bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 20.05.2019 | Vārda dienas: Salvis, Selva, Venta
LatviaLatvija

Elpojam politisko putekļu gaisu; kuram izdevīgi palikt zem «melnās svītras» VTO darbību?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUJau teju divu nedēļu garumā jāraugās uz to, kā sabiedrība tiek maldināta un pat kūdīta ar informācijas propagandu, ka Ventspils Tirdzniecības osta (VTO) nepilda savus pienākumus pret pilsētas iedzīvotājiem. Valsts vides dienesta (VVD) atzinumi, ka gaisa mitrināšana ir efektīva un atbilst prasītajām normām, šķiet, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijai (VARAM) ir metami «kaķim zem astes». Tomēr zem «viltīga kaķa». Ministrijas virsraksti tiek veidoti ļoti maldinoši – tie sabiedrību nevis informē, bet biedē. Vienlaikus, būdama valsts iestāde, VARAM nevar atļauties neierakstīt patieso ekspertu atzinumu, tāpēc tekstos dažas rindkopas tiek veltītas VVD secinājumiem – gaisa mitrināšana Ventspilī atbilst normām, un VTO darbībā nav konstatēts pārkāpums.

Tomēr dažādu «sakritību» dēļ VARAM ministrs Kaspars Gerhards nolemj mainīt valdi, ieliekot tajā sev ļoti pietuvinātu personu – bijušo Nacionālas apvienības pārstāvi. Proti, līdzšinējais Madonas Reģionālās vides pārvaldes (RVP) direktors Normunds Broks turpmāk ieņems Ventspils RVP direktora amatu. Līdz ar to, Ventspils reģionālās vides pārvaldes līdzšinējā direktore Inguna Pļaviņa turpmāk ieņems Madonas RVP vadītājas amatu.

Sākotnēji šķita, ka nevar būt, ka Gerhards liks sev tik tuvu personu, vai nav pārāk uzkrītoši un, godīgi sakot, mazliet bezkaunīgi? Tāpēc sazinājos ar VVD ģenerāldirektores vietnieci Ainu Stašāni, un viņa apstiprināja, ka līdzšinējais RVP direktors Normunds Broks, kurš turpmāk ieņems Ventspils RVP direktora amatu, tik tiešām ir bijušais īpašo uzdevumu ministrs Eiropas Savienības finanšu pārvaldes lietās, tas pats Broks, kas ar Gerhardu veidoja «valdības krēslu», kad pie varas bija Ivars Godmanis. 

Rodas bažas par VARAM vēlmi nevis palīdzēt Ventspilij, bet, turpinot kaķu temtiku, «ieskrāpēt». 

Šāda amatu rotācija, pēc ministrijas paustā, notiek gan ikdienas jautājumu, gan krīzes situāciju risināšanas dēļ. Rodas jautājums: kur VARAM bijusi visus šos gadus? Kāpēc, kad sūdzības no Ventspils iedzīvotāju puses izskan par uzņēmumiem, kuros strādā Aivaram Lembergam pietuvināti cilvēki, piemēram, znots, viņi netiek «aiztikti»? Vai šajos gadījumos Ventspils cilvēku labklājība nav svarīga, jo aizmugurē stāv «ietekmīgi runči»?

Kā teiktu Džordžs Orvels: «Visi dzīvnieki ir vienlīdzīgi, bet daži dzīvnieki ir vienlīdzīgāki par citiem»

Jāuzsver, ka pie Gerharda saistībā ar ogļu putēšanu VTO sākotnēji vērsās Ventspils pašvaldība, norādot, ka VVD darbs un uzņēmuma darbības ir nepietiekamas, lai novērstu ogļu putēšanu. Dome pieprasīja nodrošināt maksimālu sabiedrības informēšanu par pasākumiem ogļu putēšanas ierobežošanai konkrētā uzņēmuma teritorijā.

Atslēgas vārdi:  «maksimālu sabiedrības informēšanu». Vai tiešām domes «maksimālā sabiedrības informēšana» sevī iekļauj maldinošas informācijas pasniegšanu. Ir apsveicami, ka VARAM ministrija ir sākusi strādāt vismaz pirms Saeimas vēlēšanām un iesaka, ko uzlabot. Tomēr jāatzīmē, ka esošās situācijas uzlabošana nenozīmē, ka tajā konstatēti uzlikto normu pārkāpumi.

Jāpiemin Ventspils domes opozīcijas deputāta Aivja Landmaņa komentārs par radušos situāciju ostas pilsētā. Viņš uzsvēra, ka nostrādāto gadu laikā ne reizi nav izdevies saņemt informāciju par to, ko Ventspils Brīvostas pārvalde un pilsēta stratēģiski dara, lai uzlabotu situāciju pilsētā. Viņš uzsver, ka «vispirms uz jautājumiem būtu jāatbild Ventspils Brīvostas pārvaldei un Ventspils domei, jo pašreizējās sekas ir šo divu iestāžu ilglaicīgā bezdarbība».

Līdz ar to, jautājums domei: Vai nav tā, ka sākotnēji vajadzētu «sniegt palīdzīgu roku» VTO darbībai, ja jau pozīcijas deputāti tik ļoti uztraucas par to, kā pasargāt iedzīvotājus? Kur šoreiz «nozudis» no pienākumiem atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs? Šķiet, ka stratēģija «būt klusam kā pelītei» nostrādā, tāpēc, visticamāk, iesaista VARAM, lai pats varētu palikt šo notikumu ēnā un neuzņemties atbildību, ja kaut kas «noies greizi» ar labo PR ventspilnieku vidū. Ja viss atrisināsies par labu vietējiem balsotājiem, tad gan jau tiks izdomāts veids, kā parādīt arī savu devumu problēmas risināšanā, jo Lembergs, pēc viņa paša teiktā, «visiem notikumiem un procesiem aktīvi seko līdzi». Nav noslēpums, ka Lemberga «rokošanās» ar VARAM vērojama jau labu laiku.

Jāuzsver, ka PM10 daļiņu koncentrācija Ventspilī nepārsniedz vidējo rādītāju Latvijā, kas nozīmē, ka ostas pilsētā gaiss nav sliktāks kā visā Latvijā vidēji. Cilvēku diskomforts ir saprotams. Iedzīvotāji stāsta, ka putekļi gaisā ir pierasta lieta Ventspilī, un viņi saprot, ka, atrodoties blakus ostai, ar to jārēķinās. Tomēr karstais vasaras laiks un neierastais vējš, pēc viņu domām, šogad radījis lielāku putekļu diskomfortu.

Vai nebūtu skaisti, ja Ventspils dome nāktu klajā arī ar idejām, kā vairot iedzīvotāju labklājību ar reāliem darbiem nevis tikai rīkotu sabiedrības tikšanās ar ekspertiem, kas vēlāk publicē ziņas ar maldīgu informāciju? Domē strādā eksperti, kas noteikti ir iepazinušies ar VVD atzinumiem par gaisa piesārņojuma normu atbilstību un lieliski zina, ka radušies putekļi neietekmē cilvēka veselību, tāpēc skaļie paziņojumi par nepietiekamo VTO ogļu putēšanas novēršanu ļauj secināt, ka vēlme ir nevis palīdzēt iedzīvotājiem, bet traucēt VTO darbību.

VTO eksperti atzīmē, ka ogļu putekļi nav un nevar būt vienīgais gaisa piesārņojuma avots. «Nevajadzētu aizmirst arī par transportu un dažādām ražotnēm. Turklāt tā kā ogļu kravu apjomi ir ievērojami samazinājušies, to radīto putekļu koncentrācija nevar būt «tik liela, kāda nekad iepriekš nav bijusi». VTO tiek veikts nepārtraukts ogļu putekļu monitorings, kura datus kontrolē arī VVD Ventspils reģionālā vides pārvalde, un ogļu putekļu koncentrācija atbilst pieļaujamām normām.»

Tāpat tikšanās laikā ar Ventspils iedzīvotājiem par gaisa piesārņojumu pilsētā arī SIA Estonian, Latvian & Lithuanian Environment valdes locekle Aiga Kāla uzsvēra, ka «medijos ir daudz dezinformācijas par to, kas ir putekļi un kā tie ietekmē cilvēku veselību. Tās ogļu daļiņas (nevis putekļu), kuru izmērs ir lielāks par desmit mikrometriem, nenonāk cilvēka organismā, tātad – neietekmē veselību».

Viņa atzīmēja, ka «lielās, ar aci redzamās daļiņas pilnīgi noteikti rada traucējumus, bet plaušās tās nenonāk». Lai uzlabotu esošo situāciju, pašlaik VTO izskata iespēju darbināt sniega lielgabalus, kas spētu veidot miglai līdzīgu ūdens aizkaru piestātnes pusē.

Tikmēr VTO Tehniskais direktors Māris Lieģis tikšanās laikā ar Ventspils iedzīvotājiem pastāstīja, ka VTO pašlaik izstrādā priekšlikumu uzstādīt vēl platformas, lai izveidotu vēl vienu ūdens ņemšanas vietu, kurā izvietotu papildu sniega lielgabalus, kas rada tā saucamo «ūdens sienu». Viņš stāstīja, ka nesen viesojies Lietuvā, Klaipēdā, kur nozares kolēģi arī mēģina lietot sniega lielgabalus vasaras sezonā.

Līdz ar to, iedzīvotāju «biedēšanas stratēģija» no VARAM puses ir mulsinoša, radot papildjautājumu: kāpēc ministrija izvēlas metodi nevis izskaidrot iedzīvotājiem esošo situāciju ar informatīviem materiāliem, bet gan tendencioziem ziņojumiem?


Pievienot komentāru

Privatizācijas aģentūra: Rodas bažas, kādēļ LDz vispār spekulē ar kaut kādu privatizāciju

«No Latvijas dzelzceļa priekšsēdētaja Edvīna Bērziņa puses dzirdams daudz spekulāciju un nekorektu izteikumu, piesaucot vārdu «privatizācija». Savā korporatīvajā konfliktā viņš cenšas novērst uzmanību no sarunas par to, kā veidojas uzņēmuma valdes attiecības ar akcionāriem,» BNN intervijā savu viedokli pauž Privatizācijas aģentūras valdes priekšsēdētājs Vladimirs Loginovs.

Nedēļa Lietuvā: Valdošie pārkāpj konstitūciju, ES atklāj konkurences pārkāpumus, Krievijas sliktā nafta

Aizvadītajā nedēļā tiesa Lietuvā secinājusi, ka valdošā partija pārkāpj konstitūciju, izmeklējot medijus, bet Briselē konstatēta Lietuvas tirgus ietekmēšana. Politikā premjerministrs izturējis neuzticības balsojumu.

BNN nedēļas apkopojums: Vēl «garāka» ekonomikas ēna. Kalnmeiers zem lupas

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pelēkā zona, Neizpratne, Atbilstība, Cīņa par prezidentu, Revīzija, NoplūdeKrāpniecība un Tiesvedības izdevumi.

Populārākie vārdi – Eduards un Emīlija

PMLP Iedzīvotāju reģistra statistikas dati liecina, ka no kalendārā iekļautajiem personvārdiem nedēļā no 20. līdz 26.maijam vispopulārākais vārds ir Eduards, savukārt no sieviešu vārdiem – Emīlija.

Liepājas ostā nakts reidā atklāj teju 19 tonnas nereģistrētas nozvejas

Valsts vides dienesta Zvejas kontroles departamenta inspektori naktī no 16. uz 17.maiju, veicot zvejas kuģa pārbaudi Liepājas ostā, atklāja teju 19 tonnas nereģistrētas nozvejas.

Igauņu lidsabiedrībai Nordica divu miljonu zaudējumi gadā

Igaunijas valsts lidsabiedrība Nordica 2018.gadā strādājusi ar zaudējumiem 2,3 miljonu eiro apmērā, tā liecina uzņēmuma finanšu rezultāti.

Satversmes tiesa ļauj Rīgas domei pilsētas vēsturiskajā centrā ierobežot «spēļu elles»

Rīgas domes lēmums atteikt SIA Alfor atvērt spēļu zāli Brīvības ielā, Rīgā, atbilst Satversmes normām. Spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas stāsies spēkā tā publicēšanas dienā.

No Ušakova piedzen 1 000 eiro par labu Ķirsim

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ir noraidījusi atstādinātā Rīgas mēra Nila Ušakova prasību pret Rīgas domes deputātu Vilni Ķirsi par viņa paustajiem izteikumiem, kas, Ušakova ieskatā, bija goda un cieņu aizskaroši.

Ventas Balss redaktore sodīta par nepatiesu ziņu izplatīšanu

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa atzinusi Ventas Balss redaktori Gundegu Mertenu vainīgu par nepatiesu ziņu izplatīšanu.

Bezmaksas sabiedriskais transports reģionos un dzelzceļš «kā mugurkauls» – sabiedriskā transporta koncepcija nākamajiem gadiem

Komerciālo maršrutu ieviešana, dzelzceļš kā sabiedriskā transporta sistēmas mugurkauls un bezmaksas sabiedriskais transports reģionos – to paredz ATD un SM izstrādātā sabiedriskā transporta nākotnes koncepcija no 2021. līdz 2030.gadam.

ASV apžēloto trauksmes cēlēju Meningu nosūta atpakaļ cietumā

Tiesa Amerikas Savienotajās Valstīs nosūtījusi atpakaļ cietumā Čelsiju Meningu, kura savulaik nopludinājusi valsts noslēpumus publicēšanai vietnē Wikileaks, bet no ieslodzījuma atbrīvota ar ASV eksprezidenta Baraka Obamas lēmumu.

Viedoklis: VK revīzijā Rīgā atklātais izgaismo arī Ventspils problēmas

Rīgas dome pēdējos gados caur dažādām biedrībām un nodibinājumiem izšķērdējusi 20 miljonus. Dažādas par pašvaldības un to kapitālsabiedrību līdzekļiem «barotas» biedrības nav svešas arī Ventspilij un tās saimniekam.

Starptautiskā policijas operācijā noķer GozNym kiberzagļu grupējumu

Mēģinājuši no vairāk nekā 41 000 upuru banku kontiem izzagt ap 100 miljoniem ASV dolāru – aizdomās par šādu noziegumu Eiropas valstu un Amerikas Savienoto Valstu policijas dienesti notvēruši kibernoziedznieku grupējumu GozNym.

Bordāns rosina vērtēt Kalnmeiera atbilstību ģenerālprokurora amatam

Tieslietu ministrija ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera darbībā konstatējusi pazīmes, kas liecina, ka Kalnmeiers neatbilst Prokuratūras likumā minētajam amatam izvirzītajai nevainojamas reputācijas prasībai.

ACEA: Latvija starp 12 Eiropas valstīm ar jaunu auto reģistrācijas kāpumu

Latvijā šā gada janvārī – aprīlī jaunu vieglo automašīnu reģistrācija salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn pieaugusi par 8,1%, tai esot starp 12 Eiropas valstīm, kurās šajā periodā reģistrēts kāpums.

Polijā bargāki sodi par pedofiliju pēc katoļu baznīcas skandāliem

Polija ir paaugstinājusi sodus par bērnu seksuālu izmantošanu līdz 30 gadiem cietumā pēc tam, kad katoļticīgajā valstī bērnu izmantošanas skandālu pastiprinājusi dokumentālā filma par pedofiliju dievnamos.

Prognoze: 15 gadu laikā Nacionālā akustiskā koncertzāle atgūtu ieguldīto un nopelnītu vēl 17,6 miljonus

Pirmo 15 gadu laikā pēc Nacionālās akustiskās koncertzāles uzcelšanas tā Latvija tautsaimniecībā ienestu 107,6 miljonus eiro, pilnībā kompensējot koncertzāles izveidē ieguldīto un radot vēl 17,6 miljonu ieņēmumus.

ASV uzņēmumu peļņa pieaug – biržu indeksi arī pakāpjas

Pasaules biržu indeksi 16.maijā lielākoties pieauga pēc ASV samiernieciskiem paziņojumiem par tirdzniecību, kā arī spēcīgiem ASV ekonomikas datiem un uzņēmumu peļņas.

Eirovīzijas finālā no Baltijas valstīm iekļuvusi tikai Igaunija

Latvijas grupa Carousel ar dziesmu That Night neiekļuva Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā, kurš notiks Izraēlas pilsētā Telavivā.

Nedēļas nogalē sinoptiķi sola līdz +26 grādiem

Piektdien, 17.maijā, saule mīsies ar mākoņiem un  vietām valsts rietumu rajonos gaidāms neliels lietus. Pūtīs lēns līdz mērens austrumu vējš, Kurzemē pastiprinoties brāzmās līdz 13 m/s.

Bordāns rosina Saeimā lemt par Ķezberes atstādināšanu no NEPLP

Bordāns rosina Saeimā lemt par Daces Ķezberes atbrīvošanu no Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekles amata.

Vējonis aicina atbalstīt Nacionālās akustiskās koncertzāles tapšanu Rīgā

Piedaloties starptautiskajā forumā Nacionālās akustiskās koncertzāles projekta attīstība, Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicināja visplašākajā mērā atbalstīt jaunas un modernas akustiskās koncertzāles tapšanu Rīgā.

Ierēdņiem prēmijās iedala bērnu aizsardzībai domāto naudu

Labklājības ministrijai papildus piešķirtais valsts budžeta finansējums 619 000 eiro apmērā cita starpā izmaksāts ierēdņiem piemaksās, naudas balvās vai prēmijās par pašsaprotamiem un ikdienā veicamiem uzdevumiem.

EK par karteļa izveidi no piecām bankām pieprasa miljardu

Eiropas Komisija piecām bankām noteikusi naudassodus vairāk nekā viena miljarda eiro kopsummā saistībā ar slepenu vienošanos ārvalstu valūtu tirdzniecībā.

Zviedrijā lems par Islāma valsts eiropiešu kaujinieku tribunālu

Starptautiskais sabiedrībai plānojot kara tribunālu, lai tiesātu teroristiskā grupējuma Islāma valsts kaujiniekus, no kuriem daudzi karot Sīrijā un Irākā savulaik devās no Eiropas valstīm, Zviedrija gatavo augsta līmeņa sanāksmi Stokholmā.