Valdības darba kārtībā RD atlaišanu bez juristu atzinumiem neiekļaus

Ministru prezidents Māris Kučinskis

Līdz nebūs juristu atzinumu par likumprojektu Rīgas domes atlaišanai, šis jautājums Ministru kabineta darba kārtībā netiks iekļauts, atzinis aizejošās valdības premjers Māris Kučinskis.

Pēc viņa sacītā Latvijas Televīzijas raidījumam Rīta panorāma attiecībā uz valdībā iesniegto likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, likums šādu soli ļauj spert gadījumos, ja dome atkārtoti nepilda likuma prasības. Viņš sagaida attiecīgus atzinumus par likuma pārkāpumiem, kā arī juristu vērtējumu par tiem. Kamēr nebūs juristu atzinumu, jautājums valdības dienas kārtībā netiks iekļauts, vēsta portāls lsm.

Kā norādījis premjers, korupcijas skandāls pašvaldības uzņēmumā Rīgas satiksme ir klajš spļāviens sabiedrības sejā. Vienlaikus viņš pauda pārliecību, ka vainīgie tiks sodīti.

Viņaprāt, pēc šī skandāla Rīgas mēram Nilam Ušakovam būtu jāatkāpjas, taču tam būtu jābūt viņa paša lēmumam.

BNN jau vēstīja, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL–TB/LNNK) valdībā iesniedzis likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, kurā atrunāts arī domes turpmākais darbs tās atlaišanas gadījumā, pavēstīja ministra preses pārstāve Santa Vaļuma.

Viņa norādīja, ka likumprojekts sagatavots, pamatojoties uz vairākiem konstatētiem likuma pārkāpumiem pašvaldības darbā, tai skaitā pašvaldības kapitālsabiedrību pārraudzībā. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) esot izvērtējusi domes atbildību Rīgas satiksmes (RS) lietā, un, izstrādājot likumprojektu, ņemti vērā arī līdz šim konstatētie pārkāpumi, nepilnības un bezdarbība pašvaldības darba procesos, tai skaitā attiecībā uz RS.

Izstrādātajā likumprojektā teikts, ka tā mērķis ir novērst situāciju, kad Rīgas dome pieļauj nelikumīgu rīcību un nenodrošina likumos noteikto pašvaldības funkciju izpildi. Līdz ar likuma pieņemšanu Saeimā Rīgas dome tiktu atlaista un tās vietā tiktu iecelta pagaidu administrācija.

Par tās vadītāju tiktu iecelts VARAM valsts sekretāra vietnieks pašvaldību jautājumos Aivars Draudiņš, bet kā administrācijas locekļi darbotos VARAM pašvaldību departamenta direktors Aivars Mičuls, VARAM ministra padomnieks Dainis Rijkuris, kā arī Finanšu ministrijas, Tieslietu ministrijas un Satiksmes ministrijas deleģētie pārstāvji.

Pagaidu administrācijas uzdevums būtu nodrošināt domes funkcijas un pašvaldības institūciju darba nepārtrauktību, kā arī finansiālo un saimniecisko darbību.

Domes atlaišanas gadījumā jaunās Rīgas domes vēlēšanas notiktu 2019.gada 25.maijā. Jaunievēlētā dome darbotos līdz dienai, kad uz pirmo sēdi sanāktu kārtējās vēlēšanās ievēlētā Rīgas dome, kas plānotas 2021.gadā.

Kā norādīja ministrijā, veicot Rīgas domes pārraudzību likumā Par pašvaldībām noteikto pilnvaru ietvaros, VARAM konstatējusi vairākkārtējus normatīvo aktu pārkāpumus vairākās pašvaldības darbības jomās, kas esot sistemātiski veikti visa pašreizējā sasaukuma darbības laikā.

Likumprojektā tiek norādīts, ka līdz šim dome nav izvērtējusi personu atbildību par Valsts kontroles (VK) 2014.gada 16.maija likumības revīzijas ziņojumā minētajiem pārkāpumiem, kas izteikti par sabiedriskā transporta pakalpojumu tarifa noteikšanu RS. Turklāt no RS 2014.gada 7.novembra vēstules, kas nosūtīta VK, izriet, ka kapitāldaļu turētāja pārstāvis ir pieņēmis zināšanai RS paskaidrojumus, nevis izvērtējis valdes locekļu atbildību.

Tāpat jau ziņots, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sācis kriminālprocesu saistībā ar trim Rīgas satiksmes veiktajiem iepirkumiem. Minētajā lietā aizturētas septiņas personas, tostarp Rīgas satiksmes bijušais vadītājs Leons Bemhens, kuram tagad kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas