Valdība ir pret spīdzināšanu un necilvēcīgu apiešanos

Latvijas valdība atbalsta Nacionālā preventīvā mehānisma pret necilvēcīgas izturēšanās vai sodīšanas veidiem ieviešanu Latvijā, vēsta Tiesībsarga birojā.

Ministru kabinetā (MK) otrdien, 9.maijā, atbalstīja Nacionālā preventīvā mehānisma (NPM) ieviešanu Latvijā, tādējādi valdība ratifikācijai virzīs papildprotokolu Par Apvienoto Nāciju Organizācijas Konvencijas pret spīdzināšanu un citiem nežēlīgas, necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai sodīšanas veidiem.

Tiesībsargs Juris Jansons norāda, ka spīdzināšana un necilvēcīga apiešanās dažāda veida iestādēs, piemēram, psihoneiroloģiskajās slimnīcās, veco ļaužu aprūpes namos, bērnu namos, cietumos un citur pasaulē nav retums. «Diemžēl Latvija ir viena no tām valstīm, kurā Eiropas Padomes, ANO institūciju un Tiesībsarga biroja eksperti konstatē prettiesisku rīcību cilvēktiesību jomā. Valdība, atbalstot Tieslietu ministrijas piedāvāto modeli, proti, ka Tiesībsarga birojs pilda NPM funkciju, maksimāli cenšas izskaust vissmagākos cilvēktiesību pārkāpumus.»

Tiesībsargs jau iepriekš uzsvēris, ka atzinīgi vērtējama Ministru prezidenta un ministru vēlme izveidot preventīvās aizsardzības mehānismu, kurš darbotos saskaņā ar ANO Konvenciju pret spīdzināšanu un citiem nežēlīgas, necilvēcīgas vai pazemojošas izturēšanās vai sodīšanas veidiem.

Šobrīd no 105 valstīm 81 valsts pilda konvencijā noteikto, tostarp Igaunija un Lietuva. 

«Cilvēki, kuri atrodas pansionātos, psihoneiroloģiskajās slimnīcās, bērnu namos vai policijas izolatoros, ir būtiska mūsu sabiedrības daļa. Iestāžu infrastruktūras pieejamībai, personālam un stratēģiskajai plānošanai ir jādarbojas kā cilvēktiesību principiem atbilstošam kompleksam, ko nevar atstāt pašplūsmā, pretējā gadījumā kontroles trūkuma dēļ nereti tiekpārkāptas personu cilvēktiesības. Vizīšu mērķis ir nodrošināt caurskatāmību un neatkarīgu uzraudzību visās iepriekš minētajās iestādēs, tādejādi samazinot ļaunprātīgas izturēšanās un korupcijas risku,» turpina Jansons.

Ref:224.000.103.1115

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas