Valdība garantē: Latvijas iesaistīsies Olimpisko spēļu organizēšanā

Siguldas bobsleja un kamaniņu trase

Valdība otrdien, 9.aprīlī, atbalstījusi Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto vēstules projektu Starptautiskajai Olimpiskajai komitejai (SOK) par Latvijas valdības garantiju sniegšanu 2026.gada Ziemas Olimpisko spēļu organizēšanai kopā ar Zviedriju.

Valdība apliecina, ka bobsleja un kamaniņu trase Sigulda tiks pielāgota 2026.gada Olimpisko spēļu bobsleja, skeletona un kamaniņu sporta sacensību sarīkošanai izvirzītajām prasībām, kā arī tiks sakārtota transporta infrastruktūra. Trases rekonstrukcija, transporta infrastruktūras sakārtošana un Olimpiskā ciemata funkcijai Siguldā izmantojamās mājokļu un sabiedriskās infrastruktūras attīstība plānota neatkarīgi no Olimpisko spēļu rīkošanas.

Latvijas sniegtās garantijas ietver SOK Olimpiskās hartas ievērošanu, diskriminācijas nepieļaušanu, cilvēktiesību aizsardzību un dažādus ieceļošanas un uzturēšanās nosacījumus.

Tāpat nosacījumus un garantijas nodokļu un muitas jomā, nepieciešamību garantēt juridisku šķēršļu neesamību spēļu norisei, nacionālās antidopinga organizācijas spēju nodrošināt dopinga kontroles programmas un drošības garantijas. Tiek sniegtas arī garantijas nepieciešamo pakalpojumu nodrošināšanai, ar SOK un ar Olimpisko spēļu norisi saistīto tiesību aizsardzībai (tai skaitā reklāmas, tirdzniecības, apraides un retranslācijas jomā, patenti un dizainparaugi u.tml.), telekomunikācijas, medicīnas pakalpojumu pieejamības, preses brīvības, manipulāciju ar sporta sacensībām aizlieguma un citās jomās.

Iniciatīvu pretendēt uz olimpisko spēļu rīkošanu izteica Stokholmas 2026.gada Ziemas Olimpisko spēļu rīkošanas komiteja, jo Zviedrijai nav savas infrastruktūras bobsleja, skeletona un kamaniņu sporta sacensību rīkošanai, savukārt Latvijā ir gan spēcīgas šo sporta veidu tradīcijas, gan trase, kas ir atbilstoša augsta līmeņa starptautisko sporta sacensību rīkošanai kamaniņu sportā, skeletonā un bobslejā divniekiem.

Jau 2018.gada 12.jūnijā valdība konceptuāli atbalstīja Latvijas iesaisti sadarbībā ar Zviedriju Stokholmas kandidēšanas procesā uz 2026.gada Ziemas Olimpisko spēļu rīkošanu. Atbalstu Latvijas sadarbībai ar Stokholmu kandidēšanas procesā iepriekš paudusi arī Latvijas Nacionālā sporta padome. No Latvijas puses kandidēšanas procesā iesaistīta ir Latvijas Olimpiskā komiteja, Siguldas novada pašvaldība un SIA Bobsleja un kamaniņu trase Sigulda.

Lēmums par 2026.gada Ziemas Olimpisko spēļu norises vietu (Stokholma vai Milāna) tiks pieņemts SOK sesijā šā gada 24.jūnijā. Ja Stokholma – Ore (Zviedrija) iegūs tiesības rīkot 2026.gada Ziemas Olimpiskās spēles, četru mēnešu laikā pēc SOK lēmuma Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar iesaistītajām institūcijām sagatavos un iesniegs izskatīšanai Ministru kabinetā sākotnējo pasākumu plānu, norādot arī tā provizoriskās izmaksas. Pēc plāna izskatīšanas Ministru kabinetā tiks sagatavoti nepieciešamie dokumenti par valsts budžeta ilgtermiņa saistību uzņemšanos, lai nodrošinātu valsts īpašumā esošās Bobsleja un skeletona kamaniņu trases Sigulda rekonstrukciju. Jautājums par valsts finansiālo atbalstu olimpisko spēļu sarīkošanai Siguldā skatāms kārtējā gada valsts budžeta un vidējā termiņa budžeta ietvara sagatavošanas procesā, ņemot vērā valsts budžeta iespējas.

Ja tiks pieņemts lēmums par monobobsleja un atbilstošu skeletona disciplīnu iekļaušanu 2026.gada Ziemas Paralimpisko spēļu programmā, minētās garantijas būs attiecināmas arī uz 2026.gada Ziemas Paralimpisko spēļu norisi Siguldā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas