bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Svētdiena 20.01.2019 | Vārda dienas: Aļģirds, Orests, Oļģerts, Alģis
LatviaLatvija

Elpojam politisko putekļu gaisu; kuram izdevīgi palikt zem «melnās svītras» VTO darbību?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUJau teju divu nedēļu garumā jāraugās uz to, kā sabiedrība tiek maldināta un pat kūdīta ar informācijas propagandu, ka Ventspils Tirdzniecības osta (VTO) nepilda savus pienākumus pret pilsētas iedzīvotājiem. Valsts vides dienesta (VVD) atzinumi, ka gaisa mitrināšana ir efektīva un atbilst prasītajām normām, šķiet, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijai (VARAM) ir metami «kaķim zem astes». Tomēr zem «viltīga kaķa». Ministrijas virsraksti tiek veidoti ļoti maldinoši – tie sabiedrību nevis informē, bet biedē. Vienlaikus, būdama valsts iestāde, VARAM nevar atļauties neierakstīt patieso ekspertu atzinumu, tāpēc tekstos dažas rindkopas tiek veltītas VVD secinājumiem – gaisa mitrināšana Ventspilī atbilst normām, un VTO darbībā nav konstatēts pārkāpums.

Tomēr dažādu «sakritību» dēļ VARAM ministrs Kaspars Gerhards nolemj mainīt valdi, ieliekot tajā sev ļoti pietuvinātu personu – bijušo Nacionālas apvienības pārstāvi. Proti, līdzšinējais Madonas Reģionālās vides pārvaldes (RVP) direktors Normunds Broks turpmāk ieņems Ventspils RVP direktora amatu. Līdz ar to, Ventspils reģionālās vides pārvaldes līdzšinējā direktore Inguna Pļaviņa turpmāk ieņems Madonas RVP vadītājas amatu.

Sākotnēji šķita, ka nevar būt, ka Gerhards liks sev tik tuvu personu, vai nav pārāk uzkrītoši un, godīgi sakot, mazliet bezkaunīgi? Tāpēc sazinājos ar VVD ģenerāldirektores vietnieci Ainu Stašāni, un viņa apstiprināja, ka līdzšinējais RVP direktors Normunds Broks, kurš turpmāk ieņems Ventspils RVP direktora amatu, tik tiešām ir bijušais īpašo uzdevumu ministrs Eiropas Savienības finanšu pārvaldes lietās, tas pats Broks, kas ar Gerhardu veidoja «valdības krēslu», kad pie varas bija Ivars Godmanis. 

Rodas bažas par VARAM vēlmi nevis palīdzēt Ventspilij, bet, turpinot kaķu temtiku, «ieskrāpēt». 

Šāda amatu rotācija, pēc ministrijas paustā, notiek gan ikdienas jautājumu, gan krīzes situāciju risināšanas dēļ. Rodas jautājums: kur VARAM bijusi visus šos gadus? Kāpēc, kad sūdzības no Ventspils iedzīvotāju puses izskan par uzņēmumiem, kuros strādā Aivaram Lembergam pietuvināti cilvēki, piemēram, znots, viņi netiek «aiztikti»? Vai šajos gadījumos Ventspils cilvēku labklājība nav svarīga, jo aizmugurē stāv «ietekmīgi runči»?

Kā teiktu Džordžs Orvels: «Visi dzīvnieki ir vienlīdzīgi, bet daži dzīvnieki ir vienlīdzīgāki par citiem»

Jāuzsver, ka pie Gerharda saistībā ar ogļu putēšanu VTO sākotnēji vērsās Ventspils pašvaldība, norādot, ka VVD darbs un uzņēmuma darbības ir nepietiekamas, lai novērstu ogļu putēšanu. Dome pieprasīja nodrošināt maksimālu sabiedrības informēšanu par pasākumiem ogļu putēšanas ierobežošanai konkrētā uzņēmuma teritorijā.

Atslēgas vārdi:  «maksimālu sabiedrības informēšanu». Vai tiešām domes «maksimālā sabiedrības informēšana» sevī iekļauj maldinošas informācijas pasniegšanu. Ir apsveicami, ka VARAM ministrija ir sākusi strādāt vismaz pirms Saeimas vēlēšanām un iesaka, ko uzlabot. Tomēr jāatzīmē, ka esošās situācijas uzlabošana nenozīmē, ka tajā konstatēti uzlikto normu pārkāpumi.

Jāpiemin Ventspils domes opozīcijas deputāta Aivja Landmaņa komentārs par radušos situāciju ostas pilsētā. Viņš uzsvēra, ka nostrādāto gadu laikā ne reizi nav izdevies saņemt informāciju par to, ko Ventspils Brīvostas pārvalde un pilsēta stratēģiski dara, lai uzlabotu situāciju pilsētā. Viņš uzsver, ka «vispirms uz jautājumiem būtu jāatbild Ventspils Brīvostas pārvaldei un Ventspils domei, jo pašreizējās sekas ir šo divu iestāžu ilglaicīgā bezdarbība».

Līdz ar to, jautājums domei: Vai nav tā, ka sākotnēji vajadzētu «sniegt palīdzīgu roku» VTO darbībai, ja jau pozīcijas deputāti tik ļoti uztraucas par to, kā pasargāt iedzīvotājus? Kur šoreiz «nozudis» no pienākumiem atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs? Šķiet, ka stratēģija «būt klusam kā pelītei» nostrādā, tāpēc, visticamāk, iesaista VARAM, lai pats varētu palikt šo notikumu ēnā un neuzņemties atbildību, ja kaut kas «noies greizi» ar labo PR ventspilnieku vidū. Ja viss atrisināsies par labu vietējiem balsotājiem, tad gan jau tiks izdomāts veids, kā parādīt arī savu devumu problēmas risināšanā, jo Lembergs, pēc viņa paša teiktā, «visiem notikumiem un procesiem aktīvi seko līdzi». Nav noslēpums, ka Lemberga «rokošanās» ar VARAM vērojama jau labu laiku.

Jāuzsver, ka PM10 daļiņu koncentrācija Ventspilī nepārsniedz vidējo rādītāju Latvijā, kas nozīmē, ka ostas pilsētā gaiss nav sliktāks kā visā Latvijā vidēji. Cilvēku diskomforts ir saprotams. Iedzīvotāji stāsta, ka putekļi gaisā ir pierasta lieta Ventspilī, un viņi saprot, ka, atrodoties blakus ostai, ar to jārēķinās. Tomēr karstais vasaras laiks un neierastais vējš, pēc viņu domām, šogad radījis lielāku putekļu diskomfortu.

Vai nebūtu skaisti, ja Ventspils dome nāktu klajā arī ar idejām, kā vairot iedzīvotāju labklājību ar reāliem darbiem nevis tikai rīkotu sabiedrības tikšanās ar ekspertiem, kas vēlāk publicē ziņas ar maldīgu informāciju? Domē strādā eksperti, kas noteikti ir iepazinušies ar VVD atzinumiem par gaisa piesārņojuma normu atbilstību un lieliski zina, ka radušies putekļi neietekmē cilvēka veselību, tāpēc skaļie paziņojumi par nepietiekamo VTO ogļu putēšanas novēršanu ļauj secināt, ka vēlme ir nevis palīdzēt iedzīvotājiem, bet traucēt VTO darbību.

VTO eksperti atzīmē, ka ogļu putekļi nav un nevar būt vienīgais gaisa piesārņojuma avots. «Nevajadzētu aizmirst arī par transportu un dažādām ražotnēm. Turklāt tā kā ogļu kravu apjomi ir ievērojami samazinājušies, to radīto putekļu koncentrācija nevar būt «tik liela, kāda nekad iepriekš nav bijusi». VTO tiek veikts nepārtraukts ogļu putekļu monitorings, kura datus kontrolē arī VVD Ventspils reģionālā vides pārvalde, un ogļu putekļu koncentrācija atbilst pieļaujamām normām.»

Tāpat tikšanās laikā ar Ventspils iedzīvotājiem par gaisa piesārņojumu pilsētā arī SIA Estonian, Latvian & Lithuanian Environment valdes locekle Aiga Kāla uzsvēra, ka «medijos ir daudz dezinformācijas par to, kas ir putekļi un kā tie ietekmē cilvēku veselību. Tās ogļu daļiņas (nevis putekļu), kuru izmērs ir lielāks par desmit mikrometriem, nenonāk cilvēka organismā, tātad – neietekmē veselību».

Viņa atzīmēja, ka «lielās, ar aci redzamās daļiņas pilnīgi noteikti rada traucējumus, bet plaušās tās nenonāk». Lai uzlabotu esošo situāciju, pašlaik VTO izskata iespēju darbināt sniega lielgabalus, kas spētu veidot miglai līdzīgu ūdens aizkaru piestātnes pusē.

Tikmēr VTO Tehniskais direktors Māris Lieģis tikšanās laikā ar Ventspils iedzīvotājiem pastāstīja, ka VTO pašlaik izstrādā priekšlikumu uzstādīt vēl platformas, lai izveidotu vēl vienu ūdens ņemšanas vietu, kurā izvietotu papildu sniega lielgabalus, kas rada tā saucamo «ūdens sienu». Viņš stāstīja, ka nesen viesojies Lietuvā, Klaipēdā, kur nozares kolēģi arī mēģina lietot sniega lielgabalus vasaras sezonā.

Līdz ar to, iedzīvotāju «biedēšanas stratēģija» no VARAM puses ir mulsinoša, radot papildjautājumu: kāpēc ministrija izvēlas metodi nevis izskaidrot iedzīvotājiem esošo situāciju ar informatīviem materiāliem, bet gan tendencioziem ziņojumiem?


Pievienot komentāru

Politiķi pārliecināti par tuvošanos valdības apstiprināšanai

Par spīti atsevišķu KPV LV deputātu izteikumiem politiķi pēc kārtējām sarunām uzskata, ka ir soli tuvāk valdības apstiprināšanai.

Latvijā mājokļu cenu kāpums bijis krietni straujāks nekā ES vidēji

Mājokļu cenas Latvijā pērn trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 8,6%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā vidēji, liecina ES statistikas biroja Eurostat publiskotie dati par 27 bloka dalībvalstīm.

NMPD: Dienesta darbinieku «masveida aizplūšana» patlaban ir apturēta

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā patlaban ir apturēta darbinieku «masveida aizplūšana», uzsver NMPD Rīgas reģionālā centra vadītāja vietniece Raita Krišjāne.

Kariņš ar partneriem sestdien turpinās darbu pie valdības deklarācijas

Ministru prezidenta amata kandidāts Krišjānis Kariņš sestdien, 19.janvārī, plāno turpināt darbu pie valdības deklarācijas, sadarbības līguma un fiskālās disciplīnas līguma izstrādes, organizējot jaunveidojamās valdības darba sanāksmi.

CSP aptaujās iedzīvotājus par datoru un interneta lietošanu

Pirmdien, 21.janvārī, Centrālā statistikas pārvalde uzsāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par datoru un interneta lietošanu mājsaimniecībās, informē pārvalde.

Kuģa īpašnieks: Advokāti paveikuši visu iespējamo Senator aizstāvības kontekstā

Arestētā Latvijas krabju zvejas kuģa Senator advokāti paveikuši visu iespējamo tā interešu aizstāvībai šajā lietā, pauž kuģa īpašnieks Pēteris Pildegovičs.

Barikāžu piemiņas pasākumi visā Latvijā

Viena no izcilākajām lappusēm Latvijas tautas jaunāko laiku vēsturē ierakstīta 1991.gada janvārī – barikāžu laikā, kad pieminam bojāgājušos un ar sajūsmu atceramies Latvijas tautas varonību, kas vienoti cēlās aizstāvēt savas valsts tikko atdzimušo brīvību. 1991.gada janvāra barikādes bija organizēts tautas pretspēks Maskavas inspirētajam bruņotajam apvērsumam.

Rīgas satiksme pārtrauc Skanstes tramvaja projekta iepirkumus

Pašvaldības SIA Rīgas satiksme iepirkumu komisija piektdien, 18.janvārī, pieņēmusi lēmumu pārtraukt iepirkumu par Skanstes tramvaja līnijas izbūvi, kā arī iepirkumu par 12 zemās grīdas tramvaju iegādi.

Rīgas domē: Komitejas priekšsēdētāja ziņo par nenotikušu komitejas balsojumu; notiks vadītājas pārvēlēšana

Olga Veidiņa, esot Rīgas domes Sociālo lietu komitejas priekšsēdētāja, vienpersoniski ziņojumā mēram ierakstījusi, ka visa komiteja nobalsojusi par piemaksu Bāriņtiesas priekšsēdētājam Aivaram Krasnogolovam, lai gan komitejā šis jautājums vispār netika skatīts, telefonsarunā ar BNN pastāstīja RD opozīcijas deputāte Marija Balcere.

Zīle: Lielbritānijas neizstāšanās no ES vairs nav iespējama

Lielbritānijas neizstāšanās no Eiropas Savienības vairs nav iespējama, un to ir atzinuši pat tie britu politiķi, kuri iestājas pret Brexit, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma stāsta Eiropas Parlamenta deputāts no Latvijas Roberts Zīle.

Atlaižot tikai vienu Nilu Ušakovu, Rīgā nekas nemainīsies

«Neatbrīvojot Rīgas domi un nenomainot Rīgas domes sastāvu, nav sagaidāmas izmaiņas. Darījumi, kas rada aizdomas par korupciju, nav [radušies] tikai šī sasaukuma laikā. To saknes cēlušās jau iepriekš. Tas nozīmē, ka tīrīšana un dezinfekcija jātaisa ļoti visaptveroša. Atlaižot tikai vienu Nilu Ušakovu, nekas nemainīsies. Ušakovs pats ir gan sistēmas uzturētājs, gan tās kalps,» sarunā ar BNN par kropļotās sistēmas saknēm Rīgas domē viedokli pauž opozicionārs Jānis Ozols. Viņš uzsver, ka notikums ar Rīgas satiksmi parāda to, ka domāšana un rīcības veids Rīgas domē ir «sapuvis». «Un šis sapuvušais rīcības veids ir iemesls, kādēļ Rīgā ir problēmas ar bērnudārziem, ar ceļiem, kādēļ mēs Rīgā joprojām mokāmies. Rīgas satiksme vienkārši ir tā vieta, kur esam ieraudzījuši to «īlenu», kas no maisa izlīdis ārā.»

Valsts kontrole aicina sabiedrību ziņot par nelietderīgiem objektiem pašvaldībās

Valsts kontrole aicina iedzīvotājus ziņot par, viņuprāt, nejēdzīgākajiem objektiem pašvaldībās – par sporta būvēm, kultūras centriem, izglītības iestādēm, rekonstruētiem ceļu posmiem un citiem objektiem, kuros ieguldīti lieli finanšu resursi, bet kuru lietderība un ilgtspēja jau sākotnēji ir bijusi apšaubāma.

VNĪ: Teritoriju Andrejostas ielā pārdos ievērojot sabiedrības un valsts intereses

Atbilstoši Latvijā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem VAS Valsts nekustamie īpašumi nav pamata atteikt līdzšinējā zemes nomnieka SIA IB Latvija pieprasījumam atsavināt zemesgabalu Andrejostas ielā 17, informē VNĪ juridiskās pārvaldes direktors Ojārs Valkers.

Šorīt Latvijā daudzviet slideni ceļi

Šorīt lielākajā daļā Latvijas teritorijas apledojums apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem. Slidenos ceļa posmus kaisa ar pretslīdes materiāliem. Pa reģionālajiem autoceļiem apgrūtināta braukšana ir visā Latvijā, izņemot Dobeles, Liepājas, Saldus un Valkas apkārtni.

