Valdība atbalsta Znotiņas virzīšanu uz vēl vienu termiņu FID priekšnieces amatā

Valdība otrdien, 31.maijā, atbalstījusi pašreizējās Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) priekšnieces Ilzes Znotiņas virzīšanu iestādes priekšnieces amatā uz vēl vienu termiņu.

Znotiņas pirmais pilnvaru termiņš beidzas 31.maijā – dienā, kad valdība atbalstīja Saeimas lēmumprojektu par Znotiņas kandidatūru. Ierastā kārtība ir tāda, ka Saeimas plenārsēdes notiek ceturtdienās, turklāt par šāda amata priekšnieka kandidātiem vēl jālemj Saeimas atbildīgajā komisijā.

13.maijā Valsts kanceleja paziņoja, ka FID priekšnieka atlases konkursā uzvarējusi pašreizējā dienesta priekšniece Znotiņa. FID priekšnieku pēc Ministru kabineta ieteikuma uz pieciem gadiem amatā ieceļ Saeima.

Viena un tā pati persona par dienesta priekšnieku var būt ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas.

Iepriekšējais konkurss uz FID vadītāja amatu notika 2018.gadā. Toreiz Znotiņa tika izvēlēta kā labākā no deviņiem pretendentiem.

Pirms darba FID Znotiņa bijusi zvērinātu advokātu biroja Deloitte Legal partnere un kā zvērināta advokāte specializējusies strīdu izšķiršanā. Tur Znotiņa veikusi krāpšanas apkarošanas pārbaudes starptautiskos un vietējos uzņēmumos, un viņas pārziņā bijuši regulatīvie un maksātnespējas jautājumi, kukuļdošanas apkarošana, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršana un «balto apkaklīšu» noziegumu izmeklēšana.

Vienlaikus neilgi pirms iecelšanas FID priekšnieces amatā 2018.gadā Znotiņa vadīja Latvijas nacionālā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas risku izvērtējuma sagatavošanu.

Znotiņa ir iesniegusi promocijas darbu Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē.

Viņa Rīgas Juridiskajā augstskolā ieguvusi maģistra grādu starptautiskajās un Eiropas tiesībās, savukārt Latvijas Universitātē – bakalaura grādu tiesību zinātnē.

Valdības sēdē diskutējot par Znotiņas atkārtotu kandidatūru FID vadītājas amatā, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) norādīja, ka ar Znotiņu aizsardzības nozarē ir izveidojusies pozitīva sadarbība un ir izdevies savstarpēji sakārtot atsevišķas nozares detaļas.

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA) Ministru kabineta sēdē pauda, ka no uzņēmēju un ekonomikas perspektīvas ir jāturpina darbs, lai visi lēmumi finanšu nozarē būtu vienkārši un saprotami, tostarp novēršot birokrātijas šķēršļus. Ministre vēlēja Znotiņai darbu turpināt pēc iespējams elastīgāk, ņemot vērā, ka investīciju piesaiste ir ļoti svarīga šobrīd.

Tikmēr finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) norādīja, ka Latvijai būtu nepieciešams turpināt sevi popularizēt kā vienu no drošākajām valstīm finanšu jomā visā pasaulē.

Tāpat viņš uzsvēra veiktās finanšu jomas reformas sekmes, ņemot vērā, ka pēdējos divos gados Latvijā bijis rekordliels investīciju apjoms.

Savukārt labklājības ministrs Gatis Eglītis (K) pauda negatīvāku attieksmi pret kandidāti, uzsverot, ka pēdējo četru gadu laikā Latvijas atpalicība no kaimiņvalstīm Igaunijas un Lietuvas ir palielinājusies tieši daļēji saistībā ar to, kas notiek finanšu sektorā. Ministrs kritizēja atsevišķas FID darbības Znotiņas termiņa laikā, kad, «labu gribot, ir šauts pa zvirbuļiem ar lielgabalu».

Eglītis bija vienīgais, kurš balsojumā par Znotiņas virzīšanu uz atkārtotu termiņu atturējās. Tiesa pagājušā gada nogalē noraidījusi Eglīša prasību pret Znotiņu par nepatiesu, godu un cieņu aizskarošu ziņu atsaukšanu. Toreizējais Saeimas deputāts Eglītis pērn pavasarī vērsies tiesā, pieprasot Znotiņai atsaukt viņa godu un cieņu aizskarošus izteikumus par likvidējamās ABLV Bank interešu pārstāvniecību parlamentārieša darbā.

Znotiņa žurnālistiem teica, ka, neskatoties uz Saeimas lēmuma trūkumu, FID turpinās strādāt ļoti labi neatkarīgi no tā, vai kāds no darbiniekiem ir prombūtnē. Kamēr nav Saeimas lēmuma, Znotiņas pienākumus pildīšot viņas vietnieks.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas