bnn.lv  Latviski    bnn-news.com  English    bnn-news.ru  По-русски
Trešdiena 19.02.2020 | Vārda dienas: Zane, Zuzanna
LatviaLatvija

Valdība: Klimata un enerģētikas plāns līdz 2030.gadam ir solis ceļā uz klimatneitraliti

FaceBook
Twitter
Draugiem
print
(Balsojumu nav)

Ministru kabinets, valdība, klimatneitralitāte, Ralfs Nemiro, Juris Pūce, Krišjānis Kariņš, Jānis Bordāns, Ilga Šuplinska, Juris Pūce, zaļā politika, enerģētika, Jānis Reirs, nodokļi, ekonomika,

Ministru kabinetā atbalstītais Nacionālais enerģētikas un klimata plāns līdz 2030.gadam (NEKP 2030) ir starpposms ceļā uz klimatneitraliti 2050.gadā, valdības sēdes laikā otrdien, 28.janvārī, atzinuši ministri.

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) skaidroja, ka NEKP 2030 ietver desmit rīcības virzienus un vairāk nekā 100 pasākumus ar mērķi veicināt «zaļo» enerģiju, energoefektivitāti un citus pasākumus, lai tuvotos klimatneitralitātei 2050.gadā.

Pēc ekonomikas ministra teiktā, NEKP 2030 ir ambiciozs plāns, kura īstenošanas rezultātā plānots radīt 10 000 jaunas darba vietas. «Plāns ir jāskata kā izaicinājums, kas dos impulsu uzņēmējdarbībai,» uzsvēra Nemiro.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) piekrita, ka NEKP 2030 kalpos kā starpposms ceļā uz klimatneitralitāti 2050.gadā.

«Mēs varam attīstīt kompetences un veidot inovatīvu vidi, jaunas ražotnes un pakalpojumu sniegšanas vietas. Tā būs jauna ekonomika,» sacīja Pūce, piebilstot, ka liela loma «zaļās» ekonomikas veicināšanā būs zinātnei un pētniecībai.

Šim viedoklim pievienojās izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP), kura norādīja uz Latvijas zinātnieku kompetenci, kā arī aicināja sarunās par klimata pārmaiņām iesaistīt pētniekus.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) atzina, ka viņam nav iebildumu pret NEKP 2030, tomēr ministrs vēlējās mainīt plānā minēto iespēju brīvprātīgi mainīt īpašuma kadastra vērtību, atkarībā no tā – ir vai nav ēka siltināta.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) piebilda, ka viņš atbalsta tieslietu ministru priekšlikumu, norādot, ka cilvēkus motivēt siltināt ēkas drīzāk vajadzētu ar nodokļu politiku. Šis priekšlikums guva plašāku ministru atbalstu, tādējādi precizējot arī NEKP 2030 attiecīgo plāna punktu.

Diskusijā iesaistījās arī Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis, kurš aicināja NEKP 2030 neīstenot uz pašvaldību budžeta rēķina. Tomēr finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) aicināja pašvaldību savienību ņemt vērā, ka 2019.gada beigās pašvaldībām ticis izmaksāta rekordliela summa no iedzīvotāju ienākumu nodokļa, ar kura iekasēšanu pērn veicies ļoti labi.

Savukārt sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvis Gatis Ābele norādīja uz pasaules pieredzi, kad reformas enerģētikas nozarē «paklūp» uz sociālajiem riskiem.

Viņš rosināja ātrāk īstenot ieceri paplašināt tā dēvēto aizsargātā lietotāja instrumentu, kas patlaban tiek attiecināta uz trūcīgajiem cilvēkiem elektrības norēķinu jomā, bet iecerēts to paplašināt arī, piemēram, paredzot trūcīgākajai iedzīvotāju daļai kompensāciju par siltā ūdens piegādi.

Ekonomikas ministrs atzina, ka katra atlaide ietekmē valsts budžetu. «Ja kādam kaut ko atlaiž, tad par to maksā kāds cits,» sacīja Nemiro.

Lasiet arī: Valdība vienojas par atbalstu ES mērķim līdz 2050.gadam sasniegt klimatneitralitāti

Savukārt Ministru prezidents uzsvēra, ka aizsargātā lietotāja princips ir valsts atbalsta instruments tiem, kam ir grūtības samaksāt par rēķiniem, rosinot domāt par plašāku tā pielietojumu. Nemiro atzina, ka par šo priekšlikumu vēl tiks diskutēts.

Tāpat sēdes laikā Finanšu ministrijas pārstāvis informēja par Eiropas Komisijas iniciatīvu veidot taisnīgas pārkārtošanās fondu, kura ietvaros Latvijai klimatneitrālu pasākumu īstenošanai būtu pieejami vairāk nekā 70 miljoni eiro. Lai noritētu koordinēts darbs pieteikuma gatavošanai šim fondam, Nemiro un Pūce vēl diskutēs, kura ministra vadītā ministrija varētu uzņemties vadošo lomu.


Pievienot komentāru

ANO: Klimata pārmaiņas apdraud bērnu nākotni visās valstīs

Neviena valsts pasaulē nedara gana, lai pasargātu tās bērnus no klimata pārmaiņu ietekmes – ar šādu skarbu secinājumu nākts klajā pētījumā, ko kopīgi veidojušas ANO organizācijas Pasaules Veselības organizācija, Apvienoto Nāciju Starptautiskais Bērnu fonds un medicīnas žurnāls The Lancet, vēsta DW.

Plāno paredzēt bargākus sodus par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpumiem

Par likuma prasībām neatbilstošu telpu ierādīšanu smēķēšanai juridiskajām personām varētu palielināt sodu no 1 000 līdz 2 500 eiro līdzšinējo 210 līdz 350 eiro vietā.

Igaunijā vēja ģeneratoru parka zemi pārdod par 51,4 miljoniem eiro

Igauņu energokoncerns Eesti Energia sīvā izsolē uzvarējis cīņā par vēja ģeneratoru parka zemes gabalu, nosaucot augstāko cenu 51,5 miljonus eiro, ziņo ERR.

Saeimas komisija atbalsta lēmumu atteikties no atturēšanās iespējas balsojumos

«Šāda kārtība maldina sabiedrību par deputāta patieso nostāju pret balsojamo priekšlikumu» grozījumu nepieciešamību pamatoja Kaimiņš.

Putins atsakās no kaimiņvalstu destabilizēšanas polittehnologa Surkova

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir atbrīvojis no amata savu palīgu Vladislavu Surkovu, kurš vadījis Kremļa sadarbību ar Maskavas atbalstīto separātistu reģioniem Gruzijā un Ukrainā, vēsta Krievijas valsts ziņu aģentūra TASS.

Citskovskis: Trīs gadu laikā valsts pārvaldes štats samazināts par 3 000 cilvēku

2017.gadā valdībā apstiprinātais valsts pārvaldes reformu plāns paredzēja tuvāko gadu laikā valsts pārvaldes štatu samazināt par 6%. 

Eiropas Centrālā banka anulē AS PNB Banka licenci

FKTK pērn 12.septembrī iesniedza šādu priekšlikumu ECB izskatīšanai, ņemot vērā  Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas 12.septembra lēmumu pasludināt PNB Banku par maksātnespējīgu.

Latvijā janvārī par 5% vairāk jaundzimušo nekā pērn

Pēdējos četrus gadus dzimstība samazinās, tomēr gada ietvaros ir atsevišķi mēneši, kad dzimušie reģistrēti vairāk. 2020.gada janvārī reģistrēti 1,6 tūkstoši  jaundzimušo, kas ir par 5% vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā mēnesī.

Spānijas valdība apstiprina digitālo pakalpojumu nodokli

Eiropas valstīm meklējot iespējas, kā gūt ieņēmumus no interneta lieluzņēmumu veiksmīgā biznesa, Spānijas valdība ir apstiprinājusi digitālo pakalpojumu nodokli, kas var attiekties uz tādiem milžiem kā Facebook un Google, raksta portāls The Guardian.

Pērn labklājības nozarē likvidētas 133 darba vietas

Pēc divu VSAC administrāciju apvienošanas piecu centru vietā būs četri – Rīga, Kurzeme, Zemgale un Latgale, kā arī samazināsies darbinieku skaits.

Saeimā visai lielā vienprātībā virzās uz lēnāku akcīzes likmes kāpumu alkoholam

Savukārt alum akcīzes nodoklis par katru absolūtā spirta tilpumprocentu par 100 litriem augs nedaudz straujāk nekā iepriekš paredzēts – nevis no 7,4 eiro uz 8,1 eiro par 100 litriem, bet gan no 7,4 eiro līdz 8,2 eiro.

Igaunijas policija narkotikās atrod žurku indi un veļas pulveri

Igaunijā policija informējusi, ka narkotikās ir atrastas vielas, kā, piemēram, žurku inde un veļas pulveris, kas cilvēka veselībai var būt bīstamākas par pašām narkotikām, vēsta ERR.

SPRK: Būtiski samazinājies sūdzību skaits ūdenssaimniecības nozarē

Izskatot saņemtās sūdzības, SPRK ir secinājis, ka astoņas no 12 nav bijušas SPRK kompetencē, savukārt četras – izteiktas nepamatoti.

Latvijai nepieciešami teju 300 miljoni Rail Baltica īstenošanai

Latvijai  nepieciešamais finansējums Rail Baltica projekta īstenošanai ir 297 620 500 eiro apmērā.

Ukrainā saasinās karadarbība; EDSO aicina apturēt uguni

Ukrainas austrumos šonedēļ pastiprinājusies karadarbība. Kaujā laupītas dzīvības četriem separātistu kaujiniekiem un vienam ukraiņu karavīram, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Diennakts laikā dzēsti trīs kūlas ugunsgrēki

Jēkabpilī sausā zāle dega 1000 m2 platībā,  Jelgavā – 300 m2, savukārt Dobelē – 600 m2 platībā. 

Kariņš: Kliedzoši, ka tik ilgi bija jāgaida pirmās instances tiesas spriedums Maxima traģēdijas lietā

Tas ir kliedzoši, ka līdz pirmās instances tiesas spriedumam Maxima traģēdijas lietā bija jāgaida vairāk nekā seši gadi kopš pašas traģēdijas.

No amata atsauc Piejūras slimnīcas valdes locekli Eviju Siliņu

Pārbaudē konstatēts, ka slimnīcas valdes sēdēs ir apstiprināts amatu apmaksas saraksts un šajā sarakstā ir iekļauti arī amati, kurus pilda un par kuriem atlīdzību saņem valdes locekle Siliņa – bērnu psihiatrs un psihiatrs dežūrārsts.

Komisija trešajā lasījumā atbalsta izmaiņas ģenerālprokurora izraudzīšanas kārtībā

Rosinātās izmaiņas paredz paplašināt ģenerālprokurora amata kandidātu loku, nosakot, ka par ģenerālprokurora amata kandidātu turpmāk varētu kļūt arī 40 gadus sasniegusi persona, kurai ir 15 gadu darba stāžs tiesneša vai prokurora amatā.

Lielbritānija pēc Brexit nevēlas dot vīzas nekvalificētiem eiropiešiem

Lielbritānijas valdība ir nākusi klajā ar tās imigrācijas plānu attiecībā uz laiku pēc valsts pilnīgas izstāšanās no Eiropas Savienības. Tas paredz nepiešķirt vīzas nekvalificētam darbspēkam, ziņo raidorganizācija BBC.

Rīgas satiksmes jaunajai valdei vēl nav skaidrības par potenciālo līguma laušanu ar Rīgas karti

«Esam pasūtījuši finanšu izvērtējumu un pieņemu, ka martā vai aprīlī varēsim ar to iepazīstināt,» stāstīja Innusa, skaidrojot, ka pašreiz pietrūkst informācijas, lai izvērtētu tālāko rīcību un ir jāsaprot, kāds lēmums būtu finansiāli izdevīgāks.

Kijevā atklāj piemiņas vietu Irānā notriektās lidmašīnas upuriem

Kijevas Borispiļas starptautiskajā lidostā atklāts memoriāls, lai pieminētu janvārī notikušo Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanu Irānā, vēsta ASV medijs Radio Brīvā Eiropa.

Valdība pārņem Nacionālās operas ēku

Valdība lēma Latvijas Nacionālās operas un baleta ēku bez atlīdzības pārņemt valsts īpašumā un nodot Kultūras ministrijas valdījumā.

Bildēs: Vētra Lielbritānijā atnes pēdējo gadu smagākos ziemas plūdus

Vētra Deniss Lielbritānijā atnesusi smagākos plūdus pēdējo gadu laikā. Vētras nestās lietavas skārušas plašus valsts reģionus, tā vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Par netiklām darbībām ar mazgadīgo Rīgā aizturēts vīrietis; policija lūdz atsaukties cietušos

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Latgales iecirkņa kriminālpolicija 15.februārī Rīgā aizturēja 1976.gadā dzimušu vīrieti par netiklu darbību veikšanu ar mazgadīgu bērnu.

Top 5 Video


    Do NOT follow this link or you will be banned from the site!