Valkas un Valgas iedzīvotāji varēs neievērot pašizolāciju, ja nebūs pārkāpuši abu vietvaru robežas

Valkas un Valgas pašvaldību iedzīvotāji varēs neievērot 14 dienu pašizolāciju Latvijā, ja viņi ikdienā šķērso robežu ar Igauniju un pārvietojas, nepārkāpjot abu vietvaru administratīvo teritoriju robežas, otrdien lēma valdība.

Ministru kabineta atbalstītie grozījumi noteikumos Epidemioloģiskās drošības pasākumi COVID-19 infekcijas izplatības ierobežošanai paredz attiecīgo izņēmumu gadījumā, ja Igaunija tiks iekļauta to valstu sarakstā, no kurām atgriežoties, ir jāievēro pašizolācija.

Tomēr, ja Valkas iedzīvotājs pēdējo 14 dienu laikā būs uzturējies kādā citā teritorijā Igaunijā, piemēram Tallinā, vai atradies kādā citā valstī attiecībā pret kuru jāievēro īpašie piesardzības un drošības pasākumi, viņam būs jāievēro pašizolācija. Tāpat pašizolācija būs jāievēro personām, kuras Valkā ieradīsies no citām Igaunijas teritorijām vai valstīm ar augstiem saslimstības rādītājiem.

Veselības ministrijā skaidro, ka gan Valkas, gan Valgas pašvaldības ir ieguldījušas lielus līdzekļus gan no Eiropas Savienības fondiem, gan citiem avotiem, lai radītu abu teritoriju iedzīvotājiem kopīgu rekreācijas, sporta, kultūras un ekonomisku infrastruktūru, veicinātu iestāžu, uzņēmumu, sabiedrisko organizāciju, iedzīvotāju ciešāku sadarbību, kopīgus projektus un pasākumus.

Šobrīd Valgā savu dzīvesvietu ir deklarējuši vairāk nekā 1 100 Latvijas valsts piederīgo, pie tam ir daudz ģimeņu, kurām mājsaimniecības atrodas abās robežas pusēs.

Turklāt samērā daudz Igaunijas valsts piederīgo dzīvo arī Latvijas pusē.

Tiek prognozēts, ka pienākums ievērot pašizolāciju attiektos uz apmēram diviem tūkstošiem Valkas un Valgas iedzīvotāju, kā arī praktiski visiem uzņēmumiem, kas darbojas šajās teritorijās, ierobežojums varētu radīt nesamērīgu apgrūtinājumu.

Tādēļ, lai novērstu pārmērīgu administratīvo slogu, papildus izmaksas un nemazinātu iedzīvotājiem pieejamo pakalpojumu loku un neradītu iedzīvotāju neapmierinātību, Valkas un Valgas pašvaldību iedzīvotājiem paredzēts izņēmums, nosakot, ka to iedzīvotāji var neievērot 14 dienu pašizolāciju, ja ikdienā šķērso Latvijas sauszemes robežu ar Igauniju un pārvietojas nepārkāpjot abu vietvaru administratīvo teritoriju robežas.

Veselības ministrija skaidro, ka attiecībā uz pārējo Latvijas pierobežu, valdība pieņēma lēmumu pagājušajā nedēļā, piemērojot īpašu regulējumu pierobežā, lai cilvēki, kuri, piemēram, ikdienā strādā vai mācās Lietuvā vai Igaunijā, varētu to turpināt darīt, ja kaimiņvalstīs saslimstība pieaugtu.

Lasiet arī: Koronavīrusa izplatība Baltijā. Latvijā – 3, Lietuvā – 32, Igaunijā – 32

Kā informēja Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne, ja kaimiņvalstīs pieaugs saslimstība, valdības lēmums paredz, ka personas, kuras dzīvo Latvijas pierobežā (izņemot Valku) un ikdienā dodas uz darbu vai izglītības iestādi Lietuvā vai Igaunijā, varēs turpināt to darīt. Vienlaikus šīm personām esot Latvijā, piemēram, atgriežoties pēc darba, būtu jāievēro pašizolācijas principi.

Tas nozīmē, ka ikdienā šīs personas varēs brīvi doties uz Igauniju un Lietuvu, kā arī atpakaļ uz Latviju gadījumos, kad tas nepieciešams darba pienākumu pildīšanai Lietuvā vai Igaunijā. Šādās situācijās personai būs jāspēj uzrādīt nodarbinātības faktu apliecinošu dokumentu.

Tāpat izņēmums attiecas uz gadījumiem, kad nepieciešams saņemt bērnu uzraudzības pakalpojumus vai apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi vai lai apmeklētu izglītības iestādes, kā arī interešu izglītības pulciņus, ja persona var uzrādīt izglītības iestādes izsniegtu izziņu.

Izņēmums tiek pieļauts arī, lai pavadītu personas ar speciālām vajadzībām uz izglītības iestādi, piemēram, skolām un bērnudārziem, kā arī interešu izglītību vai lai saņemtu ārsta nozīmētus veselības aprūpes pakalpojumu, kas nav pieejami Latvijas teritorijā.

Personas varēs šķērsot arī valsts robežu, ja nepieciešams organizēt vai apmeklēt bēres.

Savukārt atgriežoties Latvijā, piemēram, vakarā pēc darba pienākumu veikšanas Lietuvā vai Igaunijā, šīm personām būtu jāievēro sekojoši papildu drošības principi. Tām jāizvairās pakļaut citas personas inficēšanās riskam, kas nozīmē neuzņemt viesus, neorganizēt un neapmeklēt privātas tikšanās, neapmeklēt sabiedriskas un publiskas vietas un telpas, kur uzturas daudz cilvēku.

Tāpat šīm personām, veicot darba pienākumus vai sniedzot pakalpojumu, ir jāievēro noteiktos piesardzības pasākumus, kā arī, uzturoties sabiedriskās vietās, jālieto mutes un deguna aizsegs. Vienlaikus, parādoties kādām elpceļu infekcijas slimības pazīmēm, personai uzreiz jānodrošina pašizolācija un jāsazinās ar ārstu.

Valdības lēmums arī paredz, ka pašizolācija nebūs jāievēro personām, kuras Latviju šķērsos tranzītā. Tas nozīmē, ka tranzītā ceļojošām personām Latvijas teritorija būs jāšķērso, ilgākais, 12 stundu laikā, neparedzot nakšņošanu Latvijas teritorijā.

Ministrijā uzsver, ka šīs prasības vēl nav jāpiemēro, bet šāda būs kārtība gadījumā, ja saslimšana kaimiņvalstīs pieaugs.

Kā ziņots, laikā, kad Igaunijas valsts slēdza savu robežu COVID-19 pandēmijas ierobežošanai, ar dažāda veida atļaujām, ko izsniedza Valkas pašvaldība, saziņā ar Igaunijas valsts iestādēm, robežu katru dienu šķērsoja vairāk nekā divi tūkstoši iedzīvotāju.

Pašlaik divu nedēļu pašizolācijā ir jādodas cilvēkiem, kuri ierodas Latvijā no valstīm, kur kumulatīvā saslimstība ar COVID-19 ir 16 gadījumi un vairāk uz 100 000 iedzīvotāju. Šo sarakstu SPKC atjauno ik piektdienu.

Vadoties pēc Eiropas SPKC datiem, saslimstība Lietuvā aizvadītajā piektdienā, 4.septembrī, bija sasniegusi 16,1 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju, bet Igaunijā šis rādītājs bija pieaudzis līdz 16,38 gadījumiem. Latvijas SPKC aprēķins, ik nedēļu atjaunojot pašizolācijai pakļauto valstu sarakstu, ir balstīts uz Eiropas SPKC ziņoto gadījumu skaitu un modelētu 2020.gada populāciju. Savukārt Eiropas SPKC izmanto Eurostat 2019 valstu populācijas datus, tāpēc aprēķini var atšķirties.

Veselības ministre gan aizvadītajā nedēļā atzina, ka šoreiz attiecībā uz Lietuvu un Igauniju Latvijas SPKC lietojis Lietuvas un Igaunijas SPKC analogo institūciju piektdien sniegtos datus, kas ir par kādu dienu jaunāki par Eiropas SPKC izmantotajiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Ziņas