bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Pirmdiena 17.02.2020 | Vārda dienas: Donats, Konstance
LatviaLatvija

Vairāki deputāti lūgs pārskatīt turpmāku e-veselības finansēšanu un mudinās valdību izvērtēt sistēmas efektivitāti

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

e-veselība, Veselības ministrija, ārsti, Ministru kabinets, izvērtējums

Vairāki Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti plāno rakstīt vēstuli Ministru kabinetam ar mudinājumu pārskatīt pašreizējo e-veselības funkcionēšanu un izvērtēt papildu finansējuma lietderību.

Sēdē šādu nostāju pauda Kaspars Ģirģens (KPV LV), Andrejs Klementjevs (S), Krišjānis Feldmans (JKP) un Ilze Indriksone (VL–TB/LNNK).

Savukārt Ļubova Švecova (S) bija viena no komisijas deputātiem, kura sēdes laikā pauda savu pozīciju un nostājās Nacionālā Veselības dienesta (NVD) pārstāvju pusē, argumentējot, ka IT sistēmu izveide ir sarežģīts un dārgs process.

Atspēkojot minēto deputātu kritiku, NVD direktors Edgars Labsvīrs teica, ka lielākās problēmas ir finansējuma aizplūšana un dienesta nespēja noturēt darbiniekus. Viņš skaidroja, ka otrais faktors ir cieši saistīts ar nepietiekamo atalgojumu, kas tiek piedāvāts konkrētām pozīcijām.

Tikmēr diskusijas izvērtās arī par gaidāmo aktīvās vielas kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību. Deputāti un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide apšaubīja Labsvīra teikto saistībā ar aktīvās vielas izrakstīšanu no 1.aprīļa. Viņuprāt šis process aizņems pārāk lielu laiku un nebūs parocīgs. Tomēr Labsvīrs un NVD pārstāve Līga Voitkeviča apliecināja, ka sistēma ir gatava turpmākajām izmaiņām.

Tomēr komisijas deputāti par to nebija tik droši un aktualizēja jautājumu, kas bija redzams prezentācijā, kurā tika minēts, ka tikai viena mēneša laikā, proti, pagājušā gada decembrī sistēmas darbībā tik konstatēti 233 dīkstāves gadījumi. Uz to Voitkeviča norādīja, ka dīkstāves jeb sistēmas nefunkcionēšanas gadījumi radušies, jo notika sistēmas uzlabojumi. Viņas teikto apliecina šī mēneša statistika, jo līdz 20.janvārim e-veselībā konstatēti tikai 27 dīkstāves gadījumi.

Tomēr Veide bija neatlaidīga un pauda bažas par decembra dīkstāvēm e-veselības sistēmā, tādējādi akcentēja sekas, kādas uz pacientiem un ārstniecības personālu atstāj šādi sistēmas traucējumi, piebilstot, ka ka tādā gadījumā tradicionālā recepšu izrakstīšanas metode ir daudz drošāka.

«Beigsim vienreiz mocīt pacientus un ārstus,» uzsvēra Veide, kritizējot e-veselības sistēmu. Vienlaikus asociācijas pārstāve pauda šaubas par turpmāko aktīvās vielas kompensējamo medikamentu izrakstīšanas kārtību, kura stāsies spēkā no 1.aprīļa. Viņasprāt, sistēma patlaban vēl nav gana funkcionāla.

Visasāk e-veselību kritizēja Krišjānis Feldmans (JKP), kurš nosauca sistēmu par «pusmironi», kas jau gadiem tiek «vilkts».

Viņš mudināja veidot jaunu sistēmu, apgalvojot, ka sistēma ir cietusi sakāvi. Izskanēja arī mudinājums iesaldēt pašreizējo projektu un iegādāties jau gatavu sistēmu no ārvalstīm.

Tomēr Labsvīrs kā pretargumentu minēja, ka e-veselība nav produkts, ko var nopirkt un ka nav alternatīvu risinājumu sistēmas ieviešanai. Šis ir skaidrojams ar faktu, ka jebkādai platformai, kas pildītu e-veselības funkciju, būtu jābūt pielāgotai Zāļu valsts aģentūras medikamentu klasifikatoram, Latvijas aptieku sistēmai un latviešu valodai, skaidroja NVD direktors.

Labsvīrs Saeimas deputātus informēja, ka jautājumā par e-veselības tālāku funkcionēšanu uzsvars likts uz datu apmaiņu un savienojamību. Viņš stāstīja, ka NVD primāri trūkst IT speciālistu, jo dienestā ir iesākti e-veselības infrastruktūras uzlabošanas darbi, kuru rezultātā paredzēts izveidot efektīvāku datu apmaiņas un glabāšanas sistēmu.

Taču uzlabošanas darbu rezultātā arī izdevies uzlabot vēža skrīningu nosūtījumu sistēmu. Voitkeviča piebilda, ka ir novērstas situācijas, kad pacientiem ar konstatētu diagnozi tiek izsūtīti skrīninga nosūtījumi. Viņa skaidroja, ka nosūtījumu uz valsts organizētā vēža skrīninga izmeklējumu izsūtīšanu līdz šim kavēja Onkoloģiskā pacienta reģistrācijas kartes ievades tehniskās problēmas.

Kā informēja Saeimas Preses dienestā, no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem tālākai e-veselības attīstībai pašlaik rezervēti 8,5 miljoni eiro. Tomēr, ņemot vērā progresa neesamību, kapacitātes trūkumu un neskaidrības, kas saistītas ar rīcības plānu, kā arī sadarbības trūkumu no Veselības ministrijas puses, pastāv bažas par projekta iekļaušanos termiņos, sēdē norādīja Finanšu ministrijas pārstāve. 

Tāpat sēdē uzsvērts – ja Veselības ministrijas piedāvājums finansējuma izmantošanai nepārliecinās, to varētu pārvirzīt citiem projektiem, lai Latvija attiecīgos līdzekļus nezaudētu pavisam.

Lasiet arī: Bažījas par iespēju zaudēt e-veselībai piešķirtos ES fondu līdzekļus

Uzklausot klātesošo viedokļus, komisijas deputāti pauda bažas par e-veselības projekta nākotni un to, vai paredzētais finansējums tiks izlietots lietderīgi. Komisija lēma nosūtīt Ministru kabinetam vēstuli, aicinot pievērst īpašu uzmanību tam, ka ar e-veselības sistēmas izstrādi un darbību saistītās problēmas rada risku zaudēt tai paredzēto finansējumu.

Jau ziņots, ka tuvākajos trīs gados e-veselības attīstībā plānots investēt desmit miljonus eiro, iepriekš intervijā TV3 raidījumam 900 sekundes pastāstīja NVD direktors Edgars Labsvīrs.

Tostarp arī paredzēts ieguldīt 5,39 miljonus eiro e-veselības sistēmas uzturēšanā, par ko iepirkum plānots izsludināt februāri.

Tāpat paredzēts izsludināt vēl vienu iepirkumu par kopējo summu – 112 000 eiro. Iepirkuma mērķis būs atrast uzņēmumu, kurš varētu sakārtot, kā arī atjaunināt e-veselības testa vidi, lai tajā būtu iespējams veikt e-veselībā nepieciešamo uzlabojumu un jauninājumu testēšanu, informē NVD.


Pievienot komentāru

Nedēļa Lietuvā: Sejas masku deficīts. Pārbaudes par koronavīrusu. 160 000 eiro valsts popularizēšanas stratēģijai

Aizvadītajā nedēļā Lietuvā izteikts aicinājums pārbaudīt, vai tie, kuri valstī ieceļojuši pa sauszemi, nav inficējušies ar koronavīrusu. Atklājies, ka iespējas tikt pie sejas maskām ir apgrūtinātas ar iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem.

Dānija grasās izdot Latvijas pilsoni Misāni Dienvidāfrikai

Dānijas tiesa piektdien, 14.februārī, lēmusi neatbrīvot apcietinājumā esošo Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kura Dienvidāfrikas Republikā tiek vainota sava bērna nolaupīšanā.

Norāda uz nevienlīdzīgu konkurenci privātā un publiskā sektora kultūras pasākumu rīkotāju vidū

Kultūras pasākumu rīkošanas nozarē nepastāv pilnībā vienlīdzīgi konkurences nosacījumi starp privātā un publiskā sektora tirgus dalībniekiem, secinājusi Konkurences padome.

Šķīdoņa dēļ masas ierobežojumi ieviesti uz 76 grants ceļu posmiem

Patlaban jau 76 valsts grants ceļu posmos ir ieviesti īslaicīgi masas ierobežojumi – liegta pārvietošanās transportam, kas smagāks par desmit tonnām.

Eurostat: Latvijā ceturtajā ceturksnī bijusi vājāka IKP izaugsme nekā ES vidēji

Latvijā pērn ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pirms gada bijis mazāks iekšzemes kopprodukta pieaugums nekā Eiropas Savienībā vidēji.

Ķīnā ar koronavīrusu inficējušies 1 700 mediķi, no tiem seši miruši

Ķīnā mirušo skaits jaunā koronavīrusa Covid-19 uzliesmojumā ir pieaudzis līdz 1 483 pēc 116 jaunu nāves gadījumu reģistrēšanas uzliesmojuma epicentrā Hubei provincē.

Kariņš uzdod Nemiro nekavējoties sākt darbu pie valdības noteikumu izstrādes OIK efektīvākai pārraudzībai

Valdības deklarācijā noteikts, ka OIK jālikvidē ievērojot tiesiskuma principus un nepieļaujot šo maksājumu veikšanu no citiem finanšu avotiem, bet gan veicot to valsts budžetam un iedzīvotājiem ekonomiski un finansiāli izdevīgākajā veidā.

Latvijas tūristu mītnēs apkalpoto viesu skaits pieaudzis par 1,6%

Latvijas tūristu mītnēs pērn apkalpoti 2,85 milj. ārvalstu un vietējo viesu, kas ir par 1,6% vairāk nekā 2018.gadā.

Orlen Lietuva vedīs pirmo kravu pa pērn atjaunoto Mažeiķu–Reņģes dzelzceļa posmu

Polijas naftas koncerna PKN Orlen Lietuvas meitassabiedrība Orlen Lietuva vedīs savu pirmo kravu pa pērn atjaunoto dzelzceļa posmu Mažeiķi-Reņģe.

Apstiprināts risinājums Rail Baltica reģionālo vilcienu uzņemšanai Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā

Līdz šim paredzēto divu sliežu ceļu vietā projektētāji ir raduši risinājumu četru Eiropas platuma sliežu ceļu integrēšanai stacijas projektā, nodrošinot arī starppilsētu un piepilsētas vilcienu apkalpošanu.

Beness Aijo lūdz Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievija viņu atbrīvojusi

Latvijas meklēšanā izsludinātais nacionālboļševiks Beness Aijo lūdz Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam politisko patvērumu un apgalvo, ka Krievijas varasiestādes viņu atbrīvojušas.

Akciju cenas krītas bažās par koronavīrusu

Akciju cenas pasaulē ceturtdien, 13.februārī, kritušās, atjaunoties bažām par jaunā koronavīrusa Covid-19 epidēmiju Ķīnā.

Kriminālprocesa likumā veiks plašus grozījumus par liecību patiesumu, žurnālistu iespējām un pierādījumu izmantošanu

Saeima otrajā lasījumā atbalstījusi grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas paredz noteikt pienākumu sniegt patiesas liecības, ja persona izmanto tiesības liecināt.

Nedēļas nogale būs sniegota, lietaina un vējaina

Nedēļas nogalē gaidāms spēcīgs vējš, kas piekrastē varētu sasniegt pat 25 m/s, bet gaisa temperatūra saglabāsies līdzšinējās robežās.

Maršruts nedēļas nogalei: Ziemsara Riekstukalnā, Kasešu nakts un Svaparapa

Februāra vidus parasti tiek sagaidīts sirsnīgās noskaņās, tuvojoties Valentīndienai.

Viļņa un Airbnb vienojas par tūristu nodokļa iekasēšanu

Populārā īstermiņa izīrēšanas platforma Airbnb, kas bieži kritizēta par regulācijas trūkumu, tomēr februāra vidū saņēmusi uzslavas, kad tā parakstīja vienošanos ar Viļņas pilsētas pašvaldību.

Nepietiekamās valsts valodas zināšanas pašvaldību deputātiem būs jāpilnveido par saviem līdzekļiem

Pašvaldības deputātam, kuru Valsts valodas centrs būs aicinājis apgūt valsts valodu nepieciešamajā līmenī, latviešu valodas zināšanas būs jāpilnveido par saviem līdzekļiem.

KNAB viesojies Rīgas domes Komercdarbības nodrošinājuma pārvaldē

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja pārstāvji ceturtdien, 13.februārī, bija ieradušies Rīgas domes Īpašuma departamenta Komercdarbības nodrošinājuma pārvaldē, lai veiktu procesuālās darbības.

Saeima atlaiž Rīgas domi

Saeima pieņēmusi lēmumu atlaist Rīgas domi. Dome gan vēl darbu turpina, jo Rīgas domes atlaišanas likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas, par ko lēmums desmit dienu laikā jāpieņem Valsts prezidentam Egilam Levitam.

Tiesa pēc nedēļas paziņos nolēmumu Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietā

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa pieņēmusi precizēto vienošanos starp apsūdzētajiem tā dēvētajā Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietā un prokuroru un pēc tam devās pārtraukumā līdz 20.februārim, kad tiks paziņots nolēmums.

Rīgas domes vēlēšanās arī VL–TB/LNNK un JV varētu veidot dalītus sarakstus

Līdz ar Jaunās konservatīvās partijas lēmumu gaidāmajās Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās startēt atsevišķi, visdrīzāk arī nacionālā apvienība Visu Latvijai!–Tēvzemei un brīvībai/LNNK un Jaunā Vienotība veidos atsevišķus sarakstus.

Tallinas iedzīvotāji neatbalsta satiksmes ātruma ierobežošanu līdz 40 km/h

Tallinas iedzīvotāji neatbalsta pilsētas mēra ideju automašīnu ātrumu pilsētas ielās ierobežot līdz 40 km/h, līdz ar to pašvaldība meklē citus veidus, kā regulēt satiksmes ātrumu, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Komisija vērtēs ieceri noteikt katra būvniecības procesa dalībnieka atbildību

Saeima izskatīšanai komisijā nodevusi grozījumus Būvniecības likumā, kas noteiks katra būvniecības procesa dalībnieka atbildību, konkretizēs būvvaldes un Būvniecības valsts kontroles biroja kompetenci,

Dzīvnieku aizstāvji iemūžina nepieņemamos apstākļus kādā Lietuvas zvēraudzētavā

Dzīvnieku tiesību aizstāvji uzņēmuši video, kurā redzami nepieņemamie apstākļi, kādos mīt ūdeles kādā kažokzvēru audzētavā Lietuvā, vēsta Lietuvas sabiedriskais medijs LRT.

Gripas izplatība nedaudz samazinājusies

Pagājušajā nedēļā Latvijā ir kritusies gripas saslimstība un kopumā reģistrēti 60 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!