Valdībā izskatīti iespējamie Latvijas dzelzceļa darbības scenāriji

Ministru kabinets (MK) valdības sēdē 9.augustā izskatījis Satiksmes ministrijas (SM) sagatavoto ziņojumu Par valsts akciju sabiedrības Latvijas dzelzceļš turpmākās darbības nodrošināšanu, kurā ir iekļauti četri VAS Latvijas dzelzceļš (LDz) darbības scenāriji, kas atkarīgi no ģeopolitiskās situācijas, kā arī aprēķināts finansējums, lai nodrošinātu dzelzceļa infrastruktūras darbības nepārtrauktību, informē SM.

Kā uzsver SM, pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos nav iespējams precīzi prognozēt LDz darbības attīstību, kur izšķiroši svarīga ietekme ir starpvalstu lēmumiem, kā arī lēmumiem par tālāku sankciju palielināšanu un citiem starpvalstu sadarbības aspektiem.

Pēc SM sniegtās informācijas ir secināms, ka 2020. un 2021.gadā LDz strādāja ar zaudējumiem, kā rezultātā tam nebija pietiekošu paša uzņēmuma līdzekļu, kas būtu pieejami šo zaudējumu segšanai, tādējādi tika pieprasīti līdzekļi finanšu līdzsvara nodrošināšanai.

Tas ir skaidrojams ar to, ka ārējo ģeopolitisko apstākļu un sankciju režīmu rezultātā, ir būtiski samazinājušies ieņēmumi no kravu pārvadājumiem, kas tika izmantoti kopējās dzelzceļa sistēmas uzturēšanai un finanšu līdzsvara nodrošināšanai.

Vienlaikus, pirms finanšu līdzsvara nodrošināšanai nepieciešamo līdzekļu pieprasīšanas no valsts, LDz ir veicis būtisku izmaksu optimizāciju.

Dzelzceļa infrastruktūras uzturēšanas izmaksu struktūrā ap 85% ir fiksētās izmaksas, kuras nav atkarīgas no pārvadājumu apjomiem, tomēr LDz ir spējis samazināt pamatdarbības izmaksas par apm. 40 milj. eiro jeb 24%, salīdzinot 2021. gada pamatdarbības izmaksas ar 2019. gada pamatdarbības izmaksām.

LDz iespēju robežās strādā pie kravu apjomu palielināšanas, uzņēmumā strādājošo skaits samazināts par gandrīz 2,5 tūkstošiem jeb par 34 % no kopējā darbinieku skaita salīdzinājumā ar 2020. gada sākumu.

LDz nodrošina dzelzceļa infrastruktūras darbības nepārtrauktību un pieejamību, tostarp publiskās dzelzceļa infrastruktūras un apkalpes vietu tehnisko apkopi un atjaunošanu un drošības pārvaldības sistēmu uzturēšanu, veic investīcijas dzelzceļa infrastruktūrā un apkalpes vietās.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas