Valdība atbalsta Zvidriņas sodīšanu ar atbrīvošanu no VZD ģenerāldirektores amata

Solvita Zvidriņa

Ministru kabinets atbalstījis Tieslietu ministrijas sagatavoto rīkojuma projektu, ar kuru atstādinātajai Valsts zemes dienesta (VZD) ģenerāldirektorei Solvitai Zvidriņai piemērojams disciplinārsods – atbrīvošana no amata, ziņo Tieslietu ministrijā.

Ministrijas izplatītajā preses paziņojumā citēts tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), kurš norādījis, ka Zvidriņa nav īstenojusi labu pārvaldību VZD vadīšanā un tam doto uzdevumu izpildes nodrošināšanā.

Attiecīgi disciplinārlietas izmeklēšanas laikā ir konstatēti daudzi pārkāpumi, to skaitā, iestādes reorganizācija un strukturālās izmaiņas bez saprotama pamatojuma, piemēram, VZD reģionālās nodaļas likvidēšana bez atbilstoša izvērtējuma, kā arī Informācijas tehnoloģiju struktūrvienības, praktiski, likvidēšana un funkciju nodošana citiem pakalpojuma sniedzējiem, kas varēja ļoti negatīvi ietekmēt informācijas tehnoloģiju sistēmu pilnvērtīgu funkcionēšanu, uzsvēris ministrs.

Tāpat tika konstatētas problēmas finanšu pārvaldībā un personāla novērtēšanā, un arī pilnvērtīgas informācijas ilgstoša nesniegšana ministram un ministrijas amatpersonām. Minētie pārkāpumi būtiski apdraudēja VZD normatīvajos aktos noteikto funkciju īstenošanas nepārtrauktību un iestādei uzticēto valdības uzdevumu izpildi.

Tādēļ ministrs uzvēris, ka konstatētie pārkāpumi ir pietiekams pamats Zvidriņai piemērot disciplinārsodu – atbrīvošanu no amata.

Ministrijā norādīja, ka Bordāna ierosinātās disciplinārās pārbaudes laikā konstatēts, ka kopš Zvidriņas stāšanās amatā veiktas būtiskas izmaiņas struktūrā, struktūrvienību kompetencē un darba organizācijā. Taču Zvidriņa nenodrošināja VZD atbilstošu iekšējo normatīvo aktu un reorganizācijas pamatojuma izstrādi un neiesniedza tos saskaņošanai tieslietu ministram. Līdz ar to nebija iespējams pārbaudīt šo izmaiņu tiesiskuma un lietderības aspektus. Kopumā īstenoto izmaiņu dēļ tika apdraudēta VZD funkciju un uzdevumu izpilde, kā arī valsts interesēm nodarīts būtisks kaitējums.

Tāpat VZD tika izveidotas vairākas jaunas struktūrvienības un amati šajās struktūrvienībās, kā arī normatīvajos aktos neparedzētā veidā, pārveidojot amatus, izveidoti un klasificēti jauni amati, neievērojot Ministru kabineta noteikto kārtību.

Tāpat Zvidriņa neievēroja Darba izpildes novērtēšanas kārtības nosacījumus. Proti, Zvidriņa formāli vērtēja viņas tiešā pakļautībā esošos nodarbinātos, neapstiprināja viņu novērtēšanas veidlapas, atļāva novērtēšanas veidlapas apstiprināt citai personai un veikt tajās ierakstus, nenodrošināja, ka pēc novērtēšanas pabeigšanas veidlapas tiek slēgtas, aktuālā novērtēšanas perioda ietvaros mainīja iepriekšējā novērtēšanas periodā veikto darba izpildes novērtējumu, bez tiesiska pamata piemēroja nodarbināto atkārtotas novērtēšanas procedūru, kā arī ar rīkojumiem noteica izmaksājamās prēmijas apmēru nodarbinātajiem, kuru novērtēšanas rezultāts vēl tajā brīdī nevarēja būt zināms, jo Zvidriņa vēl nebija novērtējusi nodarbināto.

Prettiesiski iekļaujot 2018.gada un 2019.gada rīkojumos par prēmiju izmaksu normatīvajos aktos neparedzētu rādītāju – mēneša vidējo izpeļņu vai vidējo viena mēneša akorddarba izcenojumu par paveiktā darba daudzumu par pēdējiem sešiem mēnešiem, 74 460 eiro apmērā tika pārmaksātas prēmijas, skaidroja ministrijā.

Pērn 23.decembrī par VZD ģenerāldirektora pienākumu izpildītāju iecēla Inetu Baldiņu.

Jau vēstīts, ka ar Bordāna rīkojumu tika ierosināta disciplinārlieta pret Zvidriņu, atstādinot viņu no amata. TM toreiz apgalvoja, ka Zvidriņas vadībā netiek īstenota laba pārvaldība iestādes vadīšanā, plānošanā un personāla un iestādes strukturālo izmaiņu veikšanā.

Zvidriņai tika pārmesta, piemēram, reģionālās nodaļas likvidēšana bez atbilstoša izvērtējuma, kā arī Informācijas tehnoloģiju struktūrvienības likvidēšana un funkciju nodošana citiem pakalpojuma sniedzējiem, kas varot negatīvi ietekmēt IT sistēmu pilnvērtīgu funkcionēšanu. Tāpat esot konstatēti saimnieciskas dabas pārkāpumi un pilnvērtīgas informācijas nesniegšana ministrijai.

Bordāns pauda, ka lēmumu par VZD ģenerāldirektores atstādināšanu no amata pienākumu pildīšanas pieņēmis, pamatojoties uz jau vairākiem TM konstatētajiem pārkāpumiem un vairāku VZD nodarbināto iesniegumu atbilstoši trauksmes celšanas kārtībai.

«Iedarbinātais trauksmes celšanas mehānisms apliecina iestādes darbinieku nopietnu un apzinīgu attieksmi pret informācijas sniegšanu krīzes situācijā,» piebilda Bordāns.

Saistītie raksti

2 KOMENTĀRI

  1. Ierēdņu novērtēšanas sistēma manā uzskatā ir pilnīgs štrunts. Katrs vadītājs zina, savu padoto darbu un vērtību. Ja man vajag kā vadītājam kādu izcelt vai pazemināt, nav nekādu šķēšļu to veikt. Zināms likums paredz pārsūdzības principu, bet “čurāt pret vēju” šajos laiko neviens neuzdrīkstēsies.

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas