bnn.lv Latviski   bnn-news.com English   bnn-news.ru По-русски
Pirmdiena 23.07.2018 | Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija

Lietuva sāks pētīt, kā bloķēt elektrības piegādes no Astravjecas AES

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN- NEWS.RU

Lietuvas enerģētikas ministrs Žīgimants Vaičūns

Lietuvas enerģētikas ministrs Žīgimants Vaičūns (Žygimantas Vaičiūnas) pēc tikšanās ar Latvijas ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu paziņojis, ka ir panākta vienošanos izveidot ekspertu grupu, kas pētīs iespējamos veidus, kā bloķēt elektrības piegādes no Astravjecas atomelektrostacijas (AES), kuru Baltkrievija būvē netālu no Lietuvas robežas.

Lietuvas ministrs pieļāva, ka šis ir pozitīvs signāls Latvijas līdz šim atturīgās pozīcijas maiņai.

«Mums ir Latvijas politiskais atbalsts. Esam vienojušies, ka šajā jautājumā ir jābūt arī vienotai pozīcijai, tostarp par elektrības pieejamības ierobežošanu. Mēs esam vienojušies iecelt kopīgu ekspertu grupu, lai izvērtētu šo pasākumu īstenošanas tehniskās iespējas. Tai darbs ir jāsāk pēc iespējas drīzāk,» Vaičūns sacīja ziņu aģentūrai BNS telefona sarunā no Rīgas, kur viņš trešdien, 22.februārī, tikās ar Ašeradenu.

Vaičūns sacīja, ka tas nenozīmē, ka Latvija ir piekritusi boikotēt Baltkrievijas elektrību, bet gan to, ka tā vēlas izvērtēt tāda lēmuma iespējamās tehniskās un ekonomiskās sekas. Tomēr Lietuvas enerģētikas ministrs tādu Latvijas pozīciju vērtē kā pozitīvu izmaiņu.

«Es detalizēti iepazīstināju ar (Lietuvas) likumu par elektrības bloķēšanu mūsu tirgū, kā arī parlamentā pārstāvēto partiju vienošanos (par attieksmi pret Baltkrievijas projektu), kas ir skaidrs signāls, ka mums ir noteikta valsts pozīcija, un ka tā veicina arī vienotas pozīcijas izveidi reģionā. Uzskatu, ka šīs ir noteiktas pārmaiņas, bet konkrēti lēmumi vēl ir jāgaida. Tomēr ir vienprātība, ka mums nekavējoties ir jācenšas panākt vienošanos arī reģionā kopumā,» klāsta Lietuvas enerģētikas ministrs.

Ašeradens ceturtdien, 23.februārī, apliecināja, ka patlaban viņam ar Lietuvas kolēģi ir vienota pozīcija šajā jautājumā. ‘«Lietuvā ir ļoti lielas bažas par to, kā AES izbūve ietekmēs Nord Pool un Lietuvas enerģijas tirgu. Parlamentā gaidāmi būtiski lēmumi, kā ierobežot elektroenerģijas iepirkumus no Baltkrievijas. Tam ir vairāk aspekti. Pirmkārt, patlaban mēs esam vienā elektrotīklā ar Baltkrievijas sistēmu. Otrkārt, pīķa brīžos Nord Pool ietvaros iepērkam elektroenerģiju no Baltkrievijas. Baltijas reģions aptuveni 16% elektroenerģijas iepērk tieši caur šo savienojumu,» klāstīja ministrs, piebilstot, ka AES var būtiski ietekmēt reģionālo energoapgādes drošumu un energoapgādes cenas.

Pēc viņa teiktā, Latvijā arī piekrīt Lietuvas viedoklim par to, ka AES būvniecības, kā arī ekspluatācijas process jāpakļauj starptautiskajām atomenerģijas prasībām un stingrai uzraudzībai.

Ašeradens norādīja, ka darba grupu sešu nedēļu laikā izvērtēs AES ietekmi uz Baltijas energoapgādi, lai tālāk varētu lemt, vai nepieciešams ieviest kādus ierobežojumus.

Jau vēstīts, ka Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis  (Saulius Skvernelis) šonedēļ pieļāva, ka ir pilnīgi iespējams, ka Latvija izlēmīgi neiestājas pret Astravjecas AES būvniecību Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas, jo cer gūt ekonomisku labumu. Skvernelis norādīja – nav izslēdzams, ka Latvija vēlas saņemt Baltkrievijas kravas, kuras pašlaik tiek vestas caur Lietuvu, un tādēļ nevēlas sastrīdēties ar Baltkrieviju.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs janvāra vidū intervijā BNS sacīja, ka Latvijas valdība atbalsta Lietuvas nostāju jautājumā par nepieciešamību pieprasīt augstākus drošības standartus Baltkrievijā topošajai Astravjecas AES, bet neplāno pieņemt likumus, kas paredzētu ierobežot elektroenerģijas pirkšanu no šīs spēkstacijas. Vienlaikus viņš paudis viedokli, ka Astravjecas AES «kļuvusi par Lietuvas iekšpolitikas jautājumu», kurā viņš nejauksies.

Baltkrievija savas AES būvei izraudzījusies vietu aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas – Grodņas apgabala Astravjecas rajonā. Turklāt dzesēšanas vajadzībām plānots izmantot ūdeni no Neres upes, kas tālāk tek cauri Lietuvas galvaspilsētai. Arī no Latvijas robežas šo kodolspēkstaciju šķirs tikai aptuveni 110 kilometri.

Astravjecas AES būvdarbu ģenerāluzņēmēja ir Krievijas valsts atomenerģētikas korporācijas Rosatom meitassabiedrība Atomstrojeksport. Paredzēts, ka šajā spēkstacijā būs divi reaktori, katrs ar 1 200 megavatu jaudu. Pirmo no tiem plānots iedarbināt 2019.gadā un otro – 2020.gadā.

Lietuva paudusi bažas par drošības standartu ievērošanu spēkstacijas būvniecībā un ekspluatācijā, bet Baltkrievija uzstāj, ka stacijā tiek ievēroti visaugstākie drošības standarti.

Ref:224.000.103.454


Pievienot komentāru

Lūdz sākt kriminālvajāšanu pret diviem policistiem par krāpšanos ar azartspēlēm

Iekšējās drošības birojs lūdzis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret vairākām personām par datorkrāpšanu spēļu automātos, tostarp pret diviem policistiem.

Kanādā traģiska apšaude Toronto pilsētā

Kanādas lielākajā pilsētā Toronto noticis uzbrukums civiliedzīvotājiem ar šaujamieroci. Divi cilvēki nonāvēti, un vēl 13 cilvēki tikuši ievainoti.

Latvijā teju 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši

Latvija šobrīd ieņem līderpozīciju jaunatklāto HIV gadījumu skaitā Eiropas Savienībā – turklāt gandrīz 10% no HIV inficētajiem ir jaunieši, norāda sabiedrības veselības speciāliste, Baltijas HIV asociācijas biedre Anda Ķīvīte.

Igaunijas zemnieki aktīvi piedalās Atvērto saimiecību dienā

Zemnieki Igaunijā aizvadījuši ceturto Atvērto saimniecību dienu, kad vairāk nekā 250 zemnieku saimniecības uzņēmušas savā sētā katru, kurš vēlas apskatīt klātienē, kā tiek audzēta un apstrādāta lauksaimniecības produkcija.

OCTA Garantijas fonda apmērs strauji samazinājies, tā apdrošinātāji

Neskatoties uz to, ka apdrošināšanas sabiedrības kopš 2016.gada oktobra atsāka iemaksu veikšanu OCTA Garantijas fondā, šobrīd tas samazinājies līdz vēsturiski zemākajam slieksnim kopš 2008.gada aprīļa, kad tas pārsniedza likumā noteiktos 20 miljonu eiro un iemaksas vairs nebija jāveic.

Valdgales ugunsgrēku notur iekšpus izveidotā perimetra; sasaukta Krīzes vadības padomes sēdē

Glābējiem nakts laikā izdevies noturēt Valdgales pagastā izcēlušos ugunsgrēku iekšpus izveidotā perimetra, uzsver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta preses pārstāve Inta Palkavniece.

Lursoft: Ēdināšanas joma Latvijā – cik apgroza, nopelna un nodokļos samaksā nozares līderi

Vai ēdināšanas nozares uzņēmumi Latvijā patiesi strādā ar zaudējumiem un kāds ir to nodokļu pienesums, pētījumā centies noskaidrot Lursoft, apkopojot datus par nozares uzņēmumu darbību pēdējo trīs gadu laikā.

Polijas Seims steidz nomainīt nepiekāpīgo Augstākās tiesas priekšsēdētāju

Polijā turpinoties reformām tiesu varā, ko asi nopēlusi daļa sabiedrības un Eiropas Komisija, likumdevēji nolēmši paātrināt Augstākās tiesas priekšsēdētājas, skaļas reformu pretinieces nomaiņu.

Olaines cietuma teritorijā plāno būvēt IeVP un VPD personāla mācību centru

Lai nodrošinātu visām Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Valsts probācijas dienesta personāla grupām atbilstošu apmācību infrastruktūru un iespējas, Olaines cietuma teritorijā iecerēts izbūvēt ieslodzījuma vietas paraugkorpusu, kā arī mācību centru, liecina Tieslietu ministrijas sagatavotais Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansētās programmas Korekcijas dienesti koncepcijas projekts.

Pēc žurnālistu materiāliem policija sākusi pārbaudi par Lemberga meitas ofšoru tīklu

Valsts policija sākusi pārbaudi pēc žurnālistu publicētajiem materiāliem par pienākumu pildīšanas atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga meitas ofšoru tīklu.

Bulgārija noraida migrantu atpakaļuzņemšanu no Rietumeiropas

Bulgārijas parlaments pieņēmis tiesību normu, kas valdībai liedz parakstīt divpusējus nolīgumus ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm par tādu ieceļotāju atpakaļuzņemšanu, kuri bloka teritorijā iekļuvuši caur Bulgāriju, bet pēcāk valsti pametuši.

Karstuma vilnis Latvijā turpināsies, vietām gaidāmas stipras pērkona lietusgāzes

Šajā nedēļā karstums Latvijā neatkāpsies – dienas būs sutīgas un arī naktīs gaiss vietām neatdzisīs vairāk par +20 grādiem. Gandrīz katru dienu kādā no reģioniem varēs novērot lietu un pērkonu.

Nedēļa Lietuvā. Tiesājams politiķis neatgūst kratīšanā konfiscētus tūkstošus

Eligijam Masjulim, bijušam Lietuvas Liberālās kustības priekšsēdētājam, kurš tiek tiesāts par saistību ar skaļu politiskās kukuļošanas lietu, nav izdevies atgūt skaidru naudu, kas kratīšanas laikā atrasta viņa mājās un konfiscēta.

BNN nedēļas apkopojums: Atklātu balsojumu par prezidentu? Ugunsgrēki Latvijā. Sarakstu iesniegšana 13.Saeimai

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kurās ietvertas tādas tēmas kā Pārmaiņas; Cīņa; Nākotne ; Izaugsme; Darījums; Ugunsgrēks.

Gada pirmajā pusē par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits

Latvijā šogad pirmajā pusgadā par 6% sarucis ievestu lietotu auto skaits, aģentūru informē Auto asociācijā.

airBaltic saņem desmito Airbus A220-300 lidmašīnu

Latvijas lidsabiedrība airBaltic 20.jūlijā Rīgā saņēma desmito Airbus A220-300 lidmašīnu ar reģistrācijas numuru YL-CSJ.

VID: Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn

Kases aparātu reforma rit smagnēji, tomēr tās gaita ir daudz raitāka nekā pērn, informē Valsts ieņēmumu dienests.

Meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā piesaistīs papildu ugunsdzēsējus

Šobrīd ar meža ugunsgrēku Valdgales pagastā cīnās 60 ugunsdzēsēji, taču dienas gaitā plānots piesaistīt vēl 30 glābējus, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestaieraksts sociālajā tīklā Twitter.

Ventspilī meklē risinājumus aktuālajiem vides jautājumiem

Ventspilī piektdien, 20.jūlijā notika AS Ventspils tirdzniecības osta pārstāvju un vides speciālistu tikšanās ar Valsts vides dienesta pārstāvjiem.

Bērni ar funkcionāliem traucējumiem varēs saņemt ES fondu finansētus pakalpojumus

Bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte, būs pieejami sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi sociālo prasmju un funkcionālo spēju uzlabošanai. Šim mērķim no Eiropas Sociālā fonda projektu īstenošanai ir paredzēti vairāk nekā 4,2 miljoni eiro.

Ražotāju cenu līmenis rūpniecībā jūnijā gada griezumā palielinājies par 4,3%

Vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā 2018. gada jūnijā, salīdzinot ar 2017. gada jūniju ir palielinājies par 4,3%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 4,8%, savukārt eksportētajai produkcijai – par 3,7%.

Lībija noraida ES ieceri Ziemeļāfrikā veidot migrantu centrus

Lībija ir pret Eiropas Savienības piedāvāto risinājumu Ziemeļāfrikas valstīs veidot migrantu centrus, lai apturētu cilvēku plūsmu pāri Vidusjūrai uz ES. Tā norādījis Lībijas premjerministrs Fajezs al Saradžs, kurš arī uzsvēris, ka Briselei valsti neizdosies pārliecināt ar finansiālu motivāciju.

Kopējie nodokļu parādi Latvijā jūlija sākumā – 1,212 miljardi eiro

Latvijā šogad jūlija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus un atmaksas termiņa pagarinājumus, bija 1,212 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% mazāk nekā mēnesi iepriekš.

Sākoties festivālam Positivus, uz Tallinas šosejas būs intensīvāka satiksme

Sākoties mūzikas festivālam Positivus, kas nedēļas nogalē norisināsies Salacgrīvā, autovadītājiem jārēķinās ar intensīvu satiksmi uz Tallinas šosejas.

Spānija atceļ aresta orderi Katalonijas neatkarības pasludinātājam Pudždemonam

Spānijas Augstākā tiesa ir atcēlusi Eiropas aresta orderi bijušajam Katalonijas reģiona valdības galvam Karlesam Pudždemonam, jo Vācija ir atteikusies viņu izdot tiesāšanai par apsūdzību dumpja rīkošanā par Katalonijas reģiona neatkarības pasludināšanu 2017.gadā.

Jaunākie komentāri