bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Ceturtdiena 16.08.2018 | Vārda dienas: Astrīda, Astra
LatviaLatvija

Elpojam politisko putekļu gaisu; kuram izdevīgi palikt zem «melnās svītras» VTO darbību?

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RUJau teju divu nedēļu garumā jāraugās uz to, kā sabiedrība tiek maldināta un pat kūdīta ar informācijas propagandu, ka Ventspils Tirdzniecības osta (VTO) nepilda savus pienākumus pret pilsētas iedzīvotājiem. Valsts vides dienesta (VVD) atzinumi, ka gaisa mitrināšana ir efektīva un atbilst prasītajām normām, šķiet, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijai (VARAM) ir metami «kaķim zem astes». Tomēr zem «viltīga kaķa». Ministrijas virsraksti tiek veidoti ļoti maldinoši – tie sabiedrību nevis informē, bet biedē. Vienlaikus, būdama valsts iestāde, VARAM nevar atļauties neierakstīt patieso ekspertu atzinumu, tāpēc tekstos dažas rindkopas tiek veltītas VVD secinājumiem – gaisa mitrināšana Ventspilī atbilst normām, un VTO darbībā nav konstatēts pārkāpums.

Tomēr dažādu «sakritību» dēļ VARAM ministrs Kaspars Gerhards nolemj mainīt valdi, ieliekot tajā sev ļoti pietuvinātu personu – bijušo Nacionālas apvienības pārstāvi. Proti, līdzšinējais Madonas Reģionālās vides pārvaldes (RVP) direktors Normunds Broks turpmāk ieņems Ventspils RVP direktora amatu. Līdz ar to, Ventspils reģionālās vides pārvaldes līdzšinējā direktore Inguna Pļaviņa turpmāk ieņems Madonas RVP vadītājas amatu.

Sākotnēji šķita, ka nevar būt, ka Gerhards liks sev tik tuvu personu, vai nav pārāk uzkrītoši un, godīgi sakot, mazliet bezkaunīgi? Tāpēc sazinājos ar VVD ģenerāldirektores vietnieci Ainu Stašāni, un viņa apstiprināja, ka līdzšinējais RVP direktors Normunds Broks, kurš turpmāk ieņems Ventspils RVP direktora amatu, tik tiešām ir bijušais īpašo uzdevumu ministrs Eiropas Savienības finanšu pārvaldes lietās, tas pats Broks, kas ar Gerhardu veidoja «valdības krēslu», kad pie varas bija Ivars Godmanis. 

Rodas bažas par VARAM vēlmi nevis palīdzēt Ventspilij, bet, turpinot kaķu temtiku, «ieskrāpēt». 

Šāda amatu rotācija, pēc ministrijas paustā, notiek gan ikdienas jautājumu, gan krīzes situāciju risināšanas dēļ. Rodas jautājums: kur VARAM bijusi visus šos gadus? Kāpēc, kad sūdzības no Ventspils iedzīvotāju puses izskan par uzņēmumiem, kuros strādā Aivaram Lembergam pietuvināti cilvēki, piemēram, znots, viņi netiek «aiztikti»? Vai šajos gadījumos Ventspils cilvēku labklājība nav svarīga, jo aizmugurē stāv «ietekmīgi runči»?

Kā teiktu Džordžs Orvels: «Visi dzīvnieki ir vienlīdzīgi, bet daži dzīvnieki ir vienlīdzīgāki par citiem»

Jāuzsver, ka pie Gerharda saistībā ar ogļu putēšanu VTO sākotnēji vērsās Ventspils pašvaldība, norādot, ka VVD darbs un uzņēmuma darbības ir nepietiekamas, lai novērstu ogļu putēšanu. Dome pieprasīja nodrošināt maksimālu sabiedrības informēšanu par pasākumiem ogļu putēšanas ierobežošanai konkrētā uzņēmuma teritorijā.

Atslēgas vārdi:  «maksimālu sabiedrības informēšanu». Vai tiešām domes «maksimālā sabiedrības informēšana» sevī iekļauj maldinošas informācijas pasniegšanu. Ir apsveicami, ka VARAM ministrija ir sākusi strādāt vismaz pirms Saeimas vēlēšanām un iesaka, ko uzlabot. Tomēr jāatzīmē, ka esošās situācijas uzlabošana nenozīmē, ka tajā konstatēti uzlikto normu pārkāpumi.

Jāpiemin Ventspils domes opozīcijas deputāta Aivja Landmaņa komentārs par radušos situāciju ostas pilsētā. Viņš uzsvēra, ka nostrādāto gadu laikā ne reizi nav izdevies saņemt informāciju par to, ko Ventspils Brīvostas pārvalde un pilsēta stratēģiski dara, lai uzlabotu situāciju pilsētā. Viņš uzsver, ka «vispirms uz jautājumiem būtu jāatbild Ventspils Brīvostas pārvaldei un Ventspils domei, jo pašreizējās sekas ir šo divu iestāžu ilglaicīgā bezdarbība».

Līdz ar to, jautājums domei: Vai nav tā, ka sākotnēji vajadzētu «sniegt palīdzīgu roku» VTO darbībai, ja jau pozīcijas deputāti tik ļoti uztraucas par to, kā pasargāt iedzīvotājus? Kur šoreiz «nozudis» no pienākumiem atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs? Šķiet, ka stratēģija «būt klusam kā pelītei» nostrādā, tāpēc, visticamāk, iesaista VARAM, lai pats varētu palikt šo notikumu ēnā un neuzņemties atbildību, ja kaut kas «noies greizi» ar labo PR ventspilnieku vidū. Ja viss atrisināsies par labu vietējiem balsotājiem, tad gan jau tiks izdomāts veids, kā parādīt arī savu devumu problēmas risināšanā, jo Lembergs, pēc viņa paša teiktā, «visiem notikumiem un procesiem aktīvi seko līdzi». Nav noslēpums, ka Lemberga «rokošanās» ar VARAM vērojama jau labu laiku.

Jāuzsver, ka PM10 daļiņu koncentrācija Ventspilī nepārsniedz vidējo rādītāju Latvijā, kas nozīmē, ka ostas pilsētā gaiss nav sliktāks kā visā Latvijā vidēji. Cilvēku diskomforts ir saprotams. Iedzīvotāji stāsta, ka putekļi gaisā ir pierasta lieta Ventspilī, un viņi saprot, ka, atrodoties blakus ostai, ar to jārēķinās. Tomēr karstais vasaras laiks un neierastais vējš, pēc viņu domām, šogad radījis lielāku putekļu diskomfortu.

Vai nebūtu skaisti, ja Ventspils dome nāktu klajā arī ar idejām, kā vairot iedzīvotāju labklājību ar reāliem darbiem nevis tikai rīkotu sabiedrības tikšanās ar ekspertiem, kas vēlāk publicē ziņas ar maldīgu informāciju? Domē strādā eksperti, kas noteikti ir iepazinušies ar VVD atzinumiem par gaisa piesārņojuma normu atbilstību un lieliski zina, ka radušies putekļi neietekmē cilvēka veselību, tāpēc skaļie paziņojumi par nepietiekamo VTO ogļu putēšanas novēršanu ļauj secināt, ka vēlme ir nevis palīdzēt iedzīvotājiem, bet traucēt VTO darbību.

VTO eksperti atzīmē, ka ogļu putekļi nav un nevar būt vienīgais gaisa piesārņojuma avots. «Nevajadzētu aizmirst arī par transportu un dažādām ražotnēm. Turklāt tā kā ogļu kravu apjomi ir ievērojami samazinājušies, to radīto putekļu koncentrācija nevar būt «tik liela, kāda nekad iepriekš nav bijusi». VTO tiek veikts nepārtraukts ogļu putekļu monitorings, kura datus kontrolē arī VVD Ventspils reģionālā vides pārvalde, un ogļu putekļu koncentrācija atbilst pieļaujamām normām.»

Tāpat tikšanās laikā ar Ventspils iedzīvotājiem par gaisa piesārņojumu pilsētā arī SIA Estonian, Latvian & Lithuanian Environment valdes locekle Aiga Kāla uzsvēra, ka «medijos ir daudz dezinformācijas par to, kas ir putekļi un kā tie ietekmē cilvēku veselību. Tās ogļu daļiņas (nevis putekļu), kuru izmērs ir lielāks par desmit mikrometriem, nenonāk cilvēka organismā, tātad – neietekmē veselību».

Viņa atzīmēja, ka «lielās, ar aci redzamās daļiņas pilnīgi noteikti rada traucējumus, bet plaušās tās nenonāk». Lai uzlabotu esošo situāciju, pašlaik VTO izskata iespēju darbināt sniega lielgabalus, kas spētu veidot miglai līdzīgu ūdens aizkaru piestātnes pusē.

Tikmēr VTO Tehniskais direktors Māris Lieģis tikšanās laikā ar Ventspils iedzīvotājiem pastāstīja, ka VTO pašlaik izstrādā priekšlikumu uzstādīt vēl platformas, lai izveidotu vēl vienu ūdens ņemšanas vietu, kurā izvietotu papildu sniega lielgabalus, kas rada tā saucamo «ūdens sienu». Viņš stāstīja, ka nesen viesojies Lietuvā, Klaipēdā, kur nozares kolēģi arī mēģina lietot sniega lielgabalus vasaras sezonā.

Līdz ar to, iedzīvotāju «biedēšanas stratēģija» no VARAM puses ir mulsinoša, radot papildjautājumu: kāpēc ministrija izvēlas metodi nevis izskaidrot iedzīvotājiem esošo situāciju ar informatīviem materiāliem, bet gan tendencioziem ziņojumiem?


Pievienot komentāru

50 dienas līdz Saeimas vēlēšanām: 2 336 iedzīvotājiem beigsies pases derīguma termiņš

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde aicina balsstiesīgos Latvijas iedzīvotājus pirms 13.Saeimas vēlēšanām 6.oktobrī laikus pārbaudīt, vai vēlēšanu dienā būs derīga pase. Pēc PMLP datiem no septembra līdz vēlēšanu dienai pases derīguma termiņš beigsies 2 336 Latvijas pilsoņiem.

Jau 30.augustā atklās lielveikalu IKEA; darbinieku meklējumi turpinās

Zviedrijas mājokļu labiekārtošanas preču kompānijas IKEA pirmais veikals Latvijā savu darbību sāks 30.augustā, tomēr uzņēmums joprojām meklē darbiniekus.

Liedz Čakšai par gadu pagarināt veselības pakalpojumu apmaksas kritēriju izstrādi

Koalīcija ir noraidījusi Veselības ministrijas lūgumu par gadu pagarināt likumprojekta izstrādi, kas noteiks kritērijus medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu klāstā, sacīja Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Valsts kontrole vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos

Valsts kontrole nākamā gada budžetā vēlas iegūt papildu līdzekļus ieguldīšanai darbiniekos, Latvijas Radio norāda Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Eurostat: Latvijā janvārī–jūnijā starp ES valstīm bijis vidēji straujš eksporta kāpums

Latvijā šā gada pirmajos sešos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn starp Eiropas Savienības valstīm bijis vidēji straujš eksporta pieaugums, liecina ceturtdien, 16.augustā, publiskotie ES statistikas pārvaldes Eurostat dati.

Gandrīz puse bērnu pērn piedzimuši māmiņām ar augstāko izglītību

Latvijā pērn piedzima 20 828 bērni. Gandrīz pusei jeb 9 703 bērnu mātēm bija augstākā izglītība. 7 229 jeb 34,7% jaundzimušo mātēm bija vispārējā vidējā vai vidējā profesionālā izglītība un 2 775 jeb 13,3% – pamatizglītība vai zemāka izglītība.

Apdrošinātāju parakstīto prēmiju apmērs 1.pusgadā Latvijā pieaudzis par 18,6%

Apdrošināšanas sabiedrības šogad pirmajā pusgadā Latvijā kopumā bruto prēmijās parakstījušas 255,763 miljonus eiro, kas ir par 18,6% vairāk nekā 2017.gada attiecīgajā periodā, savukārt izmaksāto atlīdzību apmērs audzis divas reizes lēnāk – par 9,1%, sasniedzot 145,277 miljonus eiro, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas apkopotie dati.

Latvijas krājbankas administrators jūlijā atguvis 224 800 eiro

Likvidējamās Latvijas krājbankas administrators šogad jūlijā atguvis 224 834 eiro, kas ir 4,6 reizes mazāk nekā mēnesi iepriekš, liecina oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis publicētais pārskats.

Lancmanis: Rundāles pils muzejs turpmāk jāvada ar līdzšinējiem uzstādījumiem

Rundāles pils muzejs turpmākajos gados jāvada līdzīgi jau pašlaik izvirzītiem uzstādījumiem un ideāliem, pauž ilggadējais muzeja vadītājs Imants Lancmanis, kurš šī gada nogalē atstās amatu, lai dotos pensijā.

Veiktas izmaiņas SIA LDz Infrastruktūra valdē

SIA LDz Infrastruktūra dalībnieku sapulce ir veikusi izmaiņas uzņēmuma valdē, līdzās valdes priekšsēdētājam Jānim Ceicānam apstiprinot jaunu valdes locekli – VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) Nekustamā īpašuma direkcijas Nodrošinājuma daļas vadītāju Arti Bērziņu, ziņo LDz pārstāve Ella Pētermane.

Noteiktas Zvaigžņu reitinga labākās skolas

2018.gada Zvaigžņu reitinga augšgalā starp lielajām skolām nemainīgi ir Rīgas Valsts 1.ģimnāzija, otro vietu ieņem Daugavpils Krievu vidusskola – licejs, savukārt trešo vietu ieņem Rīgas Valsts 2.ģimnāzija. Mazo skolu reitingā pirmo vietu ieņem RTU inženierzinātņu vidusskola, otro vietu – Tukuma novada Zemgales vidusskola, un trešo vietu – PIKC NMV Rīgas Doma kora skola.

ABLV Bank aktīvi jūlijā atgūti 21,052 miljonu eiro apmērā

Likvidējamās ABLV Bank likvidatori jūlijā atguvuši aktīvus 21,052 miljonu eiro apmērā. Tostarp no izsniegtajiem kredītiem atgūti 11,602 miljoni eiro, no atgūtajiem/pārdotajiem vērtspapīriem – 7,644 miljoni eiro, no aizdevumiem kredītiestādēm – 1,792 miljoni eiro, bet no kustamās un citas mantas pārdošanas – 14 tūkstoši eiro.

CVK saņēmusi informāciju par vairāku kandidātu iespējamo neatbilstību likumam

Centrālā vēlēšanu komisija saņēmusi informāciju par vairāku deputāta amata kandidātu iespējamo neatbilstību Saeimas vēlēšanu likuma nosacījumiem, vēsta CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars.

Bažas par Turcijas krīzi gremdē pasaules akciju tirgus

Pasaules biržas trešdien, 15.augustā, saruka akciju cenas, atjaunojoties bažām par Turcijas kržies ietekmi un investoriem cenšoties atbrīvoties no riskantākajiem aktīviem.

Kučinskim pārmet par kavēšanos; «dod mājienus» Čakšas demisijai

Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs prasa Ministru prezidentam Mārim Kučinskim skaidrot, kāpēc Saeimā vēl nav iesniegts likumprojekts par kritērijiem medicīnas pakalpojumu iekļaušanai valsts apmaksājamo veselības pakalpojumu klāstā.

Politiski represētajiem plāno piešķirt 100 eiro atbalstu, tam atvēlot 1,28 miljonus

Politiski represētajiem valsts simtgadē plāno piešķirt vienreizēju 100 eiro atbalstu, informē Ministru prezidenta Māra Kučinska preses sekretārs Andrejs Vaivars.

Onkologs: Marihuāna medicīnā var noderēt, bet Latvijai līdz tam vēl «jāpaaugas»

Marihuāna medicīnā var būt noderīga, tomēr, lai to legalizētu ārstnieciskām vajadzībām, Latvijas sabiedrībai vēl «nedaudz jāpaaugas», savu personīgo viedokli pauda Latvijas Onkologu asociācijas vadītājs Jānis Eglītis.

ĀCM konstatēts četrām mājas cūkām Saldus novada Zaņas pagastā; Druvas Unguros notiek slimības cēloņa meklējumi

Āfrikas cūku mēris konstatēts Saldus novada Zaņas pagasta Zemgaļos. Slimība uzliesmojusi saimniecībā ar četrām mājas cūkām. Tikmēr nevar izslēgt, ka ĀCM vīruss tā skartajā Saldus novada SIA Druvas Unguri cūku novietnē nonācis ar zāģu skaidām vai autotransportu, informē Pārtikas un veterinārā dienesta Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Bojāgājušo skaits Dženovā pieaudzis līdz 42

Bojāgājušo skaits, kas zaudējuši dzīvību Dženovā, sabrūkot autostrādes tiltam, pieaudzis līdz 42, vēsta Dženovas virsprokurors Frančesko Kodzi.

Lietuvā ieklāta simboliska sliede Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmā

Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma Lietuvos geležinkeliai ģenerāldirektors Mants Bartuška un Polijas naftas koncerna Orlen vadītājs Daniels Obajteks otrdien ieklāja simbolisku sliedi atjaunojamajā dzelzceļa posmā starp uzņēmumam Orlen Lietuva piederošo Mažeiķu naftas pārstrādes rūpnīcu Lietuvā un Reņģi Latvijā, kas tika izjaukts pirms desmit gadiem, kā arī parakstīja vienošanos par abu kompāniju sadarbību.

Nodarbināto skaits Latvijā gada laikā pieaudzis par 17,9 tūkstošiem

Latvijā 2018.gada 2.ceturksnī bija nodarbināti 909,6 tūkstoši jeb 64,4 % iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada otrajā ceturksnī samazinājies līdz 7,7%

Bezdarba līmenis Latvijā šī gada 2.ceturksnī bija 7,7%. Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, bezdarba līmenis ir samazinājies par 0,5 procentpunktiem, bet gada laikā – par 1,2 procentpunktiem, liecina Centrālās statistikas pārvaldes Darbaspēka apsekojuma rezultāti. 

Sēdē beidzot ir deputātu kvorums – otrajā lasījumā atbalsta stingrākus noteikumus «ātrajiem» kredītiem

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 14.augustā, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Likumprojekts paredz, ka patērētājam noteiktās kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07 procentus dienā no kredīta summas, uzskatāmas par nesamērīgām un nav atbilstošas godīgai darījumu praksei.

Vairāk saules IT speciālists atbrīvots pret 20'000 eiro drošības naudu

Restorānu tīkla Vairāk saules IT speciālistam Edgaram Štrombergam, kurš nesen tika atbrīvots no apcietinājuma, tiesa piemērojusi 20 000 eiro drošības naudu, norāda Štromberga advokāts Mareks Halturins.

Noord Natie attīsta jaunu biznesa nišu – piesaista Ventspilij kruīza kuģus

Ventspils ostā jau šīs nedēļas nogalē ienāks pirmais no SIA Noord Natie Ventspils Terminals piesaistītajiem kruīza kuģiem. NNVT uzsver, ka kruīzu biznesa kā jaunā produkta attīstīšana veicinās tūrisma attīstību pilsētā un reģionā, sekmēs pienesumu ekonomiskās attīstības jomā un papaaugstinās NNVT termināla un pilsētas atpazīstamību plašākā mērogā.