Uz trim mēnešiem Latvijā aizliedz retranslēt Rossija RTR

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ceturtdien, 31.janvārī, pieņēma lēmumu uz trīs mēnešiem aizliegt Latvijā retranslēt un izplatīt televīzijas programmu Rossija RTR, informē NEPLP.

Padome pārkāpumus – naida runu un kara kurināšanu – konstatējusi Rossija RTR raidījumos Vakars ar Vladimiru Solovjovu un 60 minūtes.

NEPLP atzīmē, ka 2018.gada 22.maija raidījumā Vakars ar Vladimiru Solovjovu tā vadītājs nepārprotami un atkārtoti vērsis naidīgus izteikumus pret daļu Ukrainas valstij piederīgo, precīzāk, raidījuma vadītājs paziņojis, ka daļa ukraiņu, kas esot «banderovieši», ir jāpakar un jānošauj. Turklāt raidījuma vadītājs Solovjovs daļu ukraiņu nodēvējis par neglābjamiem nacistiem, antisemītiem un bandītiem.

Savukārt 2018.gada 11.janvāra raidījumā 60 minūtes vairākkārt konstatēts, ka Krievijas politiķis Vladimirs Žirinovskis aicina veikt militāras darbības Ukrainas teritorijā. Tāpat vairākkārt konstatēta naida kurināšana pret ukraiņiem, apgalvojot, ka ukraiņi ir nelieši, neģēļi, bandīti, skaidro NEPLP.

Pirms lēmuma pieņemšanas NEPLP veikusi virkni konsultāciju un vērsusies pie Latvijas un starptautiskajiem ekspertiem. Austrumeiropas politikas pētījumu centrs par vienu no raidījumiem savā atzinumā konstatējusi, ka tajā propagandētais ir kvalificējams kā naida kurināšana pret Ukrainas valsts piederīgajiem, atzīmē NEPLP.

«Hibrīdkara apstākļos Kremļa propagandas rupors, aiz kura stāv milzu finanšu resursi, savus instrumentus ir izvietojis dažādās valstīs. Par to liecina fakts, ka Rossija RTR nav Krievijā, bet gan Zviedrijā, tātad Eiropas Savienībā, reģistrēta programma,» skaidro NEPLP.

NEPLP ir nosūtījusi paziņojumus Eiropas Komisijai un Zviedrijas mediju regulatoram Swedish Press and Broadcasting Authority par konstatētajiem Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma un Direktīvas 6.panta pārkāpumiem, aicinot iespēju rast pusēm pieņemamu risinājumu atkārtotu pārkāpumu gadījumā.

Padome uzsver savā paziņojumā, ka retranslācijas ierobežošanas mērķis un uzdevums ir motivēt ārvalsts elektronisko plašsaziņas līdzekli turpmāk ievērot Latvijas likumu. Balstoties uz šo mērķi, esot izvēlēts «samērīgs apturēšanas periods» – trīs mēneši.

Lai arī pati NEPLP no atsevišķiem politiķiem ir saņēmusi kritiku par nepietiekami asu vēršanos pret naida un agresijas propagandu Krievijas telekanālos, padomes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Āboliņš uzskata, ka ar šo lēmumu NEPLP parāda, ka «Kremļa propagandas programmas īstenotā naida runa un kara kurināšana Latvijas teritorijā netiks paciesta un šis ir skaidrs signāls mums nedraudzīgām valstīm un spēkiem – mēs savu informatīvo telpu aizstāvam un aizstāvēsim».

«Ir skaidrs, ka Kremļa propagandas mašinērija pēc šī ierobežošanas gadījuma neapstāsies. Valstij ir jāpanāk izmaiņas Lattelecom programmu paketes veidošanā, tā lai tā atbilstu Latvijas nacionālajām interesēm, un jānosaka, ka Lattelekom darbības mērķis konkrētajā tirgū ir nevis peļņas gūšana, bet sabalansēta programmu paketes veidošana, kas atbilst nacionālās drošības interesēm. Mums ir jāprasa īpašs regulējums Baltijas valstīm un visiem spēkiem jāaizsargā mūsu cilvēki no Putina informatīvajiem uzbrukumiem. Latvijai naidīgiem spēkiem ir jāsaprot, ka mēs dosim pretsparu gan naida runai, gan kara kurināšanai. Un, ja Rossija RTR vai jebkura cita programma pēc šī brīdinājuma to nesapratīs, mūsu rīcība būs nekavējoša un daudz stingrāka,» norāda Āboliņš.

«Nav būtiski, pret kuru valsti vai tautu pasaulē ir vērsta naida runa vai kara kurināšana, tas ir rupjš likuma pārkāpums, pret kuru NEPLP rīkosies ar atbilstošu bardzību,» uzsver NEPLP loceklis Patriks Grīva.

NEPLP lēmums par aizliegumu izplatīt TV programmu Rossija RTR Latvijas teritorijā stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanu laikrakstā Latvijas Vēstnesis.

Saistītie raksti

1 komentārs

  1. Nu protams, tur, kur rāda filmas, klapēs ciet. Kas tad ir ko skatīties latvijas programmās? NEKAS PRĀTĪGS. Sakārtojiet tad tās Latvijas programmas. Nevienas normālas filmas. Sestdienās, svētdienās vispār tur nav ko redzēt.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas