bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Svētdiena 29.03.2020 | Vārda dienas: Agija, Aldonis
LatviaLatvija

Valdība: Klimata un enerģētikas plāns līdz 2030.gadam ir solis ceļā uz klimatneitraliti

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Ministru kabinets, valdība, klimatneitralitāte, Ralfs Nemiro, Juris Pūce, Krišjānis Kariņš, Jānis Bordāns, Ilga Šuplinska, Juris Pūce, zaļā politika, enerģētika, Jānis Reirs, nodokļi, ekonomika,

Ministru kabinetā atbalstītais Nacionālais enerģētikas un klimata plāns līdz 2030.gadam (NEKP 2030) ir starpposms ceļā uz klimatneitraliti 2050.gadā, valdības sēdes laikā otrdien, 28.janvārī, atzinuši ministri.

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) skaidroja, ka NEKP 2030 ietver desmit rīcības virzienus un vairāk nekā 100 pasākumus ar mērķi veicināt «zaļo» enerģiju, energoefektivitāti un citus pasākumus, lai tuvotos klimatneitralitātei 2050.gadā.

Pēc ekonomikas ministra teiktā, NEKP 2030 ir ambiciozs plāns, kura īstenošanas rezultātā plānots radīt 10 000 jaunas darba vietas. «Plāns ir jāskata kā izaicinājums, kas dos impulsu uzņēmējdarbībai,» uzsvēra Nemiro.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) piekrita, ka NEKP 2030 kalpos kā starpposms ceļā uz klimatneitralitāti 2050.gadā.

«Mēs varam attīstīt kompetences un veidot inovatīvu vidi, jaunas ražotnes un pakalpojumu sniegšanas vietas. Tā būs jauna ekonomika,» sacīja Pūce, piebilstot, ka liela loma «zaļās» ekonomikas veicināšanā būs zinātnei un pētniecībai.

Šim viedoklim pievienojās izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP), kura norādīja uz Latvijas zinātnieku kompetenci, kā arī aicināja sarunās par klimata pārmaiņām iesaistīt pētniekus.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) atzina, ka viņam nav iebildumu pret NEKP 2030, tomēr ministrs vēlējās mainīt plānā minēto iespēju brīvprātīgi mainīt īpašuma kadastra vērtību, atkarībā no tā – ir vai nav ēka siltināta.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) piebilda, ka viņš atbalsta tieslietu ministru priekšlikumu, norādot, ka cilvēkus motivēt siltināt ēkas drīzāk vajadzētu ar nodokļu politiku. Šis priekšlikums guva plašāku ministru atbalstu, tādējādi precizējot arī NEKP 2030 attiecīgo plāna punktu.

Diskusijā iesaistījās arī Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis, kurš aicināja NEKP 2030 neīstenot uz pašvaldību budžeta rēķina. Tomēr finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) aicināja pašvaldību savienību ņemt vērā, ka 2019.gada beigās pašvaldībām ticis izmaksāta rekordliela summa no iedzīvotāju ienākumu nodokļa, ar kura iekasēšanu pērn veicies ļoti labi.

Savukārt sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvis Gatis Ābele norādīja uz pasaules pieredzi, kad reformas enerģētikas nozarē «paklūp» uz sociālajiem riskiem.

Viņš rosināja ātrāk īstenot ieceri paplašināt tā dēvēto aizsargātā lietotāja instrumentu, kas patlaban tiek attiecināta uz trūcīgajiem cilvēkiem elektrības norēķinu jomā, bet iecerēts to paplašināt arī, piemēram, paredzot trūcīgākajai iedzīvotāju daļai kompensāciju par siltā ūdens piegādi.

Ekonomikas ministrs atzina, ka katra atlaide ietekmē valsts budžetu. «Ja kādam kaut ko atlaiž, tad par to maksā kāds cits,» sacīja Nemiro.

Lasiet arī: Valdība vienojas par atbalstu ES mērķim līdz 2050.gadam sasniegt klimatneitralitāti

Savukārt Ministru prezidents uzsvēra, ka aizsargātā lietotāja princips ir valsts atbalsta instruments tiem, kam ir grūtības samaksāt par rēķiniem, rosinot domāt par plašāku tā pielietojumu. Nemiro atzina, ka par šo priekšlikumu vēl tiks diskutēts.

Tāpat sēdes laikā Finanšu ministrijas pārstāvis informēja par Eiropas Komisijas iniciatīvu veidot taisnīgas pārkārtošanās fondu, kura ietvaros Latvijai klimatneitrālu pasākumu īstenošanai būtu pieejami vairāk nekā 70 miljoni eiro. Lai noritētu koordinēts darbs pieteikuma gatavošanai šim fondam, Nemiro un Pūce vēl diskutēs, kura ministra vadītā ministrija varētu uzņemties vadošo lomu.


Pievienot komentāru

COVID-19 konstatēta Stradiņa slimnīcas onkoloģei

Saslimšana ar jaunā koronavīrsa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta vienai Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas mediķei.

Martā bezdarbnieku skaits audzis par vairāk nekā 2 500 cilvēkiem

Kopš marta sākuma bezdarbnieku skaits Latvijā ir pieaudzis par 2 557 personām, un kopumā šāds statuss patlaban piešķirts 60 804 iedzīvotājiem.

Vēl vienam Rēzeknes slimnīcas darbiniekam konstatē saslimšanu ar koronavīrusu

Saslimšana konstatēta pēc tam, kad paņemtas analīzes pārējiem darbiniekiem, atklājot bērnu ķirurga saslimšanu ar COVID-19.

Britu premjers Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons inficējies ar jauno koronavīrusu, tā pievienojoties vairāk nekā 11 600 cilvēku, kuriem valstī ir konstatēta vīrusa klātbūtne organismā, ziņo britu raidsabiedrība BBC.

Eiropols brīdina par strauju noziedzības pieaugumu koronavīrusa pandēmijas laikā

Ziņojumā teikts, ka kopš krīzes sākuma ievērojami palielinājusies tirdzniecība ar viltotām precēm, tostarp sejas maskām, dezinfekcijas līdzekļiem un medikamentiem.

Kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas Latvijā atgriezušies vismaz 1 500 cilvēku

Pēc 27.marta regulāri Latvijas valstspiederīgo repatriācijas reisi vairs netiek plānoti, ja vien nebūs neparedzētas situācijas.

Eksperti skaidro | Neuzķeries uz internetā nopērkamajām tievēšanas tabletēm – tādu nav!

Lai neuzķertos uz klajiem meliem, apskatīts konkrēts produkts, ko ļoti vienkāršā veidā var iegādāties internetā. Tas ir uztura bagātinātājs Africanmango900.

Krievija aicina atcelt sankcijas, vēršas ANO ar Ķīnu, Ziemeļkoreju

Krievija, kura ir pakļauta ar sankcijām par tās agresiju Ukrainā un Krimas sagrābšanu, ir nākusi klajā ANO ar aicinājumu atcelt sankcijas COVID-19 pandēmijas apstākļos. Aicinājums iesniegts kopā ar citām sankciju skartām valstīm.

Elektroenerģijas cena mājsaimniecībām samazinās

Pielāgojot patēriņu cenu svārstībām biržā, kur parasti cena ir zemāka brīvdienās un vēlās nakts stundās, ir iespēja ietaupīt.

Igaunija no Ķīnas pasūta vīrusa aizsargaprīkojumu par 10 mlj. eiro

Igaunija no kāda Ķīnas uzņēmuma ir pasūtījusi pretvīrusa aizsardzības un medicīnas aprīkojumu par 10,35 miljardiem eiro. Valsts vajadzīgo meklējusi Ķīnā, jo, valsts pārvaldes ministra vārdiem, Eiropa šobrīd ir slēgta, tā ziņo Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro

Provizoriski dīkstāves pabalstos tiks izmaksāti 130 miljoni eiro 465 000 darba ņēmēju, liecina Ekonomikas ministrijas apkopotā informācija.

ES vienojas kopīgiem spēkiem pārvarēt vīrusa izplatību un ekonomisko krīzi

ES dalībvalstu un valdību vadītāji neklātienes sanāksmē ir vienojušies kopīgiem spēkiem savaldīt vīrusa uzliesmojumu bloka teritorijā, veicinot medicīnas aprīkojuma nodrošinājumu un darbu ar COVID-19 vakcīnas izstrādi, paziņoja ES Padome.

BNN jautā | Replika par «paniku» koronavīrusa SARS-CoV-2 dēļ

Vēlos vērst lasītāju uzmanību uz to, ka panika, iespējams, nav labākais apzīmējums masu noskaņojumiem, kas jaunā koronavīrusa ietekmē pieņemas spēkā daudzviet pasaulē un pēdējās nedēļās arī Latvijā. 

ASV izvirzās vadībā ar pasaulē lielāko COVID-19 inficēto skaitu

ASV ir reģistrēts pasaulē lielākais apstiprināto COVID-19 gadījumu skaits, vīrusa uzliesmojumam apsteidzot Ķīnas oficiālos datus. Ziemeļamerikas valstī ir apstiprināti vairāk nekā 85 000 saslimšanas gadījumu, ziņo amerikāņu ziņu aģentūra AP.

Sestdien būs +15 grādus silts

Piektdien, 27.martā, un sestdien bieži spīdēs saule, kā arī nokrišņi nav gaidāmi. Dienas laikā gaiss iesils līdz +10…+15 grādiem, bet nakts un rīta stundās gaisa temperatūra būs 0…–6 grādu robežās.

Rēzeknes slimnīcā saslimšanu ar COVID-19 konstatē ārstam

Rēzeknes slimnīcā saslimšana ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19 konstatēta ārstam, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Lietuvā vīrusa postā saskata arī gaišo pusi

Tas pat nav jāsaka – Lietuvu ir smagi skāris COVID-19. Karantīnas apstākļos bezdarba līmenis ir audzis par 30%, inficēto skaits uz 1.maiju tiek prognozēts virs 6 000, taču valstī atgriežas emigrējušie lietuvieši, attīrās gaiss, daudzi rīkojas izpalīdzīgi.

COVID-19 izplatības novēršanā iesaistītie mediķi saņems piemaksas līdz 50% no algas

Piemaksās par jaunā koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 izplatības novēršanu martā mediķi saņems līdz pat 50% no darba algas, bet tālāko divu mēnešu laikā tās būs 20% apmērā.

Uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt visu nozaru darba ņēmēji

Pēc konkrētu kritēriju izpildes dīkstāves pabalstu varēs saņemt visu nozaru uzņēmumu darba ņēmēji.

Rīgā pie luksoforiem uz laiku tiks atslēgtas gājēju izsaukuma pogas

Rīgas domes Satiksmes departaments vērš iedzīvotāju uzmanību, ka izsaukuma pogas tiks atslēgtas uz nenoteiktu laiku un gājēji aicināti sagaidīt gājēju luksoforā zaļo gaismu.

Autobusos drīkstēs ieņemt tikai katru otro sēdvietu

Priekšroka autobusos būtu dodama tiem iedzīvotājiem, kuri dodas uz darbavietu un pēc tam – atpakaļ mājās, īpaši tad, ja persona ir nodarbināta medicīnas, tiesību aizsardzības vai tirdzniecības jomā.

Somijā gatavojas norobežot Helsinku reģionu no pārējās valsts

Lai Somijā iegrožotu COVID-19 uzliesmojumu, tās valdība gatavojas no piektdienas, 27.marta, norobežot Ūsimā reģionu, kas ieskauj galvaspilsētu Helsinkus un kur apstiprināti visvairāk inficēšanās gadījumi ar COVID-19, ziņo Somijas sabiedriskais medijs YLE.

Valdība apstiprina Muižnieku LU rektora amatā

Rīkojumā norādīts, ka Muižnieks 2015.gada 4.augustā uz pirmo četru gadu termiņu tika apstiprināts rektora amatā, kura termiņš ir beidzies, līdz ar to nepieciešams apstiprināt viņu par universitātes rektoru uz otro termiņu.

Būvniecības izmaksas februārī – vidēji par 2,4% augstākas nekā pirms gada

Būvniecības izmaksas šogad februārī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu Latvijā pieaugušas vidēji par 2,4%.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!