bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Otrdiena 07.04.2020 | Vārda dienas: Helmuts, Zina, Zinaīda
LatviaLatvija

Vairāki deputāti lūgs pārskatīt turpmāku e-veselības finansēšanu un mudinās valdību izvērtēt sistēmas efektivitāti

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

e-veselība, Veselības ministrija, ārsti, Ministru kabinets, izvērtējums

Vairāki Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti plāno rakstīt vēstuli Ministru kabinetam ar mudinājumu pārskatīt pašreizējo e-veselības funkcionēšanu un izvērtēt papildu finansējuma lietderību.

Sēdē šādu nostāju pauda Kaspars Ģirģens (KPV LV), Andrejs Klementjevs (S), Krišjānis Feldmans (JKP) un Ilze Indriksone (VL–TB/LNNK).

Savukārt Ļubova Švecova (S) bija viena no komisijas deputātiem, kura sēdes laikā pauda savu pozīciju un nostājās Nacionālā Veselības dienesta (NVD) pārstāvju pusē, argumentējot, ka IT sistēmu izveide ir sarežģīts un dārgs process.

Atspēkojot minēto deputātu kritiku, NVD direktors Edgars Labsvīrs teica, ka lielākās problēmas ir finansējuma aizplūšana un dienesta nespēja noturēt darbiniekus. Viņš skaidroja, ka otrais faktors ir cieši saistīts ar nepietiekamo atalgojumu, kas tiek piedāvāts konkrētām pozīcijām.

Tikmēr diskusijas izvērtās arī par gaidāmo aktīvās vielas kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību. Deputāti un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide apšaubīja Labsvīra teikto saistībā ar aktīvās vielas izrakstīšanu no 1.aprīļa. Viņuprāt šis process aizņems pārāk lielu laiku un nebūs parocīgs. Tomēr Labsvīrs un NVD pārstāve Līga Voitkeviča apliecināja, ka sistēma ir gatava turpmākajām izmaiņām.

Tomēr komisijas deputāti par to nebija tik droši un aktualizēja jautājumu, kas bija redzams prezentācijā, kurā tika minēts, ka tikai viena mēneša laikā, proti, pagājušā gada decembrī sistēmas darbībā tik konstatēti 233 dīkstāves gadījumi. Uz to Voitkeviča norādīja, ka dīkstāves jeb sistēmas nefunkcionēšanas gadījumi radušies, jo notika sistēmas uzlabojumi. Viņas teikto apliecina šī mēneša statistika, jo līdz 20.janvārim e-veselībā konstatēti tikai 27 dīkstāves gadījumi.

Tomēr Veide bija neatlaidīga un pauda bažas par decembra dīkstāvēm e-veselības sistēmā, tādējādi akcentēja sekas, kādas uz pacientiem un ārstniecības personālu atstāj šādi sistēmas traucējumi, piebilstot, ka ka tādā gadījumā tradicionālā recepšu izrakstīšanas metode ir daudz drošāka.

«Beigsim vienreiz mocīt pacientus un ārstus,» uzsvēra Veide, kritizējot e-veselības sistēmu. Vienlaikus asociācijas pārstāve pauda šaubas par turpmāko aktīvās vielas kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību, kura stāsies spēkā no 1.aprīļa. Viņasprāt, sistēma patlaban vēl nav gana funkcionāla.

Visasāk e-veselību kritizēja Krišjānis Feldmans (JKP), kurš nosauca sistēmu par «pusmironi», kas jau gadiem tiek «vilkts».

Viņš mudināja veidot jaunu sistēmu, apgalvojot, ka sistēma ir cietusi sakāvi. Izskanēja arī mudinājums iesaldēt pašreizējo projektu un iegādāties jau gatavu sistēmu no ārvalstīm.

Tomēr Labsvīrs kā pretargumentu minēja, ka e-veselība nav produkts, ko var nopirkt un ka nav alternatīvu risinājumu sistēmas ieviešanai. Šis ir skaidrojams ar faktu, ka jebkādai platformai, kas pildītu e-veselības funkciju, būtu jābūt pielāgotai Zāļu valsts aģentūras medikamentu klasifikatoram, Latvijas aptieku sistēmai un latviešu valodai, skaidroja NVD direktors.

Labsvīrs Saeimas deputātus informēja, ka jautājumā par e-veselības tālāku funkcionēšanu uzsvars likts uz datu apmaiņu un savienojamību. Viņš stāstīja, ka NVD primāri trūkst IT speciālistu, jo dienestā ir iesākti e-veselības infrastruktūras uzlabošanas darbi, kuru rezultātā paredzēts izveidot efektīvāku datu apmaiņas un glabāšanas sistēmu.

Taču uzlabošanas darbu rezultātā arī izdevies uzlabot vēža skrīningu nosūtījumu sistēmu. Voitkeviča piebilda, ka ir novērstas situācijas, kad pacientiem ar konstatētu diagnozi tiek izsūtīti skrīninga nosūtījumi. Viņa skaidroja, ka nosūtījumu uz valsts organizētā vēža skrīninga izmeklējumu izsūtīšanu līdz šim kavēja Onkoloģiskā pacienta reģistrācijas kartes ievades tehniskās problēmas.

Kā informēja Saeimas Preses dienestā, no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem tālākai e-veselības attīstībai pašlaik rezervēti 8,5 miljoni eiro. Tomēr, ņemot vērā progresa neesamību, kapacitātes trūkumu un neskaidrības, kas saistītas ar rīcības plānu, kā arī sadarbības trūkumu no Veselības ministrijas puses, pastāv bažas par projekta iekļaušanos termiņos, sēdē norādīja Finanšu ministrijas pārstāve. 

Tāpat sēdē uzsvērts – ja Veselības ministrijas piedāvājums finansējuma izmantošanai nepārliecinās, to varētu pārvirzīt citiem projektiem, lai Latvija attiecīgos līdzekļus nezaudētu pavisam.

Lasiet arī: Bažījas par iespēju zaudēt e-veselībai piešķirtos ES fondu līdzekļus

Uzklausot klātesošo viedokļus, komisijas deputāti pauda bažas par e-veselības projekta nākotni un to, vai paredzētais finansējums tiks izlietots lietderīgi. Komisija lēma nosūtīt Ministru kabinetam vēstuli, aicinot pievērst īpašu uzmanību tam, ka ar e-veselības sistēmas izstrādi un darbību saistītās problēmas rada risku zaudēt tai paredzēto finansējumu.

Jau ziņots, ka tuvākajos trīs gados e-veselības attīstībā plānots investēt desmit miljonus eiro, iepriekš intervijā TV3 raidījumam 900 sekundes pastāstīja NVD direktors Edgars Labsvīrs.

Tostarp arī paredzēts ieguldīt 5,39 miljonus eiro e-veselības sistēmas uzturēšanā, par ko iepirkum plānots izsludināt februāri.

Tāpat paredzēts izsludināt vēl vienu iepirkumu par kopējo summu – 112 000 eiro. Iepirkuma mērķis būs atrast uzņēmumu, kurš varētu sakārtot, kā arī atjaunināt e-veselības testa vidi, lai tajā būtu iespējams veikt e-veselībā nepieciešamo uzlabojumu un jauninājumu testēšanu, informē NVD.


Pievienot komentāru

Valdība atbalsta Zvidriņas sodīšanu ar atbrīvošanu no VZD ģenerāldirektores amata

Ministru kabinets atbalstījis Tieslietu ministrijas sagatavoto rīkojuma projektu, ar kuru atstādinātajai Valsts zemes dienesta ģenerāldirektorei Solvitai Zvidriņai piemērojams disciplinārsods – atbrīvošana no amata.

Austrālijā attaisno par pedofiliju notiesātu kardinālu

Tiesa Austrālijā ir attaisnojusi katoļu baznīcas kardinālu Džordžu Pelu, kurš pērn kļuva par augstāko katoļu amatpersonu, kura atzīta par vainīgu bērnu seksuālā izmantošanā, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Igaunijas valdībā nesaskaņas par taupības ieviešanu ekonomikas atbalstam

Vai valstij ir «jāsavelk josta», lai palīdzētu ekonomikai atgūties? Igaunijas valdībā pārstāvētajām partijām ir kardināli pretēji viedokļi, ziņo Igaunijas raidsabiedrība ERR.

KP pērn saņēmusi 75 iesniegumus par konkurences kropļojumiem

Vienlaikus 2019.gads ir zīmīgs ar to, ka pēc vairāku gadu diskusijām KP beidzot ir izcīnījusi efektīvākus rīkus cīņai pret publisku personu radītiem konkurences neitralitātes pārkāpumiem.

IZM apsver domu centralizētos eksāmenus neatcelt

Ja ārkārtējo situāciju pagarinās vēl uz mēnesi, pastāv iespējas, ka profesionālo skolu kvalifikācijas eksāmeni un centralizētie eksāmeni varētu notikt – ievērojot visus drošības pasākumus.

Polija prezidenta vēlēšanas rīkos ar pasta balsojumu

Polijā maijā gaidāmām prezidenta vēlēšanām ir jānotiek kā pasta balsojumam, tā lēmuši poļu likumdevēji. Ieceres pretinieki tikmēr norāda, ka tas nozīmētu sabiedrības veselības apdraudēšanu.

Lidosta Rīga plāno atlaist 500 darbinieku

Samazinot plānoto investīciju apjomu par 85% un saimnieciskos izdevumus par 60%, kā arī analizējot aviācijas nozares pēckrīzes atjaunošanās prognozes, lidosta spiesta pieņemt lēmumu par būtisku darbinieku skaita samazinājumu.

Latvijā sācies sējas laiks

Daba modusies neierasti agri, un arī lauksaimnieki pamazām uzsāk sējas darbus. Pirmos pašlaik sēj pupas un zirņus, ecē zālājus un veic ziemāju virsmēslošanu.

Akciju cenas kāpj cerībās par koronavīrusa krīzes mazināšanos

AvaTrade analītiķis Naīms Aslams sacīja, ka «investori atsakās no pesimisma», jo COVID-19 upuru skaita pieaugums ir palēninājies tādās Eiropas valstīs kā Itālija, Spānija un Francija.

Britu premjerministru no COVID-19 ārstē intensīvajā nodaļā

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons, kurš jau nepilnas divas nedēļas sirgst ar COVID-19 slimnīcā pārvests uz intensīvās aprūpes nodaļu, bet valdības vadītāja pienākumi uzticēti ārlietu ministram Dominikam Rābam, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Jaunais TV kanāls Tava klase pirmajā dienā skatīts 50 valstīs

Izglītības un zinātnes ministrija ziņo, ka papildu Latvijai TV kanālu skatījušies cilvēki Igaunijā, Vācijā, Apvienotajā Karalistē, Beļģijā, Krievijā, ASV, Zviedrijā, Norvēģijā, Somijā un citviet pasaulē.

Levits aicina nešķirot dīkstāves pabalsta saņēmējus pēc nodokļu parāda

Levits uzskata, ka dīkstāves pabalsts ir instruments, lai «pārziemotu». «Tas attiecas uz visiem, kuriem krīzes dēļ patlaban nav darba,» viņš uzsvēra.

ASV koronavīrusa nāves gadījumu skaits tuvojas 11 000

ASV, kas ir valsts ar pasaulē vislielāko apstiprināto COVID-19 saslimšanu skaitu, nāves gadījumu kopskaits otrdien, 7.aprīlī, sasniedzis 10 986, ziņo ASV Džona Hopkinsa Universitāte un vācu raidsabiedrība DW.

COVID-19 inficēto skaits Baltijā. Latvijā – 548, Lietuvā – 880, Igaunijā – 1 149

Cilvēki ir aicināti pēc iespējas organizēt darbu no mājām, iepirkties retāk un pēc iespējas neuzturēties tur, kur ir daudz cilvēku.

Ziemas sesijā Saeima pieņēmusi 42 likumus

Strādājot ar iesniegtajiem likumprojektiem – skatot tos otrajā un trešajā lasījumā –, Saeimā kopumā vērtēti 1 085 priekšlikumi.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas pārcels uz 5.septembri

Sākotnēji bija noteikts, ka ārkārtas vēlēšanas galvaspilsētā notiks 25.aprīlī, taču COVID-19 pandēmijas dēļ vēlēšanu datums tika pārcelts uz 6.jūniju, vienlaikus pieļaujot, ka vēlēšanu datums var tikt pārcelts tuvāk rudenim.

Kariņš: Neplānojam pastiprināt ierobežojošos pasākumus, bet arī atslābt vēl nevaram

Neplānojam vairāk pastiprināt ierobežojošos pasākumus, bet arī atslābt vēl nevaram – redzam, kā vētra vēl plosās, bet esam uz pareizās takas, intervijā Latvijas Radio sacīja premjers Krišjānis Kariņš (JV)

Klaipēdā slēdz slimnīcu koronavīrusa drošības pārkāpumu dēļ

Lietuvas trešajā lielākajā pilsētā ir slēgta slimnīca pēc atklātībā nākušas informācijas par drošības pārkāpumiem darbā ar COVID-19 inficēto ārstēšanu, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Spānijā ceturto dienu krītas letālo vīrusa gadījumu skaits

Spānijā ceturto dienu pēc kārtas ir samazinājies to COVID-19 saslimšanas gadījumu skaits, kuri reģistrēti ar letālu slimības iznākumu, ziņo britu raidorganizācija BBC.

Rebenoks pamet darbu Rīgas brīvostas valdē

Apšaubāmas reputācijas advokāts, kas iesaistīts Olainfarm sarunās, un bijušā ekonomikas ministra Ralfa Nemiro padomnieks Pāvels Rebenoks ir nolēmis pamest darbu Rīgas brīvostas valdē.

Līdz šim Latvijā izveseļošanās no koronavīrusa apstiprināta 16 cilvēkiem

Pacienti, kuriem laboratoriski apstiprināts COVID-19, pārtraukt karantīnu un doties ikdienas gaitās drīkst tikai ar ārsta atļauju.

Baltkrievija paziņo par astoņiem letāliem COVID-19 gadījumiem

Baltkrievijā no COVID-19 izraisītām komplikācijām ir miruši kopskaitā astoņi cilvēki, tā vēsta Baltkrievijas valsts ziņu aģentūra BelTA pēc tam, kad Lietuvas amatpersonas paudušas aizdomas, ka Minska neziņo par uzliesmojuma patieso apmēru.

Mediju atbalstam novirzīs 2,04 miljonus eiro

COVID-19 radītās krīzes mazināšanai Latvijas mediju atbalstam no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem novirzīs 2,04 miljonus eiro.

Latviju šonedēļ plāno šķērsot kilometru garš kravas vilciena sastāvs no Ķīnas

Kravas vilciens galamērķi Kaļiņingradā sasniegs aptuveni deviņās diennaktīs, bet Latvijas teritoriju tas šķērsos desmit stundās, ieskaitot muitas un robežšķērsošanas procedūrām nepieciešamo laiku.

Medijs: Krievijas ārstu biedrības vadītāja arestēta, sista par aizsargaprīkojuma piegādi

Krievijas mediķu arodbiedrības Ārstu alianse vadītāju arestējusi un situsi policija pēc tam, kad viņa mēģinājusi piegādāt aizsardzības līdzekļus mediķiem, tā vēsta ziņu portāls Meduza.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!