Vāc parakstus Ušakova atbrīvošanai no amata; mērs sasauc ārkārtas sēdi

Rîgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs

Rīgas domes (RD) Nacionālās apvienības (NA) frakcija piektdien, 14.decembrī, vērsusies pie opozīcijas kolēģiem ar aicinājumu parakstīt pieprasījumu sasaukt domes ārkārtas sēdi, lai lemtu par priekšsēdētāja Nila Ušakova atbrīvošanu no ieņemamā amata.

Tikmēr arī pats Rīgas mērs piektdien, 14.decembrī, sasaucis ārkārtas sēdi par uzticību viņam.

«Ņemot vērā pēdējo dienu notikumus Rīgas satiksmē, plkst. 19:00 esmu sasaucis Rīgas domes ārkārtas sēdi, kurā jautāšu deputātiem, vai es joprojām baudu viņu uzticību,» teikts RD priekšsēdētāja paziņojumā sociālajā tīklā Facebook.

Notiekošais ar SIA Rīgas satiksme ir pārāk liels korupcijas skandāls, lai RD priekšsēdētājs Nils Ušakovs, kurš vienlaikus ir uzņēmuma kapitāla daļu turētājs, varētu saglabāt savu amatu. RD priekšsēdētājam bija jāseko līdzi uzņēmumā notiekošajam un tāpēc šobrīd personīgi ir jāuzņemas pilna atbildība par situāciju, uzskata NA frakcija.

«Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme un tās amatpersonas ir iesaistītas korupcijas skandālos. Par uzņēmuma nesaimnieciskuma rādītāju uzskatāms fakts, ka RD regulāri tam ir piešķīrusi ievērojamus, miljonos eiro mērāmus līdzekļus, jo uzņēmums nespēj pats panest attiecīgo finansiālo slogu. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs uzsācis kriminālprocesu saistībā ar veiktajiem iepirkumiem, vairākas personas tikušas aizturētas un Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa drošības līdzekli – apcietinājumu – lēmusi piemērot pieciem aizturētajiem. Visi pieci pašvaldības SIA Rīgas satiksme valdes locekļi ceturtdien, 13.decembrī, iesnieguši atlūgumus, taču tas notika tikai pēc tam, kad RD deputāti pieprasīja sasaukt RD ārkārtas sēdi, lai lemtu par visas uzņēmuma valdes atcelšanu no ieņemamajiem amatiem. Turklāt RD priekšsēdētājs dienu pirms tam atcēla Leonu Bemhenu no valdes priekšsēdētāja amata, taču uzņēmuma valdē Bemhens tika atstāts,» uzsver NA.

NA izplatītajā paziņojumā medijiem uzsvērts, ka jau iepriekš pēc NA RD frakcijas iesnieguma vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards pieprasīja Ušakova skaidrojumus un ministrija uzsāka pārbaudes lietu par Ušakova rīcības tiesiskumu attiecībā uz «pazudušo jautājumu» un «norauto» sēdi, kā arī vērsās Ģenerālprokuratūrā, kas šobrīd veic pārbaudi par Ušakova iespējamiem noziedzīgajiem nodarījumiem. «Iepriekš darba kārtības punkts, kas paredzēja samazināt nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) rīdziniekiem, «pazuda» no Ušakova vadītās komitejas darba kārtības. RD opozicionāru sasauktā domes ārkārtas sēde, lai risinātu «pazudušo jautājumu», ilga vien minūti, jo Rīgas mērs pārtrauca sēdi uz nezināmu laiku, šādi liekot šķēršļus NĪN samazināšanai – šādi tika «norauta» RD sēde. «Norautā» sēde tika turpināta mēnesi vēlāk un tikai pēc VARAM un Ģenerālprokuratūras iejaukšanās,» teikts paziņojumā.

Tāpat, kā apgalvo NA, Rīgas mērs vienpersoniski izlēmis atlikt vairākus jautājumus no RD darba kārtības uz savu galvu, ignorējot deputātu iebildumus. Šādi no darba kārtības «pazuda» arī jautājumi par Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētāja un viņa vietnieces ievēlēšanu, kā arī netika izskatīts vēl viens darba kārtībā esošs jautājums, kas arī pēc domnieku domām tika atlikts vienpersoniski.

Arī partijas Latvijas attīstībai Rīgas domes deputātu frakcijas vadītājs Viesturs Zeps norāda, ka Rīgas satiksmes pagaidu valdē Ušakovs vienpersoniski iecēlis politiskos ielikteņus – Saskaņai pietuvinātas personas bez pieredzes krīzes vadībā.

Faktiski Rīgas satiksmes valdes atbrīvošana jeb atkāpšanās ir kārtējais RD priekšsēdētāja Ušakova PR (Public Relation) gājiens, uzskata Zeps. «Ir paredzams, ka nekas nemainīsies, valdē jau atkal iecelti politiskie ielikteņi nevis top līmeņa krīzes menedžeri, tas skaidri norāda uz to, ka patiesībā Ušakovs nedomā risināt situāciju pēc būtības. Jautājums ticis politizēts un pilnībā aizmirstas sabiedrības intereses.»

Partijas Latvijas attīstībai RD frakcija uzskata, ka tikai nozīmīgas, sistēmiskas izmaiņas var atjaunot labus pārvaldības principus skandaloziem projektiem un neskaidrām naudas plūsmām apvītajā uzņēmumā Rīgas satiksmē.

Arī Zeps norāda, ka jau šobrīd RD opozīcijas partijas meklē kopīgus risinājumus samilzušajai situācijai, neizslēdzot iespēju arī par Rīgas domes priekšsēdētāja Ušakova atbrīvošanu no amata pienākumu pildīšanas. «Rīgas pašvaldības uzņēmumā vienlaikus norit vairāku kriminālprocesu izmeklēšana, kratīšanas, aizturēšanas, tas rada milzu šaubu ēnu pār visu uzņēmumu un Rīgas domi kopumā. Atkārtoti rodas jautājumi par pašvaldības piešķirtās dotācijas 132 miljonu eiro apmērā izlietojuma pamatotību,» skaidro Zeps.

Latvijas attīstībai RD frakcija aicina opozīcijas kolēģus jau savlaicīgi domāt par kopīgu startu nākamajās pašvaldības vēlēšanās, izraugoties kopīgu mēra amata kandidātu Rīgas pilsētas vadības grožu pārņemšanai, jo īpaši gadījumā, ja tās varētu būt ārkārtas Rīgas domes vēlēšanas.

BNN jau vēstīja, ka visi pieci Rīgas satiksmes valdes locekļi Leons Bemhens, Emīls Jakrins, Larisa Loskutova (S), Andrejs Požarnovs (Gods kalpot mūsu Latvijai) un Inese Švekle galvaspilsētas mēram Nilam Ušakovam (S) iesnieguši atlūgumus.

Tikmēr Ušakovs iecēlis pagaidu valdi trīs cilvēku sastāvā. Pagaidu valdi vadīs bijušais satiksmes ministrs Anrijs Matīss un tajā iekļauti arī divi pašreizējie RS darbinieki – Satiksmes un organizācijas nodaļas direktors Edmunds Zivtiņš un Drošības un risku vadības nodaļas direktors Jānis Geduševs.

Kā sacīja Ušakovs, tad pirmais Matīsa uzdevums būs apturēt visu pašreizējo sabiedriskā transporta iepirkumu norisi, kas saistīti ar transporta piegādi. «Visos gadījumos, kad piegādes vēl nav pabeigtas un kur to ļauj likumu normas, ir jālauž līgumi un jāizsludina atlikušo transporta vienību iepirkumi no nulles,» pauda Ušakovs.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka viņam nav ko pārmest nevienam no valdes locekļiem, jo visi strādājuši pēc labākās sirdsapziņas. «Pēc viņu domām, tas ir būtiskākais, ko viņi pašlaik var izdarīt, lai saglabātu uzņēmuma reputāciju. Esmu visiem valdes locekļiem un, jo īpaši Leonam Bemhenam, pateicīgs par šo lēmumu un pieņemu viņu atlūgumus. Vienlaikus es ceru, ka izmeklēšanas darbības apliecinās, ka valdes locekļi nav līdzdalīgi pārkāpumos, kādi, iespējams, ir notikuši uzņēmumā,» tā Ušakovs.

Vecās valdes locekļi darbu atstāj no piektdienas, 14.decembra, un tajā pašā dienā darbu uzsāk arī jaunie pārstāvji. Tuvākajā laikā tiks izsludināts konkurss uz valdes locekļu amatiem.

Kā ziņots, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktais kriminālprocess ir saistīts ar trim pašvaldības uzņēmuma RS veiktajiem iepirkumiem, tādējādi izmeklējot amatpersonu kukuļošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, BNN uzzināja KNAB.

Birojā skaidroja, ka kriminālprocess sākts par RS 2016.gada zemās grīdas tramvaju iepirkumu, kura kopējā summa bija 62 597 477 eiro, 2013.gada iepirkumu par trolejbusu piegādi, kura kopējā summa bija 131 646 135 eiro, kā arī 2013.gadā RS veikto iepirkumu par autobusu piegādi, kura kopējā summa bija 75 808 297 eiro.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas