Uzņēmums: Rīgā vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Lietuvu

Rīgas īres tirgu ir salīdzinoši neliels maza izmēra dzīvokļu piedāvājums, savukārt vidēja izmēra dzīvokļu īres cenas apsteidz Viļņu un Tallinu, liecina Igaunijas uzņēmuma RIA.com Marketplaces apkopotā informācija.

Rīgā no nekustamo īpašumu vietnē city24.lv kopumā 828 ilgtermiņa īrei pieejamajiem īpašumiem, lielākā daļa jeb 706 īpašumi ir platībā virs 50 kvadrātmetriem, un īrei pieejami tikai 59 dzīvokļi platībā līdz 35 kvadrātmetriem, vēsta RIA.com.

Īres cenas labā stāvoklī esošiem mazajiem dzīvokļiem platībā līdz 35 kvadrātmetriem sākas no vidēji 200 līdz 250 eiro, taču prestižā rajonā pilsētas centrā var sasniegt pat 850 eiro mēnesī. Savukārt no kopumā 828 īrei pieejamajiem dzīvokļiem tikai 91 dzīvoklis ir vidēja izmēra – platībā no 50 līdz 60 kvadrātmetriem, un to īres cena svārstās no vidēji 250 līdz pat 1 200 eiro mēnesī, secina RIA.com.

Uzņēmums norāda, ka Igaunija Baltijas valstu vidū izceļas ar īpaši lielu pieprasījumu pēc platības ziņā maziem dzīvokļiem, un arī to piedāvājums ir lielāks nekā, piemēram, Rīgā. No nekustamo īpašumu vietnē city24.ee ilgtermiņa īrei pieejamajiem 1 400 nekustamajiem īpašumiem, aptuveni puse ir dzīvokļi ar platību līdz 50 kvadrātmetriem. Bet 340 īpašumi ir platībā zem 35 kvadrātmetriem. Šāda labā stāvoklī esoša dzīvokļa cena Tallinā svārstās ap 450 eiro mēnesī.

Savukārt Viļņā, saskaņā ar tīmekļa vietnes aruodas.lt datiem, šobrīd tiek izīrēti 2 200 īpašumu. No tiem 275 ir maza izmēra mājokļi, kuru platība nepārsniedz 35 kvadrātmetrus. Cenas ir zemākas nekā Tallinā un Rīgā, un remontētu mazas platības dzīvokli Viļņā var izīrēt ap 200 eiro mēnesī. Savukārt 50 kvadrātmetrus liels dzīvoklis Viļņā izmaksā ap 500 eiro mēnesī, noskaidrojuši RIA.com.

Liels pieprasījums pēc mazajiem dzīvokļiem šobrīd ir arī Ukrainas galvaspilsētā Kijevā, kur, saskaņā ar nekustamo īpašumu vietnes DOM.RIA.com datiem, īrei kopumā pieejami 3 320 nekustamie īpašumi, no kuriem tikai 225 ir platībā līdz 35 kvadrātmetriem. Vidējā mēneša īres maksa mazam dzīvoklim ir 320 eiro, savukārt par apmēram 50 kvadrātmetru plaša dzīvokļa īri jāšķiras pat no vidēji 600 eiro mēnesī.

Īpaši aktīvi īres tirgus dalībnieki Baltijas valstīs ir cilvēki vecumā līdz 30 gadiem, kuri paši savu mājokli iegādāties vēl nevar atļauties. Tomēr arvien biežāk šādu izvēli nenosaka tikai finansiāli apsvērumi vien.

«Neliela platība nav šķērslis skaistumam un funkcionalitātei, un daudziem liela dzīves telpa nemaz nav nepieciešama, tāpēc kopumā nekustamo īpašumu tirgū pieprasījums pēc maziem, bet moderniem dzīvokļiem arvien pieaug,» komentē Igaunijas uzņēmuma RIA.com Marketplaces līdzdibinātājs Artjoms Umanets (Artem Umanets).

«Taču kopējās tendences rāda, ka arvien vairāk jauniešu mūsdienās izvēlas nevis gadu desmitiem maksāt aizdevumu bankai, bet dzīvokli īrēt. Viņu prioritātes ir ceļošana un mobilitāte, nevis finansiāls slogs, maksājot aizdevumu. Jauniešu kopumā arvien biežāk izvēlēties dzīves modeli, kas viņiem vajadzības gadījumā ļauj ātri un ērti mainīt savu dzīvesvietu. Šī tendence nav raksturīgai tikai Baltijai, bet arī Polijai, Ukrainai un citām valstīm. Šī iemesla dēļ par īres projektu attīstību būtu jādomā arī valstiskā mērogā, lai šādu iespēju piedāvātu arī jaunajām ģimenēm,» norāda Umanets.

Kā liecina RIA.com Marketplaces apkopotā informācija, pieprasījums pēc īres dzīvokļiem Baltijas valstu galvaspilsētās strauji pieaug. Īres dzīvokļu pieprasījumu vairo arī ārvalstu studenti un viesstrādnieki. Ņemot vērā augsto pieprasījumu, nekustamo īpašumu attīstītāji Baltijas valstu galvaspilsētās pēdējā laikā attīsta jaunus nekustamo īpašumu projektus, kuri paredzēti nevis pārdošanai, bet gan izīrēšanai. Piemēram, Tallinā īstenoti jau vairāki šādi projekti, pārbūvējot un atjaunojot bijušo ražotņu ēkas. Īres cenas vienā šādā projektā Tallinas ziemeļu rajonā sākas no 395 eiro mēnesī par vienistabas dzīvokli, 519 eiro – par divistabu dzīvokli un 699 eiro – par trīsistabu dzīvokli.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas