Valdībā lemj palielināt valsts finansējumu partijām un ierobežot privātpersonu ziedojumus tām

Ministru kabinets otrdien, 8.oktobrī, atbalstījis likuma grozījumus, ar kuriem paredzēts mazināt partiju atkarību no ziedotājiem un palielināt valsts atbalstu tām, informē Tieslietu ministrijā (TM).

Jaunais limits paredz fizisko personu ziedojumu apmēru samazināt no 50 līdz 12 minimālajām mēnešalgām, tas ir, no 21 500 eiro līdz 5 160 eiro.

Šim mērķim turpmākajos divos gados no valsts budžeta līdzekļiem ieplānots atvēlēt papildus četrus miljonus eiro, informē TM. Finansējums, kā līdz šim, tiks piešķirts partijām, kuras pēdējās Saeimas vēlēšanās savākušas 2% balsu, un tas būs 4,5 eiro par balsi. Tāpat valsts atbalsts pienāksies arī par sasniegumiem citu līmeņu vēlēšanās – 0,5 eiro par katru iegūto balsi pašvaldību vēlēšanās un 0,5 eiro par katru balsi Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Vēl par šo tematu: Lielāks valsts finansējums partijām bija jāparedz jau pirms 25 gadiem, tā Kariņš

Turklāt partijai, kura pēdējās Saeimas vēlēšanās ieguvusi vairāk nekā 5% balsu, tiks piešķirti 100 000 eiro gadā līdz nākamajām parlamenta vēlēšanām. Tomēr kopējais valsts atbalsts vienam politiskajam spēkam nedrīkstēs pārsniegt 800 000 eiro gadā.

Tāpat arī partijām būs liegts uzņemties parādsaistības, kas ir ilgākas par 90 dienām.

Par likumprojektu vēl jālemj Saeimai.

Ar grozījumiem likumā iecerēts samazināt politisko partiju atkarību no privātiem ziedotājiem, nodrošināt to darbības atklātību un likumību.

TM atgādina, ka finansējums, ko Latvija atvēl partijām ne tuvu nesasniedz citu Eiropas Savienības dalībvalstu finansējuma apjomu. Tāpat arī pēc Amsterdamas Universitātes 2015.gada pētījuma datiem Latvija partijām atvēl deviņas reizes mazāk valsts finansējuma nekā Igaunijā un Lietuvā.

Ministrijā norāda, ka pašlaik politiskajiem spēkiem Latvijā ir grūti veikt tām sagaidītās funkcijas, jo tās ir atkarīgas no privātiem ziedotājiem. Turklāt finansējuma trūkums liedz profesionalizēties jeb attīstīt darbu ar biedriem un teritoriālajām nodaļām.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas