bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Sestdiena 25.01.2020 | Vārda dienas: Sigurds, Sigvards, Zigurds

Lietuva sāks pētīt, kā bloķēt elektrības piegādes no Astravjecas AES

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

 Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN- NEWS.RU

Lietuvas enerģētikas ministrs Žīgimants Vaičūns

Lietuvas enerģētikas ministrs Žīgimants Vaičūns (Žygimantas Vaičiūnas) pēc tikšanās ar Latvijas ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu paziņojis, ka ir panākta vienošanos izveidot ekspertu grupu, kas pētīs iespējamos veidus, kā bloķēt elektrības piegādes no Astravjecas atomelektrostacijas (AES), kuru Baltkrievija būvē netālu no Lietuvas robežas.

Lietuvas ministrs pieļāva, ka šis ir pozitīvs signāls Latvijas līdz šim atturīgās pozīcijas maiņai.

«Mums ir Latvijas politiskais atbalsts. Esam vienojušies, ka šajā jautājumā ir jābūt arī vienotai pozīcijai, tostarp par elektrības pieejamības ierobežošanu. Mēs esam vienojušies iecelt kopīgu ekspertu grupu, lai izvērtētu šo pasākumu īstenošanas tehniskās iespējas. Tai darbs ir jāsāk pēc iespējas drīzāk,» Vaičūns sacīja ziņu aģentūrai BNS telefona sarunā no Rīgas, kur viņš trešdien, 22.februārī, tikās ar Ašeradenu.

Vaičūns sacīja, ka tas nenozīmē, ka Latvija ir piekritusi boikotēt Baltkrievijas elektrību, bet gan to, ka tā vēlas izvērtēt tāda lēmuma iespējamās tehniskās un ekonomiskās sekas. Tomēr Lietuvas enerģētikas ministrs tādu Latvijas pozīciju vērtē kā pozitīvu izmaiņu.

«Es detalizēti iepazīstināju ar (Lietuvas) likumu par elektrības bloķēšanu mūsu tirgū, kā arī parlamentā pārstāvēto partiju vienošanos (par attieksmi pret Baltkrievijas projektu), kas ir skaidrs signāls, ka mums ir noteikta valsts pozīcija, un ka tā veicina arī vienotas pozīcijas izveidi reģionā. Uzskatu, ka šīs ir noteiktas pārmaiņas, bet konkrēti lēmumi vēl ir jāgaida. Tomēr ir vienprātība, ka mums nekavējoties ir jācenšas panākt vienošanos arī reģionā kopumā,» klāsta Lietuvas enerģētikas ministrs.

Ašeradens ceturtdien, 23.februārī, apliecināja, ka patlaban viņam ar Lietuvas kolēģi ir vienota pozīcija šajā jautājumā. ‘«Lietuvā ir ļoti lielas bažas par to, kā AES izbūve ietekmēs Nord Pool un Lietuvas enerģijas tirgu. Parlamentā gaidāmi būtiski lēmumi, kā ierobežot elektroenerģijas iepirkumus no Baltkrievijas. Tam ir vairāk aspekti. Pirmkārt, patlaban mēs esam vienā elektrotīklā ar Baltkrievijas sistēmu. Otrkārt, pīķa brīžos Nord Pool ietvaros iepērkam elektroenerģiju no Baltkrievijas. Baltijas reģions aptuveni 16% elektroenerģijas iepērk tieši caur šo savienojumu,» klāstīja ministrs, piebilstot, ka AES var būtiski ietekmēt reģionālo energoapgādes drošumu un energoapgādes cenas.

Pēc viņa teiktā, Latvijā arī piekrīt Lietuvas viedoklim par to, ka AES būvniecības, kā arī ekspluatācijas process jāpakļauj starptautiskajām atomenerģijas prasībām un stingrai uzraudzībai.

Ašeradens norādīja, ka darba grupu sešu nedēļu laikā izvērtēs AES ietekmi uz Baltijas energoapgādi, lai tālāk varētu lemt, vai nepieciešams ieviest kādus ierobežojumus.

Jau vēstīts, ka Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis  (Saulius Skvernelis) šonedēļ pieļāva, ka ir pilnīgi iespējams, ka Latvija izlēmīgi neiestājas pret Astravjecas AES būvniecību Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas, jo cer gūt ekonomisku labumu. Skvernelis norādīja – nav izslēdzams, ka Latvija vēlas saņemt Baltkrievijas kravas, kuras pašlaik tiek vestas caur Lietuvu, un tādēļ nevēlas sastrīdēties ar Baltkrieviju.

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs janvāra vidū intervijā BNS sacīja, ka Latvijas valdība atbalsta Lietuvas nostāju jautājumā par nepieciešamību pieprasīt augstākus drošības standartus Baltkrievijā topošajai Astravjecas AES, bet neplāno pieņemt likumus, kas paredzētu ierobežot elektroenerģijas pirkšanu no šīs spēkstacijas. Vienlaikus viņš paudis viedokli, ka Astravjecas AES «kļuvusi par Lietuvas iekšpolitikas jautājumu», kurā viņš nejauksies.

Baltkrievija savas AES būvei izraudzījusies vietu aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas – Grodņas apgabala Astravjecas rajonā. Turklāt dzesēšanas vajadzībām plānots izmantot ūdeni no Neres upes, kas tālāk tek cauri Lietuvas galvaspilsētai. Arī no Latvijas robežas šo kodolspēkstaciju šķirs tikai aptuveni 110 kilometri.

Astravjecas AES būvdarbu ģenerāluzņēmēja ir Krievijas valsts atomenerģētikas korporācijas Rosatom meitassabiedrība Atomstrojeksport. Paredzēts, ka šajā spēkstacijā būs divi reaktori, katrs ar 1 200 megavatu jaudu. Pirmo no tiem plānots iedarbināt 2019.gadā un otro – 2020.gadā.

Lietuva paudusi bažas par drošības standartu ievērošanu spēkstacijas būvniecībā un ekspluatācijā, bet Baltkrievija uzstāj, ka stacijā tiek ievēroti visaugstākie drošības standarti.

Ref:224.000.103.454


Pievienot komentāru

Soross ar miljarda universitāti vēlas cīnīties pret klimata pārmaiņām, autoritārismu

Ungāru-amerikāņu finansists un filantrops Džordžs Soross paziņojis, ka ieguldīs vienu miljardu ASV dolāru, lai izveidotu pasaules mēroga universitāti, lai cīnītos pret autoritārām valdībām un klimata pārmaiņām.

Eiropas Komisija aizliedz no Ukrainas ievest putnu gaļu Eiropas Savienībā

Putnu gripa Ukrainā, Bugakivā konstatēta šīs nedēļas sākumā – 20.janvārī. Ukrainas veterinārais dienests veic slimības apkarošanas pasākumus. 

Nākamnedēļ veiks Vanšu tilta inspekciju; vantīs strādās alpīnisti

Alpīnisti līdz pat 3.februārim veiks visu vanšu sistēmas inspekciju, rāpjoties vantīs, un veicot arī pilona inspekciju.

NEPLP atļauj no marta LNT un Kanālu 2 nomainīt ar TV3 Life un TV3 Mini

NEPLP pēc mediju grupas TV3 Group pieteikuma anulējusi TV kanālu LNT un Kanāls 2 licences, tā vietā izsniedzot licences jauniem kanāliem TV3 Life un TV3 Mini.

Rail Baltica trasei piegulošo apkaimju attīstībā jāiegulda vairāk nekā 300 miljoni

Lai īstenotu infrastruktūras attīstības projektus Rail Baltica piegulošajās Rīgas apkaimēs, desmit gadu periodā būs nepieciešamas līdz pat 350 miljoniem eiro lielas investīcijas.

Kvoruma trūkuma dēļ nenotiek Olainfarm akcionāru ārkārtas sapulce

Piektdien sasauktajai akcionāru ārkārtas sapulcei bija reģistrējušies akcionāri, kuri kopā pārstāvēja 2 978 701 balsstiesīgo akciju, kas ir 21,15% no balsstiesīgā kapitāla. Tādējādi akcionāru ārkārtas sapulcei nebija nepieciešamā kvoruma.

Bulgārija apsūdz Krievijas pilsoņus ieroču rūpnieka indēšanas mēģinājumā

Prokurori Bulgārijā ir izvirzījuši apsūdzības trīs Krievijas pilsoņiem par slepkavību mēģinājumiem, izmantojot indi. Izmeklētāji saskata šo noziegumu saikni ar Skripaļu indēšanas gadījumu Lielbritānijā.

Par PSKUS valdes priekšsēdētāju apstiprina Rinaldu Muciņu

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dalībnieku sapulcē valdes priekšsēdētāja amatā apstiprināts Rinalds Muciņš.

EM 464.sērijas namus atzīst par drošiem tālākai izmantošanai; īpašniekus mudina ēkas atbilstoši uzturēt

Lai gan 464.sērijas daudzdzīvokļu namu apsekošanas laikā konstatētas pazīmes par mehāniskās stiprības un stabilitātes zudumu, EM secina, ka pie atbilstošas uzturēšanas, ēkas ir drošas turpmākai lietošanai.

Ignorējot ASV sankcijas, Ventspils dome apstiprina Lemberga vadībā tapušu budžetu

Neskatoties uz ASV noteiktajām sankcijām, Ventspils pilsētas domes 2020.gada budžets, kas tapis sankcionētās personas Aivara Lemberga absolūtā ietekmē, ceturtdien, 23.janvārī, tika apstiprināts.

EY: Uzlabojas investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju

Aizvadītajā gadā gandrīz visos rādītājos uzlabojies investoru vērtējums par Latvijas ekonomikas konkurētspēju, informē EY Latvija pārstāvji.

Igaunijā rosina par pirmo braukšanu dzērumā paredzēt viena gada cietumsodu

Igaunijā valdības ministri nākuši klajā ar ierosinājumu ieviest bargākus sodus par transportlīdzekļu vadīšanu alkohola reibumā. Iniciatīva saistīta ar nesenu avāriju, kur gāja bojā trīs cilvēki, un bija iesaistīts dzērājšoferis.

Pieaug grants ceļu posmu skaits, kuros šķīdoņa dēļ ieviesti masas ierobežojumi

Saistībā ar to, ka meteoroloģiskā ziema tā arī nav iestājusies un turpinās nokrišņi, pieaug to grants autoceļu posmu skaits, kuros ir iestājies šķīdonis.

Ķīnā aug koronavīrusa upuru skaits; transporta ierobežojumi desmit pilsētās

Ķīnā koronavīrusa uzliesmojumā mirušo skaits sasniedzis 26 cilvēkus. Varasiestādes cenšas ierobežot vīrusa izplatību, ieviešot transporta ierobežojumus vismaz desmit pilsētās.

Mūrniece Jeruzalemē: Mūsu pienākums – saglabāt holokausta upuru piemiņu

«Holokausts pasaulei ir iemācījis: redzot necilvēcīgu attieksmi, mēs nedrīkstam novērsties un klusēt. Ir jādara viss, kas mūsu spēkos, lai cilvēku dzīvības nekad vairs netiktu izdzēstas viņu tautības dēļ.»

ASV akciju cenas stabilas, WHO neizsludinot globālo trauksmi saistībā ar Ķīnas vīrusu

Eiropas un Āzijas akciju biržās kritušās akciju cenas, valdot nervozitātei par jaunā nāvējošā koronavīrusa izplatīšanos no Ķīnas, bet Volstrītā akciju cenas bija stabilas.

Polijā pieņem likumu par tiesnešu sabiedriskās darbības iegrožošanu

Polijas Seims pieņēmis likumprojektu, kas paredz tiesnešiem sodu par darbību politikā un kritikas paušanu par jaunieceltiem tiesnešiem un valsts iestāžu pilnvarām. Likumprojekta stadijā tas saņēmis plašu starptautisku nosodījumu.

Informācija par VDD jaunās ēkas projekta izmaksām ir valsts noslēpums

Lai gan medijos jau minētas dažādas summas, cik varētu izmaksāt Valsts drošības dienesta jaunā ēka bijušā velotreka Marss vietā, dienestā norāda, ka šī informācija ir valsts noslēpums.

Brīvdienās gaidāms sauss un mazliet ziemīgs laiks

Maksimālā gaisa temperatūra brīvdienās dienu laikā būs +2…+5 grādi, savukārt naktī uz svētdienu austrumu daļā gaidāms sals līdz 0…–4 grādiem.

Maršruts nedēļas nogalei: Ķīniešu Jaunais gads, Gaismu lietus un nakts pārgājieni

Lai nebūtu sajūtas, ka janvāris pavisam pelēcīgs, nedēļas nogalē risinās daudz krāsainu pasākumu.

Kādēļ Lietuvas prezidents atteicās apmeklēt Pasaules Holokausta forumu Jeruzalemē?

Pieminot Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanu pirms 75 gadiem, daudzu valstu līderi ceturtdien, 23.janvārī, pulcējās Pasaules Holokausta Forumā. Piedalīties gatavojās arī Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, taču pēkšņi pārdomāja par labu cietušo ebreju atcerei Aušvicā, Polijā. Kādēļ? Prezidenta kanceleja to neatklāj.

Pētījums: 45% iedzīvotāju uzskata, ka Krievijas īstenotā politika apdraud Latviju

Latvijas sabiedrība par nozīmīgākajiem draudiem uzskata sociāli ekonomiskas problēmas, vienlaikus 45% uzskata, ka Latvijas iedzīvotājus apdraud arī Krievijas īstenotā politika, tā pētījums.

Žurnālistikas centrs: Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju par Ventspils svarcelšanas centra slēgšanu sankciju dēļ

Bijušais Saeimas deputāts Viktors Ščerbatihs izplata nepatiesu informāciju, apgalvojot, ka ASV sankciju Aivaram Lembergam dēļ tiks slēgts Ventspils svarcelšanas centrs, secinājis Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica.

Koncepta maiņa? Par Dailes teātra māksliniecisko direktoru kļūs Kairišs

Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju.

Linkaits: Bankas ir atsākušas Ventspils brīvostas termināļu apkalpošanu

Ventspils brīvostā situācija kļūst vienkāršāka, tostarp bankas ir atsākušas termināļu apkalpošanu, žurnālistiem apliecinājis satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Jaunākie komentāri


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!