Valdībā apstiprina ziņojumu par mākslīgā intelekta risinājumu attīstību

Valdībā apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojums Par mākslīgā intelekta risinājumu attīstību, kura mērķis ir veicināt mākslīgā intelekta tehnoloģiju ieviešanu gan valsts pārvaldē, gan Latvijas tautsaimniecībā kopumā, informē ministrijā.

Informatīvais ziņojums paredz noteikt mākslīgā intelekta risinājumu ieviešanu kā vienu no publiskās pārvaldes prioritātēm, ko VARAM ietvers, sagatavojot Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021. – 2027.gadam.

Savukārt līdz šā gada 1.jūnijam Ministru kabinetā ir jāiesniedz informatīvais ziņojums ar rekomendācijām valsts pārvaldes komunikācijai mākslīgā intelekta jomā.

Lai efektivizētu lēmumu pieņemšanas procesus valsts pārvaldē, jāveicina mašīnmācīšanās risinājumu iekļaušana šajos procesos, mudina VARAM. Mākslīgā intelekta risinājums jau tagad izmanto tādās iestādēs kā Uzņēmumu reģistrs un Valsts ieņēmumu dienests.

«VAS Ceļu satiksmes drošības direkcija izmanto ceļu satiksmes uzraudzības risinājumu automatizētai auto numuru atpazīšanai fotoradaros. Pateicoties tam, ceļa posmos, kuros uzstādīti šie fotoradari, negadījumu skaits samazinājies par 43%, bet bojā gājušo skaits samazinājies par 87% (2018.gada dati),» norāda ministrijā.

«Nākotnē mākslīgā intelekta risinājumi ļaus piedāvāt individualizētus un proaktīvus valsts un pašvaldību pakalpojumus. Darbs šajā virzienā jau ir sācies – lai nodrošinātu ērtāku un pilnvērtīgāku valsts un pašvaldību pakalpojumu izmantošanu, portālā Latvija.lv ir paredzēts veidot risinājumu, kas proaktīvi piedāvās lietotājiem pakalpojumus, balstoties uz lietotāja sociālekonomisko profilu un dzīves situāciju,» skaidro ministrijas pārstāvji.

VARAM sagatavotais ziņojums ir pirmais dokuments publiskajā pārvaldē Latvijā, kas sniedz ieskatu mākslīgā intelekta jomā – risinājumu izmantošanas potenciālā, iespējās un riskos.

«Paredzams, ka mākslīgais intelekts būs vadošā tehnoloģija, kas līdzās 3D un 4D drukai, gēnu inženierijai, materiālu zinātnei, lietu internetam, 5G sakariem, virtuālajai un paplašinātajai realitātei u.c. būs par pamatu ceturtajai rūpnieciskajai revolūcijai, kas izmainīs ne tikai pasaules ekonomiku, bet arī sabiedrību un, aizvien vairāk ienākot mūsu ikdienā, tiks veicinātas ne tikai tehnoloģiskas, bet arī sociālās pārmaiņas,» norāda ministrijā.

«Mākslīgais intelekts arvien straujāk virzīs uz priekšu mūsu tehnoloģisko progresu, pilnveidojot mūsu dzīves telpu, radot jaunas profesijas un attīstības iespējas gan vides aizsardzībā, gan veselības aprūpē, gan saudzīgā lauksaimniecībā, kā arī citās jomās,» komentē vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP).

Informatīvajā ziņojumā ir noteikta turpmākā valsts politika mākslīgā intelekta risinājumu izmantošanā un definēta turpmākā rīcība mākslīgā intelekta risinājumu izmantošanas veicināšanā tuvāko trīs gadu periodā.

Ziņojumā ietverts uzdevums ministrijām izvērtēt iespēju izmantot mākslīgo intelektu valsts pārvaldes uzdevumu automatizācijā, plānojot nacionālo vai nozares attīstību, kā arī izvērtēt saistītos izdevumus 2020. – 2029.gada valsts budžetu un Eiropas Savienības fondu plānošanas procesā.

Lasiet arī: IKT nozares pārstāvji: Mēs ieejam mākslīgā intelekta laikmetā

VARAM kā vadošajai iestādei mākslīgā intelekta risinājumu attīstības un ieviešanas jautājumos valsts pārvaldē līdz 30.decembrim jāsagatavo izmaiņas Latvijas e-indeksā, to papildinot ar mākslīgā intelekta raksturojošiem rādītājiem.

Pirmais plānošanas dokuments, kur tiks ietvertas pārresoru aktivitātes mākslīgā intelekta jomā, būs Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021. – 2027.gadam, ko VARAM plāno izstrādāt līdz 2020.gada 30.decembrim, kas, savukārt būs turpinājums dokumentam Informācijas sabiedrības attīstības pamatnostādnes 2014. – 2020.gadam.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas