātija Centrāleiropā, Baltijā un citur ir trausla un viegli manipulējama.»

Atbildot uz EP deputātes viedokli, Ungārijas vēstniece Latvijā saka: «Vēlos jums visiem apliecināt, ka Ungārijā demokrātija nav trausla. Ungāri patiesi tic demokrātijai. Viņi drosmīgi cīnījās par brīvību pat padomju totalitārā režīma apstākļos 1956. gadā, kad pret sistēmu izteikti vārdi apdraudēja viņu dzīvību. Arī mūsdienās ungāri atklāti un aktīvi pauž savu politisko viedokli. Ungārijā politiskās debates ir karstas un spilgtas, kā tam ir jābūt demokrātijā. Mēdiju orientācija ir daudzpusīga un par politiku ir atrodami pilnīgi dažādi viedokļi.»

Turpinot, viņa piebilst arīt to, ka pašreizējo valdību veidojošās partijas tika ievēlētas un pārvēlētas ar nozīmīgu balsu vairākumu pēc astoņus gadus ilgas darbības opozīcijā. «Valdība ir sasniegusi ievērojamus rezultātus stabilizējot valsts finansējumu, noturot zemu inflāciju, nodrošinot ekonomisko izaugsmi, samazinot bezdarbu, atbalstot ģimenes utt. Ir jārespektē vēlētāju demokrātiskā politiskā izvēle un politiskie rezultāti ir jāatzīst bez dubultstandartiem,» pauž vēstniece.

Kā iepriekš norādīts, Kalnietei nav bijis saprotams, kādēļ vienas partijas interesēs, kurai ir konstitucionālais vairākums, būtu nepieciešams pielietot tik drastiskus līdzekļus. «Šo līdzekļu konsekventa īstenošana faktiski rada iespaidu, ka tiek būvēta bāze vienam jaunam palēcienam prom no demokrātijas tradicionālajām normām,» teica Kalniete.

Ungārijas vēstniece savā ziņojumā atzīmē arī to, ja «cienījami Latvijas politiķi izsaka savu viedokli vai kritizē Ungāriju», viņa uzmanīgi tajos ieklausās, jo tie ir nozīmīgi sabiedrības viedoklim.

Vēloties komentēt izskanējušos viedokļus pēc EP debatēm, Millere saka: «Uz deputātu jautājumu lielāko daļu EP debašu laikā atbildes sniedza Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns. Pirmkārt, Ungārijā neviens neapdraud akadēmisko vai izglītības brīvību. Šādi apgalvojumi ir nepatiesi. Izmaiņas tā sauktajā Centrāleiropas universitātes (kuru dibinājis Džordžs Soross) likumā neattiecas uz šo konkrēto iestādi. Tie ir grozījumi Augstākās izglītības likumā, kuru mērķis ir novērst priekšrocības un nodrošināt vienlīdzīgus noteikumus Ungārijas universitātēm un visām 28 ārzemju universitātēm, kas darbojas Ungārijā.»

«Otrkārt, apgalvojumi, ka Ungārijas valdība vēlas pārņemt kontroli pār nevalstiskajām organizācijām, ir maldinoši. Šobrīd Ungārijas parlamentā izskatīšanai nodotā Nevalstisko organizāciju likuma grozījumu mērķis ir nodrošināt lielāku caurskatāmību. Priekšlikums ir izstrādāts pēc amerikāņu parauga (FARA likums). Likums noteiktu, ka nevalstiskajām organizācijām ir pienākums informēt sabiedrību par finansējumu, ko tās saņem savai darbībai no ārzemēm,» saka vēstniece.

«Esmu pārliecināta, ka šis mērķis neprasa detalizētus skaidrojumu šeit, Latvijā. Ungārijas valdība gan tagad, gan arī vienmēr pagātnē, ir gatava dialogam un sarunām ar Eiropas Komisiju, lai kliedētu Komisijas bažas un censtos panākt saprašanos un izpildītu ES noteikumus,» savu viedokli pauž Millere.

Jānorāda, ka eiroparlamentārietis Artis Pabriks (V) ir pārliecināts, ka Ungārijas un arī citu valstu piemēri liecina par problēmu, kad populisms tiek apvienots ar anti eiropeisku politiku, kas raugoties no Latvijas pozīcijām ir ļoti bīstami, jo esam robežvalsts, un vājinot Eiropas Savienību (ES), tiek vājinātas arī Latvijas nacionālās intereses.

Pabrika viedokli komentē Ungārijas vēstniece Latvijā, norādot uz pretēju Ungārijas nostāju, kā to uzskata eiroparlamentārietis: «Kā tas jau ir izskanējis daudzas reizes, Ungārija iestājas par stipru Eiropu. Ungārija ir uzticama un stipra Latvijas sabiedrotā. Mēs sadarbojamies ļoti daudzās un dažādās jomās, no kurām vēlos izcelt tikai divas. Pirmkārt, Ungārijas centieni nodrošināt ārējo robežu pilnīgu kontroli, stingri ievērojot Šengenas noteikumus, aizsargā visu Eiropas Savienību no nekontrolētas migrantu plūsmas un stiprina ES.»

Nobeigumā viņa saka: «Otrkārt, ungāru karavīru dalība NATO operācijās Latvijā un Baltijas valstīs ir skaidrs pierādījums mūsu saistībām stiprināt reģionu. Izteikumi, kas rada iespaidu, ka Ungārija varētu vājināt Latvijas nacionālās intereses ir nepatiesi, nepamatoti un netaisnīgi, tāpēc man tie ir jānoraida. Ungārija bija un būs uzticama un stipra Latvijas sabiedrotā.»

Ref: 225.000.103.773

Saistītie raksti

2 KOMENTĀRI

  1. “Savukārt Kalniete, kā iepriekš norādīja BNN, viņai nav saprotams, kādēļ vienas partijas interesēs, kurai ir konstitucionālais vairākums, būtu nepieciešams pielietot tik drastiskus līdzekļus.” Nesaprotams teikums. Jums tur kāds pārlasa tekstus?

  2. Zemāk redzami saistītie raksti: Kalniete: Jāvēršas pret populistiem, kas nomelno liberālās demokrātiskās vērtības. Pirmkārt, kas teica, liberālās ir demokrātiuskās vērtības? Otrkārt – tas izskatās pēc fašisma vai kominisma – vērsīsimies pret savādāk domājošajiem! Un vai tas vispār ir demokrātiski. Manuprāt Kalnietes kundze ir tik tālu aizrāvusies ar liberālo pašapmierināšanos, ka vairs nespēj saprast, ko pasaka. Diemžēl. man šķiet laiks kalnietes kundzei atpūsties no politikas un netracināt Eiropu. paldies Ungārijas vēstniecei par maksimāli korektiem komentāriem. Ungāri iet savu ceļu un neloka muguras, kā mūsējie populisti ar Kalnieti priekšgalā…

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas