bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Piektdiena 06.12.2019 | Vārda dienas: Niklāvs, Nikola, Nikolajs, Niks
LatviaLatvija

Uzņēmējdarbības tendences pirmajā pusgadā – mazāk ārvalstu ieguldījumu un maksātnespējas gadījumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Pirmajos 2019.gada sešos mēnešos samazinājies maksātnespējas gadījumu skaits, bijis vairāk uzņēmumu likvidēšanu un samazinājušies ārvalstu ieguldījumi, par apkopotajiem datiem informē Lursoft.

Lursoft pētījums ieskicējis uzņēmējdarbības tendences pirmajā pusgadā Latvijā, apskatot kapitālsabiedrību reģistrēšanas un likvidēšanas dinamiku, piesaistīto ārvalstu ieguldījumu Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā un ielūkojoties, cik bieži šogad ierosinātas maksātnespējas.

Jaunu kapitālsabiedrību dibināšana – bez izmaiņām

Lursoft pētījums atklāj, ka šī gada pirmajos sešos mēnešos reģistrētas 5 549 jaunas kapitālsabiedrības, kas ir teju tikpat, cik šajā pašā periodā gadu iepriekš. Jaunas kapitālsabiedrības pirmajā pusgadā reģistrētas visās 119 pašvaldībās, no tām 44 šogad reģistrēts lielāks skaits jaunu uzņēmumu nekā pērn attiecīgajā periodā.

Lursoft norāda, ka pirmajā pusgadā reģistrēto jauno kapitālsabiedrību kopējais pamatkapitāls veido 77,1 miljonus eiro, kas, salīdzinot ar 2018.gada pirmajiem sešiem mēnešiem, ir par 29,56 miljoniem eiro vairāk. Teju piekto daļu jeb 18,66% no šīs summas veido ārvalstu ieguldījumi Latvijā jaunreģistrēto kapitālsabiedrību pamatkapitālā. Salīdzinot ar gadu iepriekš, ārvalstu ieguldījums jaunajās kapitālsabiedrībās pērn samazinājies par 56,33%.

Lursoft atzīmē, ka pirmajos sešos mēnešos šogad reģistrētas vairākas kapitālsabiedrības ar daudzmiljonu kapitālu, starp kurām līderos ir Lipmanu ģimenei piederošais SIA Liplat Holding. Aprīļa vidū reģistrētajai kapitālsabiedrībai patlaban reģistrētas jau piecas komercķīlas. Šī uzņēmuma pamatkapitālu veido 33,44 miljoni eiro.

Tam apjoma ziņā seko uzņēmēja Aigara Kesenfelda jaunreģistrētā SIA 100x Ventures pamatkapitāls ir četri miljoni eiro. Tikpat liels pamatkapitāls ir arī SIA Gustava parks projekti un SIA Brīvības parks projekti, kura patiesais labuma guvējs ir lietuviešu miljonārs Nerijus Numavičs (Nerijus Numavičius) paredzot tuvāko septiņu gadu laikā ieguldīt vairāk nekā 200 miljonu eiro un attīstīt biroju un dzīvojamo ēku kompleksus.

Likvidācijas sprādziens

Pirmajos sešos mēnešos visās lielajās pilsētās likvidēto kapitālsabiedrību bijis vairāk nekā jaunreģistrēto uzņēmumu. Kopumā Latvijā bijušas 16 pašvaldības, kurās gada pirmajos sešos mēnešos jaunreģistrēto kapitālsabiedrību skaits bijis lielāks nekā likvidēto. Līderis to vidū ir Madonas novads, kurā pirmajā pusgadā reģistrētas 43 jaunas kapitālsabiedrības, bet likvidēti – 30 Komercreģistrā reģistrēti subjekti. Tam seko Grobiņas novads ar 24 jaunām kapitālsabiedrībām un likvidētām 15, liecina Lursoft dati.

Šajā ziņā negatīva bilance gada pirmajos mēnešos bijusi Rīgā, Jelgavā, Olaines novadā un Valmierā. Kopumā pirmajā pusgadā šogad likvidētas 17 960 kapitālsabiedrības, par 6 965 vairāk nekā 2018.gadā.

Lursoft to skaidro ar Uzņēmumu reģistra centieniem īstenot Moneyval rekomendācijas un uzlabot situāciju ar naudas atmazgāšanas novēršanu, automatizēti no reģistra izslēdzot ekonomiski neaktīvas kapitālsabiedrības.

Pirmajos sešos mēnešos likvidētie uzņēmumu valstij nodokļos bijuši parādā 179,28 miljonus eiro, aprēķinājis Lursoft.

Izpētīts, ka šā gada pirmajā pusgadā pieaudzis to uzņēmumu skaits, kuriem apturēta saimnieciskā darbība. Ja 2018.gada pirmajos sešos mēnešos tādi bija 2 406 uzņēmumi, tad šogad – 2 685. Lursoft norāda, ka pusei no šiem uzņēmumiem saimnieciskās darbības apturēšanas brīdī bija reģistrēts nodokļu parāds, bet 34 uzņēmumi pēdējos trīs mēnešus pastāvējuši bez aktuālām amatpersonām.

Maksātnespējas gadījumu kļuvis mazāk

Lursoft statistikas dati liecina, ka pagājušajā gadā turpināja samazināties ierosināto maksātnespēju skaits. Proti, šī gada pirmajā pusgadā reģistrēti kopumā 994 maksātnespējas, tiesiskās aizsardzības un ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesi. Tas ir par 53 procesiem mazāk nekā 2018.gadā.

Tomēr pēdējos divos gados nedaudz pieaudzis to procesu skaits, kas ierosināti pret juridiskām personām. Ja 2017.gadā tādi bija 27,5% no visām ierosinātajām lietām, tad 2019.gadā tie bijuši 34,66%.

Fizisko personu gadījumā aizvien novērojama tendence, ka maksātnespēja vienlaikus tiek ierosināta vairākiem vienas ģimenes locekļiem.

Ārvalstu ieguldījums mazāks

Jau vēstīts, ka šogad, salīdzinot ar iepriekšējā gada pirmajiem mēnešiem, ārvalstu ieguldījums Latvijā reģistrēto kapitālsabiedrību pamatkapitālā bijis mazāks. Lursoft dati rāda, ka šogad tie bijuši vien 14,39 miljoni eiro, kamēr pirms gada – 33,26 miljoni eiro.

Vairāk nekā pusi no kopējā ieguldījuma jauno uzņēmumu kapitālā devusi Nīderlande – kopumā 8,01 miljonu eiro. Tiesa, teju visu summu veido ieguldījums divu uzņēmumu pamatkapitālos – SIA Gustava parks projekti un SIA Brīvības parks projekti, kuru dalībnieks ir Nīderlandē reģistrētais Oland International B.V.

3,2 miljoni eiro nāk no Norvēģijas, 1,21 miljons no Dānijas. Tai ar 0,61 miljonu eiro seko Igaunija un Zviedrija, kuras pilsoņi uzņēmumos ieguldījuši 0,33 miljonus eiro.

Lursoft norāda, ka aplūkojot ārvalstu ieguldījuma Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā uzkrāto summu, redzams, ka arī šogad tā turpinājusi sarukt, noslīdot jau zem septiņu miljardu eiro atzīmes, kas ir zemākais rādītājs kopš 2012.gada. Atbilstoši Lursoft apkopotajiem statistiku datiem, ārvalstu ieguldījums Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā samazinājies līdz 6,94 miljardiem eiro.


Pievienot komentāru

Latvijā pērn aviopasažieru skaita kāpums bijis straujāks nekā ES vidēji

Skaitliski lielākais pasažieru skaits pērn apkalpots Lielbritānijas lidostās – 272 miljoni jeb par 2,9% vairāk nekā 2017.gadā. Otrs lielākais pasažieru skaits reģistrēts Vācijā – 222 miljoni jeb par 4,7% vairāk nekā gadu iepriekš.

Baltijas un Polijas transporta ministri vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica kā galveno transporta politikas prioritāti

Baltijas un Polijas transporta ministri tikšanās laikā vienojušies turpināt virzīt Rail Baltica projektu kā galveno transporta politikas prioritāti šajā reģionā.

Valdības partijas varētu apspriest kopīgu startu Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Valdību veidojošās partijas, kuras Rīgas domē savukārt atrodas opozīcijā, varētu apspriest kopīgu sarakstu veidošanu startam potenciāli gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās.

Ameriks vēl nav lēmis par dalību iespējamās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās; viens no GKR līderiem varētu būt Burovs

Viņš norādīja, ka Gods kalpot Rīgai plāno startēt ārkārtas vēlēšanās, ja tādas būs, un viens no partijas līderiem, visticamāk, varētu būt pašreizējais Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

VNĪ padomes priekšsēdētājs Bičevskis atkāpies no amata

VAS Valsts nekustamie īpašumi padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis nolēmis atkāpties no amata.

Daugavpilī mirusī sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā

«Šī ir būtiska virzība epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitā, jo ir apstiprinājusies versija, ka sieviete ar trakumsērgu nav inficējusies Latvijā.»

Brexit – viena no iespaidīgākām kļūdām ES vēsturē, atklāti izsakās Tusks

Donalds Tusks, bijušais Eiropadomes priekšsēdētājs, norādījis, ka Lielbritānijas lēmums aiziet no Eiropas Savienības bijusi bloka vēsturē «viena no visiespaidīgākām kļūdām», kas sekojusi «vēl nepieredzētai gatavībai melot».

No nākamā gada reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos mainīsies tarifi

No 2020.gada 15.janvāra reģionālo maršrutu autobusos biļetes cena pieaugs par desmit centiem, bet vilcienos – par desmit vai 20 centiem.

Pūce iesniedz Saeimai likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nolēmusi rosināt Rīgas domes atlaišanu.

Igaunija aicina izbeigt okupāciju un cilvēktiesību pārkāpumus Gruzijā, Ukrainā

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas sanāksmē norādījis, ka starptautisko tiesību pārkāpumi un krīžu turpināšanās Gruzijā un Ukrainā apdraud drošību reģionā un grauj valstu savstarpējo uzticēšanos.

Banku izsniegto kredītu apmērs deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6%

Latvijas banku izsniegto kredītu apmērs šogad deviņos mēnešos pieaudzis par 2,6% jeb 350,386 miljoniem eiro un šogad septembra beigās bija 13,917 miljardi eiro, tostarp kredītportfelis palielinājies deviņām bankām.

Alūksnes novadā ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki

Alūksnes novadā degušas divas dzīvojamās mājas, kā dēļ gājuši bojā divi cilvēki, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Starp lielākajām Latvijas pilsētām varētu veidot ātrgaitas autoceļus

Latvijas valsts ceļu tīkla attīstības stratēģija paredz veidot ātrgaitas valsts ceļu «mugurkaulu» starp lielākajām Latvijas pilsētām, tie būs ceļi ar atdalītām brauktuvēm un divām joslām katrā braukšanas virzienā.

Francijā 800 tūkstoši iedzīvotāju protestē pret pensiju reformu

Francijas pilsētās virs 800 000 iedzīvotāju devušies gājienos, kamēr dzelzceļnieki, skolotāji un mediķi kopīgi sarīkojuši vērienīga apjoma streiku. Protesta akciju mērķis iestāties pret pensiju reformas pārbūvi.

Bankā: Latvijas iedzīvotāji ir sākuši krāt vairāk

Teju piektdaļai ir izdevies izveidot uzkrājumu trīs un vairāk algu apmērā, savukārt katram desmitajam tas ir vienas līdz trīs algu robežās. Savukārt nekādu iekrājumu nav salīdzinoši nelielai sabiedrības daļai – 7%.

VSAA aicina vecuma pensijas saņēmējus izmantot pensiju 2.līmeņa kapitālu

VSAA oktobra dati liecina, ka 15 700 personas, kam jau ir piešķirta vecuma pensija, nav izmantojušas savu pensiju 2.līmenī uzkrāto kapitālu.

Iekšlietu ministrs cīņā ar kontrabandu vēlas pielietot modernās tehnoloģijas

Efektīvākai cīņai ar kontrabandas ievešanu Latvijā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens vēlas pielietot modernās tehnoloģijas, kas strādātu paralēli muitas darbiniekiem.

Merkele pirmoreiz apmeklē Aušvicas Holokausta nometni

Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien pirmoreiz savā 14 gadus ilgajā valdīšanas laikā apmeklēs Aušvicas koncentrācijas nometni Polijā.

Neziņa par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām turpinās. Akciju cenām dažādas tendences

Pasaules biržās akciju cenas mainījušās dažādos virzienos, ko noteica investoru neziņa par par ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām un impīčmenta likumprojekta sagatavošana pret ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Saeima atbalsta ideju atlikt Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā

Saeima pirmajā lasījumā kā steidzamu atbalstījusi grozījumu, ar kuru plānots par Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanās datumu noteikt 2020.gada 1.jūliju, nevis 1.janvāri, kā bija nolemts iepriekš.

Ušakovs esot paudis gatavību startēt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās

Eiropas Parlamenta deputāts, bijušais ilggadējais Rīgas mērs Nils Ušakovs ir gatavs startēt galvaspilsētas domes ārkārtas vēlēšanās, ja tādas notiks, apliecinājis Ušakova pārstāvētās partijas Saskaņa valdes priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.

Daudzviet gaidāmi nokrišņi un brāzmains vējš

Nedēļas nogalē un nākamās darba nedēļas sākumā laika apstākļus Latvijā no rietumiem noteiks cikloni, līdz ar to debesis pārsvarā būs mākoņainas.

Saeima konceptuāli atbalsta Ekonomisko lietu tiesas izveidi

Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi grozījumus likumā Par tiesu varu, kas paredz izveidot Ekonomisko lietu tiesu kā specializētu pirmās instances rajona tiesu.

Igaunijas premjers: Maz ticams, ka Rail Baltica pabeigs iecerētajā laikā

Maz ticams, ka Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līnijas Rail Baltica projekts tiks pabeigts paredzētajā termiņā – līdz 2026.gadam, atzinis Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!