bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 28.03.2020 | Vārda dienas: Ginta, Gunda, Gunta
LatviaLatvija

Uzņēmējdarbības tendences pirmajā pusgadā – mazāk ārvalstu ieguldījumu un maksātnespējas gadījumu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU

Pirmajos 2019.gada sešos mēnešos samazinājies maksātnespējas gadījumu skaits, bijis vairāk uzņēmumu likvidēšanu un samazinājušies ārvalstu ieguldījumi, par apkopotajiem datiem informē Lursoft.

Lursoft pētījums ieskicējis uzņēmējdarbības tendences pirmajā pusgadā Latvijā, apskatot kapitālsabiedrību reģistrēšanas un likvidēšanas dinamiku, piesaistīto ārvalstu ieguldījumu Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā un ielūkojoties, cik bieži šogad ierosinātas maksātnespējas.

Jaunu kapitālsabiedrību dibināšana – bez izmaiņām

Lursoft pētījums atklāj, ka šī gada pirmajos sešos mēnešos reģistrētas 5 549 jaunas kapitālsabiedrības, kas ir teju tikpat, cik šajā pašā periodā gadu iepriekš. Jaunas kapitālsabiedrības pirmajā pusgadā reģistrētas visās 119 pašvaldībās, no tām 44 šogad reģistrēts lielāks skaits jaunu uzņēmumu nekā pērn attiecīgajā periodā.

Lursoft norāda, ka pirmajā pusgadā reģistrēto jauno kapitālsabiedrību kopējais pamatkapitāls veido 77,1 miljonus eiro, kas, salīdzinot ar 2018.gada pirmajiem sešiem mēnešiem, ir par 29,56 miljoniem eiro vairāk. Teju piekto daļu jeb 18,66% no šīs summas veido ārvalstu ieguldījumi Latvijā jaunreģistrēto kapitālsabiedrību pamatkapitālā. Salīdzinot ar gadu iepriekš, ārvalstu ieguldījums jaunajās kapitālsabiedrībās pērn samazinājies par 56,33%.

Lursoft atzīmē, ka pirmajos sešos mēnešos šogad reģistrētas vairākas kapitālsabiedrības ar daudzmiljonu kapitālu, starp kurām līderos ir Lipmanu ģimenei piederošais SIA Liplat Holding. Aprīļa vidū reģistrētajai kapitālsabiedrībai patlaban reģistrētas jau piecas komercķīlas. Šī uzņēmuma pamatkapitālu veido 33,44 miljoni eiro.

Tam apjoma ziņā seko uzņēmēja Aigara Kesenfelda jaunreģistrētā SIA 100x Ventures pamatkapitāls ir četri miljoni eiro. Tikpat liels pamatkapitāls ir arī SIA Gustava parks projekti un SIA Brīvības parks projekti, kura patiesais labuma guvējs ir lietuviešu miljonārs Nerijus Numavičs (Nerijus Numavičius) paredzot tuvāko septiņu gadu laikā ieguldīt vairāk nekā 200 miljonu eiro un attīstīt biroju un dzīvojamo ēku kompleksus.

Likvidācijas sprādziens

Pirmajos sešos mēnešos visās lielajās pilsētās likvidēto kapitālsabiedrību bijis vairāk nekā jaunreģistrēto uzņēmumu. Kopumā Latvijā bijušas 16 pašvaldības, kurās gada pirmajos sešos mēnešos jaunreģistrēto kapitālsabiedrību skaits bijis lielāks nekā likvidēto. Līderis to vidū ir Madonas novads, kurā pirmajā pusgadā reģistrētas 43 jaunas kapitālsabiedrības, bet likvidēti – 30 Komercreģistrā reģistrēti subjekti. Tam seko Grobiņas novads ar 24 jaunām kapitālsabiedrībām un likvidētām 15, liecina Lursoft dati.

Šajā ziņā negatīva bilance gada pirmajos mēnešos bijusi Rīgā, Jelgavā, Olaines novadā un Valmierā. Kopumā pirmajā pusgadā šogad likvidētas 17 960 kapitālsabiedrības, par 6 965 vairāk nekā 2018.gadā.

Lursoft to skaidro ar Uzņēmumu reģistra centieniem īstenot Moneyval rekomendācijas un uzlabot situāciju ar naudas atmazgāšanas novēršanu, automatizēti no reģistra izslēdzot ekonomiski neaktīvas kapitālsabiedrības.

Pirmajos sešos mēnešos likvidētie uzņēmumu valstij nodokļos bijuši parādā 179,28 miljonus eiro, aprēķinājis Lursoft.

Izpētīts, ka šā gada pirmajā pusgadā pieaudzis to uzņēmumu skaits, kuriem apturēta saimnieciskā darbība. Ja 2018.gada pirmajos sešos mēnešos tādi bija 2 406 uzņēmumi, tad šogad – 2 685. Lursoft norāda, ka pusei no šiem uzņēmumiem saimnieciskās darbības apturēšanas brīdī bija reģistrēts nodokļu parāds, bet 34 uzņēmumi pēdējos trīs mēnešus pastāvējuši bez aktuālām amatpersonām.

Maksātnespējas gadījumu kļuvis mazāk

Lursoft statistikas dati liecina, ka pagājušajā gadā turpināja samazināties ierosināto maksātnespēju skaits. Proti, šī gada pirmajā pusgadā reģistrēti kopumā 994 maksātnespējas, tiesiskās aizsardzības un ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesi. Tas ir par 53 procesiem mazāk nekā 2018.gadā.

Tomēr pēdējos divos gados nedaudz pieaudzis to procesu skaits, kas ierosināti pret juridiskām personām. Ja 2017.gadā tādi bija 27,5% no visām ierosinātajām lietām, tad 2019.gadā tie bijuši 34,66%.

Fizisko personu gadījumā aizvien novērojama tendence, ka maksātnespēja vienlaikus tiek ierosināta vairākiem vienas ģimenes locekļiem.

Ārvalstu ieguldījums mazāks

Jau vēstīts, ka šogad, salīdzinot ar iepriekšējā gada pirmajiem mēnešiem, ārvalstu ieguldījums Latvijā reģistrēto kapitālsabiedrību pamatkapitālā bijis mazāks. Lursoft dati rāda, ka šogad tie bijuši vien 14,39 miljoni eiro, kamēr pirms gada – 33,26 miljoni eiro.

Vairāk nekā pusi no kopējā ieguldījuma jauno uzņēmumu kapitālā devusi Nīderlande – kopumā 8,01 miljonu eiro. Tiesa, teju visu summu veido ieguldījums divu uzņēmumu pamatkapitālos – SIA Gustava parks projekti un SIA Brīvības parks projekti, kuru dalībnieks ir Nīderlandē reģistrētais Oland International B.V.

3,2 miljoni eiro nāk no Norvēģijas, 1,21 miljons no Dānijas. Tai ar 0,61 miljonu eiro seko Igaunija un Zviedrija, kuras pilsoņi uzņēmumos ieguldījuši 0,33 miljonus eiro.

Lursoft norāda, ka aplūkojot ārvalstu ieguldījuma Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā uzkrāto summu, redzams, ka arī šogad tā turpinājusi sarukt, noslīdot jau zem septiņu miljardu eiro atzīmes, kas ir zemākais rādītājs kopš 2012.gada. Atbilstoši Lursoft apkopotajiem statistiku datiem, ārvalstu ieguldījums Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā samazinājies līdz 6,94 miljardiem eiro.


Pievienot komentāru

COVID-19 konstatēta Stradiņa slimnīcas onkoloģei

Saslimšana ar jaunā koronavīrsa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta vienai Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mediķei.

Martā bezdarbnieku skaits audzis par vairāk nekā 2 500 cilvēkiem

Kopš marta sākuma bezdarbnieku skaits Latvijā ir pieaudzis par 2 557 personām, un kopumā šāds statuss patlaban piešķirts 60 804 iedzīvotājiem.

Vēl vienam Rēzeknes slimnīcas darbiniekam konstatē saslimšanu ar koronavīrusu

Saslimšana konstatēta pēc tam, kad paņemtas analīzes pārējiem darbiniekiem, atklājot bērnu ķirurga saslimšanu ar COVID-19.

Britu premjers Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu, tā pievienojoties vairāk nekā 11 600 cilvēku, kuriem valstī ir konstatēta vīrusa klātbūtne organismā, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Eiropols brīdina par strauju noziedzības pieaugumu koronavīrusa pandēmijas laikā

Ziņojumā teikts, ka kopš krīzes sākuma ievērojami palielinājusies tirdzniecība ar viltotām precēm, tostarp sejas maskām, dezinfekcijas līdzekļiem un medikamentiem.

Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas Latvijā atgriezušies vismaz 1 500 cilvēku

Pēc 27.marta regulāri Latvijas valstspiederīgo repatriācijas reisi vairs netiek plānoti, ja vien nebūs neparedzētas situācijas.

Eksperti skaidro | Neuzķeries uz internetā nopērkamajām tievēšanas tabletēm – tādu nav!

Lai neuzķertos uz klajiem meliem, apskatīts konkrēts produkts, ko ļoti vienkāršā veidā var iegādāties internetā. Tas ir uztura bagātinātājs Africanmango900.

Krievija aicina atcelt sankcijas, vēršas ANO ar Ķīnu, Ziemeļkoreju

Krievija, kura ir pakļauta ar sankcijām par tās agresiju Ukrainā un Krimas sagrābšanu, ir nākusi klajā ANO ar aicinājumu atcelt sankcijas COVID-19 pandēmijas apstākļos. Aicinājums iesniegts kopā ar citām sankciju skartām valstīm.

Elektroenerģijas cena mājsaimniecībām samazinās

Pielāgojot patēriņu cenu svārstībām biržā, kur parasti cena ir zemāka brīvdienās un vēlās nakts stundās, ir iespēja ietaupīt.

Igaunija no Ķīnas pasūta vīrusa aizsargaprīkojumu par 10 mlj. eiro

Igaunija no kāda Ķīnas uzņēmuma ir pasūtījusi pretvīrusa aizsardzības un medicīnas aprīkojumu par 10,35 miljardiem eiro. Valsts vajadzīgo meklējusi Ķīnā, jo, valsts pārvaldes ministra vārdiem, Eiropa šobrīd ir slēgta, tā ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro 465 000 darba ņēmēju, liecina Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija.

ES vienojas kopīgiem spēkiem pārvarēt vīrusa izplatību un ekonomisko krīzi

ES dalībvalstu un valdību vadītāji neklātienes sanāksmē ir vienojušies kopīgiem spēkiem savaldīt vīrusa uzliesmojumu bloka teritorijā, veicinot medicīnas aprīkojuma nodrošinājumu un darbu ar COVID-19 vakcīnas izstrādi, paziņoja ES Padome.

BNN jautā | Replika par «paniku» koronavīrusa SARS-CoV-2 dēļ

Vēlos vērst lasītāju uzmanību uz to, ka panika, iespējams, nav labākais apzīmējums masu noskaņojumiem, kas jaunā koronavīrusa ietekmē pieņemas spēkā daudzviet pasaulē un pēdējās nedēļās arī Latvijā. 

ASV izvirzās vadībā ar pasaulē lielāko COVID-19 inficēto skaitu

ASV ir reģistrēts pasaulē lielākais apstiprināto COVID-19 gadījumu skaits, vīrusa uzliesmojumam apsteidzot Ķīnas oficiālos datus. Ziemeļamerikas valstī ir apstiprināti vairāk nekā 85 000 saslimšanas gadījumu, ziņo amerikāņu ziņu aģentūra AP.

Sestdien būs +15 grādus silts

Piektdien, 27.martā, un sestdien bieži spīdēs saule, kā arī nokrišņi nav gaidāmi. Dienas laikā gaiss iesils līdz +10…+15 grādiem, bet nakts un rīta stundās gaisa temperatūra būs 0…–6 grādu robežās.

Rēzeknes slimnīcā saslimšanu ar COVID-19 konstatē ārstam

Rēzeknes slimnīcā saslimšana ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta ārstam, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Lietuvā vīrusa postā saskata arī gaišo pusi

Tas pat nav jāsaka – Lietuvu ir smagi skāris COVID-19. Karantīnas apstākļos bezdarba līmenis ir audzis par 30%, inficēto skaits uz 1.maiju tiek prognozēts virs 6 000, taču valstī atgriežas emigrējušie lietuvieši, attīrās gaiss, daudzi rīkojas izpalīdzīgi.

COVID-19 izplatības novēršanā iesaistītie mediķi saņems piemaksas līdz 50% no algas

Piemaksās par jaunā koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 izplatības novēršanu martā mediķi saņems līdz pat 50% no darba algas, bet tālāko divu mēnešu laikā tās būs 20% apmērā.

Uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt visu nozaru darba ņēmēji

Pēc konkrētu kritēriju izpildes dīkstāves pabalstu varēs saņemt visu nozaru uzņēmumu darba ņēmēji.

Rīgā pie luksoforiem uz laiku tiks atslēgtas gājēju izsaukuma pogas

Rīgas domes Satiksmes departaments vērš iedzīvotāju uzmanību, ka izsaukuma pogas tiks atslēgtas uz nenoteiktu laiku un gājēji aicināti sagaidīt gājēju luksoforā zaļo gaismu.

Autobusos drīkstēs ieņemt tikai katru otro sēdvietu

Priekšroka autobusos būtu dodama tiem iedzīvotājiem, kuri dodas uz darbavietu un pēc tam – atpakaļ mājās, īpaši tad, ja persona ir nodarbināta medicīnas, tiesību aizsardzības vai tirdzniecības jomā.

Somijā gatavojas norobežot Helsinku reģionu no pārējās valsts

Lai Somijā iegrožotu COVID-19 uzliesmojumu, tās valdība gatavojas no piektdienas, 27.marta, norobežot Ūsimā reģionu, kas ieskauj galvaspilsētu Helsinkus un kur apstiprināti visvairāk inficēšanās gadījumi ar COVID-19, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Valdība apstiprina Muižnieku LU rektora amatā

Rīkojumā norādīts, ka Muižnieks 2015.gada 4.augustā uz pirmo četru gadu termiņu tika apstiprināts rektora amatā, kura termiņš ir beidzies, līdz ar to nepieciešams apstiprināt viņu par universitātes rektoru uz otro termiņu.

Būvniecības izmaksas februārī – vidēji par 2,4% augstākas nekā pirms gada

Būvniecības izmaksas šogad februārī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu Latvijā pieaugušas vidēji par 2,4%.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!