Vācija piesaka NATO Šhengenas ideju ātrākai karaspēka kustībai

Vācijas aizsardzības ministre Urzula fon der Leiena

Vācijas aizsardzības ministre Urzula fon der Leiena (Ursula von der Leyen) paudusi, ka militārā aliance NATO tiecas atvieglot bruņoto spēku pārvietošanos Eiropā, kas būtu salīdzināma ar personu brīvu kustību Šengenas zonā.

Paužot viedokli trešdien, 14.februārī, fon der Leiena skaidrojusi: «Mēs Eiropā vēlamies izveidot kaut ko līdzīgu militārajai Šengenai, kas ļautu [karavīrus] pārvietot ātri un vienkārši, bez lielas birokrātijas, lielā ātrumā».

Vācija šiem nolūkiem ir piedāvājusi savā teritorijā ierīkot komandcentru, atklāja ministre, piebilstot, ka viņas pārstāvētā valsts «ne tikai atrodas Eiropas centrā, bet tai ir arī liela pieredze loģistikā un atbalsta sniegšanā».

Šengenas bezrobežu zona ir viens no Eiropas Savienības stūrakmeņiem. Amerikas Savienotās Valstis un NATO savukārt aicinājušas ES necensties vājināt militāro aliansi ar Pastāvīgās strukturētās sadarbības nolīgumu, par ko decembrī vienojušās 25 ES dalībvalstis, tostarp Latvija.

Jaunais sadarbības modelis aizsākts ar mērķi apvienot vairuma ES dalībvalstu spēkus aizsardzības un drošības jomā.

Kā vēsta Vācijas sabiedriskais medijs DW, NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs (Jenss Stoltenberg) otrdien, 13.februārī, vērtējis, ka nav vajadzības «NATO un ES savā starpā sancensties», turklāt, viņaprāt, Eiropas drošības garantēšanā Pastāvīgās strukturētās sadarbības modelis nekādi nevar aizstāt NATO aliansi.

ES Padome decembrī skaidrojusi, ka pastāvīgais satvars sadarbībai aizsardzības jomā dos iespēju tām dalībvalstīm, kuras to vēlas un spēj, kopīgi attīstīt aizsardzības spējas, ieguldīt kopīgos projektos un paaugstināt savu bruņoto spēku operatīvo gatavību un ieguldījumu.

Ref: 111.111.111.5645

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas