bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Ceturtdiena 24.10.2019 | Vārda dienas: Modrīte, Mudrīte, Renāte

Uzsāk kampaņu «HIV nešķiro - tas attiecas arī uz Tevi»; Pirmie soļi uz HIV eksprestestu

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Ar mērķi veicināt sabiedrības informētību par HIV infekciju, skaidrot ar HIV profilaksi saistītos jautājumus un HIV testa veikšanas nepieciešamību, kā arī mazināt sabiedrībā valdošos mītus par HIV, tiek īstenota Veselības ministrijas (VM) un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informatīvā kampaņa «HIV nešķiro – tas attiecas arī uz Tevi!».

No 17. līdz 24.novembrim visā Eiropā norisinās HIV testēšanas nedēļa, kad cilvēki, jo īpaši tiek aicināti pārbaudīt savu veselību. Savukārt kampaņas «HIV nešķiro – tas attiecas arī uz Tevi!» ietvaros tiks apkopoti dažādi pieredzes stāsti par HIV tematiku.

Pirmais stāsts ir Alekša stāsts par pirmā HIV eksprestesta veikšanu un kā puisis nonāca līdz atziņai, ka testu vispār vajadzētu veikt.

Kāpēc es veicu HIV eksprestestu?

«Nav jau tā, ka es bieži mainītu partneres, vai nezinātu, kas ir prezervatīvs… Tomēr steidzīgajā ikdienas karuselī gadās visādi. Aptuveni gadu man nebija pastāvīgas draudzenes, brīvdienu ballītes un iepazīšanās internetā ar īsākiem vai garākiem turpinājumiem bija manas dzīves neatņemama sastāvdaļa. Man patika mana dzīve un es nedomāju, ka tajā būtu kas jāmaina. Gan jau vēl pagūšu būt ļoti nopietns un atbildīgs, tā es domāju līdz tam brīdim, kad viens mans draugs paziņoja, ka esot HIV pozitīvs un, viņam neesot ne jausmas, kā viņš ir inficējies.

Pārējais stāsts banāls – tieši tobrīd bijām salasījusies tāda jautra un arī visai brīvdomīga kompānija ar nesaspringtām savstarpējām attiecībām, taču dažas no meitenēm bija īpaši «populāras». Teorētiski mēs visi varam būt inficēti! Šis nebija vieglākais lēmums manā dzīvē, bet viens no ātrākajiem gan – es sapratu, ka jāiet pārbaudīties.

Internetā atradu informāciju, ka varu to izdarīt vai nu laboratorijā, nododot asinsanalīzes, vai nu kādā no HIV profilakses punktiem, veicot eksprestestu. Ņemot vērā, ka pēdējais variants ir anonīms un bezmaksas, atradu internetā tuvāko adresi, un devos turp!

Kā viss notika? Ātri un vienkārši! Pirmkārt, mani sagaidīja laipna, pozitīvi noskaņota sieviete, neviens uz mani aizdomīgi neskatījās un vispār nekādus komentārus neizteica. Vispirms mēs pārrunājām iemeslus, kāpēc es vēlos pārbaudīties, un es pastāstīju par mūsu kompāniju, tāpat mēs izrunājām un es sapratu, ka arī pārējiem noteikti jāatnāk uz testu…

Arī pēc tam viss notika ļoti korekti, es pat teiktu ātri un bez aizķeršanās: sākumā man dezinficēja pirkstu ar spirta salveti; lai iegūtu pāris asins pilienus, pirkstā veica nelielu dūrienu ar vienreiz lietojamo lanceti; ar pipeti tika paņemtas asinis, tās iepilināja speciālā testa lodziņā. Kamēr gaidījām HIV eksprestesta rezultātu, HIV profilakses punkta darbiniece man pastāstīja vairāk par šo infekciju un par iespējām sevi pasargāt no tās, tāpēc tā pusstunda paskrēja «nemanot».

Kāds bija rezultāts? Negatīvs. Tāds tas bija arī pārējiem mūsu kompānijas biedriem, kurus izdevās pierunāt pārbaudīties. Tomēr ar mūsu dzīvesstilu tas varēja būt citādi.

Pozitīva izrādījās gūtā pieredze – laikam jau tāds satricinājums, kas liek pārvērtēt vērtības un izdarīt secinājumus, reizēm ir vajadzīgs. Man ļoti noderīga bija arī saruna ar HIV profilakses punkta darbinieci, kamēr gaidīju eksprestesta rezultātu, kas bija par prezervatīvu lietošanu, dzīvi un par dažādiem citiem jautājumiem.

Un vēl – šobrīd man vēl arvien ļoti patīk mana dzīve, tomēr dažas lietas esmu nolēmis pamainīt… Vispirms – droši zinu, ka, dodoties piedzīvojumos, būšu prātīgāks, arī prezervatīvu paciņa man būs līdzi vienmēr, nevis gandrīz vienmēr. Tāpat domāju, ka gan man, gan arī citiem seksuāli aktīviem cilvēkiem tomēr vajadzētu HIV testu veikt regulāri – aptuveni reizi gadā, jo tas patiešām nav sarežģīti!

Par piedzīvojumiem vairs neesmu īsti pārliecināts. Kopš esmu saticis savu tagadējo draudzeni un mēs esam sākuši dzīvot kopā, mūsu attiecības ir kļuvušas daudz svarīgas par piedzīvojumu meklēšanu. Patiesībā, es esmu pat priecīgs, ka, uzsākot šīs attiecības, nesen biju veicis pārbaudi un tagad mana meitene var būt droša par savu veselību, jo arī es jūtos par to atbildīgs!»

Ref:103.000.103.9835


Pievienot komentāru

Seima komisija pauž bažas, ka Baltkrievu investīcijām Lietuvā līdzi varētu nākt noteiktas saistības

Baltkrievu investīcijām Lietuvā līdzi varētu nākt noteiktas saistības, tāds uzskats pausts Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisijā.

Rinkēvičs: Mēs nevelkam emocionālas paralēles starp to, kas ir Katalonija un kas bija Baltijas valstis

«Mēs nevelkam emocionālas paralēles starp to, kas ir Katalonija un kas bija Baltijas valstis gan juridiski, gan politiski, gan vēsturiski.»

Atlaista visa Rīgas kartes valde

Līdz šim valdes locekļu amatus no Rīgas satiksmes puses ieņēma Jānis Meirāns un Pāvels Tulovskis, bet no Conduent – Ēriks Morizūrs. 

Pētījums: Tikai pusei Latvijas iedzīvotāju pietiekamas zināšanas par HIV

Latvijā ir tādi iedzīvotāji, kuri aplami uzskata, ka ar HIV var inficēties no kukaiņu kodumiem, kā arī saskarē ar kanalizāciju, turklāt pietiekamas zināšanas par HIV ir tikai nedaudz vairāk kā pusei iedzīvotāju.

Ekskluzīvi | Gorkšs: LFF ir norakstījusi lielas naudas summas, kuras varēja novirzīt futbola attīstībai

Par Latvijas Futbola federācijas finanšu noziegumiem un nesaimnieciski izlietoto naudu, visdrīzāk, maksāsim šodien, atņemot naudu futbola attīstībai rīt, intervijā BNN uzsver no LFF prezidenta amata atstādinātais Kaspars Gorkšs.

Deviņu mēnešu laikā iesaldēti noziedzīgi iegūti līdzekļi 212,5 miljonu eiro apmērā

Finanšu izlūkošanas dienests  šogad deviņos mēnešos izdevis 266 iesaldēšanas rīkojumus, kopumā iesaldējot iespējami noziedzīgi iegūtus līdzekļus 212,5 miljonu eiro apmērā.

Igaunijā neizdodas panākt vienošanos par minimālo algu 2020.gadā

Igaunijas Darba devēju apvienībai un Igaunijas Tirdzniecības savienības konfederācija nav panākušas vienošanos par minimālās algu 2020.gadā.

Ārsti centīsies ietekmēt Saeimas deputātu lēmumu par veselības budžetu

Protestējot pret politiķu liekulību, Latvijas Ārstu biedrība un Latvijas Jauno ārstu asociācija ir nosūtījusi vēstules visiem Saeimas deputātiem, atgādinot partiju programmās rakstīto un tautas priekšstāvju iepriekš solīto.

Turcija un Krievija vienojas par Sīrijas kurdu spēku tālāku atkāpšanos

Turcijas un Krievijas prezidenti ir vienojušies Sīrijas ziemeļos dot kurdu spēkiem laiku, lai tie atkāptos tālāk no Turcijas-Sīrijas pierobežas apgabaliem, kur Ankara cenšas izveidot drošības zonu sīriešu bēgļu nometināšanai un kurdu spēku vājināšanai.

Nemiro: Nākamgad Baltijā varētu viesoties 80 000 Ķīnas tūristu

Tūristu skaits no Ķīnas nākamgad Baltijas valstīs varētu sasniegt 80 000, pēc piektā Ķīnas un Centrālās un Austrumeiropas valstu augsta līmeņa tūrisma foruma žurnālistiem sacījis ekonomikas Ralfs Nemiro.

Aptauja: Autovadītāji pie lielā ceļu satiksmes negadījumu skaita vaino braukšanas kultūru

Lielākā daļa jeb 62% autovadītāju pārliecināti, ka pie ceļu satiksmes negadījumiem visbiežāk vainojama šoferu braukšanas kultūra un regulāri pārsniegtais atļautais braukšanas ātrums.

Krievijas politoloģe: Baltijas valstīm jāuzmanās no jebkādām pārmaiņām Krievijā

Baltijas valstīm ir jāuzmanās no jebkādām pārmaiņām Krievijā, uzskata Londonā bāzētās starptautisko attiecību domnīcas Chatham House Krievijas eksperte Lilija Ševcova, jautāta par Krievijas politikas maiņas iespējamo ietekmi uz Baltijas valstīm.

Pēdējo gada laikā rindas uz vietām Rīgas bērnudārzos dubultojušās

Pēdējā gada laikā rindas uz vietu Rīgas pašvaldības bērnudārzos ir dubultojušās, liecina Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta informācija.

Prasa saglabāt 52 kokus Pārdaugavā un ekosistēmu LU Botāniskajā dārzā

Lai saglabātu apdraudēto ekosistēmu LU Botāniskajā dārzā, vietnē ManaBalss aicina nepieļaut 52 koku izciršanu zaļajā teritorijā Pārdaugavā.

Audits: Augstākās izglītības reforma Igaunijā nav sasniegusi savus mērķus

Igaunijas Nacionālā audita biroja ziņojums liecina, ka 2013.gadā veiktā pārēja uz bezmaksas augstāko izglītību un citas reformas nav nesušas gaidītos rezultātus, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Lietuvas biodegvielas ražotāji raizējas, ka Baltkrievu imports viņus izstums no tirgus

Lietuvas biodegvielas ražotāji satraukušies, ka lētā baltkrievu malka viņus stumj laukā no tirgus un valsts riskē nonākt Baltkrievijas importa atkarībā, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Konfektes un elektropreces – zādzība, par ko tiesā 25 gadus pēc nozieguma

Romans  Siņicins Latvijā tiek tiesāts saistībā ar konfekšu, elektropreču un citu lietu zādzībām no veikaliem, kas norisinājušās pirms 25 gadiem.

Dzīvokļu mājā Rīgā atrasta sālsskābe un miris cilvēks

Izmantojot gāzes analizatoru, NBS kopā ar VUGD pārbaudīja arī ēku, lai konstatētu sālsskābes koncentrāciju gaisā un to, vai iedzīvotāji var atgriezties savos dzīvokļos.

Brexit iestrēgst Lielbritānijas parlamentā; Džonsons apsver jaunas vēlēšanas

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons rosinās vispārējās vēlēšanas, ja Eiropas Savienības aicinās Brexit atlikt līdz janvārim, ziņo BBC.

Kosmētikas ražotāju Dzintars lūdz pasludināt par maksātnespējīgu

Dzintara sagatavotie tiesiskās aizsardzības procesa pasākuma plāna grozījumi netika saskaņoti no kreditoru puses, tādēļ administrators tiesā iesniedzis maksātnespējas procesa pieteikumu.

Līdz ar novadu reformu plāno noteikt minimālo audzēkņu skaitu skolās

Izglītības un zinātnes ministrija līdz ar novadu reformu rosina noteikt minimālo pieļaujamo audzēkņu skaitu ne tikai skolās, bet arī to filiālēs.

Saeimas komisijā konceptuāli atbalsta finansējuma palielināšanu partijām

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija konceptuāli atbalstījusi grozījumu Politisko organizāciju finansēšanas likumā skatīšanu 2020.gada budžeta likumprojektu paketē, kas nozīmē, ka tie tiks vērtēti steidzamības kārtībā.

Eurostat: Latvija otrajā ceturksnī starp 14 ES valstīm ar budžeta pārpalikumu

Latvijā otrajā ceturksnī vispārējās valdības budžetā fiksēts pārpalikums attiecībā pret iekšzemes kopproduktu, tādējādi tai esot starp 14 Eiropas Savienības valstīm, kurās valsts ienākumi pārsnieguši izdevumus.

Igaunijā neplāno ar nodokli aplikt dabai nedraudzīgas automašīnas

Politiķi Igaunijā nevēlas ieviest nodokli automašīnām, lai samazinātu novecojušo spēkratu skaitu valstī, un nav plānotas arī plašākas diskusijas par šo jautājumu, ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Par spīti speciālistu trūkumam nākamgad finansējumu rezidentūrai neplāno palielināt

Neskatoties uz jauno speciālistu trūkumu veselības nozarē, valsts finansējumu rezidentu apmācībai nākamgad nav plānots palielināt, turklāt no budžeta finansētā rezidentūrā plānots uzņemt vien par sešiem topošajiem speciālistiem vairāk.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->