Linkaita iecerei ostas pārveidot par valsts kapitālsabiedrībām pašlaik neizskan būtiski iebildumi

Topošās valdības veidošanas sarunās pašlaik neizskan būtiski iebildumi satiksmes ministra amata kandidāta Tāļa Linkaita iecerei ostas pārveidot par valsts kapitālsabiedrībām.

Topošā koalīcija sola būt atvērtāka opozīcijas ierosinājumiem

Topošā koalīcija varētu izvērtēt opozīcijas ierosinājumus un konstruktīvākos no tiem arī atbalstīt, ceturtdien, 17.janvārī, žurnālistiem sacīja premjera amata kandidāts Krišjānis Kariņš.

Nākamnedēļ temperatūra pazemināsies līdz mīnus 21 grādam

Pēc vējainākas un nokrišņiem bagātākas nedēļas, pastiprinoties anticiklona ietekmei, nākamajā nedēļā laika apstākļi kļūs stabilāki – laiks kļūs sausāks un termometra stabiņš slīdēs uz leju.

Apdraudot tiesiskumu, dalībvalstis varētu palikt bez ES naudas

Eiropas Savienības dalībvalstis, kas iejaucas tiesu darbā vai neapkaro korupciju, turpmāk varētu nesaņemt maksājumus no ES budžeta. To paredz ceturtdien, 17.janvārī, apstiprināts noteikumu projekts, par kuru BNN informējusi Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Facebook slēdzis simtiem ar Sputnik saistītu lapu un kontu, tostarp Baltijas valstīs

Sociālais tīkls Facebook ceturtdien, 17.janvārī, paziņoja, ka slēdzis vairākus simtus lapu un kontu, kas bijuši saistīti ar Krievijas propagandas mediju Sputnik un darbojušies Baltijas valstīs, Centrālajā un Austrumeiropā, Kaukāzā un Vidusāzijā.

Lietuvas valdošā koalīcija aizskar preses brīvību, brīdina mediju eksperti

Starptautiskas mediju politikas notikumu pavēnī un bažās par apdraudējumu, kādu rada naidīga Krievijas rīcība, lietuviešu likumdevēji devušies savu Ungārijas un Polijas kolēģu pēdās un virza tiesību aktus, kur to ieviešanas gadījumā Lietuvā tiks iegrožota plašsaziņas līdzekļu brīvība un vārda brīvība.

NMPD pārtrauc ārkārtas situāciju Rīgas reģionālajā centrā

Neatliekamās medicīniskas palīdzības dienests pieņēmis lēmumu par ārkārtas medicīniskās situācijas pārtraukšanu Rīgas reģionālajā centrā, BNN noskaidroja no dienesta pārstāves Ilzes Bukšas.

Ar Eigima partijas atbalstu par Daugavpils mēru ievēlēts jau reiz gāztais Elksniņš

Daugavpils mēra amatā ar bijušā domes priekšsēdētāja Riharda Eigima pārstāvētās Mūsu partijas atbalstu ceturtdien, 17.janvārī, ievēlēts savulaik no šī amata gāztais Andrejs Elksniņš.

IUB liedz slēgt 200 miljonus vērto NBS bruņoto automašīnu iegādes līgumu

Iepirkuma uzraudzības birojs aizliedzis Aizsardzības ministrijai slēgt vispārīgo vienošanos ar Somijas uzņēmumu Oy Sisu Auto AB par aptuveni 200 miljonus eiro vērto bruņotu automašīnu iegādi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, kā arī atcēlis iepirkuma komisijas lēmumu par sarunu procedūras rezultātiem.

Par nenotīrītām ietvēm un ēku jumtiem jau vairāk nekā 140 pārkāpumu protokoli

Pēdējās nedēļas laikā Rīgas pašvaldības policija un Administratīvā inspekcija kopā konstatējuši 143 pārkāpumus par nenotīrītām ietvēm un ēku jumtiem

Rīga pretendē uz Eiropas labākā tūrisma galamērķa titulu 2019.gadā

Latvijas galvaspilsēta Rīga ir izvirzīta prestižajam Eiropas labākā tūrisma galamērķa jeb European Best Destination titulam 2019.gadā.