bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 18.09.2019 | Vārda dienas: Alita, Elita, Liesma

Lietuva sāks pētīt, kā bloķēt elektrības piegādes no Astravjecas AES

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN- NEWS.RU

Lietuvas enerģētikas ministrs Žīgimants Vaičūns

Lietuvas enerģētikas ministrs Žīgimants Vaičūns (Žygimantas Vaičiūnas) pēc tikšanās ar Latvijas ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu paziņojis, ka ir panākta vienošanos izveidot ekspertu grupu, kas pētīs iespējamos veidus, kā bloķēt elektrības piegādes no Astravjecas atomelektrostacijas (AES), kuru Baltkrievija būvē netālu no Lietuvas robežas.

Lietuvas ministrs pieļāva, ka šis ir pozitīvs signāls Latvijas līdz šim atturīgās pozīcijas maiņai.

«Mums ir Latvijas politiskais atbalsts. Esam vienojušies, ka šajā jautājumā ir jābūt arī vienotai pozīcijai, tostarp par elektrības pieejamības ierobežošanu. Mēs esam vienojušies iecelt kopīgu ekspertu grupu, lai izvērtētu šo pasākumu īstenošanas tehniskās iespējas. Tai darbs ir jāsāk pēc iespējas drīzāk,» Vaičūns sacīja ziņu aģentūrai BNS telefona sarunā no Rīgas, kur viņš trešdien, 22.februārī, tikās ar Ašeradenu.

Vaičūns sacīja, ka tas nenozīmē, ka Latvija ir piekritusi boikotēt Baltkrievijas elektrību, bet gan to, ka tā vēlas izvērtēt tāda lēmuma iespējamās tehniskās un ekonomiskās sekas. Tomēr Lietuvas enerģētikas ministrs tādu Latvijas pozīciju vērtē kā pozitīvu izmaiņu.

«Es detalizēti iepazīstināju ar (Lietuvas) likumu par elektrības bloķēšanu mūsu tirgū, kā arī parlamentā pārstāvēto partiju vienošanos (par attieksmi pret Baltkrievijas projektu), kas ir skaidrs signāls, ka mums ir noteikta valsts pozīcija, un ka tā veicina arī vienotas pozīcijas izveidi reģionā. Uzskatu, ka šīs ir noteiktas pārmaiņas, bet konkrēti lēmumi vēl ir jāgaida. Tomēr ir vienprātība, ka mums nekavējoties ir jācenšas panākt vienošanos arī reģionā kopumā,» klāsta Lietuvas enerģētikas ministrs.

Ašeradens ceturtdien, 23.februārī, apliecināja, ka patlaban viņam ar Lietuvas kolēģi ir vienota pozīcija šajā jautājumā. ‘«Lietuvā ir ļoti lielas bažas par to, kā AES izbūve ietekmēs Nord Pool un Lietuvas enerģijas tirgu. Parlamentā gaidāmi būtiski lēmumi, kā ierobežot elektroenerģijas iepirkumus no Baltkrievijas. Tam ir vairāk aspekti. Pirmkārt, patlaban mēs esam vienā elektrotīklā ar Baltkrievijas sistēmu. Otrkārt, pīķa brīžos Nord Pool ietvaros iepērkam elektroenerģiju no Baltkrievijas. Baltijas reģions aptuveni 16% elektroenerģijas iepērk tieši caur šo savienojumu,» klāstīja ministrs, piebilstot, ka AES var būtiski ietekmēt reģionālo energoapgādes drošumu un energoapgādes cenas.

Pēc viņa teiktā, Latvijā arī piekrīt Lietuvas viedoklim par to, ka AES būvniecības, kā arī ekspluatācijas process jāpakļauj starptautiskajām atomenerģijas prasībām un stingrai uzraudzībai.

Ašeradens norādīja, ka darba grupu sešu nedēļu laikā izvērtēs AES ietekmi uz Baltijas energoapgādi, lai tālāk varētu lemt, vai nepieciešams ieviest kādus ierobežojumus.

Jau vēstīts, ka Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis  (Saulius Skvernelis) šonedēļ pieļāva, ka ir pilnīgi iespējams, ka Latvija izlēmīgi neiestājas pret Astravjecas AES būvniecību Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas, jo cer gūt ekonomisku labumu. Skvernelis norādīja – nav izslēdzams, ka Latvija vēlas saņemt Baltkrievijas kravas, kuras pašlaik tiek vestas caur Lietuvu, un tādēļ nevēlas sastrīdēties ar Baltkrieviju.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs janvāra vidū intervijā BNS sacīja, ka Latvijas valdība atbalsta Lietuvas nostāju jautājumā par nepieciešamību pieprasīt augstākus drošības standartus Baltkrievijā topošajai Astravjecas AES, bet neplāno pieņemt likumus, kas paredzētu ierobežot elektroenerģijas pirkšanu no šīs spēkstacijas. Vienlaikus viņš paudis viedokli, ka Astravjecas AES «kļuvusi par Lietuvas iekšpolitikas jautājumu», kurā viņš nejauksies.

Baltkrievija savas AES būvei izraudzījusies vietu aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas – Grodņas apgabala Astravjecas rajonā. Turklāt dzesēšanas vajadzībām plānots izmantot ūdeni no Neres upes, kas tālāk tek cauri Lietuvas galvaspilsētai. Arī no Latvijas robežas šo kodolspēkstaciju šķirs tikai aptuveni 110 kilometri.

Astravjecas AES būvdarbu ģenerāluzņēmēja ir Krievijas valsts atomenerģētikas korporācijas Rosatom meitassabiedrība Atomstrojeksport. Paredzēts, ka šajā spēkstacijā būs divi reaktori, katrs ar 1 200 megavatu jaudu. Pirmo no tiem plānots iedarbināt 2019.gadā un otro – 2020.gadā.

Lietuva paudusi bažas par drošības standartu ievērošanu spēkstacijas būvniecībā un ekspluatācijā, bet Baltkrievija uzstāj, ka stacijā tiek ievēroti visaugstākie drošības standarti.

Ref:224.000.103.454


Pievienot komentāru

Krievijas un Baltkrievijas tuvināšanās līgums «ciešāks nekā ES»

Ekonomiskās integrācijas nolīgums, ko noslēgušas Krievija un Baltkrievija saskaņā ar Krievijas ziņu portālu vēstīto paredz ekonomikas politikas saskaņošanu un kopēju enerģētikas regulatori izveidi.

ES tiesa izskata Īrijas prasību pret 13 miljardu eiro piedziņu no Apple

Eiropas Savienības Vispārējā tiesā sākta izskatīt Īrijas apelācijas sūdzība pret Briseles lēmumu, ka Īrijai jāpiedzen no tehnoloģiju milža Apple 13 miljardi eiro par nesamaksātiem nodokļiem.

Swedbank atzīst nepilnības naudas atmazgāšanas novēršanā

Igaunijā un Zviedrijā komercbanka Swedbank ir atzinusi izmeklējošām iestādēm, ka darbā ar naudas atmazgāšanas gadījumu novēršanu, tai ir bijušas «zināmas nepilnības», paziņojumā presei atzinusi bankas vadība.

EP atbalsta Lagardas kandidatūru ECB vadītājas amatam

Eiropas Parlaments atbalstījis Kristīnes Lagardas kandidatūru Eiropas Centrālās bankas vadītājas amatam.

Jaundzimušajiem plānots vairs nepiešķirt nepilsoņa statusu

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti, otrajā lasījumā atbalstīja likumprojektu Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem. Tas paredz, ka bērniem, kuri dzimuši pēc 2020.gada 1.janvāra, vairs netiks piešķirts nepilsoņa statuss.

Saeimā neatbalsta paplašinātās depozīta sistēmas ieviešanu

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 17.septembrī, pirms trešā lasījuma neatbalstīja priekšlikumus, kas paredzēja paplašinātas depozīta sistēmas ieviešanu.

Diskusija par OIK gandrīz «norauj» 2020.gada budžeta izskatīšanu

Valdība, saķeroties jautājumā par OIK problēmas risināšanas pēkšņu iekļaušanu 2020.gada budžetā, sašūpoja nākamā gada budžeta tālāku virzību.

ASV mudina Lietuvu negodināt holokaustam palīdzējušus tautiešus

Amerikas Savienoto Valstu sūtne holokausta jautājumos norādījusi Lietuvai, ka «ir svarīgi objektīvi aplūkot vēstures personību rīcību – gan to labos, gan sliktos darbus». Diplomāte šādi izteikusies saistībā ar pretrunīgo lietuviešu amatpersonu un partizānu ģenerāli Vētru.

Valdībā pieņem vairākus grozījumus ar mērķi uzlabot veselības aprūpi grūtniecēm

Valdībā apstiprināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kad paredz paplašināt ģenētiski iedzimto slimību skrīningu un noteikt stingrākas resertifikācijas prasības ginekologiem dzemdību speciālistiem.

Valdība piešķir 310 273 eiro pārraižu telpu stāvokļa uzlabošanai LTV un LR studijās

Lai novērstu akūtus drošības un darbības riskus sabiedrisko mediju – Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio – darbībā, valdība lēma piešķirt 310 273 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Saeimas komisijā neatbalsta ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 17.septembrī, neatbalstīja rīkojuma projektu par ārkārtējo situāciju atkritumu apsaimniekošanu Rīgā.

PVD: Vairākās Siguldas izglītības iestādēs ēdināšana notikusi nelegāli

Pārtikas un veterinārajam dienestam, veicot pārbaudes Siguldas izglītības iestādēs, praktiski katrā atklājis pārkāpumus, informē dienests.

Ekskluzīvi | Ābrama par būvniecības karteļiem: sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu

Sabiedrībai jāredz, ka vainīgie saņem smagu sodu. Vainīgajiem jāatkāpjas no augstiem amatiem, nevis vienkārši jānoiet pagrīdē un pēc kāda laika jāatsāk darbība, tā par būvniecības karteļiem un aizdomām, kas vērstas pret lietā iesaistītajām amatpersonām, intervijā BNN norāda Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Baltkrievija: Politiskā noskaņojuma svārstības nedrīkst ietekmēt kodoldrošību

Baltkrievijas enerģētikas ministra vietnieks norādījis, ka uz kodoldrošību nedrīkst attiekties politiskā noskaņojuma svārstības. Viņa izteikumi saistīti ar Lietuvu, kuras pierobežā Krievijas uzņēmumi būvē Baltkrievijas pirmo atomelektrostaciju.

Swedbank: Dzīvokļu cenas auga straujāk par algu, mājokļa pieejamība Rīgā samazinājās

Mājokļu pieejamības indekss Rīgā šī gada 2.ceturksnī ir samazinājies par 4,7 punktiem, salīdzinot ar iepriekšējā gada otro ceturksni, un tuvākajā laikā mājokļi nevarētu kļūt pieejamāki.

LU rīkos jaunu iepirkumu par Rakstu mājas celtniecību

Rakstu mājas iepirkums ir apturēts un Latvijas Universitātes vadība lēmusi rīkot jaunu iepirkumu par ēkas celtniecību, tā LNT raidījumā 900 sekundes paziņojis LU rektora pienākumu izpildītājs Gvido Straube.

Amnesty International balvu saņem pusaudžu klimata aizstāve Thunberga

Pasaulē lielākā cilvēktiesību organizācija Amnesty International piešķīrusi tās apbalvojumu Pārliecības vēstniece zviedru skolniecei Grētai Thunbergai, kura aizsākusi skolēnu masveida iknedēļas demonstrācijas par labu klimata aizsardzības politikai.

Citskovskis: Valsts pārvaldes atalgojumam jāsasniedz 80% no privātā sektora algām

Veidojot jaunu atlīdzību sistēmu valsts pārvaldē, viens no mērķiem ir panākt, ka valsts pārvaldes atalgojuma līmenis sasniedz 80% no atalgojuma privātajā sektorā, tā izteicies Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis.

ES ar britiem par izstāšanos spriedīs biežāk, Džonsons pastāv uz šķiršanos 31.oktobrī

Tikšanos par Brexit problemātiku aizvadījuši Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons un Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers. Puses vienojušās tikties biežāk, koncentrējoties uz izstāšanos 31.oktobrī.

VID astoņos mēnešos valsts budžetā iekasējis par 0,3% vairāk, nekā plānots

Valsts ieņēmumu dienests šogad astoņos mēnešos valsts budžetā iekasējis 6,446 miljardus eiro, kas ir par 20,899 miljoniem eiro jeb 0,3% vairāk, nekā plānots.

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, PVD apturējis dārzeņu pārstādes ceha darbību Jelgavā

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, Pārtikas un veterinārais dienests nopietnu higiēnas prasību pārkāpumu dēļ apturējis dārzeņu pārstādes ceha darbību Jelgavā.

Pagājušajā nedēļā Latvijā un Lietuvā vidējā elektroenerģijas cena kritusies par 9%

Latvijas tirdzniecības apgabala vidējā elektroenerģijas cena bija 46,29 eiro par megavatstundu un Lietuvā – 46,31 eiro par megavatstundu.

Ukraina gatavo 16% kāpumu aizsardzības budžetam

Kijevai gatavojoties sarunām ar Krieviju, Vāciju un Franciju par Donbasa karu, Ukrainas valdība nākusi klajā ar valsts budžeta projektu, kas 2020.gadā paredz aizsardzības tēriņu kāpumu 16% apmērā.

Igaunija: Atlaides Krievijai liecina par Rietumu bezspēcību

Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu norādījis, ka nav pieļaujama atkāpšanos no Eiropas Savienības principiem attiecībā uz Krieviju, jo Rietumu bezspēcība ļautu Maskavai īstenot trešo iejaukšanās avantūru.

Latvijā otrajā ceturksnī vairāk vakanču nekā ES un eirozonā vidēji

Latvijā vakanču līmenis otrajā ceturksnī bija 3,2%. Lielāks nekā mūsu valstī šogad aprīlī–jūnijā vakanču līmenis bijis Čehijā, Beļģijā un Nīderlandē, kā arī Vācijā.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site! -->