Vācijas kanclers dodas uz Kijevu, ASV saredz tūlītēja iebrukuma gatavošanu

Kijevā pirmdien, 14.februārī, norisinās Vācijas kanclera Olafa Šolca (Olaf Scholz) vizīte ar mērķi mazināt pret karu ar Krieviju vērsto Rietumvalstu paziņojumu ietekmi uz Ukrainas ekonomiku. ASV izlūkošanas informācija savukārt liecina, ka iebrukums, kura plānošanu Krievija konsekventi noliedz, varētu sākties šonedēļ, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Pirms došanās uz Ukrainas galvaspilsētu Šolcs sacījis, ka Krievijas iebrukums kaimiņvalstī novestu pie ierobežojošiem pasākumiem, «ko mēs esam rūpīgi sagatavojuši un mēs varam ieviest spēkā tūlītēji». Vācijas kanclera vizīte Kijevā un pēc tam gaidāmas sarunas Maskavā seko līdzīgām vizītēm, ko ES prezidējošās valsts Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) un Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trasa (Liz Truss) veica pagājušajā nedēļā.

Šolcs skaidrojis medijiem, ka šie braucieni ir veltīti «tam, kā mēs varam atrast ceļu nodrošināt Eiropā mieru», bet nav devis norādes, ka Vācija varētu piedāvāt Krievijai piekāpties Maskavas izvirzītajās prasībās – atteikties no Ukrainas un Gruzijas uzņemšanas NATO, ko militārā alianse gan arī nav plānojusi.

Vašingtona pieļauj, ka iebrukums var sākties šonedēļ

ASV valdības nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans (Jake Sullivan) pagājušās nedēļas beigās intervijā amerikāņu telekanālam CBS News sacījis: «Pēdējo desmit dienu laikā mēs esam novērojuši dramatisku Krievijas spēku koncentrēšanas paātrinājumu un šo spēku izvietošanu tādā veidā, ka tie var sākt militāru darbību būtībā jebkurā brīdī. Bet, protams, tam joprojām tiek gaidīta pavēle. Un tāpēc mēs nevaram paredzēt precīzu datumu vai laiku, kad viņi veiks kādas darbības.»

Krievija ir konsekventi noliegusi, ka tās karaspēka sapulcināšana Krievijas un Baltkrievijas teritorijā, Ukrainas robežu tuvumā būtu paredzēta iebrukumam Ukrainā. Vienlaikus ar, pēc ASV aplēsēm, vairāk nekā 100 000 karavīru un militārās tehnikas sakoncentrēšanu Maskava tomēr uzstāj uz dažādām prasībām, kas attiecas uz Ukrainas un NATO austrumu flanga valstu tiesībām organizēt savu aizsardzību. Prasības līdz šim nav bijušas nav pieņemamas ne Ukrainai, ne NATO valstīm, ne ASV.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas