Vāc parakstus par četru dienu darba nedēļu Latvijā

Sabiedrības iniciatīvu portālā manabalss.lv sākta parakstu vākšana iecerei pāriet uz četru dienu darba nedēļu.

Iniciatīvas autors Denis Meļehovs aicina samazināt patlaban noteikto darba nedēļu (piecas dienas, 40 stundas) uz četrām dienām un 32 stundām.

Viņš norāda, ka tas ir izdarāms, mainot Darba likuma 131.pantu.

«Lai gan Saeima līdzīgu priekšlikumu 2020.gada rudenī noraidīja, uzskatu par nepieciešamu šo jautājumu uzturēt politikas veidošanas dienaskārtībā,» iniciatīvas pieteikumā raksta Meļohovs.

Viņš arī pauž, ka, palielinot brīvo laiku, darbinieku apmierinātības un radošuma līmenis pieaugs, nesamazinot darba efektivitāti. «Būs vairāk brīvā laika arī turpinošām mācībām un personīgajai pilnveidei, kam arī būs pozitīvs ekonomiskais efekts.»

Medijs Dienas Bizness rakstīja, ka Islandē cilvēkiem, kas piedalījās publiskā sektora saīsinātās darba nedēļas (35–36 stundu šādas nedēļas) eksperimentā no 2015. līdz 2019.gadam, par šo darbu tika samaksāts tieši tāpat kā tiem censoņiem, kas strādāja pilnu darba nedēļu (40 stundas). Rezultātā saprotams, ka daudzi strādājošie izvēlējās labāk strādāt mazāk stundu. Secināts, ka šādu darbinieku produktivitāte esot palikusi iepriekšējā apmērā vai pat daudzos gadījumos pieaugusi, ziņo Islandes pētnieki.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas